چهارشنبه 25 تير 1399 - 23:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

لبيک به توصيه مقام معظم رهبري

 

نگاهي به گروه فيلمسازي مستند «مهار نشده» (مصطفي رضواني) به مناسبت ورود آن به شبکه ويدئويي کشور:

 

مهار نشده (uncontained) مستندي است به زبان انگليسي که جستجوي يک دانشجوي پاکستاني (محتشم علي نقوي) در ايران سالهاي 2011 و 2010 را روايت مي کند. بعد از ترور دو دانشمند هسته اي در نوامبر 2010 ، محتشم درگير پرونده اتمي ايران شده و به بررسي اتهام ايران در مورد ساخت سلاح اتمي مي پردازد.

 او در اين مسير با چهره هاي متفاوتي نظير احمد شيرزاد نماينده جنجالي مجلس ششم، تيري ميسان نويسنده رانده شده از فرانسه و مرضيه هاشمي (ميلاني فرانکلين) خبرنگار سياه پوست آمريکايي تبار روبرو مي شود.

اين فيلم دومين ساخته مرکز مستند سفير به کارگرداني مصطفي رضواني و تهيه کنندگي محمد حسن پور مي باشد

مصطفي رضواني(کارگردان مهار نشده)، متولد اسفند ماه سال 1367 در تهران و دانشجوي سال آخر رشته مهندسي مکانيک در دانشگاه صنعتي شريف است.

سوابق هنري رضواني عبارت است از: تهيه کنندگي مستند «بانکداري اسلامي» 91-90 (در حال توليد)، نويسندگي و کارگرداني مستند کوتاه «انتخاب گران» 91، کارگرداني مستند کوتاه «دلنوشته هاي کاغذي» 90، کارگرداني مستند کوتاه «ديار پهلواني» 90، نويسندگي و کارگرداني مستند «مهار نشده» 90-89، نويسندگي و کارگرداني مستند کوتاه «گزارش يک طرح» درباره طرح تفکيک جنسيتي دانشگاهها تير 90، نويسندگي و کارگرداني مستند «افسران جوان» 89، فيلمبرداري براي مستند «بهاي ديدار» 89.

مصطفي رضواني درباره فکر اوليه ساخت مستند مهار نشده مي گويد: «در سال 88 در جلسه اي كه مقام معظم رهبري با نخبگان داشتند يكي از دانشجويان دانشگاه شريف اعتراض كرده و گفت: چرا صدا و سيما اخبار را سانسور مي كند؟ پس از آن حضرت آقا فرمودند: من هم به اين موضوع معتقدم و بيشتر از همه به اين مطلب منتقدم كه چرا صدا و سيما نمي تواند پيشرفت هاي ايران را به درستي انتقال دهد. از آنجا بود كه ما به فكر توليد اين مستند افتاديم تا بتوانيم بحث قدرت نرم انقلاب اسلامي را به نمايش بگذاريم.»

رضواني درباره مضمون اين مستند مي گويد: «بحث انرژي هسته اي مدخلي براي ورود به اين مستند است، زيرا انرژي هسته اي هميشه با بحث هاي متفاوتي همراه بوده است.

اهميت اين مستند به موضوع آن است، مي خواستيم مهم بودن كشورمان را به همه اثبات كنيم. افرادي از كشورهاي آمريكا، عراق، پاكستان وفرانسه كه در مستند ما حضور دارند سربازاني هستند كه حاضرند براي ايران جنگ كنند.

بحث قدرت نرم و محبوبيت و نفوذ معنوي ايران در منطقه و جهان ايده اصلي ما براي ساخت اين مستند بود و مدخل بحث را انرژي هسته‌اي قرار داده‌ايم و سعي کرديم ذهنيت مخالف خارجي را که نسبت به اين موضوع منفي است با جلب اعتماد اصلاح کنيم. به علاوه موضوع انرژي هسته‌اي براي خود من خيلي جالب بود که چرا در مجامع بين المللي با موضوع انرژي هسته‌اي ايران اين گونه برخورد مي کنند.»

محمد حسن پور(تهيه كننده) درباره ساخت اين مستند مي گويد: «ايده ساخت اين اثر از آبان گذشته شكل گرفت و ما مي خواستيم از سياه نمايي به يك اميد برسيم كه محورهاي گسترده اي بر سر راه ما وجود داشت. در نهايت به پرونده هسته اي ايران رسيديم، زيرا از طريق عنوان پرونده هسته اي به عنوان ورودي بحث مي توانستيم مخاطبان را جذب كنيم.»

اين تهيه كننده درباره مضمون اين مستند مي گويد: «سوژه اين مستند قدرت هسته اي ايران نيست، بلكه قدرت نرم جمهوري اسلامي است كه به بهانه آن به سراغ پرونده هسته اي نيز رفته ايم.»

حسن پور درباره طرح روايي اين مستند مي گويد: «اين مستند به زبان انگليسي ساخته شده كه روايت گر يك دانشجوي پاكستاني است كه در ايران تحصيل مي كند و پس از ترور شخصيت هاي علمي انرژي اتمي ايران به جست و جوي پاسخ به اين سوال مي رود كه چرا اين شخصيت ها ترور مي شوند و غرب با كمال صراحت اعلام مي كند كه از طريق آنها انجام شده است.»

محتشم علي نقوي(راوي فيلم)، متولد 1986 در فيصل آباد پاکستان است. او فارغ التحصيل ist در پاکستان و رشته مهندسي هوافضا از دانشگاه صنعتي شريف و دانشجوي رشته کارگرداني، دانشگاه هنر تهران است. او به عنوان مجري، خبرنگار در شبکه سحر اردو و به عنوان مجري، خبرنگار و کارگردان در نصر تي وي مشغول فعاليت بوده است.

محتشم علي نقوي درباره تحصيل در ايران مي گويد: «بنده اوايل دوران تحصيل در ايران فکر مي کردم که تحصيل در رشته سينما در ايران با تحصيل در اين رشته در کشورهاي اروپايي تفاوت بسياري دارد اما متاسفانه اين چنين نيست و فضاي برخي دانشجويان ايراني از غربي ها هم غربزده تر است.

از آنجايي که دانشگاه به واسطه داشتن رشته هنر وظايف مهمتري براي تربيت نيرو در اين رشته دارد در حاليکه متاسفانه دانشگاه هاي هنري هم نتوانسته اند يک فيلم خوب بسازند.»

محتشم علي نقوي درباره فيلمسازي در ايران مي گويد: «هيچ فيلمي در ايران ساخته نشده که به طور کامل از نظام جمهوري اسلامي دفاع کند. قطعا اگر عدم حمايت ها و موانع در اين زمينه برطرف شود مستندسازاني که دغدغه ولايت فقيه و نظام جمهوري اسلامي را دارند موفق خواهند بود.»

محتشم علي نقوي درباره مستند مهار نشده مي گويد: «در شناخت بسيج و صدور انقلاب از سوي خبرنگاران و مسئولين فرهنگي ايران کم کاري شده است. مستند مهار نشده بايد چند سال پيش ساخته مي شد و به نظر مي رسد نبود دغدغه مديران فرهنگي در اين زمينه خود بزرگترين مشکل است که بايد برطرف شود.»

مرضيه هاشمي(يکي از شخصيت هاي فيلم) درباره مسلمان شدنش مي گويد: «من مرضيه هاشمي، اهل آمريکا هستم. نزديک 21 سال است که مسلمان شده ام. در آن سال ها دانشجوي رشته راديو – تلويزيون بودم (broadcasting) در اين گونه رشته ها در آمريکا رسم بر اين است که شاگردان ممتاز را در سال هاي آخر براي کار در شبکه هاي مختلف رسانه ها دعوت به همکاري مي کنند و به استخدام در مي آورند.

من نيز جزو اين گروه بودم که در يکي از شبکه هاي تلويزيوني مشغول به کار شدم. آنها هم از کارم رضايت داشتند. در سال 1979 با شنيدن اخبار و اطلاعاتي در مورد انقلاب اسلامي ايران تحت تاثير شخصيت منحصر به فرد رهبر انقلاب، امام خميني قدس سره قرار گرفتم و شروع به مطالعه در زمينه اسلام و زندگي بزرگان آن چه اهل سنت و چه ائمه اطهار عليهم السلام نمودم و اسلام را به عنوان دين خود برگزيدم.

همين امر موجب شد که در محل کار مانند سابق با من رفتار نشود. البته صريحا گفته نمي شد که به خاطر حجاب است ولي کاملا مشخصي بود در جايي که ادعاي آزادي مذهب را دارند با کسي که مسلمان شده است تبعيض قائل مي شوند و او را براي استخدام نمي پذيرند.

قاطعانه مي توانم بگويم که خداوند انقلاب اسلامي و رهبري آن را محور اصلي جذب من به اسلام قرار داد؛ زيرا در زماني که مشغول به تحصيل در دانشگاه بودم و با علاقه فراوان سياست را نيز دنبال مي کردم انقلاب اسلامي ايران را مانند ساير جنبش هاي سياسي در دنيا مورد مطالعه قرار دادم.

تمايز اصلي اين انقلاب با ساير جنبش هاي جهان در رهبري آن بود. معمولا رهبران انقلاب ها جوان، يا شخصيت هاي نظامي و يا آنهايي بوده اند که براي کسب قدرت با مخالفين مي جنگيدند، اما در ايران، رهبر انقلاب مردي سالخورده بود که به سادگي مي زيست و از هيچ چيز در دنيا هراسي نداشت.

حضرت امام خميني قدس سره واقعا توجه مرا به خود جلب کرده بود. بنابراين شروع به تحقيق و مطالعه درباره ايشان نمودم و به نقاط بسيار روشني از وجود ايشان پي بردم. بنابراين انقلاب اسلامي براي من حرکتي پر مفهوم است. اين انقلاب زندگي مرا متحول کرد، نوري بود که مرا از تاريکي رها نمود. و من هميشه شاکر خداوند براي هدايت، مدد و کمک در تغيير در مسير زندگي خود هستم.»

تيري ميسان(يکي ديگر از شخصيت هاي فيلم) درباره خودش مي گويد: «من تيري ميسان روزنامه‌نگار فرانسوي و تحليل‌گر مسايل سياسي هستم. رئيس کنفرانس محور صلح و نويسنده کتاب جنجالي دروغ بزرگ درباره حادثه 11 سپتامبر نيز هستم.

در مورد حاکميت آمريکا و اسرائيل بر تمام جهان، مطالعات زيادي انجام دادم و روشنفکران، هنرمندان، سينماگران مستقلي را که در دنيا به موضوع مقابله با صهيونيسم مشغولند، دور هم جمع کرده‌ام. پرداختن به مسايل پشت پرده واقعه 11 سپتامبر و برملاسازي دروغ‌هاي پنهان اين رويداد موجب شد تا در جهان معروف شوم و البته مدتي بعد به خاطر آن از کشورم اخراج شدم.»

مشخصات مستند «مهار نشده»:

کارگردان:مصطفي رضواني، تهيه کننده: محمد حسن پور،  تصويربردار: امير طاهري، موسيقي: حميدرضا الهياري، دستيار تهيه: محسن اخوان، مجري طرح: گروه آرمان، راوي: محتشم علي نقوي، شخصيت هاي فيلم: دکتر سيد محمودرضا آقاميري (دانشمند هسته اي)، اسماعيل کوثري (نايب رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس هشتم)، دکتر احمد شيرزاد (نماينده مجلس ششم)، مرضيه هاشمي (خبرنگار)، تيري ميسان (نويسنده و تحليلگر سياسي).

 

يكشنبه 28 خرداد 1391 - 8:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری