جمعه 9 خرداد 1399 - 21:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

انگيزه دو بعثت

 

 

ز مبعث ‏خاتم الانبيا تا مبعث ‏خاتم الاوصيا

 از بعثت محمد تا برانگيخته شدن محمد;

 از آغازي غريبانه تا آغازي ديگر:

 «بدا الاسلام غريبا و سيعود غريبا»;

 

از «جاء الحق‏» تا «جاء الحق‏» که آن روز رسول خدا با بعثتش، بت‏ها را سرنگون ساخت; باطل را از ميان برداشت و بر جهالت و برداشت‏هاي غلط از زندگي آدمي، خط بطلان کشيد، و امروز که فرزندش امام موعود، ظهور خواهد کرد، بت‏هاي عصر نوين را خواهد شکست و از فرهنگ مترقي اسلام پرده برخواهد داشت تا آن جا که بپندارند ديني نوين آورده است، و باطل را درهم فروخواهد ريخت که امام باقر - عليه السلام - فرمود:

 «اذا قام القائم ذهبت دولة الباطل;

 اگر قائم آل محمد -عليه‏السلام - قيام کند، دولت‏باطل نابود خواهد شد».

 آري، همان گونه که رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - ماموريت مي‏ يابد که بت ‏ها را درهم شکند و خط سرخ بر آن چه غير خدايي دارد بکشد و کفر و شرک و ضلال را مضمحل و نابود سازد و حق و هدايت و روشنايي را جايگزين باطل و جهالت و گمرهي نمايد، حجت‏خدا بر زمين; يعني «ابا صالح‏» نيز ماموريت دارد تا با ظهورش، حق را نمايان سازد و باطل را از صحنه خارج نمايد و قدرت‏هاي ضد خدايي را درهم شکند و زورگويان و ستم ‏پيشگان و جهان‏خواران و جائران و جباران را محو و نابود کند و از صحنه گيتي براندازد و پرچم حکومت راستين الهي را در سراسر جهان به اهتزاز درآورد. اگر آن روز آخرين پيام رسان خدا - که درود بي‏پايان بر او و خاندان پاکش باد - بر فراز خانه خدا برآمد و بت‏ها را يکي پس از ديگري درهم فرو ريخت و آواي دلنشينش در فضاي ظلمتکده مکه، بلند شد که: «قولوا لا اله الا الله تفلحوا»، به زودي نيز آخرين جانشينانش در کنار خانه خدا، همان نوا را سر خواهد داد و اين زمان دعوت الهي را تکرار خواهد کرد که: اي مردم «بقية الله خير لکم ان کنتم مؤمنين‏».

تا آن روز اين دو فرياد هم‏ چنان در فضاي جهان طنين‏انداز است که: «لا اله الا الله‏» و «بقية الله خير لکم‏». و اگر آن روز رسول خدا در يک حرکت‏سريع به اذن خداوند، 360 بت را از خانه خدا زدود، فرزندش نيز حکومت ‏هاي باطل را مي‏ زدايد و بت‏ها را مي‏ شکند و حکومت واحده حق را جايگزين صدها حکومت پوشالي باطل خواهد نمود و به اثبات خواهد رساند که: آري! باطل، توانايي آن را ندارد که در برابر حق و حق‏جويان بايستد و پايدار بماند. همواره پيروزي و سرافرازي با حق است و بس.

 

انگيزه دو بعثت

اميرالمؤمنين - عليه السلام - در بيست و ششمين خطبه نهج ‏البلاغه مي ‏فرمايد:

«ان الله بعث محمدا - صلي الله عليه و آله - نذيرا للعالمين و امينا علي التنزيل و انتم معشر العرب علي شر دين و في شر دار، منيخون بين حجارة خشن و حيات صم، تشربون الکدر و تاکلون الجشب، و تسفکون دماءکم و تقطعون ارحامکم، الاصنام فيکم منصوبة و الآثام بکم معصوبة;

خداوند حضرت محمد - صلي الله عليه و آله - را براي هشدار دادن به مردم جهان و پاسداري از قرآن فرستاد، در حالي که شما، گروه اعراب، زشت‏ترين آيين را براي خود برگزيده و در بدترين جايگاه به سر مي‏ برديد. در ميان سنگ‏ هاي درشت ‏خارا خانه مي ‏ساختيد و با مارهاي زهردار مي ‏زيستيد. آب لجن مي‏ نوشيديد. غذاي خشن مي ‏خورديد. خون يکديگر را مي ‏ريختيد. از خويشاوندان دوري مي ‏کرديد، بت در ميان شما نصب شده بود و از گناهان اجتناب نمي‏ کرديد.

 در چنين جاهليتي که مردم از فرهنگ و اخلاق و انسانيت کاملا به دور بودند و فروغ حق و حقيقت رخت‏بر بسته و درخت علم و دانش، پژمرده و پرچم شقاوت و درندگي و نادرستي، نصب شده بود، خداوند حجتش و رسولش و پيام رسانش را برانگيخت تا فرهنگ پيشتاز اسلام را جايگزين آن همه نادرستي‏ ها و کژي‏ ها و جهالت ‏ها کند و به جاي زنده به گور کردن دختران و کشتن معصومان و ريختن خون مظلومان، نه تنها به انسان ‏ها، بلکه با حيوانات نيز خوش‏رفتاري شود و اخلاق الهي و منش رباني، حاکم گردد و به جاي بدبختي و ذلت و عقب افتادگي، پايداري و عزت و عظمت و سربلندي نصيب مسلمين گردد».

 امام صادق(ع) درباره قيام امام زمان(عج) مي‏ فرمايد:

 «اذا قام القائم حکم بالعدل، وارتفع في ايامه الجور، و امنت السبل، واخرجت الارض برکاتها، و رد کل حق الي اهله...;

هرگاه قائم آل محمد قيام کند، با عدل و داد حکومت نمايد و ظلم و ستم در دورانش برطرف شود و راه‏ها امن گردد و برکت ‏هاي زمين ظاهر شود و حق ضايع شده هر کس را به خويش باز گرداند».

 و نيز همان حضرت مي‏ فرمايد:

 «يصنع کما صنع رسول الله(ص)، يه دم ما کان قبله کما هدم رسول الله صلي الله عليه و آله امر الجاهلية، و يستانف الاسلام جديدا بعد ان يهدم ما کان قبله; رفتارش چون رسول الله است، آن چه آيين غلط است، نابود مي ‏سازد چنان که پيامبر نيز آيين جاهليت را برانداخت و اسلام را از نو در گيتي حاکم مي ‏نمايد; هم‏چنان که ديگر حکومت ‏ها را از بين مي‏برد».

 بعثتي است; مانند بعثت رسول الله(ص) که دولت ‏باطل را سرنگون ساخت و حق را حاکم نمود. در اين زمان نيز مبعث ديگري تکرار مي‏ شود. اين بار نيز «محمد» مبعوث شده است که فسق و فجور و تباهي را برطرف سازد و ظلم و بي ‏دادگري و تجاوز و نادرستي را از بين ببرد. و در اين راه، مانند جدش اذيت و آزار مي‏ بيند و به خاطر گسترش عدل و داد، براي خدا، همه اذيت‏ها و شکنجه‏ها را تحمل مي ‏کند.

 امام باقر - عليه السلام - فرمود:

 «ان صاحب هذا الامر لو ظهر، لقي من الناس مثل ما لقي رسول الله صلي الله عليه و آله و اکثر; امام زمان، هرگاه ظهور کند، همان گونه که پيامبر از مردم اذيت ديد، او هم چنان، بلکه بيش‏تر اذيت مي‏ بيند».

 امام صادق - عليه السلام - مي‏ فرمايد:

 «يعز الله به الاسلام بعد ذله و يحييه بعد موته... و يدعو الي الله بالسيف، فمن ابي قتل و من نازعه خذل. يظهر من الدين ما هو عليه الدين في نفسه ما لو کان رسول الله صلي الله عليه و آله يحکم به. يرفع المذاهب من الارض فلايبقي الا الدين الخالص;خداوند، اسلام را به واسطه او عزت مي ‏بخشد، پس از آن که خوار شده باشد و اسلام را زنده مي ‏کند، پس از آن که مرده باشد. او با شمشير (سلاح) مردم را به سوي خدا دعوت مي ‏کند، پس اگر کسي نپذيرفت کشته مي ‏شود و اگر کسي با او جنگيد، خوار و ذليل مي ‏گردد. امام زمان، دين را چنان که بايد باشد، ظاهر و آشکار مي ‏گرداند و چنان که رسول خدا، حکومت مي‏کرد، حکومت مي‏کند. تمام مذاهب و آيين‏ها را جز دين خالص خداوند، از ميان برمي‏ دارد.»

 چقدر زيبا و جالب، امام معصوم - سلام الله عليه - بين دو برانگيخته شدن و دو بعثت پيامبر و امام زمان، مقايسه مي ‏کند. چقدر زيبا رفتارهاي امام را با نياي بزرگوارش، يکسان مي ‏داند; تو گويي پيامبر از نو برانگيخته شده و پرده ‏هاي تاريک ظلمت و گمراهي را که هزاران بار، تاريک‏تر و نارواتر از جاهليت دوران رسول خدا است، با قدرت الهي و به کمک مؤمنان و منتظران فرج، درهم مي‏نوردد و پرچم «لا اله الا الله‏» را همان سان که جد اطهرش برافراشت، برفراز گيتي مي‏افرازد. با دشمنان خدا و منافقان و کافران و مشرکان - که چقدر زيادند و در رنگ و پوست ‏ها و لباس ‏هاي گوناگون پراکنده اند - چنان مبارزه ‏اي بي ‏امان مي ‏کند و کارزار مي‏ نمايد تا اثري از فتنه بر زمين نماند. «وقاتلوهم حتي لاتکون فتنة و يکون الدين کله لله‏» و اگر آن زمان، رسول خدا فرصت کافي نيافت تا تمام مشرکان و منافقان را از بين ببرد، امروز فرزندش با تمام قدرت، اين امر الهي را اجرا مي ‏سازد. گويا هنوز تاويل اين آيه شريفه نرسيده است. وقتي اين آيه تاويل مي ‏يابد که اثري از مشرکين و منافقين نباشد.

 

فضايل بيات

مسئول امور مساجد اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

سه‌شنبه 30 خرداد 1391 - 12:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری