جمعه 9 خرداد 1399 - 2:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بيست ‌و ‌نهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم به كار خود پايان داد

 

 بيست ‌و نهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم  جمعه دوم تير با برپايي مراسم اختتاميه و معرفي نفرات برتر اين دوره از مسابقات در رشته‌هاي قرائت و حفظ كل قرآن كريم در سالن همايش‌هاي بين‌المللي برج ميلاد به كار خود پايان داد.

بنابر اين گزارش، اين مراسم با پخش سرود جمهوري اسلامي ايران آغاز شد، سپس قاسم مقدمي، نفر اول در رشته قرائت كلام‌الله مجيد اين دوره از مسابقات از جمهوري اسلامي ايران آياتي از قرآن كريم را تلاوت كرد.

در ادامه اين مراسم نماآهنگي از فعاليت‌هاي انجام شده در بيست ‌و نهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم پخش شد، سپس حسين معتمدي، حافظ كل قرآن كريم و نفر برتر ‌بيست و نهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم آياتي از كلام‌الله مجيد را قرائت كرد.

سپس، حجت‌الاسلام و المسلمين علي محمدي، نماينده ولي‌فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه ضمن بيان خير مقدم به حاضران، طي سخناني گفت: ميلاد باسعادت امام حسين(ع) را به همه مسلمان جهان به‌ويژه مردم مسلمان ايران تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم، همچنين روز پاسدار را به حافظان انقلاب اسلامي ايران تبريك مي‌گويم؛ اين عزيزان خدمات زيادي به انقلاب اسلامي كرده‌اند، به گونه‌اي كه حضرت امام(ره) فرمودند كه «اگر سپاه نبود كشور هم نبود».

وي در ادامه افزود: خداوند متعال را شاكريم كه بيست‌ و‌ نهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم به لطف خداوند و قرآن كريم در تهران برگزار شد، اين مسابقات از شب مبعث رسول گرامي اسلام(ص) آغاز و تا امشب، دوم تيرماه ادامه داشته است.

نماينده ولي‌فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه اظهار كرد: نمايندگان جمهوري اسلامي ايران در اين دوره از مسابقات در دو رشته قرائت و حفظ قرآن كريم حائز رتبه‌هاي برتر شده‌اند، البته بايد اين نكته را متذكر شوم كه اين موفقيت محصول برگزاري 1624 مسابقه قرآن كريم در كشور در مرحله شهرستاني، استاني و كشوري است.

حجت‌الاسلام محمدي تصريح كرد: براي اين دوره از مسابقات از هفت ماه پيش فراخوان مقاله قرآني در دو بخش «بيداري اسلامي» در 16 موضوع و «قرآن و تكامل بشري» در 12 موضوع در نظر گرفته شد، همچنين از پنج ماه پيش با ارزيابي سوابق متسابقان توسط داوران و استادان قرآن شرايط متسابقان مورد ارزيابي قرار گرفت.

در ادامه بيانيه هيئت داوران بيست ‌و نهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم توسط عبدالكريم الساري از داوران اين دوره از مسابقات قرائت شد. در اين بيانيه با تأكيد بر اينكه اين دوره از مسابقات، با شكوه و دقت فوق‌‌العاده برگزار شد كه در آن نشانه‌هاي برتري و تلاش بسيار زياد مسئولان برگزاركننده در ايران عزيز مشهود بود، در تبيين ويژگي‌هاي اين مسابقات بزرگ آمده است:

1 ـ مسئولان اين مسابقه در پي اجراي منويات و دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامي از هيچ كوششي فروگذار نكرده‌اند.

2 ـ اين دوره از مسابقات با بيداري اسلامي در سطح بسياري از كشورهاي اسلامي همزمان است و با كمك خداوند، در اثرپذيري از آموزه‌هاي قرآني پيروزي مسلمانان و سروري حكومت اسلامي در عموم كشورهاي اسلامي محقق مي‌شود.

3 ـ اين دوره از مسابقات از توجه مسئولان به مباحث علمي حكايت مي‌كند و ان‌شاءالله اين توجه را در دوره‌هاي آينده نيز شاهد خواهيم بود.

4 ـ يكي از ويژگي‌هاي اين مسابقه بين‌الملل آيين‌نامه دقيق و تخصصي داوري و ضوابط ويژه‌اي بود كه به بالا رفتن سطح مسابقه منجر شد و اين امر بي‌نظيري است.

5 ـ تطبيق مسائل جديد براي بالاترين سطح كيفي و تخصصي، ضوابط ويژه براي پذيرش متسابقان در مسابقات، برگزاري 3 مرحله‌اي مسابقات و برگزاري كلاس‌هاي آموزشي براي متسابقان از جمله اين موارد است.

6 ـ بالا رفتن تعداد كشورهاي شركت‌كننده در اين دوره به ميزان 15 درصد سبب شد كه مسئولان مسابقات شرط‌هاي خاصي براي پذيرش متسابقان در آن قرار دهند، از جمله ضرورت دستيابي به رتبه برتر در مسابقات هر كشور.

7 ـ مشاركت داوران خارجي با داوران ايراني بر روح محبت وعدالت در مسابقات اشاره دارد.

8 ـ بالا رفتن جوايز اين دوره از مسابقات به نسبت سال‌هاي گذشته و ساير مسابقات بين‌المللي.

9 ـ فراموش نمي‌كنيم كه يادآوري كنيم در اين دوره از مسابقات، نشست تخصصي رسم الخط قرآني نيز برگزار گرديد كه تكليف كتابت و علامت‌گذاري قرآن را به خصوص براي نوجوانان روشن كرد.

در ادامه علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي طي سخنان اظهار كرد: از تمامي مسئولان برگزاري اين مسابقات تشكر مي‌كنم كه زمينه‌اي را فراهم كردند تا ايران اسلامي از نواي دلنشين قرآن آكنده شود.

وي ادامه افزود: خود من برنامه رقابت‌ها را از رسانه ملي دنبال مي‌كردم و در اين دوره قرائت‌هاي زيبايي توسط قاريان و حافظان قرآن كريم انجام شد و اميدواريم اين حركت كه در ايران اسلامي به جريان افتاده است، تداوم پيدا كند و توسعه يابد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: با تدارك اين برنامه‌ها زمينه نفوذ معارف قرآن كريم در قلوب ايجاد مي‌شود، در سال‌هاي اخير بخش‌هاي جديدي به مسابقات بين‌المللي قرآن كريم اضافه شد كه از آن جمله مي‌توان به بخش مقالات و پژوهش‌هاي قرآني اشاره كرد.

در پايان نفرات برتر رشته‌هاي قرائت و حفظ كل قرآن كريم بيست ‌و نهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم معرفي و به آنان جوايزي اهداء شد، همچنين تلاوت آياتي از كلام‌الله مجيد توسط احمد احمد نعينع، قاري برجسته مصري پايان بخش اين دوره از مسابقات بود.

 

يكشنبه 4 تير 1391 - 10:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر