جمعه 9 خرداد 1399 - 11:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

تقابلي ميان حق و باطل

 

گزارشي از مراسم تقدير از عوامل فيلم «قلاده هاي طلا»

مراسم تقدير از عوامل فيلم «قلاده هاي طلا» صبح روز شنبه 27 خرداد با حضور وزير ارشاد، جمعي از مديران سازمان سينمايي و عوامل فيلم در دفتر وزير ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري سينماي ايران ابوالقاسم طالبي کارگردان «قلاده‌هاي طلا» با اشاره به حديثي از امام موسي کاظم (ع) که فرموده «کسي که جوان‌مرد نيست بويي از دين نبرده است» اظهار داشت: «يکي از محتوياتي که در طول ساخت فيلم با آن مواجه بوديم، يک سري جوانمردي و يک سري ناجوانمردي بود.»

 وي افزود: «روز اولي که ما با وزارت اطلاعات به جهت برخي شبهاتي که اين فيلم داشت، مشکل پيدا کرديم، برخي حقيقتا فيلم را مورد هجمه قرار دادند. جنگ رواني راه انداختند، اين هجمه‌ها و فشارها نيز هم خارج از کشور و هم از داخل کشور بود.

برخي از مخالفين داخلي وابسته به مخالفان خارجي مانند بچه‌اي هستند که به ناف مادر چسبيده است، اما پيش‌بيني آن‌ها در مورد اينکه اين فيلم درباره ندا آقاسلطان، مهندس ميرحسين يا کروبي است تماما اشتباه از آب در آمد. اين‌ها سعي کردند روحيه گروه را خراب کنند اما موفق نشدند.»

طالبي افزود: «متاسفانه كساني كه ديدگاه استاليني و درباري داشتند سپر ما براي اين اثر سينمايي شده و در واقع جريان سومي را براي فيلم ايجاد كردند.»

 طالبي در ادامه خاطر نشان کرد: «خوشبختانه بچه‌هاي ما تحت تأثير اين شرايط قرار نگرفته‌اند و خداوند اجر آن‌ها را مي‌دهد. از وزير ارشاد هم تشکر مي‌کنم که پاي فيلم ايستاد. با وجود اينکه بعضي از دوستان معاونت سينمايي و برخي ديگر به من مي‌گفتند که کوتاه بياييم، اما وزير ارشاد جوانمردانه از ما حمايت کرد و نقش تعامل بين عوامل و دستگاه‌ها را به خوبي ايفا کرد.»

 اين کارگردان سينما در ادامه تصريح کرد: «براي اولين بار اين موضوع را مي‌گويم که در آن شب نمايش فيلم در برج ميلاد وزير ارشاد به من گفتند، براي فيلم سوء تفاهم‌هايي ايجاد شده؛ صبر کن و بگذار امشب نيز رد شود و ما هم صبر کرديم و ايشان در اين مدت واقعا تعامل کردند تا مشکل فيلم حل شود.»

وي ادامه داد: «برخي که انصاف داشتند مثلا مي‌گفتند فلان جاي فيلم خوب بود، حيف شد که به بخش مسابقه نيامد. البته ما به راحتي مي‌توانستيم نقش بازي کنيم که من به عنوان تهيه کننده فيلم معرفي شوم تا فيلم به بخش مسابقه راه يابد.

با وجود اينکه فيلم مي‌توانست بخصوص در بخش فني جايزه بگيرد ما اين کار را نکرديم و برخي از دوستان هم از دست ما ناراحت شدند. وزير ارشاد به من گفت يک مراسم براي تقدير از فداکاري عوامل فيلم برگزار خواهند کرد تا اين فداکاري مقداري جبران شود و اين اتفاق امروز محقق شد و ما از ايشان تشکر مي‌کنيم.»

 کارگردان فيلم «قلاده‌هاي طلا» در ادامه با اشاره به هجمه‌هايي که عليه اين فيلم به راه افتاد گفت: «در شبکه‌هاي مجازي و شبکه‌هاي وابسته به دشمنان انقلاب اسلامي از اين فيلم به عنوان فيلم حکومتي نام مي‌برند که انگار برخي ديگر که فيلم مي‌سازند از راند حکومتي استفاده نمي‌کنند.

من نمي‌دانم معناي فيلم حکومتي چيست، اما اگر به معناي اين باشد که ما معتقد به حکومت هستيم درست است و اگر منظور اين است که اين فيلم به انسجام ملي و وحدت اسلامي نيز کمک مي‌کند، بله اين درست است، اما اينکه آقاي حسيني به ما پولي داده باشد که اين فيلم را بسازيم اشتباه است. حتي ما در مقطعي در مسير توليد به مشکل مالي برخورديم و آقاي عباسيان سهمي از بخش رايت را خريدند.»

اين کارگردان سينماي ايران تصريح کرد: «در عرصه هنر يا حق است يا باطل، حد وسط بين حسين و يزيد وجود ندارد و مصداق جمله کل ‌يوم‌ عاشورا و کل عرض ‌کربلا است. بايد از دوستان براي تحمل حرف و حديث‌ها و برخي از ناجوانمردي‌ها تشکر کنم. بين جبهه حق و باطل جبهه ديگري وجود ندارد يا بايد ما را بکشند و يا بگذارند به کارمان ادامه دهيم.»

وي در بخش پاياني سخنان گفت: «مؤسسه روايت فتح در ساخت اين فيلم از ما حمايت کرد و مؤسسه رسانه‌هاي تصويري نيز 33 درصد رايت فيلم را خريد و نزديک به 2 ميليارد خرج ساخت «قلاده‌هاي طلا» شد که اگر دوستان ديگر چنين جراتي دارند بيانيد و هزينه‌هايشان را شفاف اعلام کنند.»

به گزارش خبرگزاري فارس، «سيد‌محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پس از سخنان عوامل فيلم در مورد فضاي تهديد و فشار در طول ساخت فيلم بيان داشت: «قلاده‌هاي طلا» يقينا کار ارزشمندي بود که فشارها و تهديد‌ها بر آن وارد شد و اين فضاي مخالفت و سختي و فشار ارزش کار را مشخص مي‌کند؛ چرا که اگر کاري خنثي باشد مخالفي هم پيدا نمي‌کند.»

وي ادامه داد: «انشاءالله بتوانيم در جاي جاي جهان در هفته‌هاي فيلم‌ شرايط اکران «قلادها‌ي طلا» را فراهم کنيم. البته اکران اين نوع فيلم‌ها در کشورهاي مختلف متقاضي زيادي دارد. به عنوان مثال من در اجلاس فرهنگ شانگهاي درباره فيلم «راه آبي ابريشم »صحبت کردم و گفتم ما فيلمي ساخته‌ايم که از خليج فارس شروع شده و به ديوار چين ختم مي‌شود، آن‌ها ابراز علاقه کردند که اين فيلم را ببينيد، حال در مورد فيلم «قلاده‌هاي طلا» نيز اين گونه است، اين اثر مي‌تواد بخشي از حوادث انتخابات  88 و ابهامات آن را براي بسياري روشن کند.»

حسيني در ادامه گفت: «فيلمسازي کار ساده‌اي نيست، کار دسته جمعي با پشتوانه فکري و فعاليت‌هاي سمعي و بصري قوي است، با اين فيلمسازي در عالم سياست سخت‌تر مي‌شود، البته اين فيلم براي ايجاد همبستگي و يک‌دستگي بين مردم ساخته شده است.»

وي ادامه داد: «کاري که ساختن اين فيلم انجام داد شايد از عهده بسياري از تحليل‌گران و نويسندگان بر نيايد و اگر صدها کتاب نيز نوشته شود نتواند تاثير‌گذاري اين فيلم را داشته باشد. بحث انتخابات يک موضوع اوليه است.

 موضوع اصلي آن بود که پس از آن، اصل ولايت و امامت زير سؤال مي‌رفت و اکنون نيز ادامه اين فعاليت‌ها را در اهانت به مقدسات به ويژه امام هادي (ع) شاهد هستيم؛ بنابراين کار کردن در اين مبحث کار بسيار ارزشمندي است، چرا که بر اين نوع فيلم‌ها اتهام جانبداري زده مي‌شود.»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: «در «قلاده‌هاي طلا» نوعي واقع‌گرايي انجام شده است، به گونه‌اي که با پشتوانه عظيم تحقيقي توانست توجه خواص مردم را نيز به خود جلب کند. »

حسيني در ادامه تاکيد کرد: «گاهي اوقات محتواي يک فيلم خوب است اما پردازش و ساختار آن آنچنان حرفه‌اي و جذاب نيست اما در قلاده‌هاي طلا ما شاهد خلق يک اثر ارزشمند هستيم، به نظر من اين فيلم يک نقطه عطف در کارهاي سياسي است و طراز کارها را بالا برد.»

وي ادامه داد: «نکته ديگر اين است که قلادهاي طلا در مورد مبحث سياسي که در چند سال اخير رخ داده ساخته شده است و در مورد مباحثي چون نهضت ملي نفت، انقلاب مشروطه يا فتح خرمشهر نيست. انتخابات 88 اتفاقي است که بسياري آن را به خاطر دارند.»

حسيني بيان داشت: «البته از دستگاه‌ها و نهادهاي که بخشي از مسائل مالي فيلم را بر عهده گرفتند اعم از صدا و سيما، نشريات و رسانه‌ها به جهت تبليغ بايد تشکر کرد و در مقابل برخي رسانه‌ها که فکر کردند که اگر اخبار ساخت اين فيلم را انعکاس ندهند مردم چيزي نمي‌فهمند نيز بايد بدانند که بالاخره همه اين رويکردها در کارنامه آن‌ها باقي مي‌ماند.

در اين ميان برخي نيز با اصل و اساس سينما مشکل دارند و برخي خوبي‌ها را وارونه جلوه مي‌دهند و اين تنها درباره فيلم «قلاده‌هاي طلا» صدق نمي‌کند و در بسياري از فيلم‌هاي ارزشي و دفاع مقدسي که تاکنون ساخته شده است مصداق دارد.»

حسيني ادامه داد: «دوستان بايد انصاف به خرج دهند و حداقل از جنبه ايجابي با اين موضوعات برخورد کنند و کساني که ادعا دارند مي‌توانند فيلمنامه خوب بنويسند و به ما ارائه دهند و در خصوص آن فيلم بسازيم. اما در هر حال جامعه هنري و سينمايي بايد در کنار هم باشند و در عين رقابت رفاقت داشته باشند.»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان کرد: «قلاده‌هاي طلا» براي اولين بار در سالن سينمايي وزارت ارشاد در 4 سانس به نمايش درآمد و ما از مسئولان و نمايندگان مجلس خواستيم که بيايند و اين فيلم را ببيند؛ چرا که فضاي ضد تبليغ در مورد اين فيلم به گونه‌اي بود که همه فکر مي‌کردند اين فيلم ضد امنيتي است اما خدا را شکر دوستان آمدند فيلم را ديدند و مخالفت‌ها کم شد و بعد از آن اکران در برج ميلاد انجام شد و کارها به خوبي پيش رفت و فيلم به اکران عمومي رسيد.»

 حسيني در حاشيه مراسم تقدير از عوامل فيلم سينمايي «قلاده‌هاي طلا» در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري فارس مبني بر اينکه با توجه به حضور سه نفر از اعضاي خانه سينما در بين اعضاي 7 نفره‌اي که قرار است صنف جديد سينمايي را تشکيل دهند، آيا اين اعضا توسط هيئت مديره خانه سينما انتخاب مي‌شود يا توسط وزارت ارشاد، گفت: «اين جزئيات را دوستان سازمان سينمايي دنبال مي‌کنند و پاسخ مي‌دهند. در هر حال ما مي‌خواهيم در نوشتن اساسنامه سينماگران با ديدگاه‌هاي مختلف همکاري کنند.»

وزير ارشاد در ادامه توضيح داد: «نظر ما اين است که سينماگران از بخش‌ها و طيف‌هاي مختلف درباره اساسنامه اين تشکل نظر دهند، در ضمن  اساسنامه‌هايي از گذشته موجود بوده است. اين جمع بايد آن اسا‌سنامه‌ها را متناسب با روز اصلاح و تکميل کند تا اساسنامه‌اي جامع نوشته شود. بعد از آن ما اين اساسنامه را در شوراي عالي سينما تصويب کرده تا در آينده هيچ شک و شبهه‌اي براي فعاليت آن نباشد و در اين زمينه وفاقي ايجاد شود. در هر صورت ما معتقديم که براي تدوين اين اساسنامه راي جمع سينماگران مطرح باشد، نه جمع محدودي.»

حسيني ادامه داد: «سينماگران مانند ساير صنوف کشور بايد صنوف خود را تشکيل دهند و انتخابات برگزار کنند و ما هم در خدمت‌شان هستيم، اما در اين ميان فعاليت‌هايي مانند برگزاري کلاس‌هاي آموزشي، برگزاري جلسات نقد و بررسي و ... نيز وجود دارد که در محدوده فعاليت‌هاي صنفي نمي‌گنجد.»

 نام‌گذاري تشکل جديد بر عهده سينماگران است

وي درباره نام اين تشکل سينمايي، گفت: «فعاليت‌هاي غيرصنفي سينماگران بايد در تشکلي تحت نام خانه سينما، باشگاه سينما و يا هر نام ديگري پيگيري شود. ما حتي نام‌گذاري اين تشکل را بر عهده سينماگران گذاشته‌ايم.»

وزير فرهنگ ارشاد اسلامي در پاسخ به اين سوال که سازمان سينمايي چه زماني به طور کامل فعاليت مي‌کند، بيان داشت: «اصل سازمان سينمايي سال گذشته تصويب و کارهاي آن شروع شده، اما تا بخواهيم همه ساختارهاي آن شکل بگيرد و به انتظاراتي که از آن داريم نزديک شويم، کمي زمان مي‌برد.»

وزير ارشاد درباره سازمان سينمايي عنوان کرد: «ديديم که امسال سازمان سينمايي توانست بودجه مشخص و مستقل مربوط به خود را دريافت کند. همچنين اعتبار امسال آن‌ها بيش از سال گذشته است و همين امر نشان مي‌دهد که قدمي که در اين زمينه برداشته شده بود به تدريج در حال نتيجه دادن است تا ما بتوانيم با بنيه قوي‌تر براي تعالي سينما قدم برداريم.»

استقرار کامل سازمان سينمايي تا پايان سال

وي با تاکيد بر اينکه آن ساختار قبلي مديريت سينما ديگر جواب‌گوي نيازهاي اين سطح از فعاليت‌ها نبود، اظهار داشت: «بر مبناي همين نياز، شوراي عالي سينما آغاز به کار کرد تا آقاي رئيس جمهور در جريان کارهايي که در سينما انجام مي‌شود، باشد و ديديم که در اين شورا مصوبات خيلي خوبي مانند اختصاص ارز، ماليات سينماگران و ... مطرح شد. خوشبختانه از ابتداي امسال تاکنون 3 جلسه براي شوراي عالي سينما تشکيل شده است و اين در حالي است که شوراهاي عالي ديگر در سال تنها يک يا دو جلسه تشکيل مي‌دهند و اين نشان از اهميت سينما براي ما دارد.»

حسيني در پاسخ به اين سوال که آيا سازمان سينمايي به صورت کامل تا پايان سال استقرار خواهد يافت نيز اظهار کرد: «ان‌شاء‌الله، بله.»

وي در پاسخ به يکي ديگر از سوالات خبرنگاران که درباره حواشي اخير سينما درباره وضعيت اکران فيلم‌ها و مخالفت حوزه هنري با اکران برخي فيلم‌ها مطرح شد، گفت: «ما معتقديم بايد وفاق و هم‌گرايي ايجاد شود تا همه بتوانند در کنار هم کار کرده و فعاليت‌هاي سينمايي را ارتقا دهند.»

رسانه‌‌اي شدن برخي مسائل، مانع وفاق در سينماست

وي ادامه داد: «يکي از مشکلات براي رسيدن به اين امر، اين است که گاهي برخي از مسائل رسانه‌اي مي‌شود و رسانه‌اي شدن‌، مانع ايجاد يک وفاق خواهد شد. به طور کلي اختلاف نظرهايي وجود دارد و ما به دوستان حق مي‌دهيم که بخواهند در تصميم‌گيري‌ها دخيل باشند؛ چرا که سالن‌هايي را در اختيار دارند اما اينکه بخواهيم مدام به اختلافات دامن بزنيم، مشکلات حل نخواهد شد.»

بايد براي پخش فوتبال در سينماها جلسه مي‌گذاشتيم

وزير ارشاد در ادامه تشريح کرد: «به عنوان مثال در همين موضوع پخش مسابقات فوتبال در سينما بايد جلساتي گذاشته و درباره اين موضوع صحبت مي‌کرديم، نه اينکه مسائل در رسانه‌ها پاسخ داده شود. از دوستان ديگر هم تقاضا دارم به جاي آنکه مسائل را در رسانه‌ها مطرح کنيم و با اين کار دامنه اختلاف نظرها را به خارج از کشور بکشانيم، در جلساتي با يکديگر به توافق برسيم.»

حسيني تاکيد کرد: «اين‌گونه نيست که ما اقدامي انجام نداده باشيم. ما اکنون در حال تعامل با دستگاه‌هاي مختلف هستيم و چه بسا اگر موضوعات را رها کنيم، مشکلات خيلي بيشتر شود. ما در حال تلاش هستيم تا آنچه صلاح سينماي کشور است انجام شود.»

سيد محمد حسيني در پايان درباره انتشار اخباري مبني بر نظر  رئيس‌جمهور به  اصلاح اساسنامه خانه سينما، گفت: «بحث درباره خانه سينما با آن شکل قديمي تمام شده و آن تشکل غيرقانوني است. حال قرار است تشکل جديدي راه‌اندازي شده که بر اساس اساسنامه جديد به فعاليت‌هايش خواهد پرداخت.»

 

 

 

سه‌شنبه 30 خرداد 1391 - 10:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری