دوشنبه 12 خرداد 1399 - 1:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تلاش براي ارائه اثري متفاوت

 

گزارش نشست پرسش و پاسخ عوامل مجموعه تلويزيوني راه طولاني

 

به گزارش خبرگزاري مهر، نشست پرسش و پاسخ سريال "راه طولاني" با حضور رضا کريمي کارگردان، محمدرضا تخت‌کشيان تهيه کننده، افسانه بايگان و رضا کيانيان بازيگران و اهالي رسانه در دفتر توليد فيلم آفتاب نگاران برگزار شد.

کريمي در ابتداي نشست با ابراز خوشحالي از مورد استقبال قرار گرفتن سريال اظهار کرد: شنيدم که حتي بيشتر از فوتبال سريال‌مان را ديده اند و اين به لحاظ آماري براي ما خوشايند است. پرداختن به موضوع فرزندسالاري نيز از آن رو است که اين موضوع در جامعه وجود دارد و خانواده ها با اين موضوع ملموس هستند.

 نمي‌خواهم مخاطب، لحظه‌اي از سريال را هم از دست بدهد

 وي درباره تفاوت کار در تلويزيون و سينما افزود: من تخصصي دارم و چيزهايي آموخته ام که در هر مديومي از آنها استفاده مي کنند و همان دقتي که در يک کار سينمايي 90 دقيقه‌اي دارم را در يک سريال تلويزيوني نيز اعمال مي کنم. اينکه مي گويند مردم چاي مي خورند و کارهايشان را انجام مي دهند و سريال مي بينند براي من قابل فهم نيست و دوست دارم طوري سريال بسازم که مخاطب لحظه اي از آن را هم از دست ندهد.

کارگردان "راه طولاني" با اشاره به طنز موجود در کار اظهار کرد: در فيلمنامه چنين زمينه‌اي وجود نداشت، اما گاهي مي طلبيد که در لحظات تلخي طنز را چاشني کار کنيم. براي مثال بيژن بنفشه‌خواه يک کمدين است اما من به شدت او را کنترل مي‌کردم تا کار لطمه نخورد.

کريمي همچنين درباره ارتباط مشکلات زندگي شخصيت مرتضي با لکنت گرفتن او توضيحاتي ارائه کرد و درباره پايان‌بندي سريال گفت: از همان قسمت هاي ابتدايي مخاطبان نگران پايان سريال بودند که اين موضوع سابقه نداشته ما هم دنبال فکرهاي تازه بوديم و مي خواستيم از کليشه ها دور شويم البته قرار نيست پايان عجيب و غريبي داشته باشيم و اختتاميه مناسبي داريم که تماشاگر آن را دوست خواهد داشت.

در بخش ديگري از نشست بايگان دليل اقبال مخاطبان نسبت به اين سريال را بيان معضلات، دردها و مشکلات جامعه امروز خواند و ادامه داد: مادري که من بازي مي کنم داراي پايگاه فکري خاص خود است. زماني معلم و فرهنگي بوده حالا خط کار مي کند و نسبت به جامعه و مسائل پيرامون خود داراي نگرش است.

 وي درباره تفاوت اين مادر با کليشه هاي رايج در تلويزيون اظهار کرد: اگر اين رنگ‌آميزي‌ها نباشد و آدم ها را تک‌بعدي ببينيم زيبايي ها از بين مي‌رود و بخاطر همين موضوع است که برخي مخاطبان با تلويزيون قهر کردند؛ چراکه مسائل اجتماعي و درگيري‌هاي انساني را در آثار تلويزيون نمي بيند.

 آدم ماجرا هستم

 بايگان تصريح کرد: من آدم ماجرا هستم و ريسک‌پذيري را دوست دارم و در سال‌هاي ستاره بودنم هم گاهي منفي ترين نقش ها را قبول مي کردم دوست دارم از کارم لذت ببرم. نقش‌هاي پيشنهادي و فيلمنامه ها نيز در صورتي که قدرت اقتداريافته و ساختار دراماتيکي داشته باشند، ديده مي شوند و تاثير خود را مي گذارند، اما اگر فاقد چنين ويژگي‌ باشند، 50 قسمت هم در صحنه حاضر باشي، نتيجه‌اي ندارد.

وي افزود: من اصلا دغدغه ندارم و جايي که حال خوبي داشته باشم و احساس مي کنم بايد در آن قرار بگيرم حضور خواهم داشت حتي اگر يک مستند 10 دقيقه‌اي باشد.

اين بازيگر با تقدير از تهيه کننده روشنفکر و کارگردان فرهيخته سريال در پايان سخنان خود گفت: در مخروط جامعه دکتر شريعتي، روشنفکران و هنرمندان در رأس هستند و با وجود اينکه جمعيت کمي دارند وظيفه سنگيني بر دوششان است، بايد مثل ستاره بدرخشند. کيانيان پارتنر بسيار خوبي براي من بود و فارغ از محدود شدن در چارچوب هاي حرفه اي در کنار او آرامش داشتم.

 کيانيان که از همه ديرتر رسيده بود و به دليل تاخير او برنامه نيز با 40 دقيقه تاخير آغاز شد، گفت: من از همه بخاطر اين موضوع عذر مي خواهم دليلش هم اين بود که فراموش کرده بودم بايد به اين مراسم بيايم. البته فکر مي کنم از يک سني به بعد اين دليل موجه است.

 وي در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران افزود: هيچ ايرادي ندارد که شما نظرتان را بگوييد نکته اين است که وقتي ما مي خواهيم يک اثر هنري را تماشا کنيم يا با يک نفر گفتگو کنيم بايد با ارزيابي آن شخص و موضوع بحث سعي کنيم ذهنمان خالي باشد و بر مبناي چيزي که هست تصميم بگيريم، اما فرهنگ غالب ما اين است که نه با گفتگو بلکه با مونولوگ روبرو هستيم و زماني که کسي حرف مي زند تنها منتظر پايان يافتن سخنان او و ارائه ادامه حرف هاي خود هستيم.

اين بازيگر در اين باره که چرا شخصيت مرتضي هم ساده‌لوح است هم ساده‌دل؟، تصريح کرد: هيچ جايي در قانون هستي و خلقت نيامده که کسي در صورت ساده‌دل بودن حق ندارد ساده‌لوح باشد و حتي ممکن است انسان هاي زرنگ هم گاهي وقت ها گاف بدهند يا مثلا اينکه مي گوييد حسابدار باهوش است، درست، اما در حسابداري.

 کيانيان با اشاره به ساليان سال تجربه در بازيگري و زندگي اظهار کرد: همه اينها مي تواند در کنار هم وجود داشته باشد و دنياي نمايشي که من در آن کار مي کنم يکسونگر نيست و يکي از دلايل پذيرفتن اين نقش هم همين بود.

 براي مخاطب کار نمي‌کنم

 وي يادآور شد: من اصلا براي مخاطب کار نمي کنم، بلکه اعتقادات، تفکر و لذت هايي در زندگي دارم که براي آنها کار مي کنم اگر مخاطب دوست داشت که از او تشکر مي کنم اگر نداشت باز هم از او تشکر مي کنم و اميدوارم به سمت کسي که دوست دارد، برود. اصلا هم قرار نيست همه از من خوششان بيايد.

 اين بازيگر با انتقاد از کساني که مي گويند براي مردم کار مي کنند، گفت: من هيچ وقت چنين ادعايي ندارم آن افراد هم از مردم طلبکار هستند من هميشه دوست دارم نقش متفاوت بازي کنم و وقتي تماشاگر من را در اثري مي بيند هيچ تصوري از من نداشته باشد. در واقع در نقشي چون مثبت يا منفي کليشه نشده باشم و او هر بار منتظر باشد تا ببيند من چه کار کرده ام.

 نوکر تماشاگر نباشيم/ بازيگر عروسک نيست

وي افزود: ما نبايد به ورطه سريال هايي بيفتيم که نوکر تماشاگر هستند و مدام مي‌خواهند مطابق سليقه او کار کنند. درباره اين سريال هم بعد از خواندن 5 قسمت باتوجه به اينکه مسائل روز به خوبي در آن مطرح شده بود، بازي در آن را پذيرفتم بازيگر هم عروسک نيست که به او بگويند اين کار را بکن، آن کار را نکن، اينطور باش، يا نباش. بازيگري يک هنر مستقل است و در کنار کارگردان و فيلمبردار خلاق و متن مناسب شکل مي‌گيرد.

 کيانيان ادامه داد: من سعي مي کنم هر بار معماري و ساختمان نقش را پيدا کنم و آنچه روي آنتن مي بينيد حاصل برخورد من با بازيگران مقابل، با کارگردان و با نقش است و گاهي عناصري در نقش بوجود مي آيند که نه تنها در فيلمنامه نبوده بلکه کسي فکرش را هم نمي کرده است.

 اين بازيگر در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه آيا امکان اعمال وسواس هاي بازيگري در يک اثر تلويزيوني چون "راه طولاني" که احتمالا دغدغه آنتن نيز براي آن وجود داشته را همچون آثار سينمايي که در آنها ايفاي نقش مي کند، داشته يا خير؟، توضيح داد: خوشبختانه با تهيه کننده‌اي روبرو بوديم که در پروژه هاي سينمايي و تلويزيوني فشاري بر دوش گروه توليد نمي گذارد و کيفيت برايش مهم است و وقتي او من را براي کاري صدا مي کند، خيالم از اين باب راحت است.

 وي ادامه داد: خوشبختانه کارگردانمان نيز از افرادي نبود که بخواهد خودش را جلوي تلويزيون خوب کند و بگويد تا سه شماره برايت سريال مي‌سازم تا زود به من کار سفارش دهي. به همين دليل من با آقاي کريمي يک بحث مداوم شيرين داشتم تا تمام ظرايف شخصيت مرتضي دربيايد.

 بايگان به قيافه‌اش آويزان نيست

کيانيان افزود: بازيگران مقابل نيز در اين زمينه مهم هستند. سه نفر از آنها که نقش بچه‌هاي من را بازي مي کردند و ديگري افسانه بايگان که با وجود کمتر بودن سنش از من پيشکسوت تر محسوب مي شود چون زماني که او ستاره سينما بود من در سينما نبودم و زماني که سريال سربداران را نيز کار کرد پاي من هنوز به تلويزيون باز نشده بود. من و بايگان تعامل خوبي داشتيم. او از آن جمله بازيگراني نيست که خود را به شکل و قيافه‌اش آويزان کند و بگويد اگر من نقش يک زن پير را بازي کنم، ديگر نقش خوبي به من نمي‌دهند، بلکه در اين سال ها هيچ وقت درجا نزد.

 تماشاگر بايد دغدغه ما را داشته باشد

 وي تصريح کرد: بعضي مي پرسند آيا دغدغه تماشاگر را داريم. مي گويم تماشاگر بايد دغدغه ما را داشته باشد. درباره روابط خانوادگي شخصيت ها نيز بايد بگويم اکثر مردهاي ايراني از زن شان حساب مي برند به چند دليل از جمله اينکه زن ها مقتصد و دورانديش‌تر هستند و نوع ديگري زندگي را مي بينند.

وي در پايان گفت: من باز هم بخاطر تاخيرم عذرخواهي مي کنم وجدانم درد گرفته. ساليان سال است که در گروه فيلمبرداري و توليد تدارکات افراد ارتقاء پيدا مي کنند اما اين گروه جزو معدود گروه هايي بود که هر کس در جاي خودش به شغل خود علاقمند بود و علاقه اي به ارتقاء نداشت. اين اتفاق ميموني است و من از همه عوامل تشکر مي‌کنم.

 دستم و دلم به سينما نمي‌رود

تخت‌کشيان نيز درباره تفاوت کار در سينما و تلويزيون گفت: وقتي در سينما کار مي کنيم نمي دانيم بعدش چه اتفاقي مي افتد امروزه سينما دچار سردرگمي شده، اما من هيچ ترجيحي بين اين دو رسانه ندارم با اينکه کمتر دست و دلم به سينما مي رود.

 وي درباره امکان دانلود غيرمجاز قسمت هاي سريال در اينترنت اظهار کرد: کاري از دست ما برنمي آيد علاوه بر اين موضوع سه کانال مجوزدار ماهواره از جمله کانال 20 هر کدام از آثار ما را که دوست دارند، پخش مي کنند و کاري از دست ما برنمي آيد.

 اين تهيه کننده سريال را براي مناسبت خاصي معرفي نکرد و گفت: ابتدا قرار بود سريال ماه مبارک رمضان پخش شود، اما بعد زمان پخش فعلي آن را اعلام کردند. درباره پخش همزمان فوتبال نيز نظري ندارم و ما کارمان را کرده ايم و مردم هم خواهند ديد

 تخت‌کشيان در پايان گفت: اين کار جزو معدود آثاري بود که بازيگران جوان آن در تمام مصاحبه‌هاي خود از تاثير فراوان حضور پيشکسوتان قدرداني کردند. تا به حال نديده بودم که به اين شکل تاثير حضور افراد حرفه اي در آثار اقرار شود و از اين موضوع خوشحالم. از ياري مهدي فرجي و آقاي ارگاني نيز تشکر مي کنم.

 حاشيه‌ها:

-بايگان سخنانش را با اين جمله آغاز کرد: بسم الله الرحمن الرحيم هست کليد درِ گنجِ رحيم. حالا که کليد را انداختيم و در را باز کرديم حرف ها را شروع کنيم.

 -کيانيان به سوالات برخي خبرنگاران واکنش هاي خاصي نشان مي داد، مثلا از کلي بودن سوال کسي گلايه کرد و امکان پاسخگويي به آن پرسش را در قالب يک کنفرانس يا ترم دانشگاه ميسر دانست.

-او با ذکر يک خاطره گفت: در دنيا فرزندان سلطان خانواده شدند ما وقتي کوچک بوديم طرف‌هاي ظهر بهمان مي گفتند ساکت باش پدرت خوابيده، حالا مي گويند ساکت باش بچه‌ات خوابيده. پس ما کي بايد حرف بزنيم. ما چنين نسلي هستيم. البته رابطه من و فرزندم که اينطور نيست، اما چند وقت پيش در خيابان يک پسر موتورسوار ويراژ داد و مقابل من ايستاد و با تشکر از نقشي که بازي کرده ام گفت من هميشه به پدرم مي گويم باباي واقعي اين است ببين به حرف بچه اش گوش مي دهد! اين را گفت و ويراژ داد و رفت! بعضي ها هم اينطوري هستند.

 

شنبه 17 تير 1391 - 8:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری