چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

لزوم توجه بيشتر مسئولان

 

گزارشي از وضعيت صنايع دستي و هنرمندان آن در استان قم

به گزارش خبرگزاري مهر،  9 هزار هنرمند رشته‌هاي مختلف صنايع دستي در استان قم شناسايي شده‌اند و پيش بيني مي‌شود تعداد هنرمنداني که هنوز شناسايي نشده‌اند حدود 15 هزار نفر باشد، اما هنرمنداني که در توليد آثار فاخر هنري فعاليت مي‌کنند با مشکلات زيادي مواجه هستند که دست ياري‌گر نهادهاي مسئول را مي‌طلبد.

از مجموع 300 رشته صنايع دستي که در کشور وجود دارد حدود 70 درصد آن در استان قم موجود است و همين امر باعث شده، قم در تنوع رشته‌هاي صنايع دستي در رديف استان‌هاي مطرح کشور محسوب شود.

توانمندي هنرمندان قمي به حدي بالاست که برخي از آنها سفارش‌هاي متعددي از کشورهاي اسلامي دارند و فرصت توليد انبوه براي آنها فراهم شده است.

يکي از مشکلاتي که هنرمندان صنايع دستي بارها به آن اشاره کرده‌اند مشکل بازار و نبود مکاني براي عرضه آثار فاخر هنري است.

به گفته مهدي نصر اصفهاني معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي استان، از زماني که بحث تصدي گري اين سازمان پررنگ‌تر شد، وظيفه اين سازمان نظارت است اما دولت بسترها و زيرساخت‌هايي با کمک شهرداري ايجاد کرد که از طريق احياي کاروانسراها، موزه‌ها و ايجاد بازارچه‌ها وضعيت بازار صنايع دستي رونق يابد.

وي با بيان اينکه آثار فاخري در بخش صنايع دستي توليد مي‌شود ولي جايگاه‌هاي عرضه اين آثار بسيار محدود است، اظهار کرد: شهرهاي اصفهان، يزد و شيراز بافت‌هاي تاريخي زيادي دارند که به مکاني براي عرضه صنايع دستي تبديل شده‌اند.

وي ادامه داد: در قم مشکلاتي وجود دارد که از اين امتياز ويژه برخوردار نيستيم، به عنوان مثال با اينکه بازار کهنه ثبت شده است اما ما نمي‌توانيم به آن ورود پيدا کنيم.

مشارکت شهرداري

نصر اصفهاني با اشاره به مشارکت شهرداري براي ايجاد مکان‌هاي عرضه صنايع دستي اظهار کرد: اخيرا معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري وعده‌هاي خوبي داده و در فرهنگسراي کوکب بازارچه دائمي براي عرضه توليدات صنايع دستي ايجاد شده است اما ما معتقديم که مکان‌هاي عرضه صنايع دستي بايد همانند فضاهايي که عرضه ميوه و تره‌بار و... در نظر گرفته مي‌شود، در مسير تردد شهروندان و زائران و به تعداد زياد باشد.

وي اضافه کرد: هنرمندان روحيه لطيفي دارند و نياز به مکان‌هاي مناسبي براي عرضه آثار خود دارند وگرنه اگر قرار باشد خود هنرمندان به فکر تهيه مکاني براي عرضه توليدات خود باشد ديگر نيازي به ما ندارند.

نصر اصفهاني از کم توجهي مسئولان به صنايع دستي گلايه کرد و گفت: در ايام تعطيلات نوروزي که بهترين فرصت براي عرضه محصولات صنايع دستي بود، فضاهاي مناسبي براي انواع فعاليت‌ها در نظر گرفته شد اما دريغ از درنظرگرفتن مکاني براي عرضه محصولات صنايع دستي. در استان‌هاي ديگر حتي از فضاهاي مجاور پمپ بنزين براي عرضه اين محصولات استفاده مي‌کنند.

وي افزود: ارزش صنايع دستي قم در بيرون از اين استان جايگاه ويژه‌اي دارد و خيلي‌ها باور نمي‌کنند که اين محصولات در قم توليد شده است.

بسته‌بندي صنايع دستي

يکي ديگر از مشکلات هنرمندان صنايع دستي عدم بسته‌بندي آثار توليدي است که اين افراد مجبورند به خاطر عدم بسته‌بندي، توليدات خود را با قيمت کمتري عرضه کنند.

نصر اصفهاني ضمن پذيرش اين مشکل گفت: جذابيت عرضه آثار صنايع دستي در بسته‌بندي آنهاست و سازمان ميراث فرهنگي از سه سال گذشته اين موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

وي ادامه داد: ما هم از سال گذشته بحث بسته‌بندي کالاهايي که بيشترين توليد را دارند آغاز کرديم و حتي در همايشي که با حضور هنرمندان برگزار شد به آنها اعلام کرديم که حاضريم 50 درصد هزينه بسته‌بندي را از اعتبارات دولتي پرداخت کنيم.

به گفته معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي، جعبه‌هاي مختلفي براي بسته‌بندي مناسب توليدات هنرمندان صنايع دستي طراحي شده است.

بيمه هنرمندان

وي با اشاره به اجرايي شدن مصوبه مجلس شوراي اسلامي در مورد بيمه هنرمندان صنايع دستي اظهار کرد: تاکنون حدود هزار و 300 نفر از هنرمندان از خدمات بيمه‌اي بهره‌مند شده‌اند و سعي داريم اين خدمت بيمه‌اي را به بقيه هنرمندان ارائه کنيم.

نصر اصفهاني بيشترين افرادي که از اين طرح استقبال کرده‌اند را قشر منبت‌کار عنوان کرد و گفت: اين طرح در ابتدا مورد استقبال هنرمندان واقع نشد و با تشريح مزيت اين طرح، اقبال هنرمندان بيشتر شده است.

آموزش هنرمندان براي تقويت، توسعه و ترويج صنايع دستي يکي ديگر از مواردي است که بارها مورد تاکيد هنرمندان قرار گرفته است. در اين زمينه اگرچه مرکز علمي کاربردي توسط اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان با عنوان مرکز علمي کاربردي صنايع دستي راه اندازي شده است اما رشته‌هايي که در اين مرکز آموزشي ارائه شد سنخيتي با صنايع دستي نداشت و بيشتر جنبه گردشگري و ميراث فرهنگي داشت، از اين رو رشته‌هاي جديدي براي جذب دانشجو در اين دانشگاه داير شد.

به گفته نصر اصفهاني امسال 6 رشته صنايع دستي شامل صنايع چوب، صنايع فرش، زيورآلات سنتي، تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي، طراحي لباس و رو دوزي‌هاي سنتي و نقاشي در اين مرکز علمي کاربردي راه اندازي شده و در هر يک از اين رشته‌ها ظرفيت پذيرش 24 دانشجو را دارند.

 

 

دوشنبه 12 تير 1391 - 8:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری