دوشنبه 16 تير 1399 - 16:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

محمدرضا صادقي

 

سال هاي پايداري به روايت يک اشکذري

 

نگاهي به کتاب «گوهر»؛ خاطرات خودنوشت مهدي جعفري‌نسب اشکذري

 

کتاب «گوهر»؛ خاطرات خودنوشت مهدي جعفري‌نسب اشکذري، از رزمندگان دوران دفاع مقدس است که به تازگي از سوي سوره مهر منتشر شده است. کتاب حاضر، مفصل شده كتاب «باغ ننا»است كه سال 1375 به همت دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري چاپ شده است. اين کتاب با يک مقدمه و سه فصل با عناوين «تا آغاز انقلاب اسلامي»، «تا آغاز دفاع مقدس» و «دفاع مقدس»، به همراه دو بخش «تصاوير» و «اسناد» به چاپ رسيده و در آن، مهدي جعفري‌نسب اشکذري خاطرات خود از سال ها دفاع مقدس را با نثري روان براي مخاطبان روايت کرده است. البته از دريچه‌اي متفاوت و از نگاه مردم اشكذر (از توابع استان يزد) که همين مسئله حال و هواي متفاوتي به اثر حاضر داده است.

رواي اثر در بخشي از مقدمه کتابش آورده است:«فاصله تولد تا مرگ، مسيري است که با زندگي مي‌پيماييم، زندگي هر انسان خواه‌ ناخواه با حوادث و وقايعي پيوند خورده که همان خاطرات اوست. هر کس خاطراتش را نوشته، تومار زندگي خود را باز کرده و جلوي چشم ديگران گذاشته است. اکنون آنچه پيش چشم شماست خاطران من از گفته‌ها و شنيده‌ها و ديده‌هاي يک عمر است و من اينها را بدون اينکه هنري در نويسندگي داشته باشم و بدون نظم و نسق خاصي نوشته‌ام. خاطراتي از جنگ و جبهه که خانواده ما و هزاران خانواده ديگر ايراني با خود دارند، فراموش‌شدني نيست. ياد ايثارها و شهادت فرزندان اين آب و خاک چنان بر جان و ذهن و روان بستگان و دوستانشان نقش بسته که جز با رفتن جان به پايان نمي‌رسد...»

مهدي جعفري نسب اشكذري در ابتداي کتاب با اشاره به همكاري نويسندگان در ياري رساندن به او براي نگارش اين كتاب آورده است: «اين مجموعه فراهم نشسته را رهين منت دوستاني مي‌دانم كه در دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري براي ثبت تاريخ جنگ مي‌كوشند؛ به ويژه آقاي احمد دهقان كه مشوقم بود و دست از سرم برنداشت تا اين نوشته‌ها بر كاغذ نشست.»

فضاي كلي كتاب در روستاي اشكذر كليد مي‌خورد و نقطه آغاز كتاب، به دنيا آمدن «گوهر» در سال 1308 است. ماجرا‌هاي كتاب با بزرگ شدن وي و ازدواجش با علي و به دنيا آوردن فرزندانش تا پيروزي انقلاب و هشت سال دفاع مقدس ادامه مي‌‌يابد.

راوي خاطرات، فرزند گوهر است و ماجراها را با توجه به تمام جزييات آن‌ها و فرهنگ مردم اشكذر بازگو مي‌كند و جريان‌هاي تاريخي سال‌هاي پيروزي انقلاب و هشت سال دفاع‌مقدس را زير نظر دارد.

در صفحه 231 كتاب، نويسنده از حضور جنگ‌زدگان در اشكذر با توجه به فضاي اجتماعي و فرهنگي آن دوران چنين ياد کرده است: «با شروع جنگ،‌ گروهي از آوارگان و جنگ‌زدگان هم به اشكذر آمدند. آن‌ها را در خانه‌هاي سازماني و بعضي ساختمان‌هاي دولتي و جا‌هاي ديگري كه خالي افتاده بود، جا دادند.

بعضي‌هاي‌شان مختصر وسايلي با خود آورده بودند. كم و بيش با مردم اشكذر مراوده پيدا كردند؛ ولي رنگ پوست‌شان كه سياه‌تر بود، آن‌ها را در اشكذر متمايز كرده بود. اسم‌هايي داشتند مثل جاسم، ‌عبدالله، سمير.  نام خانوادگي متفاوت‌شان مثل جادري و آلبوغبيش و سيلاوي هم در مدرسه و جاهاي ديگر به چشم مي‌آمد و حضورشان كم كم تاثيراتي فرهنگي به جاي گذاشت. مثلا مردم اشكذر ياد گرفتند كه وقتي كار‌ها را مي‌خواهند يكي يكي و به نوبت انجام دهند، ‌بگويند واحد واحد ‌و توي صف مغازه و نانوايي و جاهاي ديگر، كلمات عربي را براي آن‌ها به كارببرند، مثل خبز به جاي نان. بعضي‌هاي‌شان خيلي خوب با مردم جوش مي‌خوردند و در اشكذر ازدواج ‌كردند و كلا ماندگار شدند. رنگ سياه بعضي‌هايشان كه خيلي پررنگ بود در اوايل مردم اشكذر را به تعجب و تماشا وا مي‌داشت؛ ولي به ‌تدريج براي همه عادي شد.»

بخش پاياني کتاب به تصاويري اختصاص يافته که در آن پيشنيه نويسنده و خانواده‌اش تشريح مي‌شود. همچنين در برخي عکس‌ها مولف در جبهه‌هاي جنگ نشان داده شده است که برخي همرزمان وي نيز در اين عکس‌ها حضور دارند. در مجموع 27 عكس بخش پاياني کتاب را تشکيل مي دهد.

چاپ نخست كتاب «گوهر» در قطع رقعي و 366 صفحه، با شمارگان 2500 نسخه و بهاي 69000 ريال توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنري چاپ و منتشر شده است.

 

 

سه‌شنبه 30 خرداد 1391 - 8:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری