چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 4:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

كنار جنگل بلوط

 

كنار جنگل بلوط / فيلمنامه / روايت ديگر/ 4

نويسنده :‌ حسن رحيم‌پور

چاپ و شمارگان : اول 90- 1000 نسخه

ناشر : كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

حسن رحيم‌پوركتاب خود را به راه و روح شهيددكتر محمد چوبكار ؛‌ مسئول درمان مصدومين شيميايي اورژانس مهران كه در خرداد 67 در محل كارش به شهادت مي‌رسد تقديم مي‌كند . حسن رحيم‌پور به سال 1330 در تهران بدنيا مي‌آيد  از دبيرستان شاهپور تجريش ديپلم رياضي مي‌گيرد و تحصيلاتش را در علوم آزمايشگاهي ادامه مي‌‌دهد . رحيم‌پور سپس به مدت 30 سال در بيمارستان‌هاي دانشگاه شهيد بهشتي به كار و فعاليت مشغول مي‌شود .

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

فيلمنامه كنار جنگل بلوط از تصوير اورژانس يك بيمارستان در ايلام آغاز مي‌‌شود كه دكتر چوبكار و ليلا با چند پرستار و پزشك زن مشغول پانسمان و رسيدگي به زخم‌هاي مجروحين هستند . روي تمام تخت‌ها مجروح خوابيده ، در راهروها هم مجروح ايستاده و همچنان مجروح مي‌آورند. علي با لباس سپاهي ، عباس را كه لباس بسيجي به تن دارد و مجروح است روي كولش گرفته به داخل اورژانس مي‌آورد – تصوير پاي علي كه زخمي شده ، چفيه‌اي به رانش بسته كه خوني است – علي مي‌لنگد و عباس را لبه تختي مي‌نشاند كه مجروح ديگري هم روي آن خوابيده و ودكتر چوبكار با كمك ليلا مشغول پايش هستند . عباس چندان بهوش نيست ،‌علي كمك مي‌كند تا لبه تخت بنشيند . علي يك سپاهي بوده است كه از تهران به جبهه رفته است. مجروحيت علي و بستري شدنش در بيمارستان ايلام باعث مي‌شود كه در آنجا با يك پرستار به نام ليلا آشنا مي‌‌شود و سپس با هم ازدواج مي‌كنند . علي و ليلا براي ماه عسل به دهي دركنار جنگل بلوط مي‌روند كه با يك چوپان دوست و آشنا مي‌شوند. وقايع داستان مربوط به سالهاي آخر جنگ ايران وعراق است . علي ، ليلا ، دكتر چوبكار ، مجروح ، پدر ليلا ، مادر ليلا ، لك ،‌ پرستار ، فرمانده ،‌ برانازار ،‌ سرباز عراقي و پيرزن شخصيت‌هاي فيلمنامه « كنار جنگل بلوط » را شكل مي‌دهند .

در بخشي از اين فيلمنامه مي‌خوانيم :

پدر ليلا : { رو به دكتر و عباس } راستش چرا ، اگر شما جاي من بوديد ، چكار ميكردين ؟ والله دلم ميلرزه ، چشام ترسيده! برادرام ... پسر شاخ شمشادم شهيد شدن ... نميخوام دامادم هم شهيد بشه ... اگر سهميه‌اي هم باشه ، خانواده ما تا حالا سه تا شهيد داده ... بسه ديگه !

عباس : اولا ً حاج آقا ، عمر ما دست خداست ، در ثاني فكر نمي‌كنم هيچ شغلي در دنيا ، شريف‌تر و بالاتر از كار علي باشه.

دكتر : اون جونشو براي عقيده و كشورش گذاشته ... اين بزرگ‌ترين دلاوريه ...

عباس : تازه اون علي من مي‌شناسم صد تا جون داره ! تا حالا كه سلامت مونده ،‌ بعد از اينم ان شاء الله سالم ميمونه.

كنار جنگل بلوط / فيلمنامه / روايت ديگر/ 4 به قلم حسن رحيم‌پور در چاپ نخست خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 1350 تومان توسط كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

 

 

 

يكشنبه 4 تير 1391 - 10:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری