جمعه 16 خرداد 1399 - 6:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

علي الله سليمي

 

زندگي در کنار ترکش ها

 

نگاهي به کتاب«ترکش ها گرايم را گرفتند»؛خاطرات شفيع شکوهي

 

کتاب«ترکش ها گرايم را گرفتند» مجموعه خاطرات شفيع شکوهي، از کهنه سربازان دوران دفاع مقدس است که گفت و گوها و تدوين آن را محمود مهدوي انجام داده  و از سوي انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است. اين کتاب پانصد و هشتاد و دومين محصول دفترادبيات وهنرمقاومت حوزه هنري است که در بخش خاطرات جنگ ايران و عراق، يکصد و هشتاد و ششمين کتاب محسوب مي شود. در مقدمه کتاب اشاره شده که شفيع شکوهي نزديک به هفتاد و پنج ماه در جبهه بود و چهل درصد جانبازي دارد. او حالا به ورزش ادامه مي دهد؛ آن هم ورزش هاي استقامتي. در ميادين ورزشي با کهنه سربازهاي انگلسي، آمريکايي و روسي دست و پنجه نرم مي کند و در رشته دو و ميداني، در سال 1993، سه مدال طلا را در مسابقات جانبازان در انگلستان کسب کرده است. مجموع خاطرات کتاب در سيزده فصل تدوين شده که حاصل شانزده کاست ضبط شده است و راوي اعتقاد دارد بسياري از گفتني ها و حوادث ريز و درشت آن دوران به مرور زمان از يادش رفته است. شروع خاطرات کتاب از حدود شانزده سالگي راوي است. اين موقع درست زماني است که تنها چند ماهي از شروع جنگ تحميلي گذشته است.«شانزده سالم بود که براي گذراندن دوره، به پادگان شهيد پيرزاده، که در محل فعلي دانشگاه پيام نور در حاشيه درياچه شورابيل بود، رفتم. شاپور برزگر(از فرماندهان لشکر عاشورا ، که به شهادت رسيده است) فرمانده آموزشي آن جا بود.»  (ص 7) او بعد از گذراندن دوره آموزش نظامي به همراه دوستان هم محلي و همشهري(اردبيلي) براي يک ماموريت سه ماه به منطقه اشنويه در استان کردستان اعزام مي شوند که اولين تجربه آن ها از حضور در مناطق جنگي محسوب مي شود.

آنها بعد از پايان ماموريت سه ماهه به اردبيل باز مي گردند، اما شوق حضور در مناطق جنگي جنوب کشور در دل راوي و دوستانش مي ماند.

در فصل دوم کتاب، راوي به ماموريت دوم خود اشاره مي کند که اين بار به سمت مناطق جنگي در جنوب کشور است.«دوباره با پرويز، محمد عرب، حسين، عادل و صابر برگ ماموريت سه ماهه گرفتيم و جلوي پادگان، با صلوات مردم و خانواده، از زير قرآن رد شديم ... قطاري براي انديمشک در نظر گرفته بودند. بعد از ظهر حرکت کرديم.» (ص 13)

از اين مرحله به بعد، توصيف صحنه هاي درگيري در خطوط مقدم جبهه ها از بخش هاي اصلي خاطرات است که راوي اغلب با جزئيات آن ها را تعريف مي کند. او به تعداي از عمليات هاي انجام شده در مناطق مختلف اشاره مي کند که در طول هشت سال دفاع مقدس خود درآنها حضور داشته است. هم چنين از دوستان، همرزمان و همسنگرانش ياد مي کند که در عمليات هاي مختلف به شهادت رسيده يا جانباز شده اند. اطلاعات مختصر و لازم درباره هر يک از موضوعات حاشيه اي مرتبط با راوي در زيرنويس متن هاي اصلي آمده است.

شکوهي سعي کرده خاطرات خود را با جزئيات توصيف کند، اما به لحاظ گذشت زمان که معمولاًحافظه اوليه را به مرور از بين مي برد، نحوه بيان ماجراها شکل روايت گونه به خود گرفته و راوي هر آن چه را که درياد و خاطره طولاني مدت خود به ثبت رسيده بيان مي کند. «روزها در ديده باني مي شد پاسگاه شرهاني عراق را که در تنگه ابوغريب قرار داشت و ما با آن هشتصد متري فاصله داشتيم، ديد. خنثي کردن مين هاي اطراف پاسگاه با ما بود.»                                                                                                                                       

                                                                                                (ص 17)

 

کتاب حاضر در پي آن است که بگويد ادبيات مقاومت هر ملتي حاصل جنگ هاي ناخواسته و استقامت در برابر زورگويي و زياده خواهي هاي دشمناني است که به آب و خاک ملت مورد هجوم قرار گرفته چشم طمع دوخته و جنگ ويرانگري را به راه انداخته اند. در اين ميان، معمولا و البته در صورت استمرار مقاومت از سوي ملت مورد هجوم قرار گرفته، پيروزي نهايي با ملتي است که در برابر دشمن مقاومت پايداري را از خود نشان داده است. حاصل اين پايداري و مقاومت ها هم معمولا در آثاري ثبت مي شود که اکنون با عنوان ادبيات پايداري در جهان شناخته مي شود.

بخش پاياني کتاب به ارائه 14 قطعه عکس از دوران مختلف زندگي راوي اختصاص يافته درآنها مراحل گوناگون از زندگي شفيع شکوهي، ازنوجوان، حضور در جبهه هاي مختلف و سرانجام ميادين ورزشي ايران و جهان را نشان مي دهد.

 

شنبه 17 تير 1391 - 11:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری