جمعه 26 دی 1399 - 17:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

مهمترين رويداد سينمايي در حوزه مقاومت و دفاع مقدس

 

گزارشي از برنامه هاي دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت

 

به گزارش خبرگزاري فارس محمد خزاعي دبير دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت (انقلاب و دفاع مقدس) از قطعي شدن استان کرمان به عنوان ميزبان اين دوره از جشنواره خبر داد.

انتخاب ميزبان بعدي جشنواره فيلم مقاومت پس از پايان دوره دوازدهم

وي درباره اينکه آيا استان کرمان مکان دائمي جشنواره‌ فيلم مقاومت خواهد بود يا خير، گفت: ‌امسال استان کرمان جزو اولويت‌هاي ما براي برگزاري جشنواره فيلم مقاومت بود که پس از بررسي‌ها به عنوان گزينه اصلي انتخاب شد.

وي در ادامه توضيح داد: درباره دائمي بودن ميزباني استان کرمان بايد بگويم با توجه به اينکه درخواست‌هاي زيادي را از استانداري‌ها مبني بر آمادگي براي ميزباني داشتيم و همچنين هدف برگزاري جشنواره در استان‌هاي مختلف است، بنابراين پس از پايان اين دوره از جشنواره، در شوراي سياست‌گذاري تصميم‌گيري مي‌شود که ميزبان بعدي کرمان خواهد بود يا استان ديگر.

برگزاري جشنواره فيلم مقاومت از سوم مهر تا پايان آبان‌ماه

خزاعي در مورد زمان دقيق جشنواره دوازدهمين دوره فيلم مقاومت اظهار داشت: اين جشنواره از سوم تا هفتم مهر‌ماه در کرمان برگزار مي‌شود و پس از آن تا پايان آبان‌ماه در 8 استان‌ که اسامي آن اعلام خواهد شد، برگزاري اين دوره از جشنواره به طول خواهد انجاميد.

 فيلم‌هاي ايراني با زيرنويس در کشورهاي خارجي اکران مي‌شود

وي درباره برگزاري جشنواره فيلم مقاومت در کشورهاي خارجي گفت: قرار است فيلم‌هاي ايراني در کشورهاي خارجي نمايش داده شود. اين فيلم‌ها براي فيلمسازان خارجي و ايراني‌هاي مقيم خارج از کشور به صورت زيرنويس در هفته‌هاي فيلم اکران مي‌شود و براي کشورهاي عربي با دوبله عربي خواهد بود. درضمن جلسات مطبوعاتي، نشست نقد و بررسي و ديدار با فيلم‌سازان کشورهاي مختلف از مجموع فعاليت‌هايي خواهد بود که در اين از جشنواره انجام مي‌شود.

قول جواد شمقدري براي بازسازي سالن‌هاي سينما در کرمان

دبير جشنواره دوازدهمين فيلم مقاومت در ادامه اظهار داشت: سالن‌هاي سينماي استان کرمان در حد استان‌هايي که درگير اجراي جشنواره‌هاي بين‌المللي بودند نيست، اما در اين باره پي‌گيري‌هايي شده است و آقاي شمقدري نيز در اين باره قول داده‌اند، در ضمن آقاي نجار؛ استاندار کرمان و سازمان‌ فرهنگ و ارشاد اسلامي همکاري‌هايي را آغاز کرده‌‌اند که شرايط بازسازي سالن‌هاي سينما اعم از تجهيزات فني، صداي دالبي، صندلي و رنگ و فضاي مناسب و ... فراهم شود.

خزاعي افزود: در حقيقت تجهيز اين امکانات از برکات جشنواره است که در استان کرمان ماندگار مي‌شود و قرار است آقاي نجار استاندار کرمان با آقاي حسيني، وزير ارشاد در اين زمينه همکاري‌هاي لازم را انجام دهند.

بخش‌هاي شهداي ترور و شهداي هسته‌اي:

جشنواره در نظر دارد به منظور معرفي شهدايي که به دست عوامل تروريسم به شهادت رسيده‌اند، (شهداي محراب، شهداي هسته‌اي و ديگر شهدا) بخش ويژه­ا­ي را تحت عنوان «جلوه‌گاه نور» در قالب آثار مستند اختصاص دهد.

کليه فيلمسازان و تهيه‌کنندگان سينمايي که آثار مستندي با موضوع شهداي ترور دارند مي‌توانند در اين بخش شرکت نمايند.

روابط عمومي جشنواره فيلم مقاومت، پنجم مرداد‌‌ماه را آخرين مهلت دريافت آثار اين بخش اعلام کرد.

جشنواره مقاومت در 15 استان:

جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت همزمان با هفته دفاع مقدس به ميزباني استان کرمان و استان‌هاي مختلف و همزمان در چند کشور جهان برگزار مي‌شود.

«عليرضا عاقل‌زاده» مدير امور استان‌هاي جشنواره فيلم مقاومت و دفاع مقدس، اظهار داشت: با رايزني‌ها‌ و مکاتبات به عمل آمده تاکنون حدود 15 استان آمادگي خود را براي برگزاري همزمان جشنواره اعلام کردند و با نظر به اينکه اين سلسله مکاتبات و مذاکرات در بدو امر با همه استان‌ها صورت گرفته پيش بيني مي‌شود که استان‌هاي ديگري نيز، به اين آمار اضافه شود.

وي ادامه داد: کميته‌اي در ستاد مرکزي جشنواره کار ارزيابي و بررسي شرايط و امکانات استان‌هاي متقاضي را برعهده دارد و اين کميته پس از جمع‌بندي به هشت تا ده استان به عنوان ميزبانان همزماني اين دوره جشنواره فيلم مقاومت و دفاع مقدس خواهد رسيد.

به گفته وي؛ جشنواره فيلم مقاومت و دفاع مقدس معتبرترين و مهمترين رويداد سينمايي در حوزه مقاومت و دفاع مقدس است که به دليل پيشينه طولاني و جايگاه تاثيرگذار آن همواره مورد علاقه مسئولان و متوليان استان‌ها بويژه، استانداران و مديران فرهنگي و اجتماعي استان‌ها بوده است و اين دوره جشنواره با نظر به اعلام کلي برنامه‌ها و ترسيم چشم‌انداز برگزاري شاهد همراهي و تعامل خوب و فزاينده اين عزيزان در سطح استان‌ها هستيم.

مدير امور استان‌هاي جشنواره فيلم مقاومت خاطر نشان ساخت: به منظور تلاش براي بازشناسي نقش پرفروغ دوران دفاع مقدس و انعکاس سيماي غرورآفرين و مقاومت مردان و زنان آزاده و قهرمان ايران اسلامي و سايرملل  اين جشنواره امسال هم در گستره وسيع استاني و مناطق مختلف کشور برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: ستاد برگزاري جشنواره در راستاي تعامل و تبادل افکار، عدالت‌پروري و تقسيم فرصت‌ها و به منظور زمينه‌سازي براي گسترش فرهنگ و هنر دفاع مقدس، انتقال ارزش‌ها و گنجينه‌هاي ماندگار هشت سال حماسه و غرور ملي تاريخ اين سرزمين درصدد برآمد تا ابعاد برگزاري اين رويداد را در استان‌هاي مختلف کشور گسترش دهد.

مدير امور استان‌هاي جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: اميدواريم با همراهي و همدلي مديران فرهنگي و دلسوزان و فرهيختگان استان‌هاي مختلف بتوانيم حرکتي جريان‌ساز را در استان‌هاي کشور رقم بزنيم.

دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس قرار است به همت انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس با همياري سازمان سينمايي کشور همزمان با هفته دفاع مقدس در ايران و چند کشور جهان برگزار شود.

دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس به منظور تبيين فرهنگ مقاومت و پاسداشت حماسه­هاي انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس و نگاه به حضور سازنده ايثارگران در مقابل دشمنان، تحريم اقتصادي، دستاوردهاي علمي و افتخارات جهاني ، مقاومت و بيداري اسلامي، مقابله با استکبار جهاني، تروريسم و صهيونيزم بين­الملل دوازدهمين جشنواره بين­المللي فيلم مقاومت را در بخش­هاي مسابقه سينماي ايران، مسابقه بين­الملل، قلم طلايي، جلوه‌گاه نور ،چشم‌انداز سينماي مقاومت ايران، نشست­هاي تخصصي و بزرگداشت سينماگران انقلاب و دفاع مقدس با حضور فيلمسازان و سينماگران برگزار مي‌شود.

 

 

سه‌شنبه 13 تير 1391 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری