پنجشنبه 12 تير 1399 - 20:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

شکست فرمولهاي هميشگي سينماي عامه پسند

 

علي عطشاني متولد 1357 تهران، فارغ‌التحصيل رشته كامپيوتر است. وي فعاليت فيلمسازي خود را از سال 1357 با ساخت تله ‌فيلم جيب آغاز كرد. عطشاني با ساخت چند فيلم كوتاه و نيمه بلند از جمله پزتيوهاي فراموش شده و يك قدم تا خدا كه چند جايزه هم گرفتند، خود را مطرح كرد.

در امتداد شهر با نام اوليه شش نفر زير باران سومين فيلم بلند سينمايي عطشاني است. فيلمبرداري در امتداد شهر در 15 آذر 1389 آغاز شد و در 18 دي پس از 32 جلسه به پايان رسيد.

عطشاني درباره انتخاب فيلمنامه در امتداد شهر مي گويد: «من هميشه سعي مي کنم فيلمنامه اي انتخاب کنم که پيامي داشته باشد و تا زماني که فيلم مي سازم اين رسالت را ادامه مي دهم و اين گونه فيلم مي سازم. اگر زماني ببينم که اين فضا نيست، رسالتم را در هر شغل ديگري ادامه مي دهم. فيلم شاکله‌اش پازل‌وار است و محمد‌رضا گلزار، رضا رشيدپور، امير‌حسين آرمان و ساير کاراکترها براي خود داستانک مخصوص خود را دارند. اگر شما چند قطعه از اين پازل را درآوريد، فيلم ناقص خواهد شد.»

عطشاني درباره ساخت فيلم در امتداد شهر مي گويد: «بعد از ساخت فيلم سينمايي دموکراسي تو روز روشن دنبال فضاي متفاوتي بودم و در مجموع کلا ساخت و خلق يک اثر هنري ريسک‌پذير است.

 ورود به هر کاري جسارت مي‌خواهد و مخاطبان هم دوست دارند فيلمي را مشاهده کنند که از نقطه a به نقطه b در حرکت باشد. نمي‌گويم که بن‌هور و يا يک شاهکار ساختم اما تلاش کردم در ساخت اين فيلم نوع نگاهم با ساير آثار سينمايي متفاوت باشد.»

عطشاني در مورد ريتم فيلم مي گويد: «ما در فيلم 1400 کات داشتيم، در صورتي که ميانگين آن در سينماي ايران 750 تا است و در کنار آن تمام پلان‌ها به صورت استوري‌برد سه بعدي کار شد، پس گفتن اينکه ريتم فيلم کند است، کمي بي‌انصافي است.»

عطشاني در مورد امير حسين آرمان بازيگر نقش حامد و دليل انتخاب او براي اين نقش مي گويد: «من تا فيلم خودمان بازي از او نديده بودم اما با خواندن قصه متوجه شدم که حامد اصلا آدم بدي نيست و اتفاقا به همين خاطر از ميميک معصوم صورت اميرحسين استفاده کردم که البته انتخابي حساسي بود. ما مي خواستيم بگوييم که يک آدم معصوم هم دچار گرفتاري مي شود و آرمان به خوبي از پس اين نقش برآمد.»

عطشاني در مورد استفاده از بازيگران مشهور در فيلم مي گويد: «در تمام دنيا يک سري المان براي جذب مخاطب وجود دارد که البته بعضي از آن ها را ما نمي توانيم استفاده کنيم و نمي خواهيم هم استفاده کنيم. اما يکي از اين المان ها استفاده از بازيگران محبوب است من سعي کردم در فيلم هايم از بازيگراني که طيفي از مخاطب را به سينما مي آورند استفاده کنم ولي فيلم در امتداد شهر چون فيلمي قصه محور است، آنقدر بازيگر محور نيست.»

عطشاني در مورد رضايتش از کار مي گويد: «هر کم و کاستي در اين فيلم وجود دارد مقصر من هستم، چرا که در سينما در حال تجربه کردن هستم اما تلاش کردم تا فيلم متفاوتي بسازم. البته فيلم داراي نقايصي هم هست. مثلا سکانس صحبت پريناز ايزد‌يار با گلزار در دو ماشين شيشه ماشين محمد‌رضا گلزار بالا است و اين اشکال از منشي صحنه است و قرار بود ما اين پلان را دو بار کار کنيم اما فرصت نشد.»

مجيد کريمي(تهيه کننده) در مورد انتخاب فيلمنامه مي گويد: «اين فيلم تجربه اول من با علي عطشاني بود. او کارگردان خوش ذوقي است و من اين فيلم را به شدت دوست دارم. عطشاني تلاش کرد کار متفاوتي ارائه دهد و اميدوارم اين شيوه روايت غير خطي در سينماي ايران جا بيفتد.»

کريمي درباره تعدد شخصيت ها مي گويد: «ما به لحاظ هزينه مي توانستيم دو فيلم ديگر بسازيم. براي نشان دادن اين مضمون و هدف که تصميم غلط در زندگي يک شخص بنياد زندگي اش را تغيير مي دهد. بايد سراغ شکل هاي مختلف قصه پردازي رفت.

يک روش اين بود که چند داستان داشته باشيم که اين يک امر سليقه اي است؛ مثل فيلم تقاطع که البته در آنجا داستان ها و شخصيت ها برهم تاثير گذار نبودند. فقط در يک مسير با هم برخورد مي کردند. به موضوع تعدد شخصيت معتقد نيستم ،زيرا در امتداد شهر يک شخصيت اصلي دارد به نام حامد که همه کمک مي کنند تا اين شخصيت شکل بگيرد و همه در خدمت شخصيت حامد هستند.»

کريمي در مورد استفاده از بازيگران مشهور مي گويد: «عطشاني دوست داشت بازيگران تمام شخصيت هاي فيلم چهره باشند، من هم تلاش کردم اين اتفاق بيفتد. اما به نظر من دوره کشاندن مخاطب با اين بازيگران به سينما تمام شده است. شايد در گذشته اين اهرم خوبي بود اما امروز نيست.

به نظر من براي جلب مخاطب به سينما موارد ديگري نيز الزامي است که در مورد اين فيلم عواملي مثل سردي هوا، ايام محرم و صفر وکاهش سئانس هاي نمايش باعث شد استقبال رضايت بخشي از فيلم به عمل نيايد. به نظرم درست نيست وقتي عده اي برخلاف قرارداد با تهيه کننده عمل مي کنند و سئانس هاي چرخشي رعايت نمي شود.

متاسفانه سينماي ايران قابل پيش بيني نيست حتي اگر شما در فيلم از بازيگران چهره و موارد ديگر برخوردار شويد، وقتي عوامل خارج از فيلم همکاري لازم را نکنند از فيلم استقبال لازم نمي شود.»

اميرحسين آرمان(بازيگر) در مورد تجربه بازي در فيلم مي گويد: «واقعاً کار سختي بود اما تجربه جديد و متفاوتي براي من بود، چرا که سکانس سرقت از جواهر فروشي را 16 بار بازي کردم و چيزي حدود 18 ساعت گرفتن آن پلان به طول انجاميد که به لحاظ تايم زماني زياد بود اما بازيگر مي‌تواند زواياي تازه‌اي را در نقش پيدا کند.»

آرمان در مورد شخصيت حامد مي گويد: «شخصيت حامد يک انسان معمولي است که زندگي خود را مي کند و دغدغه چنداني ندارد. اما ظرفيت انسان ها در مقابل مشکلات متفاوت است، حامد نيز به دليل آستانه مقاومتي که دارد پس از اخراج از دانشگاه تنها راهي که مي بيند براي رهايي از فشار تصميم مي گيرد دست به سرقت از جواهر فروشي بزند. فقط به همان اندازه اي که حق خود مي داند. اما به نظر من مسيري که انتخاب مي کند درست نيست.»

آرمان درباره زوج حامد و شيرين در فيلم مي گويد: «من در دو فيلم  هدف اصلي و برف روي شيرواني داغ با آنا نعمتي کار کردم و همين سابقه کمک کرد تا راحت تر نظراتمان را به هم منتقل کنيم و در واقع هر دو دغدغه کار را داشتيم و سعي کرديم اين رابطه هرچه قابل باورتر و گرم تر اتفاق بيفتد. البته نوع گريم و نوع بازي نيز به اين امر کمک زيادي کرد. اعتماد گروه به من باعث شد در اين فيلم جا افتاده تر از فيلم هاي قبل باشم.»

مهران رجبي(بازيگر) درباره فيلم مي گويد: «فيلم هاي علي عطشاني فيلم هاي خاصي هستند، تصور مي كنم در امتداد شهر يك فيلم هنري-گيشه اي است، چرا كه صرفا هنري و صرفا گيشه اي نيست.»

مشخصات «در امتداد شهر»:

كارگردان : علي عطشاني، نويسنده : اميرعلي محسنين، مدير فيلمبرداري : مرتضي هدايي، مدير برنامه ريزي : علي كريم، مدير كنترل پروژه : مهندس بيتا علائي، طراح : پيام فروتن، عكاس : مسعود پاكدل، طراح تيتراژ : مجيد يوسف زاده، خواننده : امير مسعود، طراحي و ترکيب صدا در نسخه نمايش عمومي:  مهرداد جلوخاني، دستيار اول كارگردان: سعيد قهاري، تدوين وصداگذاري نسخه جشنواره فجر: شاهين يارمحمدي، طراح چهره پردازي: الهام اطيابي، مديران تدارکات: حسين اميني و مهرزاد چلنگر، صدابردار: داريوش صادق پور، موسيقي متن: پوريا حيدري، مدير جلوه هاي ويژه ميداني: نجف فتاحي، مشاور رسانه اي: بيتا موسوي، تدوين نسخه تهيه کننده جهت نمايش عمومي: آرش انيسي، طراح پوستر و مواد تبليغاتي جهت نمايش عمومي: بهزاد خورشيدي، طراح و سازنده آنونس تبليغاتي جهت نمايش عمومي: ميثم مولايي، مدير فناوري اطلاعات جهت نمايش عمومي:  مهندس مجيد قنبري، مديرتوليد: عبدالرضا شهباززاده، مجري طرح: مجيد کريمي، مشاور تهيه کننده: علي علائي، سرمايه گذاران: عبدالمحمد نجيبي، اسماعيل سليماني فرد و محسن محمودي مظفر، تهيه کنندگان: محسن طباطبايي و مجيد کريمي پخش : هدايت فيلم.

بازيگران: محمدرضا گلزار- آنا نعمتي- نيکي کريمي - امير حسين آرمان - فرزاد حسني -  آتيلا پسياني  - رضا رشيد پور- سارا خوئيني ها - مهران رجبي- مائده طهماسبي-  محمد عمراني - حسين سليماني- خاطره حاتمي- اميرحسين مدرس- محمدرضا داود نژاد- شمسي فضل الهي- حميد رضا آذرنگ- مجيد شهرياري و گوهر خيرانديش با معرفي مسعود پاکدل - حميدرضا آفرينش و پريناز ايزديار با حضور افتخاري: فرمان فتحعليان

 

 

چهارشنبه 7 تير 1391 - 8:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری