سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 0:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نياز به استفاده از استعدادهايي در حوزه هاي مختلف

 

گزارشي از مراسم اختتاميه سومين جشنواره نمايش هاي راديويي

مراسم اختتاميه سومين جشنواره نمايش هاي راديويي و اولين سالگرد تاسيس راديو نمايش شب دوشنبه -5 تيرماه- با حضور محمدحسين صوفي معاون صدا، مهدي دهقان نيري مدير مرکز نمايش هاي راديو و برنامه سازان اين مرکز در فرهنگسراي انديشه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در ابتداي اين مراسم نماهنگي حاوي سخنان نادر برهاني مرند و مهدي دهقان نيري پخش شد که درباره دفتر ادبيات نمايشي مرکز هنرهاي نمايشي راديو توضيحاتي را ارائه کردند.

در ادامه نشان برتر مرکز هنرهاي نمايشي به ايوب آقاخاني اهدا شد و از نويسندگان دفتر ادبيات نمايشي شامل مارال کريمي و فرهاد اميني تجليل شد.

همچنين پس از اجراي موسيقي توسط گروه موسيقي کورش نريماني از برگزيدگان بخش مقاله شامل محمد امير ياراحمدي، زهره ستوت، نياز اسماعيل پور، حميدرضا پورعلي محمد، حمزه علي محمدي و حميد گنجايش با اهداي لوح تقدير و جوايز نقدي تجليل شد.

در قسمت بعدي برنامه دهقان نيري که دبيري سومين جشنواره نمايش هاي راديويي را هم برعهده داشت. در سخناني گفت: ما در طول يک سال فعاليت راديو نمايش توفقيات مختلفي نظير 24 ساعته

شدن راديو نمايش، سراسري شدن اين شبکه و جذب و افزايش 14 درصدي مخاطب را به همراه ميزان 85 درصدي رضايت مخاطبان داشته ايم.

وي ادامه داد: آنچه مسلم است، توليد اين اثر هنري نيازمند به کارگيري، جذب، آموزش و پرورش استعدادها در حوزه هاي مختلف است که با توجه به انگشت شمار بودن حرفه اي ها در اين زمينه مديريت جدي را مي طلبد.

دهقان تصريح کرد: در سال گذشته، 290 نمايش راديويي، 140 نمايش و 140 فيلمنامه به دست ما رسيد که نشان از استقبال از برگزاري اين جشنواره براي ما داشت.

همچنين پس از سخنان دهقان، گروه ناشنوايان به اجراي سرود پرداختند و از هرکدام از سرودهاي محلي استان هاي مختلف کشورمان با پوشيدن لباس هاي آن استان بخش هايي را اجرا کردند.

تجليل از هنرمنداني نظير علي حاجي نوروزي، صديقه کيانفر، باقر کريم پور، مهتاب اميني و مهين فردنوا از بخش هاي ديگر اين مراسم بود. در ادامه نيز بيانيه هيات داوران توسط محمدامير ياراحمدي و بيانيه هيات داوران بخش نمايش توسط جواد پيشگر قرائت شد.

سخنران ديگر اين مراسم صوفي معاون صدا بود که در سخنان خود ضمن تبريک اعياد شعبانيه گفت: «خدا را شکر که پس از يک سال از راه اندازي راديو نمايش، حضور پر رونق و فعال اين شبکه راديويي را شاهد هستيم. نمايش راديويي در دنيا يک سابقه 90 ساله و در ايران سابقه اي 70 ساله دارد و هنرمندان زيادي تلاش کردند در زمان هاي مختلف براي ايجاد انبساط خاطر، افزايش آگاهي و اطلاعات مردم، براي ايجاد فضاي تفريحي، شاد، سرگرم کننده، متناسب با بضاعت فرهنگي خويش و تکيه بر هنجارها و ارزش هاي اسلامي آثاري را توليد کنند.»

وي ادامه داد: «با توجه به ضرورت ها و نيازمندي هاي جامعه و براي مطالبات اقشار مختلف مردم به ويژه مخاطبان و هنرمندان عرصه نمايش هاي راديويي، سال 90 راديو نمايش راه اندازي شد و خوشحاليم که امروز اولين سال تاسيس آن را جشن ميگيريم. مي بايست در دومين سال با تلاش بيشتر و همراهي دو گروه کارمان را ادامه دهيم.

اولين گروه مردم هستند که خيلي خوب به تلاش هاي برنامه سازان ما پاسخ دادند و ارتباط خوبي با برنامه هاي اين شبکه راديويي برقرار کردند. گروه دوم نيز نهادها، سازمان ها و مديراني هستند، قشر بعدي را هم هنرمندان و تهيه کنندگان تشکيل مي دهند که متناسب با نياز و خواسته مخاطب مستمر آثار مورد نيازشان را توليد کنند.»

وي در پايان سخنانش گفت: بر اساس نياز جامعه بايد متون مورد نياز توليد شود تا ما بتوانيم از آنها براي شبکه هاي 20 گانه خود استفاده کنيم تا رونق بيشتري هم به تئاتر و نمايش داده شود.

به گزارش فارس، برگزيدگان سومين جشنواره راديو نمايش به در بخش هاي مختلف و به شرح زير جوايز خود را که شامل لوح تقدير، تنديس و وجه نقد بود از دستان محمدحسين صوفي، داوود رشيدي و دانيال حکيمي گرفتند:

مجيد عزيزيان، مسعود يزدي، پديده جمال ها، باقر سروش، محمود احدي نيا، علي افضل، زينب آرمند، عليرضا آقايي، افسانه محمدي، الهام رفيعي، مرجان رياحي، مليحه مرادي جعفري، رها مصطفي پور، فائقه صالحيان، پوريا کاکاوند، مجيد ديندار، مارال صفايي، ليدا شيرمرد، اميررضا عبدلي.

ايده هاي برتر: صادق داوري فر، ايوب آقاخاني، ليلا توراني، منصوره توحيدلو، مژگان نيک طبع.

صدابرداري: سامي يوسفي، ابراهيم سامعي.

سردبيري: شهلا دباغي، ميلاد اکبرنژاد، محسن قصابيان، داوود نقلاني.

تهيه کنندگي: محمدجواد حسن شاهي، بهرام دارابي، مجيد حمزان لويي، فرشاد اذرنيا.

بازيگري متن: محمد پورحسن، دليران، مهران زنجاني، مهدي مددکار، مهدي نميني مقدم، امير جوشقاني، طاهره اسماعيلي، مريم آقاخاني، سيما عبادتي، صديقه جهانگيري، فرناز قاليباف، مينو جبارزاده.

بخش کارگرداني: آرش جمال اديني، عهديه آقايي، رحمان قدمي، نويد سالاري مقدم، بهرام سروري نژاد و امير زنده دلان.

پايان بخش اين مراسم انجام آتش بازي در محوطه باز فرهنگسراي انديشه بود.

حاشيه ها:

-قبل از شروع برنامه، جدول برگزاري مراسم در قالب دفترچه به مدعوين داده شده بود که با جابه جايي و حذف و اضافه هاي فراواني همراه بود.

-سرود ملي کشورمان سه بار در اين مراسم خوانده شد. يکبار در آغاز مراسم و دوبار پياپي در بخش دوم مراسم.

-در طول برگزاري مراسم خانمي به عنوان افکتور در کنار سن قرار گرفته بود و تنها کاري که انجام مي داد درآوردن صداي کفش بود. هم صداي کفش بازيگران صحنه، هم صداي کفش سخنرانان و هم صداي کفش برگزيدگاني که براي گرفتن جوايز خود روي سن مي آمدند.

-در بخشي از اين مراسم هنرپيشه هايي روي سن آمده و براي دعوت از برگزيدگان از پيشوندهايي نظير بارون، ليدي، موسيو، جنتلمن و ... استفاده مي کردند. وقتي در بخش بعدي ايوب آقاخاني از صوفي معاون صدا خواست تا براي سخنراني بيايد، صوفي ضمن گلايه از به کار بردن چنين واژه هايي گفت: خوب شد من را آقاي آقاخاني صدا کردند، گويا  اينجا مستر، موسيو، ليدي و جنتلمن مد شده، خوب است که ما پايبند به اصول خودمان باشيم.

-وقتي ايوب آقاخاني براي گراميداشت ياد دو تن از برنامه سازان راديو اعلام کرد که همه بايستند، اما صوفي در آغاز سخنراني خود خواست تا براي درگذشتگان فاتحه اي قرائت شود.

 

سه‌شنبه 6 تير 1391 - 11:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری