يكشنبه 11 خرداد 1399 - 8:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

نورالدين پسر ايران

 

نورالدين پسر ايران / خاطرات سيدنورالدين عافي

نگارش : معصومه سپهري

مصاحبه : موسي غيور – معصومه سپهري

چاپ و شمارگان : اول 90- 2500 نسخه

ناشر : سوره‌مهر

 

كتاب حاضر از يك مقدمه و هجده فصل با عناوين كوچ‌باغ‌هاي كودكي ، كردستان ، من ماندني هستم ، دوبرادر ، يك پرواز ، زخم بر زخم ، اردوگاه شهداي خيبر ، پاسگاه زيد ، زندگي در جنگ ، كربلاي بدر ، گردان ابوالفضل ، خداحافظ امير ! كارخانه نمك ، غواصان حبيب ، زخم كربلاي چهار ، خط شلمچه ، زهوار دررفته ! وقتي اشك كم آوردم ، دردهاي ناتمام همچنين ضميمه عكس‌ها و فهرست اعلام تشكيل شده است . معصومه سپهري در مقدمه كتاب خود بيان مي‌كند كه براي اولين بار « سيد نورالدين عافي » را با صدايش شناخته است ، صدايي كه شرح پر ماجراي حضورش  را از كردستان تا جنوب كشور عزيز ايران بازگو مي‌كرده است . سپهري ادامه مي‌دهد كه در سال 1374به تازگي با دفتر ادبيات مقاومت حوزه هنري آشنا شده است و در آنزمان مشغول پياده كرده نوارهاي خاطرات رزمندگان بوده است . سپهري بعد از پياده نويسي خاطراتي پراكنده ، حدود بيست نوار تحويل مي‌گيرد كه حاوي خاطرات بلند رزمنده جانبازي به نام سيد نورالدين عافي بوده است . وي تاكيد مي‌‌كند كه زمانيكه كه زماني كه نوارهاي مصاحبه را براي پياده كردن تحويل مي‌گرفته گمان نمي‌كرده كه با شنيدن اين خاطرات وارد دنيايي بزرگ و سخت زيبا به نام ادبيات دفاع مقدس شود . معصومه سپهري يادآور مي‌شود كه زمانيكه كه آخرين قسمت نوارهاي پياده شده را به دفتر تحويل مي‌دهد دلش مي‌خواسته كه آن صداي رنج‌ديده را كه با صداقت و بي‌ريا از هفتاد و هفت‌ماه نبرد كم‌نظيرش مي‌‌گفته از نزديك ملاقات كند .

سپهري بيان مي‌كند كه پيشنهاد نگارش خاطرات سيدنورالدين عافي اواخر تابستان 1383 به وي داده مي‌شود ؛ زمانيكه در مراحل پاياني نگارش پايان نامه كارشناسي ارشد خود بوده است . دوباره شور شيرين براي همراهي با خاطرات جانبازي كه واقعيات جنگ را نخستين‌بار از زبان او شنيده بوده در نگارنده كتاب حاضر زنده مي‌شود و معصومه سپهري قريب به 700 صفحه متن پياده شده مصاحبه‌ها و 40 نوار كاست را تحويل مي‌گيرد و كار خود را آغاز مي‌كند . بعد از مدتي هم سپهري به ملاقات سيدنورالدين عافي رفته تا كار نگارش كتاب را از نزديك با وي ادامه دهد .

وي يادآور مي‌شود كه براي دست‌يابي به جزئيات بيشتر به عكس‌ها و كتابهاي خاطراتي كه در اين مدت از رزمندگان لشكر 31 عاشورا چاپ شده بود و نيز به دوستان سيد كه بزرگوارانه پذيراي نگارنده كتاب مي‌شدند رجوع مي‌كند . معصومه سپهري  ادامه مي‌دهد كه در طول پنج بار اصلاح كل كار كوشيده است تا صداي سيدنورالدين عافي را از ميان اين كلمات به گوش خواننده كتاب برساند . از يك سو گويش ساده و بي تكلف راوي – كه اوايل به دليل جراحات ناحيه صورت و فك در اداي كلمات كمي متفاوت بوده است و مدتي زمان برده تا نگارنده كتاب با آن مانوس شود – در نظر سپهري به مثابه امانتي بوده است و از سوي وي مي‌خواسته تا صداي زخمي را در قالب كلماتي بريزد كه بتواند حس و حال او را بهتر به مخاطب برساند .

معصومه سپهري در پايان مقدمه خود تصريح مي‌كند كه كتابي كه در دستان خوانندگان است روايت زندگي رزمنده‌اي‌ست كه مجروحيت‌هاي كم‌نظيرش در اوايل جنگ ، او را به درجه جانبازي هفتاد درصد مي‌رساند اما نورالدين هجده ساله با همان بدن سراپا زخم كه حتي قيافه‌اش را بهم ريخت لحظه‌اي در بازگشت به ميدان جهاد ترديد نمي كند.  سپهري يادآور مي‌شود كه حضور سيدنورالدين عافي با آن شرايط جسمي نماد غيرت و اراده رزمندگاني است كه با تمام هستي خويش در معركه جنگ حاضر شدند و لحظه‌اي در عمل به امر امام‌شان كوتاهي نكردند .

در بخشي از فصل خداحافظ امير كتاب حاضر مي‌خوانيم :

چند لحظه نگاه كرد و اسلحه‌اش را داد . امير كه اسلحه را گرفت همه فكر و ذكرم پيش او رفت . لحظات سنگيني بود خواستم فكرم را از امير دوركنم . كمي آنطرف‌تر رفتم ؛ نيروها در ستون ايستاده و در آماده حركت بودند ،چهره‌ها ديدني بود . انگار شب اول حمله بود . وقتي پيش امير برگشتم ديدم او و چهار نفر ديگر شانه به شانه هم ايستادند؛ امير مارالباش ، رضا گلوليان ، رحيم افتخاري و مهدي محمدي و يك نفر ديگر دست‌شان را روي دست هم گذاشته بودند. آن پنج نفر را كه در آن حالت ديدم دلم ريخت ! قبلا ً هم از اين پيمان‌ بستن‌ها ديده بودم اما آن شب بعد از خوابي كه ديده بودم هيچ دوست نداشتم امير را آنجا ببينم . مرا كه ديدند گفتند : « آقا سيد ! تو هم بيا اين‌جا ! »

نورالدين پسر ايران ؛ خاطرات سيدنورالدين عافي با نگارش معصومه سپهري در چاپ اول خود با قيمت 12900 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسيده است .

 

 

يكشنبه 4 تير 1391 - 10:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری