شنبه 10 خرداد 1399 - 2:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

دموع و دماء3

 

 

دموع و دماء 3 / مجموعه نوحه‌هاي عاشورايي

نويسنده : مرتضي حيدري‌ آل‌كثير

چاپ و شمارگان : اول پاييز 90- 3000 نسخه

ناشر : موسسه هنر و ادبيات هلال

 

مقدمه ، حضرت امام حسين ( ع ) ، حضرت عباس ( ع ) ، حضرت علي‌اكبر ( ع ) ، حضرت ام‌البنين ( ع ) ، حضرت قاسم ( ع ) ، اصحاب امام حسين ( ع ) ، حضرت علي‌اصغر ( ع ) ، الي فاطمه الزهرا ء ، الي امام حسن المجتبي ( ع ) ، و همچنين بقايا من دموع  و دماء عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد . مرتضي حيدري آل‌كثير در مقدمه خود بيان مي‌كند كه كتاب دموع و دماء 3 با قصايد و نوحه هايي در محرم الحرام 1432 به سرانجام رسيده است و در اين كتاب نوحه‌هايي خوانده مي‌شود كه در آن سعي شده است زبان شعر به زبان مخاطب نزديك شود و علاوه بر جنبه عاطفي و حسي حادثه عاشورا به حماسه نيز پرداخته شود . آل‌كثير ادامه مي‌دهد كه حماسه نه از نوع انتخاب كلمات ثقيل و پرطنين بلكه حماسه‌اي كه در فضا ساخته شده و در قالب شعري گنجانده شده است . علاوه بر اين موضوع و با توجه به تاكيد بزرگان برگنجاندن شعور در كنار شور حسيني آل‌كثير در كتاب حاضر به انديشه صحيح و دور از آسيب نيز توجه داشته و سعي كرده‌ است تا عاطفه و احساس موجود در شعر را به سمت انديشه‌اي سالم سوق دهد .

وي يادآور مي‌شود كه نوحه‌هاي موجود در اين كتاب از لحاظ وزني از تنوع ويژه‌اي برخوردار است كه اين امر مسلماً به خلق سبك‌هايي تازه و حزين منتهي مي‌شود . مرتضي حيدري اختصاص فصل‌ و بخش ويژه‌اي براي حضرت زهرا (‌س) و همچنين درج شعرهاي ديگر در انتهاي كتاب حاضر را از جمله كارهايي مي‌داند كه در كتابهاي قبلي انجام نشده است .

موسسه هنر و ادبيات هلال نيز در مقدمه خود بيان مي‌كند كه  اولين نغمه‌‌هاي عاشورايي در چكاچك شمشيرها زاده شدند . به روز عاشورا ،‌ در آشوب غبار سواران و هنگامي كه كران تا كران لشكر بيداد و تباهي و ظلمت برگرد حجت خداوند به روي زمين ، جمع آمده بودند و قصدي جز ريختن خون خدا را نداشتند . اين موسسه ادامه مي‌دهد كه نخستين نغمه‌ها در ظهر خون زاده شد ، در رجزهاي حسينيان  و مرثيه‌هاي حضرت زينب و ام‌كلثوم و هنوز اين نغمه‌ها از دل صحراي كربلا به گوش مي‌رسد .

موسسه هنر و ادبيات هلال بيان مي‌كند كه با حمايت امامان بزرگوار شيعه از روند شعر عاشورايي ،‌ اين روند همواره ادامه داشته است و شاعران عرب زبان و پارسي گوي همواره چراغ انديشه عاشورايي را با كلماتشان روشن نگاه داشته‌اند و نامهايي همچون فرزدق و دعبل خزائي و سيدحميري و كميت اسدي همواره بعنوان پيشگامان شعر شيعي و ولايتمدار در تاريخ ادب تشيع مي‌درخشند . اين موسسه ادامه مي‌دهد كه در اين ميان نوحه‌ها و نغمات عاشورايي علاوه بر قصايد شكوهمندان شاعران عرب و فارسي زبانان ،‌ همواره نقش ويژه و موثري را در نهادينه كردن فرهنگ عاشورا در ميان مسلمانان ايفا كرده‌اند ؛ چرا كه مراسم سالانه عزاداري سالار شهيدان ،‌ بعنوان سنتي ديرين از اولين قرنها مورد  عنايت شيعيان و همه ارادتمندان اهل بيت پيامبر ( ع ) بوده است .

در نوحه يم البنين الاربعه كتاب حاضر مي‌خوانيم :

يم البنين الاربعه وين الاماجد وين ؟

فگد الگمرعذب دليلچ لو مصائب احسين

من هالمصايب            شفت النوايب

يم‌البنين الاربعه وين الاماجد وين ؟

لاتنشد اعله اولادي لاتنشد يلتنادي

كل حني وابچاي الفگد ريحانه الهادي

احسين هوه وحده يعني عمري و اولادي

والجيته ظلت تناشد بالدموع العين

بعد الاطايب              شفت النوايب

يم البنين الاربعه وين الاماجد وين

دموع و دما 3 / مجموعه نوحه‌هاي عاشورايي به قلم مرتضي حيدري آل‌كثير در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه به همراه سي دي مربوطه و با قيمت 35000 ريال توسط موسسه هنر و ادبيات هلال انتشار يافته است .

 

 

شنبه 10 تير 1391 - 8:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری