سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 0:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

محمدرضا صادقي

 

هميشه سکوت سرشار از نگفته ها نيست

 

 

نگاهي به مجموعه شعر«ابري شبيه دوري تو» سروده حيدر منصوري

 

کتاب«ابري شبيه دوري تو» شامل 45 قطعه شعر از سروده‌هاي سال‌هاي هشتاد و سه تا هشتاد و هفت حيدر منصوري، شاعرتوانمند آييني بوشهر است که در نود و شش صفحه و در قالب هاي غزل، سپيد و رباعي سروده شده‌اند که توسط انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است. مفهوم اغلب اشعار اين مجموعه، مضامين آييني و پايداري است که در کنار شعرهايي عاشقانه، اجتماعي و بازتابي از دلتنگي‌هاي شاعر منتشر شده است.

پيش از اين مجموعه‌هاي «با چتري از باران و دلتنگي» و «بر مدار 20 کهکشان» از سروده‌هاي شاعر و «اينک ستاره‌هاي سحرزاد» و «پيوست با بهار» (گردآوري) از منصوري به چاپ رسيده است.

وي که بيش از 15 سال است در زمينه شعر و شاعري فعاليت مي‌کند، به تازگي پايان نامه کارشناسي ارشد خود را در رشته ادبيات فارسي با عنوان «شناسنامه از زخم» (بررسي مولفه‌هاي شعر پايداري استان بوشهر)،براي چاپ آماده کرده است.

منصوري در اين مجموعه در سه قالب غزل، دوبيتي و نوسروده طبع آزمايي کرده و حاصل درک و شهود شاعرانه خويش را در اين سه قالب ويژه ادبي چاپ و نشر نموده است. از جمله غزليات اين دفتر سروده هايي با عناوين: «اذان عشق»، «راوي آب»، «با لهجه دريا و ابريشم» و «طاقت سبز» است که بيشتر آموزه ها و مضامين مذهبي را دربرگرفته است.
«اقيانوس سبز»، «اين شعر»، «جست وجو» و «صداي پشت بي سيم» نيز از نوسروده هاي اين دفتر است که حاصل بينش وسيع و انديشه روشن شاعر نسبت به مسايل اجتماعي، انقلابي و مذهبي است. سروده هاي «سرگشته»، «خداحافظ»، «گل شش ماهه»، «غزل سوخته» و «طاقت سبز» نيز از جمله دوبيتي هايي است که حاصل طبع آزمايي ادبي شاعر در اين دفتر است. اين دوبيتي ها هم مضامين مذهبي و انتظار دارد که برخاسته از انديشه و نگاه لطيف و دقيق شاعر به مصائب زندگي ائمه معصوم(ع) به خصوص خاندان نبوت(ع) است و اشعار منتظرانه وي هم زبان حال وجود تشنه و لبريز از اشتياق منتظران قيام صاحب عصر و زمان، امام مهدي(عج) است که اين نواي عاشقانه سرشار از انتظار تسلي بخش جانهاي خسته و منتظر امام حق و عدالت است.
در اين مجموعه انديشه و احساس لطيف شاعر در خدمت مضامين و انديشه هاي متعالي اسلامي و اخلاقي قرار گرفته است و شاعر با بيان و زباني شيوا و رسا، در قالب الفاظ و عباراتي تازه و دلنشين اشعاري بکر و خوش طنين سروده است. شاعر در اين مجموعه سعي بر آن داشته است که مضامين و معاني ارزشمند و گرانبهاي ديني و اسلامي را بن مايه و موضوع اصلي اشعار خويش قرار دهد. و با نوآوري در زبان و شيوه بيان، روح تازه اي بر کالبد شعر خويش دميده است: که سروده «دوبيتي هاي هجران» يکي از اين شگردهاي ادبي وي است:
آسمان از ابر چشمان تو باران را نوشت
آدم(ع) آمد صفحه صفحه نام انسان را نوشت
آدم(ع) آمد هشت وادي دور چشمت چرخ زد
رو به گنبد کرد و آن حال پريشان را نوشت
نوح(ع) در کشتي ميان موج هاي خشمگين
گوشه دستار خود نام خراسان را نوشت
کاسه اي از آب سقاخانه با خود داشتي
تا که ابراهيم(ع) در آتش گلستان را نوشت
حسن رويت ماه را در چاه پنهان کرده است
يوسف(ع) گمگشته حسب الحال کنعان را نوشت
گفت جبرئيل امين از هشتمين نور خدا
تا محمد(ص) با علي(ع) آيات قرآن را نوشت
يکي از مشخصه ها و به عبارتي از نقاط قوت اشعار اين دفتر، حس آميزي قوي اشعار است که برآميخته از لحن، گويش و بيان قوي ادبي مشاعر در وصف شور و حال عاشقانه - عارفانه و احساسات ديني و مذهبي وي است که نوعي صميميت شاعرانه ايجاد نموده است. به صورتي که مخاطب گاهي خود را راوي شعر مي داند و در بطن و روح شعر نفوذ مي کند. از جمله در سروده «اذان عشق» از شاعر در قالب غزلي آييني و سرشار از عشق و تولي، بانوايي سرشار از سوز و گداز و درد و نياز، اذان عشق سرمي دهد و کعبه دل را حريم عشق و محبت به خاندان رسول الله و سيد و سالار ايشان اباعبدالله الحسين(ع) و ياران وفادارشان مي کند. در اين سروده شاعر با رويکردي ادبي و معناگرايانه به مضامين و انديشه هاي عميق ديني و مذهبي، سعي بر احياي ارزش ها و مباني اصيل اعتقادي و ديني چون «اقامه نماز» داشته است.
در نوسروده «صداي پشت بي سيم» شاعر با دقت و فراست هنرمندانه اي پيوند معنابخش و استوارميان وقايع زمان جنگ و بعد از آن، در خطه حماسه ساز جنوب برقرار نموده است. زبان و آهنگ حماسي و روح مبارزه و قيام در شعر او موج مي زند و استواري و جزالت شعر وي يادآور دوران پرتلاطم و غرورآفرين دفاع مقدس به خصوص در سرزمين خون و قيام يعني خطه جنوب ايران است.
دراين سروده شاعر با ابياتي بيدارگرانه، تلنگري بر خاطر مخاطب مي زند تا نسيم شعر او غبار غفلت و زنگار فراموش دوران را از ضمير مخاطب بزدايد و چراها و بايدهاي بنيادين در ذهن و انديشه وي ايجاد کند و تأثيري ژرف بر انديشه و احساس مخاطب مي گذارد:
الو...
صدا نمي آيد؟
نگو مرا نمي شناسي
از بوشهر
از بشکه هاي نفت خارک
از دکل هاي برافراشته عسلويه
از نيروگاه اتمي...
از نخل هاي سبز جنوب
آنجا که خالوحسين برنو برمي دارد
تا چشم هايش را ببخشد به ژنرال هاي انگليسي
اما خليج
هميشه فارس بماند
...
نگو برادران مرا نمي شناسي
برادران من در فاو پوکه شمردند
برادران تو در کيش اسکناس
الو... صدا نمي آيد
هميشه سکوت سرشار از نگفته ها نيست.
يکي از نکات قابل توجه دراين مجموعه چند مبحثي بودن اشعار اين دفتر است که باعث جذابيت بيشتر آن در نظر خواننده مي شود. چنانچه در اين سروده ها شاعر مضامين و موضوعات ديني، مذهبي، اخلاقي، عاشقانه و عارفانه را در قالب تصاوير، تشابه و بياني تازه با کلماتي دلنشين به مخاطب عرضه مي کند. منصوري گاه با بهره گيري از عباراتي طربناک و عاشقانه و گاه عارفانه و مذهبي حال و هوايي متفاوت را براي خواننده ايجاد مي کند. و به عبارتي مي توان گفت با اين ذوق و سليقه و نبوغ شاعرانه خويش سطح درک عاطفي- مذهبي مخاطب خويش را ارتقاء مي بخشد. سروده «رداي نور» که به ساحت مقدس و ملکوتي نبي اکرم(ص) تقديم شده است، شاهد مثالي براين ادعاست:
باد در غار حرا رقصيده يا در موي تو
کاينچنين جاري شده خورشيد از گيسوي تو
از نگاهت نور مي باريد تا مثل بهار
آسمان مکه گلباران شود از روي تو
جلوه گر شد در نگاهت سوره سوره روشني
طاق کسري درشگفت از گوشه ابروي تو
از جنوب چشم هايت مي وزد بوي شمال
غرب و شرق عشق رد شد از کدامين سوي تو؟
عطر نامت در بلنداي زمين پيچيده است
آسمان گم مي کند خود را به شوق بوي تو
آيه اي از زلف هايت را به دست من ببخش
تا بياسايم دمي در سايه گيسوي تو...
 

 

 

سه‌شنبه 13 تير 1391 - 13:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری