پنجشنبه 2 بهمن 1399 - 11:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مكتب‌دار

 

 

مكتب‌دار / كوتاهه‌هايي از زندگي امام صادق ( ع )- چهارده معصوم / 8

نويسنده : مهدي قزلي

چاپ و شمارگان : اول 90- 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

ناشر در پيشگفتار كتاب خود بيان مي‌‌كند كه در روزگاري كه تشخيص سره از ناسره و خوب از بد سخت شده‌است ، آشنايي با تاريخ زندگاني ،‌شخصيت و سيره معصومين‌ ( ع ) ، كه منبع صدور حق و حقيقت بوده و هستند ، ضرورتي غيرقابل انكار است . ناشر ادامه مي‌دهد كه اين مجموعه سعي خواهد داشت با تامل و دقت در زندگاني نوراني و متكي بر فرم‌ كوتاهه‌نويسي و ساده‌نويسي در نثر ، زمينه آشنايي سريع و صريح با ايشان را فراهم كند . شركت سهامي كتابهاي جيبي يادآور مي‌شود كه در روزگاري كه مردم دچار مشكلات مختلف و متعدد هستند ، داشتن منابعي كه وقت زيادي هم نمي‌برد انگيزه مطالعه مخصوصا ً در مناسبت‌هاي خاص را بيشتر مي‌كند . ناشر در پايان اين نكته را يادآور مي‌شود كه به دليل انتخاب بعضي از ماجراهاي زندگاني معصومين ، بسامد بالاي استفاده از نام ايشان و انتخاب زبان ساده و نسبتا ً داستاني ، گاهي نام و افعال حضرات با خطاب مفرد و بدون تشريفات كلامي مرسوم استفاده شده است كه اين اتفاق هيچ نسبتي با بي‌احترامي نسبت به ايشان ندارد.

در مقدمه كتاب حاضر به اين موضوع اشاره مي‌شود كه امامت امام صادق ( ع ) در پايان دولت بني‌اميه و ابتداي دولت بني‌عباس بوده است . دولت بني‌اميه رو به زوال بود و دولت بني‌عباس هنوز قدرتي نيافته بود . از اين جهت ايشان توانست به نشر معارف اسلام بپردازد و چندين هزارنفر را در عالم اسلام تربيت كند . مهدي قزلي ادامه مي‌دهد كه با كاوش و آمارگيري از كتاب‌هايي همچون بحارالانوار دريافته مي‌شود كه به اندازه‌اي كه از امام صادق ( ع ) روايت شده است از ديگر معصومان نقل نشده است . اين حجم بالا تنها سخنان آن امام در محدوده فقه ، حكمت و تفسير است . روايات امام در علوم ديگر ، قرباني اختلاف‌‌هاي سياسي شده است .

قزلي يادآور مي‌شود كه امام صادق با منشي پسند ، طبق شرايط و متقضيات زمان خويش ، با پديد آوردن انقلاب ريشه‌اي فرهنگي ،‌ مبارزات خود را سامان داد و چهره زيباي اسلام را از ساليان انزوا درآورد .اين سياست موفق و كوبنده منصور دوانيقي را به خاك ذلت كشاند . هم از اينروست كه منصور اعتراف مي‌‌كند كه « جعفربن محمد ،‌استخواني است كه در گلوي من گير كرده است » . نويسنده در پايان مقدمه تصريح مي‌كند كه در در دولت منصور دوانيقي علاوه بر محدوديت‌هايي كه براي ايشان پديد آمد و به عناوين مختلف از درس و تماس با ايشان و از انتشار روايات جلوگيري شد ،‌ افرادي را نيز در مقابل ايشان ساختند و از آنان فوق‌العاده طرف‌داري  شد تا از اين راه‌ بتوانند نور و معنويت امام صادق را خاموش كنند . بني‌عباس چون نتوانستند از اين راه‌هاي مرمزو عبور نتيجه بگيرند ،‌ امام صادق را در مضيقه شديدي قرار دادند . درس او را تعطيل و ايشان را خانه‌نشين كردند . دست آخر به همين دليل نيز بسنده نكردند و سرانجام ايشان را مسموم و شهيد كردند .

در بخشي از كتاب حاضر مي‌خوانيم :

يكي از ياران امام چند روزي پيدايش نبود . بعد از چند روز كه امام او را ديد ، حال و احوالش را پرسيد . او به امام گفت پسرش تازه به دنيا آمده و مشغول نوررسيده‌اش بوده . امام اسم بچه را پرسيد و مرد گفت اسمش را محمد گذاشته است امام صادق كه اسم محمد را شنيد صورتش را نزديك زمين برد و پشت سرهم مي‌گفت : محمد ... محمد ... . صورت امام به زمين چسبيد بعد سرش را بلند كرد و گفت :  جانم ، پدرم ، مادرم و همه اهل زمين فداي رسول خدا ! بعد رو كرد به مرد و گفت : به بچه‌ات فحش نده ، نزنش ، بدرفتاري نكن ، هر خانه‌اي كه در آن اسم محمد باشد ، پاكيزه و بابركت است .

خود امام هم هر وقت مي‌خواست از پيامبر حديثي بگويد ، وقتي اسم رسول خدا را مي‌‌برد رنگ صورتش عوض مي‌شد ؛ گاهي كبود و گاهي زرد ، آنقدر كه كساني كه امام را مي‌شناختند ديگر نمي‌شناختندش .

-        امام صادق در باغ مشغول بيل‌زدن بود . هوا حسابي گرم بود و عرق از سر و روي امام مي‌ريخت . يك نفر كه امام را مي‌شناخت وقتي وضع امام را ديد ، جلو آمد و گفت : آقا فدايت بشوم ،‌اجازه بدهيد من كمك كنم . امام جواب داد : مرد بايد براي معيشت كار كند و آفتاب بخورد .

مكتب‌دار / كوتاهه‌هايي از زندگي امام صادق ( ع )- چهارده معصوم / 8 به قلم مهدي قزلي در چاپ اول خود با قيمت 15500 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير ا نتشار يافته است .

 

 

 

 

 

 

شنبه 10 تير 1391 - 8:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری