چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 0:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

کمدي که نمي خنداند

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «آزمايشگاه»(حميد امجد)

 

حميد امجد، نمايش‌نامه‌نويس، پژوهشگر و کارگردان تئاتر در هفتم آذر ماه 1347 در تهران متولد شد و آخرين فرزند يک خانواده شش فرزندي است. او بزرگ‌شده محله نارمک (محله‌اي در شرق تهران) است.

حميد امجد فارغ‌التحصيل رشته سينما در مقطع کارشناسي از دانشگاه صداوسيما، پژوهش هنر در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري از دانشکده هنرهاي زيبا در دانشگاه تهران است .

فعاليت مطبوعاتي حميد امجد از تابستان 1364 در قالب همکاري با ماهنامه فيلم (نگارش نقد فيلم و ارسال و انتشار در آن ماهنامه) آغاز شد. از آن پس او دوره هاي همکاري کوتاه و بلند مدتي با نشريات فرهنگي و هنري، مانند گزارش فيلم (دوره اول)، دنياي تصوير، نقد سينما، صنعت سينما و... داشته است.

از 1376 تا 1380 سردبير فصلنامه صحنه (تخصصي تئاتر) بود و همزمان دبير بخش تئاتر دنياي تصوير. در سال 1376 انتشارات نيلا به مديريت و صاحب امتيازي همسرش، ژيلا اسماعيليان، تأسيس شد. از همان زمان تا امروز امجد در مقام سرويراستار با انتشارات نيلا (ناشري با گرايش تخصصي ادبيات و هنر) همکاري داشته و دارد.

حميد امجد در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي مختلفي همچون دانشگاه تهران، دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد، دانشگاه سوره، مؤسسه فرهنگي و هنري کارنامه، نمايشنامه‌نويسي و درسهاي ديگري در زمينه تئاتر و سينما تدريس کرده است.

حميد امجد جدا از بازي در فيلم هاي مسافران(بهرام بيضائي) و گاهي به آسمان نگاه کن(کمال تبريزي) سريال خانواده رضايت را در نيمه دهه 70 کارگرداني کرده است. آزمايشگاه اولين فيلم حميد امجد است.

فيلم آزمايشگاه داستان يك جوان خجالتي شهرستاني است كه با رتبه اول از دانشگاه فارغ‌التحصيل شده است. او براي استخدام به آزمايشگاه يك بيمارستان مي‌آيد، اما از لحظه اول با روابط و رقابت‌هاي آشكار و پنهان حرفه‌اي و عاطفي رو‌به‌رو مي‌شود.

محمد احمدي در آزمايشگاه علاوه بر تهيه کنندگي، مديريت فيلمبرداري را هم برعهده داشته است. با توجه به طولاني بودن زمان فيلمبرداري سکانس هاي مربوط به لوکيشن آزمايشگاه، امير اثباتي اين لوکيشن را در يک سوله قديمي در جاده کرج ساخت.

حميد امجد درباره ساخت آزمايشگاه مي گويد: «فيلم آزمايشگاه در آغاز ايده‌اي چند خطي بود كه از چند سال قبل آن را در نظر داشتم و قصدم اين بود اگر قرار است قالب كمدي رمانتيك داشته باشد، فيلم در فضايي ساخته شود كه پيش تر با آن خيلي شوخي نشده باشد. در واقع دوست داشتم در فضاي تازه‌اي اين فيلم ساخته شود و شايد خود فضا كاراكتر محوري فيلم بود. فيلم هاي سينمايي كه لوكيشن هاي محدودي دارند بهتر توليد مي شوند چرا که بسياري از فيلمنامه ها براي توليد شرايط دشوار دارند.»

امجد درباره‌ اين که چه شد از تئاتر به سينما آمده، گفت: «من هشت سال است كه تئاتر كار نكرده‌ام پس در واقع از تئاتر نيامده‌ام چون از ابتدا قصد داشتم كار فيلمسازي انجام دهم ولي سر از تئاتر درآوردم اما پس از مدتي كه منتظر فرصتي براي ساخت فيلم بودم، شرايط فراهم شد. »

امجد درباره‌ همکاري با فردين خلعتبري(آهنگساز) مي گويد: «از دوران کارم در تئاتر سابقه همکاري با فردين خلعتبري را داشتم، و کارش را هم مي شناختم و هم بسيار دوست داشتم. براي ساخت موسيقي آزمايشگاه هم مکالمه خوبي ميان ما شکل گرفت. خلعتبري چند نمونه از کارهاي تازه اش را براي من پخش کرد و من هم سليقه و ديدگاه خودم را گفتم، و خيلي زود به سليقه مشترک رسيديم. مثلاً به اين نکته که موسيقي فيلم در لحظات عاطفي، وجه کميک ماجراها را برجسته تر کند و در لحظات کميک، وجه عاطفي را. و بدين ترتيب موسيقي به جاي تکرار مضمون تصاوير، در تکميل تصوير و همپاي وجوه قصه عمل مي کند.»

محمد احمدي(تهيه‌كننده) درباره توليد فيلم آزمايشگاه مي گويد: «داستان فيلم آزمايشگاه را سر فيلم لطفا مزاحم نشويد(محسن عبدالوهاب) شنيدم و پس از برگزاري جلساتي، فيلمنامه‌ آن تهيه شد. البته وزارت ارشاد ابتدا به فيلمنامه مجوز ساخت نداد و پس از چند ماه گفتند كه فيلمنامه‌ جديدي داده شود كه در نهايت اين فيلمنامه مجوز گرفت.

براي فضاي آزمايشگاه، دكوري تهيه شده بود تا فيلمبردار و كارگردان براي ميزانسن‌ها آزادي بيشتري داشته باشند، در واقع دكور اين ويژگي را داشت كه راحت‌تر و در آرامش بيشتري كار كنيم. براي ساخت اين فيلم هيچ ارگاني حتي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي كه از فيلم اولي‌ها حمايت مي‌كند، كمكي نكردند.»

رضا کيانيان درباره همکاري با حميد امجد مي گويد:«به هر حال رفاقت با امجد در کنار فيلمنامه نسبتا جذاب، عامل حضورم در اين کار بودند. نقشم در اين فيلم، نقشي کوتاه و در حد يکي دو سکانس است اما شخصيتي که ايفا کرده ام را دوست دارم.»

باران كوثري درباره همکاري با امجد مي گويد: «از سال گذشته در جريان فيلمنامه، قرار گرفتيم و از آن‌جا كه اسم حميد امجد در تئاتر بسيار شناخته شده است و ايشان فرد بزرگي در تئاتر محسوب مي‌شود با افتخار، بازي در اين فيلم را پذيرفتم.»

كوثري درباره چگونگي ايفاي نقش مي گويد: «پيش از شروع كار، تمرين‌هاي زيادي را انجام داديم كه به معناي واقعي تمرين بودند به همين دليل اكنون از نتيجه‌ كار بسيار راضي هستم.»

فردين خلعتبري، آهنگساز فيلم آزمايشگاه مي گويد: «هميشه اصل قضيه آن چيزي است كه ساخته مي‌شود و آن‌چه كه حكمراني مي‌كند، خود فيلم است. فيلم امجد مانند بقيه فيلم‌ها نيست بلكه شبيه حميد امجد است. درست همان‌گونه كه در تئاتر نيز از او انتظار داشتيم و شايد بعدها بفهميم چقدر اين فيلم متفاوت بوده است. امجد همچنين در برخورد با موسيقي اصلا جوزده نبود.»

مشخصات «آزمايشگاه»:

نويسنده و کارگردان: حميد امجد، تهيه کننده و مدير فيلمبرداري: محمد احمدي، طراح: امير اثباتي، طراح گريم: مهرداد ميرکياني، صدابردار: مهران ملکوتي، مدير توليد: عباس کلانتري، عکاس : امير عابدي، محصول: موسسه سينمايي کوير و کانون ايران نوين  

بازيگران: باران کوثري، افشين هاشمي، رامبد جوان، شبنم مقدمي، رضا بهبودي، فرزين محدث، امير ميرآقا، ساغر عزيزي و رضا کيانيان با حضور افتخاري هدايت هاشمي و...

 

 

 

سه‌شنبه 30 خرداد 1391 - 8:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری