چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 16:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

نگين حلقه بندگي

 

 

نگين حلقه بندگي / كوتاهه‌هايي از زندگاني امام سجاد ( ع ) / چهارده معصوم 6

نويسنده : مهدي قزلي

چاپ و شمارگان : اول 90- 3000 نسخه

ناشر :‌ شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

ناشر در پيشگفتار كتاب خود بيان مي‌‌كند كه در روزگاري كه تشخيص سره از ناسره و خوب از بد سخت شده‌است ، آشنايي با تاريخ زندگاني ،‌شخصيت و سيره معصومين‌ ( ع ) ، كه منبع صدور حق و حقيقت بوده و هستند ، ضرورتي غيرقابل انكار است . ناشر ادامه مي‌دهد كه اين مجموعه سعي خواهد داشت با تامل و دقت در زندگاني نوراني و متكي بر فرم‌ كوتاهه‌نويسي و ساده‌نويسي در نثر ، زمينه آشنايي سريع و صريح با ايشان را فراهم كند . شركت سهامي كتابهاي جيبي يادآور مي‌شود كه در روزگاري كه مردم دچار مشكلات مختلف و متعدد هستند ، داشتن منابعي كه وقت زيادي هم نمي‌برد انگيزه مطالعه مخصوصا ً در مناسبت‌هاي خاص را بيشتر مي‌كند . ناشر در پايان اين نكته را يادآور مي‌شود كه به دليل انتخاب بعضي از ماجراهاي زندگاني معصومين ، بسامد بالاي استفاده از نام ايشان و انتخاب زبان ساده و نسبتا ً داستاني ، گاهي نام و افعال حضرات با خطاب مفرد و بدون تشريفات كلامي مرسوم استفاده شده است كه اين اتفاق هيچ نسبتي با بي‌احترامي نسبت به ايشان ندارد.

مهدي قزلي در مقدمه كتاب خود بيان مي‌كند كه امام سجاد سي و پنج سال امام  و درتمام اين مدت مشغول مبارزه بود . دوره اول اين مبارزه را قزلي مربوط به بعد از حادثه عاشورا مي‌داند كه مبارزه امام با تبليغات تند و خطبه‌هاي آتشين و افشاگري‌هاي بي‌پروا در كوفه و شام همراه بود. وي يادآور مي‌شود كه امام در اين مرحله بي‌هيچ ملاحظه‌اي تمام آنچه را كه مردم بايد بدانند بيان مي‌كند و بدون ترس و تقيه تاريخ عاشورا را از انحراف مصون نگه و تثبيت مي‌كند . با اين كار هم غرور پيروزي را در دشمن مي‌شكند و هم علاوه بر اين شكست سياسي كه بر آنها وارد مي‌كند روحيه ياران امامت و اسراي همراه هم تقويت مي‌شود.

 مهدي قزلي در ادامه مقدمه خود مي افزايد كه اقدام بعدي امام سجاد ترميم انحراف عظيمي بود كه در بيش از دو دهه حكومت معاويه و بعد از آن نزديك به چهاردهه بقيه امويان در اسلام پديد آوردند . اين انحراف به قدري بزرگ بوده است كه امام تمام عمر شريف خود را صرف بهبود وضعيت جامعه مي‌كند . امام سجاد در اين ميان سه محور اساسي را مد نظر خود قرار مي‌دهد؛ اول تبيين مساله امامت كه بعد از پيامبر دچار سوء تفاهم اساسي درميان مردم شده بود و محور دوم ترميم مسائل فكري و عقيدتي مرد كه مورد حمله بني‌اميه قرار گرفته و رود به نابودي بود . قزلي ادامه مي‌دهد كه البته با توجه به جو اختناقي كه حكومت وقت ايجاد كرده بود امام در اين مرحله به وسيله دعا معارف مورد نظرش را گسترش مي‌داد . محور سوم فعاليت‌هاي امام سجاد هم كار مبارزاتي و تشكيلاتي در بين شعيان بوده است .

در قسمتي از كتاب حاضر مي‌خوانيم :

خانه علي پسر حسين پر بود از مردمي كه آمده بودند . براي غذا خوردن ؛ مثل هميشه . سفره كه پهن شد و همه مشغول خوردن شدند ، يك نفر بلند شد و گفت : « اي اهل بيت نبوت و معدن رسالت ... من پيك مختار هستم و سر عبيدالله پسر زياد را برايتان آوردم ...»  امام سجاد گفت : « خدا او را به آتش جهنم كشاند . و ادامه داد : « وقتي ما را بردند پيش پسر ابن زياد ، داشت غذا مي‌خورد و سر پدرم جلويش بود ، دعا كردم كه خدا زنده نگهم دارد تا سر پسر ابن زياد را موقع غذا خوردن ببينم . خدا را شكر كه دعايم را قبول كرد . »

اما بار شترهايي را كه از شام برايش ميوه آورده بودند به مدينه ، پخش كرد بين مردم . هيچ كس نديده بود امام بعد از كربلا بخندند ، غير از همان روز . زن‌هاي بني‌هاشم بعد از عاشورا حنا نبستند ، آرايش نكردند ، چشم‌هاشان را سرمه نكشيدند ، ته دلشان عزا بود تا روزي كه مختار سر عبيدالله پسر زياد و عمر سعد را فرستاد مدينه .

-        معارف و دعاهاي امام سجاد به نام صحيفه سجاديه جمع شد . همين كتاب بود كه به زبور آل محمد معروف شد . دعاها و نيايش‌هاي امام ، ‌نشان دهنده وضعيت اجتماعي آن روز بود .  اجتماعي كه گوش‌هايش براي شنيدن حق كر شده بود و امام را مجبور كرده بود از رفتار وكردار زشت مردم به خدا پناه ببرد و به وسيله دعا سعي كند راه را براي آنها كه شرايط بهتري دارند روشن كند . در اين دعاها گاهي ستم و ستمگر را مي‌كوبيد ، گاهي قرآن  و اهل بيت را يادآوري مي‌كرد و  گاهي اخلاق و تهذيب نفس را . امام سجاد دوران سختي را گذراند و شيعه را با تلاش‌ها و سختي‌هاي فراوان رهبري كرد.

نگين حلقه بندگي / كوتاهه‌هايي از زندگاني امام سجاد ( ع ) / چهارده معصوم 6 در چاپ نخست خود با قيمت 16000 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

 

شنبه 10 تير 1391 - 8:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری