يكشنبه 11 خرداد 1399 - 4:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

بام طهران ماحصل يک ورک شاپ آموزشي است

 

 گفت و گو با سيامک صفري کارگردان نمايش بام تهران و بازيگر نمايش تبار شناسي دروغ وتنهايي

  

مقدمه : سيامک اين سال هاي اخير يکي از موثرترين بازيگران صحنه تئاتر بوده است و اغلب کارهايش با توفيق گسترده اي روبه رو بوده است . نمايش ماکندو و جن گير بعد از اجراي موفق در مجموعه تئاتر شهر در اجراي مجددشان در تماشاخانه ايران شهر توانستند با توفيق خارج از انتظاري روبه رو شوند .صفري اين روزها روزهاي پر کاري دارد و علاوه بر کارگرداني نمايش بام طهران در نمايش تبار شناسي دروغ و جنايت حضور موثري را تجربه مي کند .

 

 ايده کارگرداني نمايش بام طهران چگونه به وجود آمد ؟

  ايده شکل گيري اين نمايش به سال گذشته برمي گردد که در تئاتر شهر يک ورک شاپ آموزشي برگزار کرده بودم و با هنرجوياني که از اين کلاسها قبول شده بودند نمايش بام تهران را اجرا کرديم . تلاش کردم با اجرا بردن اين نمايش در محوطه تئاتر شهر بچه هاي گروه بازي کردن را جلوي تعدادي زيادي تماشاگر تجربه کنند و خوشبختانه استقبال خوبي هم از اين نمايش انجام شده است و چون نمايش در محوطه سالن اصلي برگزار مي شود و در اين محوطه با سرو صداهاي زيادي روبه رو هستيم و تمرکز درحين بازي دشوار است . بچه علي رغم کم تجربه بودنشان  به خوبي توانستند اين تمرکز را در حين بازيشان ارائه کنند . براي رسيدن به چنين آمادگي  تمرينات  زيادي را در جاهاي شلوغ انجام مي داديم .

 

 موضوع نمايش در باره چيست ؟

  در باره شهر تهران و ويژگيهايش است که توسط آدمهاي مختلف اين شهر با هر نوع تفکر و خاستگاه اجتماعي روايت مي شود . طرح اوليه بام تهران چند سال پيش درذهنم شکل گرفته بود که مي خواستم خودم به تنهايي آن را بازي کنم . در اين طرح شهر تهران از زواياي مختلفي ديده مي شد و قرار بود متن توسط چند نويسنده شود که بنا به دلائلي اين طرح براي اجرا مسکوت ماند .در نهايت سجاد افشاريان متن نهايي را براي اجراي هنرجويانم نوشت .

 

 در نمايش تبار شناسي دروغ و جنايت چگونه بازي کرديد ؟

  از سال قبل همکاري با سجاد افشاريان آغاز کردم و او يکي از با استعداد ترين نويسندگان و کارگردان هاي اين روزهاي تئاتر ما است . نمايش متشکل از چند اپيزود است که نقش هاي مختلفي از پدر ، حضرت آدم و شوهر را بازي مي کنم .  نمايش ساختاري متفاوت و چند لايه دارد و مي تواند با هر نوع مخاطبي ارتباط درستي برقرار کند . اين نماش به شکل گيري تاريخچه دورغ گفتن از حضرـت آدم تا به امروز و بررسي عواملي که در آن نقش و سهم دارد مي پردازد . زبان نمايش طنز و مطايبه است و به انواع واقسام مسائل مثل فوتبال ، سينماي هند ، تقابل زن و مرد وعلت دراز شدن بيني پينوکيو بر اثر دروغ گويي مي پردازد و در اين نمايش  بازيگراني مثل بهاره رهنما ، ناهيد مسلمي و شيدا خليق  بازي دارند

 

در تلويزيون مشغول چه کاري هستيد ؟

  در سريال خاطرات مرد ناتمام به کارگرداني  صادق کرميار باري مي کنم و در نقش يک نوکر خانه زاد يک خانواده پولدار و مرفه ظاهر مي شوم

 

وضعيت تئاتر را چگونه ارزيابي مي کنيد ؟

  تئاتر را با هر شرايطي که دارد دوست دارم. اما شرايط کار کردن در تئاتر سخت و دشوار شده است . اميدوارم با تدبير مديران وضعيت تئاتر بهتر از اين شود و تئاتري ها بدون دغدغه بتوانند نمايش روي صحنه ببرند.

 

 

يكشنبه 18 تير 1391 - 11:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری