يكشنبه 11 خرداد 1399 - 7:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

گردان چهار نفره (داستان)

 

- گردان چهار نفره (داستان)

- احمد دهقان

- انتشارات سوره­ي مهر، چاپ سوم 1388

- شابک: 5- 903- 471- 964- 978

- قيمت: 1600 تومان

گردان چهار نفره يک رمان نوجوان است که توسط احمد دهقان به نگارش درآمده است و ماجراي آن درباره­ي يک گروه چهار نفره به نامهاي علي، حسن، سعيد و ناصر مي­باشد که مأموريت دارند قبل از شروع يکي از عملياتها به منطقه براي شناسايي بروند چون فرماندهان احساس مي­کنند که ممکن است عمليات لو رفته باشد و . . .:

«. . . مي­گويم مگر فردا شب عمليات نيست؟ کِي تا حالا شب قبل از عمليات رفتيم شناسايي که اين بار دومش باشد؟ علي مي­خندد و براي يکي که کنار منبع آب ايستاده دست تکان مي­دهد.

مي­گويد: قرارگاه نظرش اين است شايد عمليات لو رفته باشد . . .

سعيد هيچ چيز نمي­گويد. حسن، دلخور و عصباني مي­گويد: خب لو رفته باشد، به ما چه؟ ما کار خودمان را انجام داده­ ايم و فردا شب هم وظيفه­مان اين است که نيروها را ببريم تا پاي کار؛ والسلام. اين چه بازي است که اينها امروز درآورده­اند امشب شناسايي رفتن ما هم بي فايده است. مي­زنند چهار چرخ چهار نفرمان مي­رود رو هوا. حالا مي­بينيد. علي محکم مي­زند پس گردن حسن و مي­گويد: اين پسره باز شروع کرد به آيه­ي يأس خواندن! . . .».

در قسمت ديگري از داستان سعيد و علي که در ماموريت هستند و بي سيم­هايشان خاموش است از همه جا نااميد ناگهان با يکديگر مکالمه مي­کنند:

«. . . صدايي نمي­آيد، هيچ صدايي. هيجان زده هستم. خدا کند يکي جوابمان را بدهد. مي­گويم: سعيد يکبار ديگر بگو. زود باش. صداي سعيد مي­آيد: نصرت، نصرت، سعيد. تورا خدا يکي جوابمان را بدهد . . .

مرتب تکرار مي­کند. دارم نااميد مي­شوم که به يکباره بي سيم فيشي مي­کند و يکي جواب مي­دهد: سعيد، صدايت را مي­شنوم. سعيد جان، به گوش هستم. حرف بزن.

سعيد خطاب به من مي­گويد: جواب داد. صدا از پشت بي سيم تکرار مي­شود من علي هستم. صداي تو را مي­شنوم. از ناصر چه خبر؟ الان کجا هستيد؟ سعيد جواب بده.

انگار دنيا را به من داده­اند. سعيد مي­گويد: علي جان، به نصرت بگو راه باز است. ما مجبور شديم از آنجا بگذريم و الان پشت سر گرگها هستيم. حال ناصر هم خوب است . . .».

نويسنده داستان را در بيست و دو فصل آورده که در هريک از اين قسمتها ماجراي رفتن شناسايي گروه چهار و اتفاقاتي که برايشان رخ مي­دهد را بيان کرده است.

 

 

 

 

 

يكشنبه 28 خرداد 1391 - 8:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری