جمعه 16 خرداد 1399 - 0:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

رونمايي از سند توسعه صنايع فرهنگي قم

 

سند توسعه صنايع فرهنگي استان قم براي نخستين بار رونمايي شد تا در صورت عملي شدن اهداف و راهبردهاي آن، قم به قطب صنايع فرهنگي جهان اسلام تبديل شود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم، در اين سند پرظرفيت‌ترين شاخه‌هاي صنايع فرهنگي استان قم از جمله زيارتي، گردشگري، چاپ و نشر، صنايع دستي و رسانه‌هاي ديجيتال مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت چشم‌انداز و اهداف راهبردي توسعه صنايع فرهنگي استان قم تدوين شد.

مجري سند توسعه صنايع فرهنگي استان اداره كل تبليغات اسلامي استان قم بوده كه روند تدوين آن حدود 3 سال به طول انجاميد.

مديركل تبليغات اسلامي استان قم در مراسم رونمايي از اين سند كه روز چهارشنبه در استانداري قم برگزار شد با اشاره به ويژگي‌هايي كه قم را ساير كلانشهرهاي كشور متمايز مي‌كند اظهار داشت: وجود بارگاه ملكوتي حضرت معصومه(س) بركات زيادي نصيب شهر مقدس قم كرده است كه ايجاد حوزه عظيم علميه يكي از اين عنايات است و پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري يكي از تربيت شدگان حوزه علميه قم يكي از ميوه‌هاي بسيار شيرين اين حوزه علميه است.

حجت‌الاسلام والمسلمين عباس اسكندري وجود شخصيت‌ها و مراكز حوزوي،‌ علمي، معنوي و عرفاني را يكي ديگر از ويژگي‌هاي قم برشمرد و تاكيد كرد: امروز قم و مردم اين شهر به خاطر اين ويژگي‌ها مورد توجه جهانيان هستند.

وي اضافه كرد: قم ذخيره مهمي است كه همه مسئولان و دست اندركاران اين استان وظيفه دارند بركاتي كه در اين استان متراكم است را به همه انسان‌هاي تشنه در اقصي نقاط جهان منتقل كنند.

به گفته مديركل تبليغات اسلامي استان قم، با توجه به جمعيت زياد و امكانات حيرت انگيزي كه در عالم به وجود آمده است اگر بخواهيم از شيوه‌هاي صرفا سنتي براي انتقال ارزش‌ها و آموزه‌هاي الهي و وحياني استفاده كنيم از قافله عقب مي‌مانيم از اين رو بهترين راه براي موفقيت در اين عرصه استفاده از صنايع فرهنگي و توليد انبوه محصولات فرهنگي است.

حجت‌الاسلام اسكندري گفت: صنايع فرهنگي مي‌تواند به صورت متنوع و انبوه،‌ ذخيره‌هاي عظيم الهي و فرهنگي و معنوي را تكثير كنند و در اختيار جهانيان قرار دهند.

وي تدوين اين سند را گام نخست در انتقال مفاهيم والاي الهي و اسلامي به جهانيان دانست و خواستار مشاركت دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف استان در راستاي تحقق راهبردهاي آن شد.

لزوم مشاركت ساير دستگاه‌ها

حبيب‌الله خداپرست ناظر علمي اين سند نيز گزارشي از روند تدوين سند توسعه صنايع فرهنگي استان قم ارائه كرد.

وي گفت: اگر دستگاه‌هاي استان فعل «خواستن» را در استفاده از اين سند صرف کنند راهبردهاي آن محقق مي‌شود وگرنه اين سند ارزشي براي ما ندارد.

خداپرست با بيان تعريفي از صنعت و فرهنگ اظهار داشت: ممکن است صنعتي توليد شود ولي کسي قدرت خريد آن را نداشته باشد اما اگر توليد به صورت انبوه درآيد استقبال بيشتري از آن صورت مي‌گيرد.

وي ادامه داد: سند توسعه صنايع فرهنگي استان قم براي نخستين بار در کشور تدوين شده و هدف آن ارائه فرهنگ و ارزش‌هاي اسلامي حاکم بر آن به صورت انبوه به جامعه است.

به گفته خداپرست در تدوين سند توسعه صنايع فرهنگي استان قم، چشم انداز 20 ساله توسعه، برنامه پنج ساله توسعه و سند توسعه استان قم مورد بررسي قرار گرفته است.

وي گفت: براي تدوين اين سند با 50 نفر از نخبگان در سمت‌ها و فعاليت‌هاي مختلف مصاحبه شده و در نهايت از چهار مقوله گردشگري زيارتي، چاپ و نشر، صنايع دستي و رسانه‌هاي ديجيتال به عنوان پرظرفيت‌ترين شاخه‌هاي صنايع فرهنگي استان قم در اين سند مورد بررسي قرار گرفت.

خداپرست گفت: روند تدوين اين سند به خاطر بومي بودن آن حدود سه سال به طول انجاميد و براي اينکه راهبردها و اهداف آن اجرايي شود نيازمند تشکيل کارگروه و مشارکت دستگاه‌هاي استان است.

تدوين سند اقدامي ارزشمند است

حجت‌الاسلام محمدحسين موسي‌پور استاندار قم نيز در اين مراسم، فرهنگ را جوهره پيشرفت و توسعه و تمدن دانست و اظهار داشت: انقلاب اسلامي ايران ماهيت فرهنگي دارد و وقوع و استمرار آن منوط به توجه به بعد فرهنگي انقلاب است.

وي گفت: اگر به اين مسئله در سياستگذاري‌هاي نظام و راهبردهاي تعيين شده و برنامه‌ريزي‌ها توجه شود مسير توسعه و رشد انقلاب اسلامي ادامه مي‌يابد و اگر خداي ناكرده در هر كدام از اين موارد خللي ايجاد شود به همان اندازه در مسير انقلاب خلل ايجاد مي‌شود و به همين دليل است كه بيشترين تاكيد امام خميني(ره) به مسئله فرهنگ بود و الان هم بيشترين تاكيد مقام معظم رهبري بر مسئله فرهنگ است.

حجت‌الاسلام موسي‌پور با بيان اينكه قم در بين شهرهاي كشور از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است تصريح كرد: قم مركز استراتژيك فكري كشور و جهان اسلام است به همين جهت از نظر فرهنگي داراي اهميت خارق العاده‌اي است و با ساير نقاط كشور تفاوت دارد.

وي تدوين سند چشم‌انداز توسعه صنايع فرهنگي استان را به عنوان گام اول اقدامي ارزشمند دانست و در عين حال گفت: اگر به اين مسئله توجه نداشته باشيم كه اين سند بدون برداشتن گام‌هاي بعدي، هيچ است دل خودمان را شاد كرديم و يك كار را بيش از اندازه بزرگ كرديم.

استاندار قم با بيان اينكه فرهنگ از جنس حرف نيست، بلكه كنش و رفتار و عمل است اظهار داشت: كار فرهنگي به كلمات و سخنان زيبنده نيست و اگر كار فرهنگي منجر به عمل فرهنگي نشود، در واقع كار فرهنگي نيست.

به گفته استاندار قم بسياري از كارهاي فرهنگي كه انجام مي‌شود منجر به كنش فرهنگي نمي‌شود و انديشمندان و دستگاه‌هاي فرهنگي بايد اين موضوع را مورد بررسي قرار دهند.

حجت‌الاسلام موسي‌پور با بيان اينكه حجم كار فرهنگي كه صورت مي‌گيرد كم نيست، گفت: بايد ببينيم تاثيرگذاري اين كارها به ميزان كاري كه انجام مي‌دهيم هست يا خير.

وي ادامه داد: يكي از مشكلات ما اين است كه پيام‌هاي فرهنگي متفاوتي به جامعه مي‌دهيم و بعد از جامعه انتظار رفتار داريم. دستگاه‌هاي فرهنگي‌، عناصر فرهنگي و تريبون‌ها هر كدام به تناسب وظايف خودشان پيام‌هايي منتقل مي‌كنند اما مخاطب هر كدام از اين پيام‌هاي بشنود گيج مي‌شود.

استاندار قم با ذكر نمونه‌اي در اين مورد اظهار داشت: صدا و سيما يك نوع فرهنگ را القاء مي‌كند و روحانيون در بالاي منبر يك فرهنگ را بيان مي‌كنند،‌ بعد منتظريم مردم بپذيرند.

وي ادامه داد: مشكلات فرهنگي ما نداشتن زيرساخت‌هاي فرهنگي نيست، گرچه بايد داشته باشيم. از اين رو توجه به فرهنگ در قطب فرهنگي جهان اسلام بايد اولويت همه دستگاه‌هاي اجرايي باشد و اين به تعيين استراتژي، راهبرد و شيوه‌هاي اجرايي نياز دارد كه كاملا فقر و خلاء آن را احساس مي‌كنيم.

وي اضافه كرد: در هر زمينه‌اي كه ورود پيدا مي‌كنيم مي‌بينيد كه مواد لازم فرهنگي كه با آن فعاليت ممزوج شود و روح به كار دهد يا نيست، يا كم است و يا محل مناقشه است.

استاندار قم بر لزوم پررنگ شدن جلوه‌هاي فرهنگي در توسعه صنعتي، تجارت و خدمات تاكيد كرد و گفت: ترسيم چشم‌اندازهاي بلند و روش‌هايي كه همه مي‌دانند كار ساده‌اي است. همه مي‌دانند كه قم بايد به كلانشهر فرهنگي جهان اسلام تبديل شود. خلاء ما در اين نيست ولي به عنوان يك استراتژي مي‌پذيريم.

وي اضافه كرد: عناصر فرهنگي بايد بدانند كه فرهنگ از ناحيه عمل است. خيلي از كارهايي كه به عنوان فرهنگ انجام مي‌دهيم كار فرهنگي نيست بلكه حرف فرهنگي است و در اين زمينه بايد بررسي شود.

وي در عين حال تدوين اين سند را اقدامي ارزشمند دانست و تاكيد كرد: بايد خلاء هايي كه در روند كارهايي كه بايد انجام دهيم وجود دارد را برطرف كنيم و اين نياز به جمع‌آوري همه انديشه‌ها و فكرها از حوزوي و دانشگاهي دارد.

استاندار قم با بيان اينكه در بخش فرهنگ فرماندهي واحد وجود ندارد تصريح كرد: فرماندهان متعددي در عرصه فرهنگي دستورهاي متعددي صادر مي‌كنند و خلاء فرماندهي واحد احساس مي‌شود.

حجت‌الاسلام موسي‌پور گفت: در اين زمينه نياز به ستاد مشترك فرماندهي عمليات فرهنگي هستيم و وقتي قرار است قم به كلانشهر صنايع فرهنگي تبديل شود بايد اين مسائل را حل كنيم.

در پايان اين مراسم از سند توسعه صنايع فرهنگي استان قم با حضور استاندار، مسئولان استاني و نخبگان و شخصيت‌هاي حوزوي و دانشگاهي پرده‌برداري شد.

 

 

دوشنبه 12 تير 1391 - 11:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری