جمعه 9 خرداد 1399 - 10:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

نشست فعالان فرهنگي دانشگاه‌ها با رئيس حوزه هنري

 

نشست جمعي از طلاب حوزه هاي علميه و فعالان فرهنگي دانشگاه هاي تهران با رياست حوزه هنري با محوريت فضاي فرهنگي و سينمايي كشور روز چهارشنبه 14 تير ماه مصادف با شب نيمه شعبان در حوزه هنري برگزار شد.

 

در اين نشست دانشجويان دانشگاه هاي امام صادق (ع) ، دانشگاه شهيد بهشتي دانشگاه تهران، و دانشگاه آزاد اسلامي و طلاب حوزه هاي علميه تهران حضور داشتند.
 در ابتداي اين نشست علي فروغي، مسئول فرهنگي بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق (ع) با بيان اينكه اين نشست با دعوت دانشجويان بسيجي دانشگاه امام صادق از رئيس حوزه هنري، برگزار شده است، افزود: اين نشست با موضوعيت بررسي فضاي فرهنگي و سينمايي كشور با توجه به رويدادهايي كه اخيرا رخ داده است برپا شد.
 اين فعال دانشجويي ادامه داد: متاسفانه شاهديم كه بعد از گذشت چند سال از پيروزي انقلاب اسلامي بويژه در دوران اخير سينماي غير ديني به كشور ما تحميل شده است و تاثيرات مخربي از نظر فرهنگي بر جاي گذاشته و فساد در آن راه يافته است و اين در حالي است كه امام راحل (ره) از همان آغاز تاكيد كردند ما با سينما مخالف نيستيم بلكه با فحشا مخالفيم.
 فروغي با تاكيد بر اينكه بايد با چنين جرياناتي كه در حوزه فرهنگ و هنر به راه افتاده به مقابله برخاست، اظهار كرد: ما با 2 نوع توليد سينمايي مشكل داريم؛ نخست توليدات روشنفكري كه تا كنون زيان هاي بسياري را به فرهنگ ارزشي ما وارد ساخته و همچنين توليدات زرد كه مروج فساد و بي هويتي است.
 مسئول واحد فرهنگي بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه گفت: برخي از فيلم هايي كه در سينما و تلويزيون ما نمايش داده مي شود نه تنها با اهداف انقلاب اسلامي و آرمان هاي شهداي ما مخالف است، بلكه با عرف فرهنگي غالب در جامعه هم مغايرت دارد و تاثيرات مخربي در فرهنگ ارزشي مردم ما ايجاد مي كند.


تخلف از قانون؛ وزارت ارشاد يا حوزه هنري
 وي با بيان اينكه در دولت دهم و معاونت سينمايي ارشاد آن، اتفاقات تاسف باري رخ داد، افزود: ما معتقديم كسي كه در جريانات سينمايي اخير مرتكب بي قانوني شده، معاونت سينمايي ارشاد است و نه حوزه هنري و رئيس آن.
 اين فعال فرهنگي اظهار كرد: ما در نشستي كه با جواد شمقدري داشتيم به او گفتم كه ما ميدانيم انتصاب شما از سوي جريان انحرافي بوده و خط دهي ها هم از همان سمت انجام مي شود.
 فروغي ادامه داد: در معاونت سينمايي اين دولت فيلم هاي مسئله داري كه در دولت پيش توقيف شده بودند، رفع توقيف شده و اجازه اكران گرفتند و وقتي دليل آن را از معاون سينمايي وزارت ارشاد پرسيديم گفت مي خواستيم گرد و خاكي را كه بر سينما نشسته بتكانيم و ما هم هشدار داديم كه اگر تكاندن اين گرد و خاك فضا را غبارآلود كند تكليف چيست؟ اما توجي به ابن مسئله صورت نگرفت.
 اين فعال دانشجويي تصريح كرد: در جشنواره اخير شاهد فيلم هايي بوديم كه عملا با ارزش هاي ديني و انقلابي ما در تعارض بودند، اگر چه در ميان آن فيلم ها آثار فاخر و ارزشمندي هم بود و ما از همين جا از كارگردانان متعد اين آثار تشكر مي كنيم.


سينما، معبري براي نفوذ دشمن
 وي عرصه سينماي را يكي از معبرهاي ورود دشمن در تهاجم فرهنگي دانست و گفت: گويي انقلاب اسلامي و فرهنگي ما هنوز به بخش سينما راه نيافته است.
 فروغي اظهار كرد: ما دانشجويان اعلام مي كنيم كه در كنار هر جرياني كه مدافع آرمان هاي ارزشي اسلام و انقلاب است ايستاده ايم و با جريان هايي كه در برابر آرمان هاي انقلاب و امام راحل (ع) حركت مي كنند تا آخر مقابله مي كنيم.
 سپس طلاب و دانشجويان حاضر در جلسه به نوبت سخنانشان را با محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري مطرح كردند.


وزارت ارشاد در صدور مجوز ساخت فيلم متهم است
 حميد زاده مسئول واحد رسانه دانشگاه امام صادق (ع) هم در اين نشست خطاب به مومني شريف گفت: موضوع اساسي در جريانات سينمايي اخير مسئله انجام كار غير قانوني بوده كه شما (مومني شريف) را به آن متهم كرده اند؛ من مي خواهم بگويم كار غير قانوني را وزارت ارشاد انجام داده زيرا قوانين مربوط به توليد فيلم را زير پا گذاشته است.
 اين فعال دانشجويي ادامه داد: بر مبناي اساسنامه اي كه براي توليد آثار سينمايي تدوين شده، آثار توليدي بايد با اهداف و آرمان هاي انقلاب اسلامي همخوان باشند؛ در حالي كه امروز مي بينيم اينگونه نيست.
چه بايد كرد
خبرنگار ايرنا كه براي پوشش خبري اين نشست در جلسه حاضر شده بود خطاب به رئيس حوزه هنري به طرح سوال پرداخت و گفت: تعهد به قانون اساسي امري الزامي است و برخورد با قانون شكنان هم امري مسلم؛ اما اگر كسي از قانون تخطي كند و هر شخص يا ارگاني بخواهد خودش در برابر اين تخطي ايستادگي كند و جلوي آن را بگيرد، مثلا در اين مورد خاص اگر بپذيرم كه صدور مجوز براي ساخت فيلم هايي كه مطابق با ارزشها و آرمان هاي انقلاب اسلامي نبوده اند، كاري غير قانوني انجام شده است و مثلا حوزه هنري بخواهد در برابر آن بايستد، با اين شيوه به سوي نوعي هرج و مرج پيش مي رويم و سنگ روي سنگ بند نمي شود.
 وي ادامه داد: برخورد با بي قانوني، بايد توسط مراجع قانوني پيگيري شود نه اينكه هر شخص يا ارگاني خودش جلوي بي قانوني بايستد؛ در چنين حالتي چه بايد كرد؟
 اين خبرنگار همچنين پرسيد: اگر بي قانوني را وزارت ارشاد انجام داده كه مجوز اين گونه فيلم ها را صادر كرده است و يا وظيفه نظارتي اش را به درستي انجام نداده، تكليف كارگردان يا تهيه كننده گاني كه با هزينه زياد اين فيلم ها را ساخته اند و اكنون اجازه اكران ندارند چيست؟


هزينه هاي انحرافات فرهنگي با كيست
 فروغي كه مديريت اين نشست را بر عهده داشت در پاسخ اين خبرنگار از خبرگزاري ايرنا، گفت: اين جلسه يك نشست رسانه اي نيست و با هدف ديگري انجام شده است، اما نكاتي را در پاسخ به سوالات اين خبرنگار ايرنا ذكر مي كنم.
 مسئول واحد فرهنگي بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: اهداف و مقاصد اينگونه سوال ها كه از خبرگزاري ايرنا و روزنامه ايران كه هر دو به يك جريان واحد تعلق دارند و اين روزها تلاش كردند از وزارت ارشاد و شوراي صنفي حمايت كنند روشن است.
 وي خطاب به خبرنگار ايرنا اظهار كرد: شما بگوييد هزينه اي كه اين فيلم ها در مغشوش كردن و به انحراف كشيدن فكر و ذهن جواناني كه اين فيلم ها را مي بينند و هزينه اي را كه فرهنگ ارزشي ما از نتايج مخرب اين فيلم ها مي دهد، چه كسي بايد بپردازد؟
 خبرنگار ايرنا پاسخ داد: اين برداشت شخصي شما است.
 فروغي گفت: اتفاقا اين موضوع اصلا بحثي هرمنوتيكي و تاويل بردار نيست. همه به مورد تاثيرات مخرب اين گونه توليدات سينمايي اتفاق نظر دارند و مي دانند كه توهين به ارزشها و زير پا گذاشتن آرمان هاي اخلاقي و ديني در اين گونه فيلم ها امري مسلم است.
 وي افزود: من نمي دانم دوستان ارشاد يا شوراي صنفي دين شان را از كجا مي گيرند، اما ما دينمان را از منابع ديني و مراجع ديني و شخص رهبر معظم انقلاب مي گيريم و همه اين بزرگان در رابطه با تاثيرات زيان بار اين گونه فيلم ها تذكر داده اند.
 اين فعال دانشجويي ادامه داد: در رابطه با سوال ديگر اين خبرنگار بايد بگويم امام خميني (ره) در وصيتنامه سياسي الهي خود كه از يكي از مهمترين مراجع قانوني براي ماست، فرموده اند امت حزب الله هرگاه مشاهده كردند شخص يا ارگاني از موازين شرعي تخطي مي كند و مراجع قانوني با آن برخورد نمي كند خودشان بايد دست به كار شده و با اين موضوع برخورد كنند؛ زيرا وقتي پاي شرعيات وسط باشد نمي توان معطل مراجع قانون ماند.


ايستادگي در برابر شبه روشنفكران
 در ادامه معتضدي كارشناس ارشد مديريت رسانه از دانشگاه صدا و سيما با تاكيد بر اينكه از اول انقلاب تا امروز تعارض و كشمكش ميان قشر روشنفكرنما و امت حزب الله وجود داشته است، گفت: اين دعواها چيز جديدي نيست و ما حمايتمان را در رويدادهاي سينمايي اخير از حوزه هنري اعلام مي كنيم و از محسن مومني شريف به خاطر موضع گيري و ايستادگي اش در برابر جريان شبه روشنفكري تشكر مي كنيم.


انتقاد كنندگان از هيچ منطقي پيروي نمي كنند
سپس طالبي سردبير  يكي از برنامه هاي راديو گفت و گو و دانشجوي مديريت فرهنگي هم اظهار كرد: در مورد سوالاتي كه دوست خبرنگارمان در جلسه مطرح كرد بايد بگويم اگر انصاف داشته باشيم مي بينيم كه پشت همه انتقادات و حرف هايي كه روزنامه ايران نسبت به حوزه هنري در اين مدت مطرح كرده است هيچ منطق و فكر منسجمي وجود ندارد.
 وي با اشاره به يكي از برنامه هاي راديو گفت گو كه با حضور كارشناسان سينمايي و دوستاني از روزنامه ايران انجام شده بود، گفت: چه در اين برنامه و چه در موضع گيري هاي ديگر روزنامه ايران و دوستاني كه از وزارت ارشاد حمايت مي كنند روشن است كه مصاحبه ها و گفت و گوهايشان هدف دار است و با حب و بغض با اين مسئله روبرو مي شوند و اين واقعا تاسف بار است.
 اين فعال فرهنگي ادامه داد: از حوزه هنري و رئيس آن كه در برابر اين هجمه فرهنگي كه اكنون از طريق سينما دنبال مي شود، يك تنه ايستادگي كرده است، تشكر مي كنيم و حمايت خود را اعلام مي داريم.


استفاده از بيت المال براي ساخت فيلم ضدارزشي
 حسن زاده دانشجوي دانشگاه تهران و هنر آموز سينما در ادامه گفت: بايد از ابتدا جريان فرهنگي و ارزشي ما در سينما به شكلي پيش مي رفت كه امروز شاهد توليد و ساخت چنين فيلم هايي نمي بوديم، كه متاسفانه اينگونه نشد.
 وي ادامه داد: اما حال كه به اين صورت كساني با صرف بيت المال دست به ساختن چنين فيلم هايي مي زنند و وزارت ارشاد هم اجازه اكران به آن ها مي دهد وظيفه ما و حزب الله است كه بيداري خود را نشان داده و تذكر دهد.
 وي نيز تشكر و حمايت خود را از محسن مومني شريف و موضع گيري حوزه هنري اعلام كرد.

وظيفه ارشاد، ارشاديت است
 سيد مجتب حسيني دانشجوي معارف اسلامي و مديريت دانشگاه امام صادق (ع) سخنانش را با نقل يكي از فرمايشات مقام معظم رهبري آغاز كرد و گفت: چون دوست خبرنگارمان از ايرنا سوالي مطرح كردند فكر مي كنم اين قول رهبر معظم انقلاب روشنگر باشد كه فرمودند حالا كه يك فيلمنامه نويس آمده و حرف چرندي زده است، حالا وزارت ارشاد كجاست كه بيايد نظارت كند؟! وظيفه ارشاد ارشاديت است.
 اين فعال دانشجويي اظهار كرد: يكي از كارهايي كه جريان هاي حزب اللهي بايد انجام دهند اين است كه آنقدر فضاي حزب اللهي را بر فرهنگ جامعه حاكم كنند كه مديريت فرهنگي كشور نتواند پايش را از ارزشها فراتر بگذارد.
 وي ادامه داد: عملكرد حزب الله نبايد منحصر به اعتراض، جلوگيري از اكران فيلم ها و پايين كشيدن پرده سينما باشد، بلكه حزب الله وظيفه ديگري هم دارد.
 حسيني افزود: دعواي بين روشنفكر ها و حزب الله در كشور ما دعواي ديرينه اي است و در اين ميان براي قشر ديني مردم كه شاهد اين دعواها هستند اين سوال مطرح است كه عملكرد بسيج دانشجويي و حزب الله اين وسط چيست.


تاكيد بر مقابله گفتماني 
 وي گفت: حزب الله بايد علاوه بر اعتراض و برخورد با جريان هاي ضدارزشي با اقتدار گفتماني ارائه كند كه بر ارزشهاي انقلاب اسلامي مبتني است.
 اين فعال دانشجويي با تاكيد بر مبارزه گفتماني با جريان هاي شبه روشنفكري، اظهار كرد: حزب الله بايد در جريانات سينمايي اخير گفتمان سينماي ارزشي را كه بر آرمان هاي ديني و انقلاب اسلامي بنا شده را به نمايش بگذارد و اين كاري است كه سيد مرتضي آويني انجام داد.
 حسيني با اشاره به يكي از جلسات سخنراني شهيد سيد مرتضي آويني در برابر قشر شبه روشنفكر در دانشگاه تهران، گفت: شهيد آويني در اين سخنراني فقط 50 سوال طرح مي كند و به سخنراني پايان مي دهد و در همان سخنراني او را «هو» مي كنند.
 وي با بيان اينكه شهيد آويني هم نقد مي نوشت، هم بحث و سخنراني مي كرد، تاكيد كرد: ما هم بايد در روشمان مقابله گفتماني را ايجاد كنيم و در ضمن به تربيت هنرمند و فيلمساز مومن روي بياوريم كه اين شعار شهيد آويني بود.


فعاليت هاي آموزشي حوزه هنري به دانشگاه ها وارد شود
 دانشجوي ديگري كه در جلسه حاضر بود درباره اهميت پرورش نيروهاي مومن و متعهد گفت: وقتي گفتمان نيرو نداشته باشد روي زمين مي ماند.
 وي ادامه داد: اگر محتواي ديني و ارزشي توليد كنيم اما نير و سينما گري براي اجرا نداشته باشيم كه آن محتوا را بسازد، تلاشمان بي نتيجه خواهد ماند.
 اين فعال دانشجويي اظهار كرد: در دانشگاه ها در مقاطع ارشد و دكتري نيروهاي مومن و متعهدي داريم كه دغدغه هاي هنري هم دارند اما بستري براي فعاليت ندارند ولازم است از آن ها حمايت شود.
 وي با بيان اينكه حوزه هنري در حد خودش در حال آموزش دادن به تهيه كنندگان و فيلمنامه نويسان و كارگردانان است، گفت: اين فعاليت ها بايد از حوزه هنري فراتر رفته و به دانشگاه ها وارد شود.
 اين دانشجوي بسيجي ادامه داد: صرف تربيت نيرو در دوره هاي آموزشي كافي نيست بلكه بايد حمايت از اين نيرو ها هم وجود داشته باشد و ما از حوزه هنري تقاضا داريم اين پيوند را برقرار ساخته و از هنرمندان متعهد حمايت كند.

حوزه هنري عقب نشيني نكند
الهي، ديده بان تحليلي واحد فرهنگي بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق (ع)نيز گفت: رويدادهاي فرهنگي و سينمايي اخير را رصد كرديم و در جاهايي كه لازم دانستيم مواضع خود را اعلام داشتيم.
 اين دانشجو خطاب به رئيس حوزه هنري اظهار كرد: كار شما در برخورد با جريان مخرب سينمايي كه در جامعه فرهنگي ما شكل گرفته بسيار عالي بود، اما بحث اصلي استقامت در اين راه است و انتظار ما از شما مقاومت و پايداري در برابر اين جريان است و ما هم تا آخرين قدم از شما حمايت خواهيم كرد.
 وي ادامه داد: گاهي موضع گرفتن و عقب نشيني كردن از آن موضع بدتر از اين است كه كسي از ابتدا موضع نگيرد و در حاشيه بماند و ما مي دانيم اين موضع گيري بجاي شما و استقامت در اين راه چه هزينه هايي براي شما خواهد داشت.
 در اين نشست غديري، طلبه از حوزه علميه مشكات و طلاب و دانشجويان ديگري هم با اعلام حمايت از مواضع سينمايي حوزه هنري، از محسن مومني شريف به خاطر بيداري و شجاعت اش و اقدام بجاي او در اكران ندادن به فيلم هاي غير اخلاقي و ضد ارزشي تشكر كردند.


رئيس حوزه هنري: «اهل سر و صدا نيستم»
محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري پس از شنيدن سخنان فعالان دانشجويي و طلاب حاضر در جلسه، ضمن تبريك ميلاد امام عصر (ع) گفت: اميدوارم همه كارهايي كه انجام مي دهيم براي كسب رضايت خداوند و حضرت حجت (ع) باشد، زيرا اگر اينگونه شد راه رستگاري را پيموده ايم و در غير اين صورت به بيراهه رفته ايم.
 رئيس حوزه هنري خاطر نشان كرد: بنده مايل به برگزاري اين جلسه نبودم، زيرا اساسا اهل سر و صدا نيستم و هيچ گاه تا مجبور نباشم حرفي نمي زنم.
 وي با بيان اينكه من به وظيفه ام عمل كرده ام، افزود: در هر دو سخنراني ام درباره اين موضوع كوشيده ام عرايضم را با منطق و استدلال بيان كنم و به هيچ وجه قصد شعار و كارهاي تبليغاتي نداشته ام.
انقلاب اسلامي بر گردن هنر حق دارد
اين مقام مسئول در ادامه به نسبت هنر و انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: انقلاب اسلامي بر گردن هنر خيلي حق دارد.
 وي ادامه داد: حدود 200 سال در كشور ما بين اكثر گونه هاي هنري و دين هيچ مناسبتي وجود نداشت و نه تنها هنر در خدمت دين نبود بلكه در برابر دين قرار گرفته بود.
 مومني شريف افزود: بنده 25 سال پيش در يك كار پژوهشي داشتم با دو موضوع «زن» و «دين» در ادبيات داستاني عصر پهلوي. نتيجه نشان مي داد عمده آنان در تحريف حقايق ديني و خشن نشان دادن چهره تابناك دين مبين اسلام و نمادهاي مسلماني و نيز تحقير زن مسلمان به شدت كوشيده اند.
 رئيس حوزه هنري اظهار كرد: در اينجا بود بنده به عمق فرمايش امام خميني(ره) پي بردم كه در همان اوان انقلاب خطاب به شبه روشنفكران طلبكار از نظام فرمودند كاري كه قلم هاي شما با دين كرد، سر نيزه هاي رضاخان نكرد. رضا خاني كه در اسلام زدايي كار آن مقدار پيش برد كه حتي چادر و روسري را از سر زنان برداشت و بر سر مردان كلاه فرنگي گذاشت و همه مراكز و محافل ترويج دين را تعطيل كرد با اين همه از نظر امام از روشنفكران وابسته عقب بود.
 مومني شريف ادامه داد: انقلاب اسلامي هنر را به ميان مردم و توده هاي ديندار آورد و سينما را كه پيش از انقلاب مظهر  فساد و فحشا بود، چنان مسلمان و آبرومند كرد كه در خدمت مفاهيم اخلاقي و ديني قرار گرفت و آثارش در مساجد به نمايش در آمد. البته در اين كار حوزه هنري نقش اول را داشت.
سينما خدمات زيادي به انقلاب اسلامي كرده است
 مومني شريف خاطر نشان كرد: نبايد خدمات سينما به انقلاب اسلامي را نيز ناديده انگاشت. سينما گران متعهد ما در معرفي چهره ايران بعد از انقلاب به جهان نقش غيرقابل انكار دارند. امروز حداقل در منطقه اسلامي، فرهنگ ايراني را با فيلم ها و سريال هاي ارزشي و اخلاقي مي شناسند. اين نشان مي دهد اگر سينماي ما به اين مزيت نسبي خود توجه داشته باشد مي تواند در اين فضا قله هايي را فتح كند.
 مومني به خاطراتش از شهيد آويني اشاره كرد و گفت: بنده نيز مانند آقاي آويني و بعضي مفاخر امروز  ادبيات و هنر انقلاب اسلامي، بعد از  پايان جنگ، يعني در سال 67 به حوزه هنري آمديم. بنده آن زمان با بعضي از نوشته ها و مقالات شهيد آويني در مطبوعات آشنا بودم اما از نزديك او را نديده بودم.
 وي افزود: يادم هست در همان سال ها فيلمي در همين تالار انديشه حوزه هنري پخش مي شد كه به طور نه چندان صريح به عزاداري حضرت فاطمه (س) بي احترامي شده بود، لابد چون فيلم متعلق به يكي از نامداران سينماي ايران در جشنواره هاي بين المللي بود، كسي واكنشي نشان نداد مگر يك مرد ميان سني كه كلاه مشكي به سر داشت و اوركت سبز رنگ به تن. او بلند شد و خطاب به كارگردان فرياد زد: "خدا تو را لعنت كند، تو به حضرت زهرا (س) توهين كردي!" از بغل دستي ام پرسيدم او كيست؟ پاسخ داد سيد مرتضي آويني است.
 مومني شريف با بيان اينكه شهيد آويني واقعا يك روشنفكر بود، اما صفت روشنفكري باعث نمي شد در برابر چنين اهانتي نه خيلي روشن و جدي به مقدسات سكوت كند، افزود: اگر امروز بود و اين هجمه سنگين به مقدسات و ارزش ها را مي ديد، به نظرتان چه كار مي كرد؟
هدف دشمن حساسيت زدايي است
رئيس حوزه هنري در بخش ديگري از سخنانش گفت: در اين جنگ نرم ، هدف دشمن حساسيت زدايي از چيزهايي است كه براي ملت ما مقدس هستند. آنان اميدوارند به مرور ما حساسيت و تعصبات مقدس مان را از دست بدهيم.
 مومني ادامه داد: دشمن مي خواهد از ما حساسيت زدايي كند؛ حساسيت زدايي از غيرت ديني، حساسيت زدايي از روابط نامشروع بين زن و مرد و ديگر اموري كه براي ما حساسيت بر انگيز است و همه اينها باعث شده كه امروز در نظام مقدس جمهوري اسلامي اكثريت افراد ديندار و مومن با  سينما قهر كنند.
 مومني شريف اظهار كرد: يكي از دوستان نويسنده ما كه از قضا زماني از منتقدان سينما در مطبوعات هم بودند، مي گفت با همسر و فرزندانم به سينما رفتيم در نيمه هاي پخش فيلم چنان از آنان خجالت كشيدم كه بلند شديم و آمديم بيرونم. چرا بايد در جامعه اسلامي و انقلابي ما چنين اتفاقي رخ دهد.
 وي گفت: بعد از جشنواره فيلم فجر در سال 89 در شوراهاي مختلف هشدار دادم كه با اين جهت گيري كه در انتخاب فيلم ها صورت گرفت، انحرافي ايجاد شد و سال آينده در توليدات سينماي شاهد اتفاقات ناخوشايندي خواهيم بود. در جشنواره 90 همه متوجه اين انحراف شدند و بزرگاني در همان زمان تذكر دادند و حتي مسئولان سينماي ارشاد هم به اين موضوع اذعان داشتند طوري كه در اختتاميه اعلام كردند مجبورند براي بعضي فيلمها در اكران محدوديت سني قائل شوند.
 اما تصميمي كه حوزه هنري در اوايل سال اعلام كرد، يك تصميم ناگهاني و هيجاني نبود بلكه اين موضوع پيش از اين به علت همان نگراني كه عرض شد، حدود يك سال پيش در شوراي سياستگذاري حوزه كه بالاترين مرجع قانون گذاري در اين نهاد است، تصويب شده بود منتهي قرار بود اعمال كنيم ولي اعلام نكنيم. اما شرايط به گونه اي پيش آمد كه ناچار به اعلام شديم و الان از اين اقدام خرسنديم.
 وي با بيان اينكه عزل و نصب رئيس حوزه هنري با معرفي رئيس سازمان تبليغات و موافقت مقام معظم رهبري صورت مي گيرد، افزود: شوراي سياستگذاري حوزه هنري هم با معرفي و حكم دفتر مقام معظم رهبري منصوب مي شوند و مصوبات آنان براي ما حكم قانون را دارد.
 برخورد با انحراف در هنر، از وظايف حوزه هنري است
 مومني شريف تصريح كرد: انحرافات و اشتباهات امروز در بخشي از توليدات سينمايي قابل دفاع نيست و لذا ما از دفاع همكارانمان در حوزه سينمايي ارشاد متعجب ايم و گمان مي كنم تنها علت مفروض براي اين كار به اين است كه تصور مي كنند با ورود ديگران اقتدارشان در حوزه  مديريتي خود، آسيب مي پذيرد.
 وي ادامه داد: در اينجا عرض مي كنم راهش اين نيست. ايستادگي بر اشتباه، اشتباه است. بي شك نظارت حق ارشاد است اما اگر آنان در اين حوزه كوتاهي نمي كردند، پاي ديگران مانند ائمه جمعه، مردم مسلمان و حتي حوزه هنري به حوزه مسئوليتي آنان باز نمي شد.
هيچ كس قصد ندارد به ساحت قانون بي احترامي كند
 رئيس حوزه هنري در ادامه بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري را كه در ديدار با اعضاي شوراي انقلاب فرهنگي ايراد شده بود، براي حاضران قرائت كرد و گفت: هنگامي كه اعضاي شوراي انقلاب فرهنگي به ديدار رهبر معظم انقلاب رفته بودند و ايشان بهترين سپاس ها و تقدير ها را از فعاليت هاي اين نهاد ابراز داشتند فرمودند در گذشته مثلا 10 سال پيش فيلم هايي ساخته مي شد كه جنبه هاي ديني اش بيشتر بود، اما امروز فيلم هايي ساخته مي شود كه جنبه هاي مصرف گرايي، دنيا پرستي و شهوت گرايي اش بيشتر است، اين روند غلط است و مي توان آن را اصلاح كرد. هيچ كس مايل نيست جوانانمان را به عياشي و دنيا پرستي و شهوت پرستي تشويق كنيم.
 مومني شريف اظهار كرد: مقام معظم رهبري فرموده اند ما به هيچ وجه حق نداريم بيت المال را صرف تفكر غلط كنيم و آگاه باشيد كه اين ربطي به آزادي و آزاد انديشي ندارد؛ اينكه ما تفكري را غلط مي دانيم و بياييم به آن يارانه هم بدهيم غلط است و ربطي هم به آزادي ندارد؛ اين موضوع را نبايد با مقوله آزادي مخلوط كرد.
 رئيس حوزه هنري سپس با برشمردن تعدادي از شاخصه هاي توليدات منفي سينمايي از منظر مقام معظم رهبري به شرح و توضيح آن ها پرداخت و گفت: مسئولان سينمايي ما بايد پيش از آنكه با عكس العمل امت حزب الله در اعتراض به فيلم هاي مسئله دار مواجه شوند، به نقدهاي انجام شده تن بدهند تا اعتراضات به خشونت يا راه هاي ديگر كشيده نشود. ما هم اين نكات و شاخصه هايي كه از نظر مقام معظم رهبري شاخصه توليدات منفي است با هدف نقد اين جريان غلط كه در سينما شكل گرفته گوشزد مي كنيم.
شاخصه هاي توليدات منفي
مومني گفت: از نظر رهبر انقلاب «اشاعه بي بند وباري و معاشرت هاي نامشروع»، «ترويج خشونت هاي خونين»، « تقليد از فرهنگ بيگانه در پوشش، رفتار و ...»، «واژگونه نشان دادن واقعيت كشور در گذشته و حال»، «ايجاد ياس در مخاطبان»، «ايجاد سرگرمي ها و لودگي هاي مهلك»، «سوق دادن به اسراف» و ... از شاخصه هايي است كه فيلم هاي توليد شده بايد فاقد آن ها باشند.
 اين مقام مسئول اضافه كرد: مقام معظم رهبري همچنين نكاتي را به عنوان راهكارهاي مقابله با انحراف در سينما و به طور كلي عرصه هنر يادآور شدند كه بايد مورد توجه ما باشد؛ ابتدا «مديريت و برنامه ريزي درست» دوم «شناخت ابعاد قضيه»، سوم «به كار گرفتن انسان هاي شايسته» و چهارم «باج و ميدان ندادن به افراد نا شايست».
برخي از مسئولان مرعوب شده اند
وي در انتقاد به برخي مسئولان گفت: به نظر مي رسد، بعضي از دوستان ما مرعوب برخي چهره ها مي شوند و احترام به آن ها را از احترام به مراجع ديني مهمتر مي دانند و از اين رو نمي توانند به تكاليف شرعي و قانوني خود عمل كنند.
 مومني شريف گفت: لازم است از مواضع انقلابي وزارت ارشاد در حوزه كتاب در برخورد با هجمه سنگيني كه در آن بخش ادبيات و  انديشه كشور ار تهديد مي كند، تقدير كرد. بعضي كوتاهي ها در سينما نبايد باعث شود اقدامات آنان در حوزه هاي ديگر ناديده گرفته شود. شما هم چنان كه نسبت به سياست هاي سينماي و درست تر عرض كنم، بعضي كوتاهي هاي آنان اعتراض داريد بايد از آن مواضع انقلابي هم دفاع كنيد.
اگر حرفي زده ام در دفاع از حوزه هنري بود
 رئيس حوزه هنري خطاب به طلاب و دانشجويان خاطر نشان كرد: حرف هايي كه من در اين مدت زده ام همه اش در دفاع از حوزه هنري و كساني بوده كه در اينجا زحمت مي كشند، زيرا حوزه هنري جايي است كه بر گردن هنر ديني و انقلابي حق دارد و بنا به قول رهبر معظم انقلاب بايد به عنوان مركز هنر انقلابي و حزب اللهي حفظ شود.
 وي افزود: در جاهايي كه به شخص من توهين شد و شما شاهد بوديد كه بيشترين توهين ها به من صورت گرفت، كوتاه آمدم اما نمي توانستم از حوزه هنري دفاع نكنم.
 مومني ادامه داد: هنگامي كه عده اي بيايند در رسانه هاي عمومي بگويند ما حوزه هنري را تنبيه خواهيم كرد و اين حرف را كساني بزنند كه اندازه اين حرف را نمي دانند و يا حتي بعضي از آنان هيچ حقي به گردن هنر اين مملكت ندارند، ما نمي توانستيم سكوت كنيم.
سينما مال همه مردم است
 اين مقام مسئول تاكيد كرد: سينما مال همه مردم است نه آن 1 درصدي كه امروز از آن بهره مندند و بيشتر تهيه كنندگان و مجريان ما مي كوشند سليقه آنان را رعايت كنند. ما بايد شرايطي مهيا كنيم كه همه مردم يا بيشتر مردم، به همراه خانواده هايشان بتوانند با خيال راحت به سينما بروند و راضي هم برگردند. بايد احساس كنند سالن هاي امن و سالمي براي ديدن فيلم هاي مورد علاقه شان وجود دارد و نگراني هاي اعتقادي و اخلاقي نداشته باشند.
 وي با بيان اينكه مهمترين كار حوزه هنري توليد آثار هنري ارزشي و انقلابي است، افزود: در زمينه توليد محتواي ارزشي سياست هاي قابل دفاعي اتخاذ كرده ايم و خوشبختانه با حمايت سينما گرانمان اقتباس از كتاب هاي موفق در حوزه هاي دفاع مقدس و مسائل اجتماعي آغاز شده است. اين آثار عموما كتابهايي هستند كه در اين سالها با استقبال بي نظير مردممان مواجه شده اند اميدواريم در پرده سينما هم اين اتفاق بيفتد. به شرطي اين كه مجريان و متوليان امر هم چنين اعتقادي داشته باشند و نگويند اين كارها "مردمي "و نيست!
 مومني ادامه داد: بعضي كارگردانان توانا و با افتخارمان با موضوع زندگي سرداران شهيد مشغول توليدات ارزشمندي هستند كه ان شاءالله مردم عزيزمان خواهند ديد.
 اين مقام مسئول گفت: اميدواريم تا تابستان 15 سالن ديگر به مجموعه سالن هاي سينماي حوزه هنري افزوده شود. البته دولت محترم در اين پروژه ها و ساخت و تعمير آن ها كمك مان كرده است كه اميدواريم با توجه به قانون بودجه امسال در روند اين حمايت ها خللي ايجاد نشود. هنوز خيلي از شهرهاي كشور ما سينما ندارند.
 وي افزود: كل سينماهاي فعال كشور حدود 270 سينماست در حالي كه تعداد شهرستان هاي ما حدود 1100 است و بايد براي ساخت سينماها در شهرستان ها اقدامات جدي كرد.
اميدوارم سلامت به سينما بازگردد
 مومني شريف خاطر نشان كرد: البته سينما ساختن به شرطي خوب است كه محتواي سينمايي خوبي داشته باشيم كه اميدواريم با انجام وظيفه مان در اين عرصه به زودي سلامت به سينماي ما بازگردد.
 رئيس حوزه هنري گفت: در بخش نيروي انساني كمبودهايي احساس مي كنيم و لذا در 1 سال اخير بيشتر وقت ما صرف آموزش نيروهاي حرفه اي متعهد شد و در اين راه از افراد خوبي استفاده كرده ايم و نتايج آن بسيار اميدوار كننده است.
 اين مقام ادامه داد: اميدواريم نيروهايي كه هم اكنون در حوزه هنري آموزش مي بينند به عرصه فرهنگ و هنر كشور تزريق شوند و در اين عرصه تاثيرگذار باشند.
 مومني شريف در پايان اين نشست ضمن تشكر از حس مسئوليت و غيرت ديني طلاب و دانشجويان حاضر در جلسه گفت: ما نياز داريم اگر در زمينه هايي انتقاداتي بر ما وارد بود، آن زمان نيز شما آن ها را به ما تذكر دهيد زيرا هيچ كس از نقد مبرا نيست.  اگر ما مسئولان بدانيم چشم هايي هستند و ما را مي پايند و دلسوز ما هستند، خيلي از مشكلات در حوزه مديريت كشور پيش نمي آيد.

نامه طلاب و دانشجويان به رئيس حوزه هنري
 در پايان اين گزارش خبري، به جهت اطلاع يافتن از هدف برگزاري اين نشست،نامه اي كه جمعي از طلاب و دانشجويان دانشگاه هاي تهران خطاب به رئيس حوزه هنري نگاشتند، پيوست مي شود؛

بسمه تعالي

در شرايط كنوني كشور اسلامي مان، كه از داخل و خارج مورد هجمه هاي مختلف از جمله تهاجمات فرهنگي قرار گرفته است، ايستادن در مقابل ضد ارزش ها و حملات فرهنگي، زير آماج انتقادات منور الفكرها و غرب زدگان كاري بس مشكل مينمايد.
 وقتي معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد "اسلامي"! و برخي برنامه هاي سازمان صدا و سيما، عملكرد تخريبي نسبت به فرهنگ اسلامي امت مكتبي امام خميني (رضوان الله تعالي عليه )  را سرعت بخشيدند، ايستادن در مقابل اين جريان هزينه هاي گزافي به همراه خواهد داشت؛ ‌و ممكن است مانند آويني مورد توهين و طرد واقع شود.
 متاسفانه دفاع از ارزش هاي انقلاب و ترويج گفتمان امام خميني (رضوان الله تعالي عليه )  و رهبر معظم انقلاب اسلامي در بين برخي خواص فرهنگي فاصله گرفته از مكتب، رنگ باخته است و نقد و فعاليت فرهنگي و هنري اصيل و سالم، جرات و شجاعت مي طلبد.
 برخي از عوامل وزارت ارشاد و سازمان صدا و سيما كه عالما يا از روي جهل در پازل جريان خاص روشنفكري و ابتذال فرهنگي، نقش ايفا ميكنند، بايد متوجه باشند كه اكثريت غالب مردم را علاقمندان به سنت هاي اهل بيت (عليهم السلام)  و ارزش هاي اسلامي و انقلابي تشكيل داده اند و در واقع ملت عزيز خواستار محو ابتذال و بي بند و باري از عرصه سينما و رسانه است.
 ملت دل در گرو گروه ها و معدود افراد خاص تريبون دار ندارند؛ افرادي كه به تعبير شهيد آويني ظاهرا منتسب به انقلاب و باطنا پيوسته به دشمن هستند.
 امت حزب اللهي و انقلابي ايران و دانشجويان و طلاب بسيجي از حوزه هنري و شخص جناب آقاي مومني شريف به دليل اقدام انقلابي و مقاومت در برابر جريان مبتذل و تاريك الفكر سينما و رسانه ها حمايت كرده و مراتب تقدير و تشكر دانشجويان را با افتخار اعلام مي نمايد.
 ضمنا اعلام ميدارد با تمام ظرفيت علمي، قانوني و حقوقي خود از اين اقدام فرهنگي دفاع همه جانبه مي نمايد؛ و از مسئولان حوزه هنري درخواست مي نمايد تا اين حركت آغاز شده را با قدرت ادامه داده و تا به نتيجه رسيدن اين جريان مبارك از تمام توان ايجابي و سلبي خود استفاده نمايد.

والسلام
 جمعي از طلاب و دانشجويان دانشگاه هاي تهران

 پايگاه حوزه هنري

 

 

 

شنبه 17 تير 1391 - 9:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری