شنبه 10 خرداد 1399 - 19:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

به ياد استاد بزرگ موسيقي

 

گزارشي از مراسم گراميداشت استاد ذوالفنون

شامگاه پنجشنبه اول تير ماه سالن همايش هاي نژاد فلاح کرج شاهد حضور بي شماري از علاقمندان به استاد ذوالفنون بود که در اين مراسم هنرمندان بر سر انگشتان توانمند خود نتهاي موسيقي را نواختند.

به گزارش خبرگزاري مهر، اين حضور بزرگداشتي بود به مناسبت پرواز پدر بداهه نوازي موسيقي سه تار ايران، شاگردان و نوازندگان در اين شب سازهاي خود را کوک کردند و آواي دل نشين موسيقي اصيل ايراني را به ياد استاد ذوالفنون به پرواز درآورند.

سرپرست اداره ارشاد شهرستان کرج در اين شب بر روي سن حاضر شد و خطاب به خود و مسئولان گفت: اي کاش اين بزرگداشت در زمان حيات استاد ذوالفنون برگزار مي شد.

سيده زهرا حسيني هشدار داد که تعداد انگشت شماري از هنرمندان نسل قديم در استان البرز حضور دارند و تا دير نشده است بايد امکانات را براي به يادگار گذاشتن آثار بيشتري از اين هنرمندان فراهم ساخت.

وي از همه جمع خواست تا با دست هاي مرتب خود مراتب ارادت و احترام خود را به استاد اعلام نمايند و جمع نيز به دنبال اين سخن براي دقايقي موجي از تشويق را روانه روح جاودانه استاد ذوالفنون ساختند.

گلنوش ذوالفنون دختر ارشد استاد ذوالفنون نيز با ردايي سفيد روي سن آمد و دست نوشته اش را در سوگ فراق پدر براي مدعوين خواند و گفت: درود بر روح زيبا و بزرگت، درود بر بي نيازي ات، درود بر مهرباني و همراهي ات و درود بر عشق و محبتت.

 بابا جلال اين چهل روز بدون تو براي من چهل سال گذشت و نواي ساز تو التيام بخش دل غم ديده من بود. دلم مي خواهد بار ديگر تو را به آغوش بکشم و عشق خالصت را يکبار ديگر تجربه کنم.

دلم مي خواهد، اما مي دانم که قانون هستي است، اينکه در مسير رشد اين سياره وارد شوي و روزي اين سياره را ترک کني.

به اينجا آمده اي تا صلح وشادي را زندگي کني و تو چقدر زيبا آنها را زندگي کردي. فقط صدا و نوا مي ماند، صداي ساز تو جاودانه است و تو خود جاودانه شدي.

اساتيد گفته اند که در لحظه حال و اکنون بايد زندگي کرد و تو ستاره بداهه نوازي شدي استادي که در لحظه خلق مي کند و آنچه خالق مي خواهد.

همه بزرگان يادآوري کرده اند که قدم براي خدمت برداريد، دست يکديگررا بگيريد و منيت ها را کنار بگذاريد و توچه خدمت بزرگي بر عرصه هنر کردي و با هنرت شادي و عشق را به انسانها هديه کردي.

من اگر بي تابم براي خودم است که تو را از دست داده ام، ولي يقين دارم آنقدر عشق خالصانه تکثير کرده اي که در هر جا باشي هميشه شاد هستي.

گلنوش ذوالفنون با گريه و تحت تاثير قرار گرفتن جمع از اين تصوير گفت: باباجلال دلم مي خواهد فرياد بزنم، گريه کنم که تو را از دست داده ام، اما زماني مي بينم اين همه انسان در نبود تو سوگواري مي کنند و تو را دوست دارند التهابم کم مي شود.

و مي بينيم که چقدر زيبا رسالت ات را انجام دادي و درک مي کنم که ديگر کاري بر روي اين سياره نيمه تمام بر روي اين سياره نداشتي پس دليلي براي ماندن نديدي.

دوستت دارم، دوستت دارم و دوست دارم به مانند تو صلح وشادي را زندگي کنم و هنگامي که لحظه وداع با اين جهان مي رسد رسالتم را انجام داده باشم و به مانند تو کاري نيمه تمام روي اين سياره نداشته باشم.

يادت بخير، روحت شاد، گلنوش ذوالفنون عنوان کرد: پدرم همواره خوشحال بود، اکنون نيز يقين دارم که در اين جمع حاضر است.

او خطاب به خيل بيشماري از دوستداران پدرش گفت: تصور کنيد که پدرم روي سن حاضرشده است؛ و قرار است براي شما قطعه اي را اجرا کند، حال چه مي کنيد؟ با گفتن اين جمله جمع بي پروا و دقايقي تشويق درخور و شايسته استاد ذوالفنون را به سوي وي روانه ساختند.

در ادامه اين بزرگداشت فيلم کوتاهي از زندگي استاد جلال ذوالفنون تا سن 56 سالگي وي پخش شد.

گروه موسيقي استاد زنگنه با خوانندگي استاد حسام الدين سراج در دستگاه ماهور و با سه تار، دف و تنبک اجراي قطعاتي را عهده دار بودند.

ازنگنه که خود تجربه شاگردي استاد ذوالفنون را تجربه کرده است در بخش ديگري از اين مراسم به پرداختن اجمالي ابعاد شخصيتي استاد ذوالفنون و تحولاتي که وي در بازنويسي رديف هاي موسيقي سه تار داشته است پرداخت.

وي عنوان کرد: در تاريخ موسيقي ايران رخدادهاي برجسته ي زيادي را شاهد بوده ايم، اما تحولي که اين بزرگ مرد موسيقي در عرصه سه تار ايجاد کرد به اين راحتي ها ميسر نبود و فراز وفرودهاي زيادي را به همراه داشت.

زنگنه درباره نامگذاري اين بزرگداشت به نام " پرواز" نيز گفت: اين بزرگداشت به اين دليل پرواز نام نهاده ايم، زيرا استاد ذوالفنون آشيانه اي براي بچه هايش در عرصه موسيقي ساخت و خود به پرواز درآمد.

شاگرد استاد ذوالفنون اظهارداشت: يکي از ويژگي هاي برجسته استاد اين بود که همزمان با بودن خود در دل ها تکثير مي شد و همواره در فضاي موسيقي جاري بود و اکنون که صد روز از ترک کردن ما مي گذرد موسيقي سه تار نيز از اين نشاط و شور دچار تحول شده است.

شاگرد استاد ذوالفنون عنوان کرد: کمتر کسي است که درموسيقي هم نوازنده ، آهنگساز و هم انتقال دهنده موسيقي به نسل بعد از خود باشد اما او اين ويژگي را داشت.

مجموعه پنج جلدي استاد به عنوان پرفروش ترين کتاب آموزش موسيقي ايران در کنار شناخت در خارج از مرزها ، تدريس در چند دانشکده خارجي، بازنويسي مجدد رديف موسيقي سه تار از جمله تحولاتي بود که شاگرد استاد ذوالفنون به آنها اشاره داشت.

در ادامه اين مراسم نيز اجراي دو گروه موسيقي هنرمندي بامداد پايان بخش همايش گراميداشت استاد ذوالفنون بود.

اين همايش سه ساعته در حالي تا پاسي از آخرين ساعات شب ادامه داشت که هنوز خيل زيادي ازعلاقمندان تا پايان، برنامه را همراهي کردند.

اين مراسم به همت معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري کرج برگزار شده بود.

در اين مراسم بهروز ورمحمدي مدير فرهنگي معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري، حسيني سرپرست اداره ارشاد شهرستان کرج، قره داغي رئيس حوزه هنري استان، شخصيت هاي علمي، هنري و فرهنگي در کنار جمعي ازعلاقمندان و هنرمندان به موسيقي حضور داشتند.

به اين ترتيب همايش بزرگداشت استاد ذوالفنون هم در اولين شب تابستان به پايان رسيد؛ اميد مي رود در آينده فقط به برگزاري همايش ها و بزرگداشت ها بسنده نشود و مسئولان امرنيز با دقت نظر ويژه اي به نيازهاي هنرمندان توجه داشته باشند. به اين شکل با فراهم ساختن بستر هاي مناسب زمينه بهره مندي از تجارب پيشکسوتان عرصه هنر نيز ايجاد خواهد شد.

 

 

چهارشنبه 7 تير 1391 - 8:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری