پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 20:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

تلاش داريم تئاتر ديني و دفاع مقدس را از انحصار مناسبت‌ها خارج کنيم

 

 نخستين نشست رسانه اي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري با حضور دكتر رحمت اميني مدير اين مركز، يكشنبه 4 تير، در حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: اميني در اين نشست با بيان اينکه حدود 16 سال با حوزه هنري در ارتباط بوده‌ و دبير دو دوره آخر جشنواره سوره را برعهده داشته‌است، به تشريح فعاليت‌هايش از زمان حضور در مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري پرداخت و گفت: وظيفه مرکز هنرهاي نمايشي وزارت ارشاد و مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري توليد تئاتر در کشور است.

 وي افزود: با اين وجود همزماني تأسيس مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي با انقلاب اسلامي، انتظاراتي را در مخاطبان به وجود مي‌آورد. راه اندازي تئاتر انقلابي و حمايت از تئاتر به ‌معناي اخص کلمه از جمله اين انتظارات است. انتظار مي‌رود حوزه هنري تئاتر را با شرايط خاصي روي صحنه ببرد.

رئيس مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري با اشاره به فعاليت‌هاي اين مرکز گفت: تلاش مي‌کنيم نمايش‌هايي براي همه اقشار روي صحنه ببريم و تئاتر ديني و دفاع مقدس را از انحصار مناسبت‌ها خارج کنيم.

 وي ادامه داد: كساني كه با ما همكاري مي كنند هم بايد متخصص در تئاتر باشند و هم اهداف حوزه هنري را در نظر بگيرند. درصد زيادي از مخاطبان تئاتر خانواده تئاتر هستند و تئاتر ما نياز به مخاطب دارد و سعي ما نيز اين است كه با وضعيت موجود بتوانيم مخاطب عام را به تئاتر بياوريم.

او يكي از راهكارهاي مركز هنرهاي نمايشي را براي جذب مخاطب عام، راه اندازي دفتر تئاتر كاربردي عنوان كرد و گفت: در كشور ما به تئاتر كاربردي به جزء در حوزه هاي پژوهشي چندان پرداخته نشده است و در حوزه هنري از همين هفته اجراهاي تئاتر كاربردي شروع شده است و در روزهاي 5 شنبه، جمعه و شنبه ساعت 6 بعد از ظهر برگزار مي شود.

خانواده؛ اولويت مركز هنرهاي نمايشي
 مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري با بيان اين كه اولويت اين مركز موضوع خانواده است، گفت: موضوع خانواده محوري است كه حوزه هنري به عنوان برنامه نخست در نطر دارد كه در نمايش ها پي گيري كند و به آن بپردازد.
 وي افزود: دومين كاري كه امسال از سوي مركز هنرهاي نمايشي انجام شده است چاپ و انتشار ماهنامه "صحنه ماه" است كه در برگيرنده فعاليت هاي مراكز استاني در بخش تئاتر حوزه هنري است و 15 هر ماه منتشر مي شود كه در كنار آن فصل نامه صحنه نيز منتشر مي شود.

 وي همچنين از آغاز به كار سايت صحنه خبر داد و گفت: اين سايت تحليلي خبري با آدرس (www.hhsahneh.irwww.hhsahneh.com ) قصد دارد تا اخبار مربوط به تئاتر حوزه هنري مركز و استان ها و خبرهاي ديگر مربوط به اين حوزه را پوشش دهد.
 اميني با تاكيد بر اين كه هنوز در فضاي دانشگاه حضور دارد و ارتباطش قطع نشده است، عنوان كرد: در همين مركز هنرهاي نمايشي هم به سمت دانشگاهيان رفته ام و البته عمده افرادي كه با ما همكاري مي كنند دانش آموخته هاي اين حوزه هستند و در همين راستا در حال حاضر نمايش "كلمات و مرد" به نويسندگي و كارگرداني مهدي مشهور پس از اجراهاي موفق در فستيوال هاي معتبر خارج از كشور در حوزه هنري به نمايش گذاشته شده است.
 وي با اشاره به فعاليت دو تماشاخانه ماه و مهر در حوزه هنري گفت: نمايش هايي كه در تماشاخانه مهر برگزار مي شود به دليل فضاي بيشتري كه در اختيار داريم مخاطبان عام را نيز در بر مي گيرند و تماشاخانه ماه نيز با توجه به فضاي كمتري كه دارد آثار تجربي را هم در اجراهاي خود قرار مي دهد.
 مدير مركز هنرهاي نمايشي گفت: حوزه هنري با توجه به اهداف خود قصد دارد تا به كشف استعدادهاي جوان بپردازد و اين كار را هم در برنامه هاي مختلف و هم در جشنواره تئاتر ماه انجام مي دهد و 70 درصد هنرمندان شركت كننده در اين جشنواره جوان ها هستند.

 

باشگاه تماشاگران راه اندازي مي شود

اميني در ادامه درباره برنامه‌هاي در دست اقدام هم توضيح داد و گفت: همايش سراسري بچه‌هاي مسجد از جمله برنامه‌هاي آتي اين مرکز است. اين برنامه اشاره به کانون‌هاي فرهنگي مساجد دارد و بچه‌هايي هستند که در مسجد آموزش‌هاي فرهنگي مي‌بينند. خوشبختانه دوباره اين طرح راه‌اندازي شده است. مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري با همکاري کانون‌هاي مساجد کشور قرار است اين همايش سراسري را برگزار کند. همچنين در آينده نيز تئاتر زندان‌ها هم راه اندازي مي‌شود.

 وي درباره ديگر برنامه‌هاي حوزه هنري گفت: راه اندازي باشگاه تماشاگران، جلسات نقد و بررسي نمايش‌هاي روي صحنه و کتاب‌ها، برگزاري جلسات نمايشنامه خواني، برپايي راديو تئاتر و برگزاري نشست‌هاي علمي - پژوهشي به صورت ماهانه با حضور اساتيد، کارشناسان و صاحب نظران و برپايي تئاتر کودک و نوجوان از جمله برنامه‌هاي آتي مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري خواهد بود.

  

جشنواره تئاتر ماه متفاوت برگزار مي شود

او درباره جشنواره تئاتر ماه نيز با اشاره به تجربه هايي كه در برگزاري جشنواره تئاتر فجر داشته است، خاطرنشان كرد: در تئاتر فجر به عده زيادي از شركت كنندگان در ابتدا اميد ميداديم و بعد در مرحله بازبيني بسياري از آن ها حذف ميشدند و در تئاتر ماه فرايندي كه تعريف شده اين است كه از ابتدا كه آثار خوانده مي شود تعدادي از متن هاي قوي تر انتخاب شوند و شركت كنندگان از ابتداي جشنواره تكليف خود را بدانند و جشنواره بتواند توليد محور باشد و حاصل تمرين گروه ها در جايي به ثمر بنشيند.
 وي ادامه داد: براي هر 3 استان يك دانش آموخته با تجربه تئاتر تعيين كرده ايم تا در چند نوبت به استان ها اعزام شود و پس از انتخاب آثار قوي تر براي بازبيني به مناطق ارسال شوند و از 3 كاري كه انتاب مي شود 2كار به منطقه مي آيد و يك كار در صورت داشتن شايسگي لازم به اجراي عمومي در مي آيد.
 وي همچنين از ارائه فرآخوان دهمين جشنواره ماه  در روز اختتاميه جشنواره نهم خبر داد.

 

ارزشيابي و نظارت حوزه هنري منافاتي با ارزشيابي ارشاد ندارد

مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري در پاسخ به پرسشي  درباره شيوه نظارت بر آثار تئاتري حوزه با توجه به اينكه در بخش سينما،‌حوزه هنري نظارت جداگانه‌اي اعمال مي‌كند توضيح داد: وضعيت سينما متفاوت است اما در تئاتر قطعا چنين نخواهد بود. ما مي‌توانيم ميزبان تعداد محدودي اثر باشيم. معمولا نظارت‌هاي داخلي ما با ارشاد منافاتي ندارد و تا به حال مشكلي پيدا نكرده‌ايم. از سال آينده هم تلاش مي‌كنيم هم نظارت و هم ارزشيابي طوري باشد كه مورد تاييد وزارت ارشاد قرار بگيرد.

وي در بخش ديگري از اين نشست از برپايي شكل متفاوت جشنواره تئاتر ماه ياد كرد و افزود: سال گذشته كه دبيري جشنواره تئاتر فجررا بر عهده داشتم اعلام كردم با اين شيوه ديگر دبيري هيچ جشنواره‌اي را نمي‌پذيرم. چرا كه اين شيوه هدر دادن زمان، مكان، امكانات مالي و باعث ايجاد دلسردي ميان جوانان است بنابراين در جشنواره ماه مي‌كوشيم جشنواره‌اي توليد محور برگزار كنيم و الگوهاي تازه‌اي براي جشنواره‌ها ارائه دهيم.

اميني در ادامه اين نشست درباره شكل همكاري جشنواره تئاتر فجر كه امسال دبيري آن را سعيد كشن فلاح بر عهده دارد با جشنواره تئاتر ماه توضيح داد: قرار است فرآيند حضور كارهاي توليد شده در حوزه و جشنواره ماه در جشنواره تئاتر فجر تسهيل شود. در حالي كه در شكل قبلي آثار شركت كننده در جشنواره ماه نمي‌توانستند در جشنواره فجر به صحنه بروند.

مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري در پاسخ به پرسشي درباره چگونگي حمايت از آثاري كه در تالارهاي حوزه اجرا مي‌شوند توضيح داد: بحث مالي ما با وزارت ارشاد متفاوت است اما تا حد امكان تلاش مي‌كنيم از گروه‌ها حمايت كنيم و با آن‌ها قرارداد ببنديم. از سوي ديگر معاون هنري هم اعلام كرده شوراي حمايت از كارهاي حوزه هم حمايت خواهد كرد.

وي در پاسخ به پرسشي ديگر درباره ميزان بودجه هنرهاي نمايشي گفت: هنوز بودجه براي ما مشخص نشده اما مديران حوزه گفته‌اند امسال همه فعاليت‌هاي تئاتري مورد حمايت است.

 

دوشنبه 5 تير 1391 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری