يكشنبه 11 خرداد 1399 - 11:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

گشتي در کتابشهرهاي چند استان‌/2

 

 

فروشگاههاي كتابشهـــر با سياستگذاري واحد از مركز با نظارت مستقيم ســازمان تبليغات اسلامي اداره و از اواخر سال1383 و به تدريج راه اندازي شده اند.

   در بسياري از شهرها شايد در بدو امر، ايجاد و تاسيس يك كتابفروشي، حتي براي مسئولين شهري دوراز انتظار بود، چــرا كه اگر با نگاه صرفاً مادي و بـراي جذب و جلب ســرمايه اين كار انجام مي شد، اقتصادي نمي نمود، اما زماني كه گسترش فرهنگ و جدي گرفتن مطالبات فرهنگي و علمي تمامي افراد در سطح كشور بزرگ ايران اسلامي مطرح باشد، حتي در مواردي كه ظاهراً به لحاظ اقتصادي توجيه ندارد، تلاش گسترده براي سرمايه گذاري متناسب ضرورت مي يابد، ‌بدين ترتيب روشن مي شود که ايجاد شبكه توزيع كتاب و فروشگاه هاي كتاب ضرورتي است غير قابل انکار براي توسعه فرهنگ و بالابردن سطح آگاهي هاي آحاد مردم ايران.

     هدف اصلي اين کار درحقيقت ترويج فرهنگ ديني از طريق ارائه کتب مذهبي در قالبي جديد بوده که به تجهيز در فروشگاه هاي متحد الشکل کتابشهر انجام گرديده است، تا با ايجاد فضايي جديد کتب مذهبي ارائه گردد.  اين طرح با توجه به خصوصيات جغرافيايي و فرهنگي و قوميتي هر استان و شهرستان و مطابق با فرهنگ خاص آن منطقه اجرا گرديده است، بدين صورت که با انتخاب مديران فروشگاهها از همان استان که با شرايط خاص آن منطقه آشنايي داشته اند و گزينش آنها از طريق کتابشهر همگام مي باشد.

 با توجه به تعدد قوميت در ايران بزرگ سعي شده با تحقيق و پژوهش در رابطه با فرهنگ فولکلور منطقه کتابهايي ويژه همان استان نيزاستفاده گردد. در فروشگاه هاي کتابشهرايران سعي بر اين است که در همه شهرها از نظر نماي ظاهري و موضوعات کتاب يکسان باشند و همچنين سعي بر اين است که کتاب هاي ارائه شده در فروشگاههاي کتابشهر ايران از نظر بار معنايي و مذهبي کتابهاي فاخر و داراي معنا و محتواي علمي باشند و از پخش و توزيع کتبي که از نظر محتوايي درسطح پايين مي باشند جلوگيري به عمل خواهد آمد و اين اقدام توسط ارائه ليستي انجام مي پذيرد که به عنوان کتب ممنوعه به فروشگاههاي مربوطه ارسال مي گردد.

     فروشگاه هاي کتابشهرايران در حال حاضر در شهرستان هاي: ابهر، استهبان، ايرانشهر، بجنورد، بروجرد، بروجن، بندرانزلي، بندرعباس، بم، بيرجند، بوشهر، تبريز، تهران، جاجرم، خاش، خرم آباد، داراب، دماوند، رفسنجان، رشت، زابل، زاهدان، ساري، سراوان، سميرم، شاهرود، شهرضا، شهرکرد، قزوين، کرمان، لردگان، مبارکه، مشهد، نجف آباد، نهبندان، يزد و كرج فعال مي باشند.

درمناطق مرزي سيستان و بلوچستان در حال حاضر پنج فروشگاه درشهرهاي سراوان، خاش، ايرانشهر، زابل و زاهدان وجود دارد که در بعضي از اين شهرها تنها فروشگاه کتاب و در برخي ديگر تنها کتابفروشي شيعيان در شهر مي باشد. اين امر در بسياري موارد تاکيد فراوان مسئولين استاني را در گسترش اين فروشگاهها در سطح استان و تمامي شهرها به دنبال داشته است.

برآن شديم تا گشتي كوتاه داشته باشيم در كتابشهرهاي چند شهر.

 

گشتي در کتابشهرهاي استان تهران

* فروشگاهي جهاني، اما محلي

رضا هاشمي نژاد – کارگزار فروشگاه کتابشهر تهران – استان تهران

کتابفروشي اسکندري مسئول کتابشهر بهارستان شکل و شمايل يک کتابفروشي استاندارد جهاني را دارد، اما همچنان رنگ و بوي محلي خود را حفظ کرده، به همين دليل است که بهارستاني­ها اين جا را واقعاً بهارستان زندگي خود مي­ دانند. اين جا فروشگاهي است با ظاهر جهاني و باطني محلي. يعني در عين حال که از تازه­ترين تجهيزات کتاب فروشي مدرن دنيا برخوردار است، فضا و محتوايش محلي است.

اغلب مراجعه کنندگان محلي و آشنا هستند و به محض آن که قدم به داخل فروشگاه مي­گذارند با روي گشاده­ي آقاي اسکندري روبرو مي­شوند و دقايقي را به خوش و بش مي­گذارنند، اسکندري اکثر آنها را به اسم صدا مي­کند و نيازها و علايقشان را به خوبي مي­شناسد. به نظر مي­رسد کتابشهر در اين منطقه، حسابي جا باز کرده است و نيازهاي فرهنگي مخاطبانش را تامين مي­کند. حتي براي بسياري از آنها کارت عضويت در کتابشهر صادر شده و به دارندگان آن خدمات ويژه ارائه مي­شود.

خانواده­هاي بهارستاني در اوقات فراغتشان رفتن به کتابشهر را نيز در برنامه­هاي خود قرار مي­دهند. خانواده­هاي بي بضاعت نيز اين جا را پاتوقي براي خود در نظر مي­گيرند و مي­توانند از خدمات فرهنگي ويژه برخوردار شوند.

نواي گرم موسيقي ملايم، فضاي ايراني جادار و آرام، دکور جذاب، همه و همه عواملي است که دست به دست مي­دهد تا حتي رهگذراني که کتابشهر را نمي­شناسند، جذب اين محيط فرح بخش فرهنگي شوند و دقايقي را با کتاب زندگي کنند.

 * فارغ از هياهوي کتاب فروشي­هاي خيابان انقلاب

مهدي بيگدلي – کارگزار فروشگاه کتابشهر تهران 

آقاي بيگدلي که در عرضه کتابخواني و کتابفروشي يد طولاني دارد و کتابشهر ابهر را به يک مرکز مهم عرضه کتاب در اين شهر تبديل کرده يکسالي است مديريت دومين کتابشهر تهران را بر عهده دارد. مي­توان ادعا کرد فروشگاه او از بيشتر کتاب فروشي­هاي معروف و پر سابقه خيابان انقلاب، يک سر و گردن بالاتر است. روي هم رفته، اين جا محلي دلگشا و جادار است. به باور وي کتابفروشي بايد براساس استانداردهاي دنيا اداره شود و همه جا در دسترس مردم باشد. اگر مشکل دسترسي به کتاب در کشور حل شود، گرايش مردم به خريد آن نيز بيشتر مي­شود و در نتيجه سرانه­ي کتابخواني افزايش مي­يابد.

وي که سالهاست علاوه بر کتابشهر، مديريت انتشارات نسل نو را نيز بر عهده دارد، فلسفه­ي کتابشهر آيت الله کاشاني را افزايش دسترسي مردم اين منطقه به کتابفروشي مي­خواند و مي­گويد مردم اين منطقه از فروشگاه راضي هستند، چرا که تاکنون اين جا کتابفروشي ديگري نبوده است.

 * کتاب نبايد به سبد خريد مردم وارد شود بلکه بايد وارد زندگي آنها شود

محمد مشهدي آقايي – کارگزار فروشگاه کتابشهر دماوند – استان تهران

جواني، همزاد آرزوهاي دور و دراز، سرزندگي، خطرپذيري و در عين حال جستجوي راه­هاي تازه و نوآوري است و همين ويژگي به جوانان قدرت ريسک کردن مي­دهد. تمام اين ويژگي­ها در آقاي مرزبان فروشنده جوان کتابشهر خلاصه شده است.

او اميدوار است که موسسه­ي کتابشهر با اجراي طرح جالب و همه­ جانبه­ي بساط کتاب در جاي جاي اين مرز و بوم قدمي اساسي براي برون رفت از چالش­هاي شبکه­ي ناکارآمد توزيع کتاب بردارد.

وقتي از آمالش مي­پرسيم مي­گويد: بايد کتاب­هاي ريشه دار و با جذابيت بصري را در قالب طرح ويترين مدارس در معرض ديد قرار ­دهيم شايد بتوانيم نسل بعدي و آينده سازان اين مرز و بوم را بيشتر با اين يار مهربان آشنا کنيم.

* کتابشهر ايران بر دامنه­هاي البرز نيز گل داد

رضا هاشمي نژاد – کارگزار فروشگاه کتابشهر کرج – استان البرز

آقاي حسين پور، مسئول کتابشهر گلشهر که جواناني خوش آتيه و باانگيزه را براي همکاري در اين مرکز، دعوت کرده است، از روزهاي خوب و خوشي در اين کتابفروشي خبر مي­دهد و مي­گويد: خانواده­هاي البرزي از اين پس اين جا را خانه دوم خود بدانند. همه­ي هم و غم ما فراهم کردن محيطي آرام و گيرا و محصولاتي متنوع و مفيد براي اهالي اين استان است. وي مي­افزايد: اين فروشگاه به سبک معماري ايراني و با طراحي زيبا و شيوه­هاي روزآمد احداث شده و به جديدترين امکانات کتابفروشي مجهز است.

 

گشتي در کتابشهرهاي استان چهارمحال و بختياري

* اعتماد خانواده­ها بزرگترين سرمايه­ي کتابشهر

ناصر مولوي – کارگزار فروشگاه کتابشهر شهرکرد – استان چهارمحال و بختياري

ناصر مولوي با خواندن شعر «خانه گشت و کهن شد حديث اسکندر/ سخن نو آر که نو را حلاوتي است دگر»، به استقبال تعريفش از کتاب فروشي استاندارد مي­رود. به گفته مولوي بايد اين تصور را که با يک مغازه کوچک و چند قفسه­ي پر از کتاب، مي­توان کتاب فروش شد، به خاک بسپاريم، وارد شدن به اين حوزه ذهنيتي جديد و اراده­اي آهنين مي­طلبد، با داشتن چنين روحيه­اي مي­توان متناسب با شيوه­هاي نوين به اين حرفه روي آورد.

با اين حال مولوي معتقد است که کتابشهر شهر کرد هنوز هم در ابتداي راه قرار دارد، اما چشم انداز روشني براي آينده­ي خود ترسيم کرده است که با تحقق آن، ساير کتاب فروشي­هاي شهر را نيز به دنبال خود خواهد کشاند. کتاب در کتابشهر آقاي مولوي حرف اول را مي­زند، به محض آن که قدم به فروشگاه 120 متري او مي­گذاري، متوجه فروش انواع کتاب­هاي ديني، داستاني، شعر، جامعه شناسي، تاريخ، درسي و . . . مي­شوي.

* کتابشهر بروجن بر بام ايران ايستاده است

سعيد الهيان بروجني – کارگزار فروشگاه کتابشهر بروجن – استان چهارمحال و بختياري

آقاي الهيان مدير کتابشهر بروجن، شعار هر روز بهتر از ديروز را تابلوي فروشگاهش قرار داده و روياي او ايستادن بر فراز بام ايران است.

او فراز و نشيب­هاي اين حوزه را به خوبي مي­شناسد و به قدر کافي در اين حوزه تجربه دارد. پيش از حضور در کتابشهر بروجن، در شعر مقدس قم به چاپ و نشر کتاب مشغول بوده او رخت سفر بسته تا در خدمت زادبوم خود باشد.

کتابشهر او در قلب مراکز فرهنگي و آموزشي شهر واقع شده و توانسته ارتباط خوبي با مردم، مدارس، ادارات دولتي، مساجد و . . .برقرار کند. امروز در سايه­ي اين تعامل سازنده، کتابشهر در ميان مردم جاي خود را باز کرده است. کتابشهر او مرکز اصلي فروش کتب مذهبي است اما او با عرضه­ي کتاب­ها و محصولات متنوع و افزايش ساعت کاري اين مرکز، براي تامين نيازهاي مردم تلاش مي­کند. اين جا خنک­ترين تابستان کشور را دارد و در نتيجه دليل نيازي به استفاده از کولر نيست. اما زمستان­ها که سرما تا قعر استخوان نفوذ مي­کند، ساعت کاري مغازه­هي شهر کاهش مي­يابد. اما الهيان و همکارانش از صبح علي الطلوع تا پاسي از شب آغوش استقبال به روي مراجعه کنندگان گشوده­اند.

* نمايشگاه کتاب؛ بر طبل نابودي کتابشهر گروگان مي­کوبد

معصومعلي بابا احمدي – کارگزار فروشگاه کتابشهر لردگان – استان چهارمحال و بختياري

روزي که ايده­ي برگزاري نمايشگاه کتاب در ذهن طراحان آن شکل گرفت کسي نمي­دانست که روزي آينه­ي دق همه­ي کتاب فروشان مي­شود. امروز پاي نمايشگاه کتاب به شهرستان نيز باز شده و متوليان ندانسته هر سال به آن شاخ و برگ مي­دهند، غافل از اينکه اين مسلمان ناخوانده، در مدت کوتاهي شيره­ي بازار کتاب را مي­مکد و سواران خزان را بر جاي مي­گذارد. اين­ها در دل آقاي بابا احمدي مدير کتابشهر لردگان است که مثل همه­ي همگنانش سال­ هاست کتاب فروشي جزء جدائي ناپذير روح و جانش محسوب مي­شود، اما فروشگاه او اکنون در آستانه­ي ورشکستگي است.

وي که کتابشهرش تنها کتاب فروشي واقعي اين شهر به حساب مي­آيد، تفريح مي­کند: حضور کوتاه مدت اين نمايشگاه سمي مهلک براي بازار کتاب است، اما اگر مسئوليت برگزاري آن در هر شهر به کتاب فروشان واگذار شود ما نمايشگاه دائمي کتاب داير مي­کنيم که کاري از مشکلات کنوني باشد.

بابا احمدي هرچند در فکر بخشيدن عطاي کتاب فروشي به لقايش است، با اين حال مي­گويد: اگر بتوانم کتابشهر را از اين گرداب نجات دهم در آينده برگزاري نمايشگاه دائمي را در برنامه کاري خود دارم.

 

گشتي در کتابشهرهاي استان خراسان شمالي

* سبدتان را در سوپرمارکت فرهنگي داوودي پر کنيد

علي نسيمي داوودي – کارگزار فروشگاه کتابشهر بجنورد – استان خراسان شمالي

سال هاست اين حرف­ها نقل محافل ايراني شده که کتاب در سبد خريد خانواده­ها جايي ندارد. آقاي داوودي، مدير کتابشهر بجنورد معتقد است: ما ايراني­ها اغلب عادت کرده­ايم از درد بگوييم تا از درمان؛ اگر کتاب در سبد خريد خانواده­ها نيست بايد دنبال چرايي بود تا بتوان براي رفع آن راهکار ارائه داد.

وي در پاسخ به اين سؤال که چقدر تلاش کرده تا کتابشهر را به اين الگو نزديک کند؟ مدعي است که فروشگاه او تا حدودي زيادي تلاش کرده، تا فروشگاهش يک سوپر مارکت فرهنگي باشد. او در زمينه­ي چند و چون ارتباطش با مردم و نهادهاي شهري نيز مي­گويد: ما براي ارتباط موثر با مردم و نهادها تلاش زيادي کرده­ايم؛ به گونه­اي که امروز هر فردي يا سازماني که کالا و يا هداياي فرهنگي نياز دارد، به سراغ ما مي­آيد.

* شروعي تازه براي جاجرم

* حسن طالبي راد – کارگزار فروشگاه کتابشهر جاجرم – استان خراسان شمالي

طالبي راد البته مرد روزهاي دشوار است، او به تازگي در ميدان اصلي شهر محلي را براي داير کردن کتاب فروشي تدارک ديده است تا در اين جا بختش را بيازمايد. وي که جواني است 25 ساله، آرزوهاي زيادي دارد که يکي از آنها تبديل شدن کتابشهرش به کتاب فروشي نمونه­ي در استان خراسان شمالي است و از هم اکنون نيز براي آن روز برنامه ريزي کرده است. عرضه­ي کتب ديني متنوع متناسب با نيازهاي مردم اين شهر مذهبي و همکاري با مدارس شهر از مهم­ترين اين برنامه­هاست که با تهيه کتاب­هاي مورد نياز مساجد و جوايز فرهنگي براي دانش آموزان برتر در مدارس کليد خورده است.

 

گشتي در کتابشهرهاي استان فارس

* خانواده­هايي که کتابشهر را خانه­ي فرهنگي خود مي­خوانند

ميراحمدي – کارگزار فروشگاه کتابشهر استهبان – استان فارس

يکي از درهاي کتابشهر استهبان به روي امامزاده­ي شهر باز مي­شود و ديگري به روي تنها پارک شهر، اما در اصلي اين فروشگاه به روي خانواده­ها گشوده مي­شود. اين جا چتر فرهنگي بر سر همه­ي خانواده­ها گسترده شده، به همين دليل آنها کتابشهر استهبان را خانه­ي فرهنگي خود مي­دانند.

در اين کتابشهر که به مديريت آقاي ميراحمدي اداره مي­شود، کتاب­ها و محصولات فرهنگي بسيار متنوعي عرضه مي­ شود، کتاب­ها اغلب در حوزه­هاي ادبي، جامعه شناسي، فلسفي، ديني و . . . دسته بندي شده است.

ميراحمدي که از قضا دانش آموخته­ي رشته­ي مبارزه با بيماري­هاست با راه اندازي اين کتابشهر که از معدود کتاب فروشي­هاي استهبان به حساب مي­آيد، مي­کوشد با عرضه­ي کتاب­هاي مناسب و مفيد به جنگ اپيدمي موسوم به «کتاب خواني» برود.

به همين دليل وقتي از وي مي­خواهم انگيزه­اش را از ورود به کار کتابفروشي بگويد، با خنده اينگونه پاسخ مي­دهد: اين کار را پيشه­ي خود ساختم تا در کنار مبارزه با بيماري­هاي جسمي با يکي از مهلک­ترين بيماري­هاي شايع جهان يعني بيماري کتابخواني مبارزه کنم. از اين رو او براي پيشگيري از مبتلا شدن همشهريانش به اين بيماري خطرناک، کتاب و محصولات فرهنگي تجويز مي­کند.

* گام­هاي بلند براي تبديل شدن به بازوي قدرتمند فرهنگي

احمد نجفي – کارگزار فروشگاه کتابشهر داراب – استان فارس

داراب ريشه­ي عميقي در تاريخ اسلام دوانده، نامش در صلح نامه­ي امام حسن مجتبي (ع) با معاويه ذکر شده است. در يکي از بندهاي اين صلح نامه آمده که مردم اين شهر، پولي را براي کمک بر نيروهاي بازمانده از جنگ صفين و نهروان به نماينده­ي امام داده­اند، از همين روست که اين جا را شهر امام دوم شيعيان مي­خوانند. مردم اين شهر متدين و شيفته­ي اهل بيت (ع) هستند و کتاب­هاي ديني در اين شهرستان، طرفداران پر و پا قرصي دارد.

حجت الاسلام و المسلمين نجفي، مدير کتابشهر داراب، ضمن آن که از آرزوي تحقق نيافته­ي خود مبني بر تبديل مرکز تحت مديريتش به بازوي فرهنگي قدرتمند در اين شهر مي­گويد، به همين علايق ديني مردم اشاره مي­کند.

وي در قامت مدير کل اداره­ي سازمان تبليغات اسلامي، کوشيده تا ارتباط خوبي با تشکل مذهبي همچون هيأت مداحان، اعضاي کانون­هاي فرهنگي هنري مساجد و . . . برقرار کند و نقش کتابشهر را در تامين محصولات فرهنگي مورد نياز آن­ها به خوبي ايفا کند.

آقاي نجفي با اين حال قصد دارد با جذب نيروهاي توانمند در اين مرکز، در آينده­ي نزديک بازوي فرهنگي قدرتمندي در عرصه­ي کتاب باشد و خانواده­ها را به اين مجتمع فرهنگي جذب کند.

 

گشتي در کتابشهرهاي استان کرمان

پشتوانه­اي براي روزهاي مبادا

حميدرضا رحيمي – کارگزار فروشگاه کتابشهر کرمان – استان کرمان

آقاي رحيمي، مدير اين فروشگاه که از علايق کتابخواني اين خطه رمزگشايي کرده، در امر توسعه­ي فعاليت­هاي اين مرکز و برقراري ارتباط فرهنگي با مردم خستگي ناپذير است. او با تلاش و همت مضاعف خود خانواده­ها را به اين محيط فرهنگي کشانده است.

رحيمي دورنماي روشني از آينده کتابشهر ترسيم مي­کند که در آن موسسه­ي کتابشهر با تکيه بر تجربه­هاي گذشته، مدل موفقي از فروشگاه زنجيره­اي کتاب در کشور ارائه مي­دهد که سرمشقي براي فعالان اين حوزه خواهد بود. تا آن روز بايد مجموعه­ي کتابشهر با حرکتي هماهنگ در کشور، نيازسنجي و شناخت علايق فرهنگي مردم را در دستور کار خود قرار دهد. شاکله­ي اين تحول به زعم او، داشتن انگيزه­ي فرهنگي است. سودجويي بدون در نظر گرفتن نيازها و ساختارهاي فرهنگي محکوم به شکست خواهد بود.

رحيمي به بار نشستن مجموعه­ي کتابشهر را پشتوانه­اي فرهنگي براي روزهاي مبادا قلمداد مي­کند؛ روزهايي که ايران با تکيه بر آن مي­تواند استقلال فرهنگي خود را در وانفساي تکه پاره شدن هويت­ها حفظ کند. از همين روست که او گام­هايي را در کتابشهر خود برداشته است تا کتابشهر در اقصا نقاط استان کرمان نام آشنا براي دوستداران کتاب باشد. صداي خوش اين گام­ها نيز به گوش مي­آيد، در نتيجه اين حرکت­ها، کتابشهر در عرضه­ي کتاب و محصولات فرهنگي ديني بي رقيب است.

* کتاب­هايي که بر پسته­هاي خندان رفسنجان لبخند مي­زنند

محمد مهدي موحدي راد – کارگزار فروشگاه کتابشهر رفسنجان – استان کرمان

آقاي موحدي راد مدير اين فروشگاه مي­گويد: چشم ما هميشه به درختان پسته است، هنگامي که بازار اين افسونگر کوچک در کشور داغ مي­شود، وضعيت کتاب نيز رو به بهبود مي­گذارد، چرا که مردم رفسنجان پول بيشتري براي خريد کتاب دارند.

موحدي راد متولد 1354 است و به گفته­ي خودش حدود 20 سال از عمرش را صرف فعاليت­هاي فرهنگي کرده که 15 سال از اين عمر فرهنگي نيز به کتابفروشي گذشته است.

کتابشهر او مساحت چنداني ندارد، اما تا دلتان بخواهد از کتاب­هاي مذهبي لبريز است البته او هنوز بدنبال محلي معتبر و فضايي وسيع­تر براي فروشگاهش مي­گردد و معتقد است که مساحت کم فروشگاه و فقدان انبار کتاب، موجب شده نتواند کتاب­هاي مورد نياز مردم را در فصول خاص سال تهيه کند و به همين دليل علاقمندان زيادي مجبور مي­شوند براي تهيه کتاب، بار سفر بسته به قم و تهران بيايند.

رابطه­ي او با مراجعه کنندگان رابطه­ي فروشنده و خريدار نيست بلکه رابطه­اي کاملاً دوستانه است. مراجعه کنندگان به اين فروشگاه، در صورت خريد کتاب هم تخفيف شيريني مي­گيرند و هم در صورت پشيمان شدن برخلاف فروشگاه­ هايي که جنس فروخته شده را پس نمي­گيرند مي­توانند محصول خريداري شده را برگرداند. در اين فروشگاه کتاب­هاي عرفاني، مذهبي، داستاني، شعر، کودک و نوجوان و . . . عرضه مي­شود. همچنين فروشگاه لوازم التحرير، بازي­هاي رايانه­اي و ساير محصولات فرهنگي از ديگر محصولات اين فروشگاه است.

 

گشتي در کتابشهرهاي استان گيلان

از گلستان من ببر ورقي

محسن محمدي – کارگزار فروشگاه کتابشهر رشت – استان گيلان

شما مي­توانيد به گلستان آقاي محمدي در کتابشهر رشت سري بزنيد که باد خزان را بر ورق کتاب­هايش دست تطاول نباشد و گردش زمان عيش ربيعش را به طيش خريف مبدل نکند.

مدير اين کتابشهر مي­گويد که ابر و باد و مه و خورشيد دست به دست هم داده­اند تا او دامني از کتاب­هاي ديني، تاريخي، ادبي، جامعه شناسي، فلسفي، کودک و نوجوان، درسي، کمک درسي و . . . و همچنين محصولات فرهنگي متنوع فراهم بياورد و به همشهريانش هديه کند. او عزم کرده و نيت جزم که عمر را در عرصه­ي خدمت رساني فرهنگي به شهروندان گيلاني سپري کند.

کتابشهر وي در قلب شهر واقع شده و يار موافق خانواده­ها به حساب مي­آيد و مي­توان گفت تابستان و بهار فروش کتاب در رشت است. بهترين فصلي که با مراجعه­ي گروه­هاي مختلف سني، مي­شود براي آن متصور شد.

محمدي که گشاده رو و خونگرم است در برخورد با مشتري بسيار شکيباست. او مي­گويد همشهريانش شيفته رمان و تاريخ هستند، به همين دليل اين نوع کتاب­ها در فروشگاهش بيشتر خودنمايي مي­کنند.

* در بندر کتابشهر انزلي لنگر بياندازيد

محسن محمدي – کارگزار فروشگاه کتابشهر بندر انزلي – استان گيلان

آقاي محمدي مدير کتابشهر بندر انزلي که در رشت کتابفروشي ماهر و موفق است، در بندر انزلي چراغ اقبالش کم سوست. کتابشهر او در کنار ساختمان­هاي اداري بويژه ساختمان دادگستري شهر واقع شده و از اين رو دستش از مکان­ هاي پر تردد اين شهر بندري کوتاه است. همين نقيصه نيز از رونق اقتصادي کار او کاسته است. البته انسان به اميد زنده است و اعتماد قلبي، و مثل همه­ي ايراني­ها اين است که: خدا گر ز حکمت ببندد دري / ز رحمت گشايد در ديگري.

او مي­گويد: جمعيتي که از مقابل کتابشهر رفت و آمد مي­کنند معمولاً افرادي هستند که به دلايلي کارشان به دادگاه کشيده است و حضور کتابشهر شايد بتواند چهره­ي اين منطقه را عوض کند. همچنين اين جا مي­تواند پلي باشد که انسان­هاي مسئله دار را از برزخ نااميدي به ساحل اميدواري برساند. حتي پيشنهاد مي­کنم که مسئولان قضايي شهر، اين جا را جدي بگيرند و از ظرفيت­هاي آن استفاده کنند. چرا که کتاب بهترين و مطمئن­ترين راه پيشگيري از شيوع جرم و مقابله با ناهنجاري­هاي اجتماعي محسوب مي­شود. غبار اندوهي که با مشاهده انسان­هاي درگير در مراکز قضايي بر دل آدمي مي­نشيند، با ورود به مراکز فرهنگي از دل زدوده مي­شود.

در اين کتابشهر کتاب­هاي ديني، تاريخي، داستاني و . . . و همچنين محصولات فرهنگي عرضه مي­شود که عطر معنويت را به مشام انسان­ها مي­رساند.     

 

گذري بر کتابشهرهاي استان سيستان و بلوچستان

* مدرسه­ي فرهنگي دانش آموزان

اردشير جهانتيغ – کارگزار فروشگاه کتابشهر زاهدان – استان سيستان و بلوچستان

اولين روزهايي که پا به حياط مدرسه گذاشتيم، چشممان با جمله­ي «معلمي شغل انبياست» آشنا شد. بعد از آن هرچه قدر کشيديم، بيشتر باورمان شد که اين جمله کليد اساسي تعليم و تعلم است. با اين حال آقاي اردشير جهانتيغ، مدير کتابشهر زاهدان نظري تازه در اين باره دارد. به زعم او امروز که تحصيلات همگاني شده اما ستاره­ي اقبال کتابخواني در کشور ما کم فروغ است، کتابفروشي شغل انبياست!

وي اين استدلال را پيش مي­کشد تا به امکانات محدود فرهنگي در شهر محل اقامتش اشاره کند و بگويد: حتي اگر کتابشهر موفقيت چنداني در فروش کتاب نداشته باشد، بزرگترين خدمتش تغيير رنگ و بوي محله است. جهانتيغ همين مشکلات فرهنگي را مهم­ترين انگيزه براي ورود به اين حوزه عنوان مي­کند و مي­گويد: «وقتي ديدم دستمان در حوزه­ ي فرهنگي خالي است، گفتم براي رشد فرهنگي چه راهي بهتر از کتابفروشي».

کتابشهر زاهدان با هدف مبارزه با فقر فرهنگي و ارتقاي سطح فرهنگ عمومي به ويژه فرهنگ ديني شکل گرفت و امروز اين فروشگاه، کتاب و محصولات فرهنگي متنوعي عرضه مي­کند. جهانتيغ در ادامه به باور مردم اشاره مي­کند و مي­گويد که آن­ها اين جا را در مدرسه­ي دوم دانش آموزان مي­دانند. ما سعي کرده­ايم تا اين جا پاتوقي براي دانش آموزان زاهداني باشد و آن­ها کتابشهر را خانه خود بدانند.

وي نسل جوان زاهداني را نسلي پرسش گر در زمينه­هاي کتابخواني توصيف مي­کند و احساسش را از خدمات دهي به آن­ها چنين روايت مي­کند: «مشاهده جواناني که با وجود امکانات محدود فرهنگي، دغدغه فرهنگي دارند براي من لذت بخش است و خستگي را از تنم به در مي­کند».

* کسي از اين کتابشهر دست خالي برنمي­گردد

محمد براتي – کارگزار فروشگاه کتابشهر ايرانشهر – استان سيستان و بلوچستان

آقاي براتي نزديک چهار سال است مديريت کتابشهر اين منطقه را بر عهده دارد. اين فروشگاه ويترين ثابتي در مسجد جامع شيعيان اين شهر تهيه کرده و کتاب­ها را براي چهار روز در معرض ديد نمازگزاران مي­گذارد. آقاي براتي همواره يک اصلي را نصب العين خود قرار داده است او درباره­ي اين اصل حياتي مي­گويد: اگر مشتري کتابي بخواهد که مفيد باشد اما نداشته باشم به هر قيمتي شده بايد تهيه کنم چرا که معتقدم مراجعه کننده از کتابفروشي نبايد دست خالي برگردد.

او اخيراً سايتي را نيز راه اندازي کرده که در آن به معرفي محصولاتش مي­پردازد. اگرچه مي­گويد سرعت اينترنت آن قدر آزار دهنده است که باعث مي­شود استفاده از اين کانال ارتباطي با مردم موفقيتي به همراه نداشته باشد. صدور کارت عضويت براي مراجعه کنندگان کتابشهر از ديگر برنامه­هاي براتي به حساب مي­آيد. او اين کارت­ها را به منظور ارائه­ي خدمات ويژه به مشتريان هميشگي خود تهيه کرده و تاکيد مي­کند محدوديتي نيز براي اين عضويت وجود ندارد چرا که چتر اين فروشگاه بر سر همه­ي مردم اين شهر گسترده است.

* شناسنامه­ي فرهنگي شيعيان زابل

محمد غزنوي – کارگزار فروشگاه کتابشهر زابل – استان سيستان و بلوچستان

آقاي غزنوي، مدير کتابشهر زابل، مهرباني در چهره­ي گندم گونش موج مي­زند. مردي است کم رو و کم حرف. وقتي درباره­ي کتابشهر زابل مي­پرسيم، ما را به خاطرات دوران فعاليتش در نهضت سوادآموزي مي­برد؛ يعني دوراني که وي اهميت کتاب را در بهبود زندگي مردم به چشم ديده است.

احساس غزنوي درباره­ي کتابشهر علاقه­اي است آميخته با دغدغه براي او اين مرکز، شناسنامه فرهنگي شيعيان شهر است. مهجور بودن کتب شيعي او را به اين جا کشانده است. آن چنان که وي يادآور مي­شود: «مهم­ترين انگيزه­ي من از ورود به کتابشهر رونق بخشيدن به کتب شيعي بود که الحمدالله توانستيم تا اندازه­اي به اين هدف جامه عمل بپوشانيم.»

کتابشهر زابل در مرکز شهر واقع شده و از همين جاست که جريان فرهنگي را به ساير نقاط شهر پمپاژ مي­کند. کتابفروش چه گلي بر سر جامعه مي­زند؟ اين پرسشي است که از او پرسيديم: تجارت­هاي نان و آب دارتر از کتابفروشي بسيار است منتها اگر کسي با عشق وارد کار فرهنگي شود آينده­ي درخشاني در انتظار اوست.

* خدا کند که؛ کتابشهر در سراوان بماند

احمد نيک انجام – کارگزار فروشگاه کتابشهر سراوان – استان سيستان و بلوچستان

اولين هديه­اي که من گرفتم که کتاب بود، هميشه به شکرانه­ي اين نعمت براي دوستانم کتاب مي­خوانم و به جان آقاي نيک انجام که بهترين هديه­ي زندگي­ام را به من داد، دعا مي­کنم. او مردي مهربان است که سر خيابان شهداي اسلام کتابفروشي دارد و گاهي وقت­ها به هر کودکي که همراه با پدرش به فروشگاه او مي­رود، کتابي هديه مي­دهد. پدرم هر روز براي خريد کتاب و روزنامه به فروشگاه او سر مي­زند و گاهي از او کلي کتاب مي­خرد. صبر آقاي کتاب فروش مثال زدني است، با آن که بسياري از مردم قدرتي براي خريد کتاب ندارند اما او دست به هر کاري مي­زند تا کتابشهر کوچکش پا برجا بماند. من و دوستانم از خدا مي­خواهيم امثال او در اين شهر زياد باشد.

 

 

گشتي در کتابشهرهاي استان لرستان

اينجا فقط حق با شماست!

روح الله شاهيوند –کارگزار فروشگاه کتابشهر خرم آباد – استان لرستان

آقاي شاهيوند مدير کتابشهر خرم آباد با آن که مکتب اقتصاد نرفته و در اين درس خط ننوشته اما اين قانون نانوشته را که در عصر امروز مشتري مداري شاه کليد هر کار اقتصادي است، سرلوحه­ي کارش قرار داده است. او مي­گويد: در دنياي امروز بايد فاتحه­ي منفعت طلبي و خودخواهي در حوزه­ي کتاب فروشي را خواند. متاسفانه هنوز بسياري از همشهريان ما نمي­دانند که رضايت مشتري بزرگترين سرمايه براي هر تاجري است به ويژه اگر کالاي شما کتاب باشد. از اين حرف­ها مي­شود حدس زد که مشتري در اين فروشگاه، خيالش راحت است چرا که فروشنده حسابي با او راه مي­ آيد. کتاب هم از هر قلم که بخواهيد (ديني، ادبي، جامعه شناسي و . . .) در چشم بهم زدني فراهم مي­شود. حتي منتظر باشيد، شايد يکي از همين روزهاي خوب خدا، خودش سراغتان بيايد، به قول فرنگي­ها آدمي «فول اکتيو» است که به همه جاي شهر از مراکز اداري گرفته تا مدارس سرک مي­کشد و به گرمي دستتان را مي­فشارد.

* لذت کتاب را در کتابشهر بروجرد مي­چشيد

مهدي مرادي – کارگزار فروشگاه کتابشهر بروجرد – استان لرستان

آقاي مرادي مدير کتابشهر بروجرد، قبل از آنکه کتابفروش باشد، يک کتابخوان حرفه­اي است. به همين دليل اين شغل را نه تنها يک هدف بلکه رسالتي براي کتابخوان مي­خواند و معتقد است که بايد لذت کتابخواني را به ديگران نيز بچشاند. به گفته­ي وي، کتابشهر اعتمادي در دل مردم ايجاد کرده که نمي­توان آن را با هيچ چيز ديگر جايگزين کرد. وقتي مردم به اين مرکز مراجعه مي­کنند، مطمئن هستند که کتاب­ها و محصولات فرهنگي براي هر گروه سني در آن جا يافت مي­شود.

 

- برگرفته از نشريات موسسه کتابشهر ايران 

 

 

 

شنبه 17 تير 1391 - 11:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری