سه‌شنبه 4 آذر 1399 - 19:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

«سهم من از چشمان او» رونمايي شد

 

مراسم رونمايي از کتاب «سهم من از چشمان او» شامل خاطرات حميد حسام از هشت سال دفاع مقدس به کوشش مصطفي رحيمي عصر روز سه‌شنبه ششم تير در حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: اين مراسم با حضور رييس حوزه هنري، حميد حسام راوي كتاب « سهم من از چشمان او »، مصطفي رحيمي نويسنده كتاب، مصلحي مدير كل امور استانها و مجلس حوزه هنري و جمعي از مسئولان حوزه هنري، سرداران و نويسندگان برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم حسين نصراله زنجاني از دفتر مطالعاتي و ادبيات پايداري استاني حوزه هنري در سخناني اين كتاب را از معدود كتاب هايي دانست كه به ديده باني در جنگ اختصاص داده شده و داراي دو بعد مثبت است و آن دو بعد نيز حضور حميد حسام و مصطفي رحيمي در كتاب است.

در ادامه محسن كاظمي نويسنده كتاب خاطرات عزت شاهي، كتاب « سهم من از چشمان او» را داراي كشش و جاذبه زيادي دانست و گفت: اين كتاب روايت ذهن است اما ذهني نيست.

وي دوران دفاع مقدس را يكي از دوران تاريخي مهم كشور خواند و افزود: خاطراتي كه از رزمندگان نقل مي شود، زواياي گوناگون جنگ را آشكار مي سازد.

محسن كاظمي بعد مثبت خاطره را نزديكي به افراد دورن كتاب دانست و عنوان كرد: افراد با بازگو كردن خاطرات، ديگران را با حس خود شريك كرده و اطلاعات خود را با افراد در ميان مي گذراند.

وي ادامه داد: نكته مثبت كتاب « سهم من از چشمان او » همكاري حسام با وجود صاحب سبك بودن با يك نويسنده ديگر است و حسن بزرگ ديگر كتاب همراهي 3 كارشناس دفاع مقدس با اين كتاب با وجود بزرگي راوي و نويسنده در عرصه جنگ است كه اين عمل قابل الگو سازي است.

محمدرضا بايرامي، نيز در اين مراسم گفت: نقل خاطرات در كتاب با رعايت جزئيات، فضاسازي و معرفي افراد بوده و يكي از ويژگي هاي حسام ارتباط مطلوب دائمي با نويسندگان است.

بايرامي پل ميان خاطره و داستان را امتيازي براي آثار حسام محسوب كرد و اين را به سبب حضور وي در جبهه و هنر نويسندگي او دانست.

در ادامه مراسم رونمايي مصطفي رحيمي تدوينگر كتاب از مظلوميت ديده بانان در جنگ صحبت به ميان آورد و گفت: هميشه در خاطره گويي از افراد چون همت و باكري سخن گفته شده و كمتر از چشمان مناطق جنگي ( ديده بانان) كه منطقه را وجب به وجب زير نظر داشتند، سراغ گرفته مي شود.

رحيمي خاطر نشان كرد: حميد حسام در جنگ ديده بان دكل بوده و با وجود داشتن هنر نويسندگي در عرصه داستان، از بيم ورود عنصر تخيل از نوشتن خاطرات خود صرف نظر كرده است.

وي افرزود: خاطرات در اين كتاب با دقت و حساسيت به نگارش درآمده و درصورت ترديد در مسئله اي يا از نگارش آن صرف نظر مي شد و يا در صورت اطمينان به ثبت آن مورد مي پرداختيم.

سپس حميد حسام، راوي كتاب «سهم من از چشمان او » در خصوص نگارش كتاب گفت: در صورت نوشتن كتاب به وسيله خود، دچار خود سانسوري شده و اين به دليل ارزش گزاري براي خاطرات از سوي نويسنده است.

وي در مورد عنوان شاعرانه كتاب خاطر نشان كرد: واژه او به دليل رابطه عاطفي من به غير از امام راحل كه همه اين حس را به وي داشتند، به شخصي به نام « محمد گره » بود كه در چارچوب هاي رايج و متداول زمان خود نمي گنجيد.

حسام در رابطه با تصوير خون نامه روي جلد كتاب گفت: در دوران جنگ تحميلي، هنگام عمليات و زمانيكه رزمندگان خود را در آستانه شهادت مي ديدند از يكديگر طلب شفاعت كرده و با خون خود، خون نامه امضا مي كردند.

وي با اشاره به يكي از خاطرات خود ادامه داد: در يكي از دفعات قبل از امضاي خون نامه توسط رزمندگان تفالي به قرآن زده شد و آيه اي به اين مضمون كه شفاعت ما به كسي كه پايبند به عهدش نباشد نمي رسد، آمد.

عليرضا كمره اي مسئول واحد پژوهش دفتر ادبيات و هنر و مقاومت حوزه هنري چند نكته در مورد عرصه گسترده خاطره نگاري ذكر كرد و گفت: هر كوششي در قلمرو خاطره نگاري بر پايه اخلاق و عمل ميسر است.

وي جنگ و جبهه را جلوه گاه خودسازي دانست و افزود: بر مبناي مناظر و رويكردهاي متفاوت مي توان به دفاع مقدس نگريست و از اين حيث هنگام جنگ هنگامه انسان سازي است و به اين دليل آثاري كه در عرصه جنگ بروز كرده اند، جايگاه انسان شناسي است.

كمره اي خاطر نشان كرد: اگر حس و حالي از دوران جنگ به وجود آيد و اين حس دريافت كننده اي داشته باشد، اين فرضيه به دوش افرادي چون حسام است كه ما را از آن آگاه سازد.

سردار مهدي كياني اولين فرمانده سپاه آبادان در دوران جنگ با حضور در آئين رونمايي از كتاب « سهم من از چشمان او » كتاب را داراي ويژگي هاي خاصي دانست كه باعث ماندگاري آن شده است.

او گفت: مسائلي كه اكنون از دفاع مقدس بازگو مي شود، خروجي و بازده ندارد و اين مشكل به دليل نبود شاخص هايي است كه در دوران جنگ حضور و تبلور داشته است.

وي در مورد شاخص هايي كه باعث ماندگاري آثار مي شود گفت: يكي از آن موارد گذشت رزمنده از ماديات بوده و اينكه هيچ جهادگري در ازاي كاري كه انجام مي داده انتظار مطالبه نقدي در همان زمان و يا در آينده را نداشت. كياني اين مراسم تجليل را امري ارزنده دانست و حسام را فردي مخلص كه خواستار زنده نگه داشتن دوران دفاع مقدس است خواند.

سردار فتح اله جعفري مدير مركز مطالعات شهيد باقري نيز در اين مراسم خاطر نشان كرد: دوميليون رزمنده مردمي در دوران جنگ حاضر بودند و همه مطالب زيادي براي عرضه دارند، اما تعداد نويسدگاني كه اين تاريخ ارزشمند را ثبت كنند، محدود است و لازم به تربيت افراد مصاحبه گر و علاقه مند در زمينه دفاع مقدس است.

در پايان اين مراسم ا ز سوي رييس حوزه هنري سفر به عتبات عاليات به راوي و نويسنده كتاب « سهم من از چشمان او» اهدا شد.

همچنين از سوي دفتر معاونت ادبيات و حفظ آثار و نشر ارزش هاي د فاع مقدس نيز از حميد حسام تقدير شد.

 

 

يكشنبه 11 تير 1391 - 9:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری