چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 4:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

دلي به روشني مهر

 

دلي به روشني مهر / گزيده شعر محمود شاهرخي– صدسال شعر فارسي-  18

پژوهش و گزينش : ساعد باقري – سهيل محمودي

چاپ و شمارگان : اول 90 – 3000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميرکبير

 

ابتداي کتاب حاضر درباره مجموعه صدسال شعر فارسي صحبت مي شود و اينکه مجموعه صد مجلدي « صد سال شعر فارسي » پاسخي به يک نياز چندوجهي است و از سويي ديگر اين مجموعه سامان دهنده نگاهي گذرا به شعر صدسال اخير معرفي است تا آشنايي مجمل اما فراگير علاقه مندان شعر فارسي را به طور عام و دانش آموزان رشته ادبيات فارسي را به طور خاص با شعر اين دوره را فراهم کند و همچنين اين مجموعه قرار است جبران کننده برخي ناديده انگاري ها و چشم پوشي هاي برآمده از « دعواهاي قالب » باشد . مولفان در ادامه توضيح مجموعه صد سال شعر فارسي اين نکته را يادآور مي شوند که در انتخاب آثار هر شاعر تلاش شده است تا از اين چشم انداز غافل نشوند . ساعد باقري و سهيل محمودي بيان مي کنند که تلاش کرده اند تا بدون افراط و تفريط کوشش هاي منتهي به غناي شعر فارسي را منعکس کنند و از تعصب ها و دشمني ها  نسبت به شيوه ها و قالب هاي شعري که گاه سبب بي توجهي به بخشي از فرهنگ و شعر روزگار شده است برکنار بمانند .

باقري و محمودي تصريح مي کنند بي آنکه به رسم معمول ناخوشايندي محصور باشند که تقديس و ستايش را تنها شايسته رفتگان  مي داند به سراغ مجموعه کامل و يکپارچه به جا مانده از شاعران درگذشته مي‌روند تا حاصل عمري تلاش آنان را به تمامي در اختيار داشته باشند .

مقدمه ، غزل ها ، قصيده ها ، مثنوي ها ، رباعي ها ، قالب هاي ديگر و همچنين واژه نامه بخش هاي مختلف کتاب حاضر را تشکيل مي دهند . محمود شاهرخي « جذبه » در آبان ماه سال 1306 شمسي در شهر بم به دنيا آمد . پدرش مردي پيشه ور بود و نياي مادرش هم از عالمان دين و در عداد خطباي آن سرزمين بوده اند . دوران کودکي و نوجواني محمود شاهرخي در بم مي گذرد . نويسندگان کتاب بيان مي کنند که وي همواره علاقه و دلبستگي اش به عرفان و معارف معنوي را مرهون تشويق و ترغيب مرحوم مجذوب مي داند و آشنايي اش را با زواياي زبان و ادبيات عرب نتيجه حضور در جلسات درس استاد مسلم ادبيات عرب ، شادروان « مدرس افغاني » در نجف دانسته است . ساعد باقري و سهيل محمود يادآور مي‌شوند که با شروع و وقوع انقلاب اسلامي ، محمود شاهرخي نيز با شعر و کلام خود به روشنگري و تبيين حقايق ديني  و منافع ملي مي پردازد . شاهرخي در همه سالهاي دفاع مقدس در جبهه ها و مراسم گوناگوني که براي همراهي با رزمندگان برپا مي شده است حضور يافته و شعرش صداي رساي مظلوميت مردم و کشورش بود . وي در سالهاي پاياني عمرش به خلوت خود پناه مي برد و کمتر در مجامع عمومي حاضر مي شود و سرانجام نيز در آبان ماه سال 1388 شمسي پس از عمري تلاش فرهنگي و زندگي پارسايانه و سلوک عارفانه ، به سراي باقي مي شتابد و در مقبره بزرگان فرهنگ به خاک سپرده مي شود .

باقري و محمودي بيان مي کنند که محمود شاهرخي را مي توان در زمره شاعراني قرار داد که به سنت شعر عرفاني و اخلاقي کاملا ً پايبند بوده است . کسي که علاوه بر دانش نظري که او در اين حوزه دارد منش و رفتار و شخصيتش نيز متاثر از همان آموزه هاي معنوي و معرفتي است . نويسندگان کتاب حاضر قصايد استاد شاهرخي را از ارزشمندترين مدايح ديني و مناقب شيعي در روزگار ما مي دانند . ساعد باقري و سهيل محمودي برانگيختگي خالصانه و ارادت خاضعانه شاعر نسبت به اولياء دين و ائمه معصومين را اساس و مبناي اصلي و اصيل اينگونه قصايد مي دانند . همچنين آثار اخلاقي – عرفاني ، مدايح و مناقب ديني و شعرهايي در حيطه انقلاب و دفاع مقدس محتواي قابل تفکيک شعرهاي محمود شاهرخي از نظر نويسندگان کتاب حاضر مي‌باشد.

محمود شاهرخي در غزل « دل من » مي سرايد :

دل من اي ني محزون ، ز چه در شور و نوايي

مگر آزرده داغي ، که چنين مويه سرايي

ز سر سوز بنالي ، به شب و روز بمويي

مگر از هجر غميني ، مگر از يار جدايي

به گلستان سحر شو ، ز دم صبح مددجو

مگر اي غنچه بيايي ، نفس عقده بگشايي

قدم صدق نداري ، اگر از درد بنالي

نچشي لذت دردي ، تو که در بند دوايي

برو از يار نشان جو ، اگر از دلشدگاني

برو آيينه صفت شو ، اگر از اهل صفايي

دلي به روشني مهر / گزيده شعر محمود شاهرخي – صدسال شعر فارسي -  18 با پژوهش و گزينش ساعد باقري و سهيل محمودي در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات امير کبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

يكشنبه 4 تير 1391 - 10:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری