شنبه 14 تير 1399 - 3:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

پايگاه اطلاع‌رساني انقلاب اسلامي رونمايي شد

 

مراسم رونمايي از پايگاه اطلاع‌رساني انقلاب اسلامي دوشنبه، 22 خرداد با حضور محسن مومني رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، حسني گوهرزاد مدرس علوم ارتباطات و هدايت‌الله بهبودي مدير دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري در سالن مهر حوزه هنري برگزار شد.

محسن مؤمني در اين مراسم با تشكر از تلاش دفتر ادبيات انقلاب اسلامي از راه‌اندازي اين پايگاه و ارائه بيش از 450 هزار متن و سند در ارتباط با انقلاب اسلامي، اين موضوع را تحسين‌برانگيز توصيف كرد و گفت: راه‌اندازي اين پايگاه اطلاع‌رساني دست محققان تاريخ انقلاب اسلامي را براي پژوهش‌هاي اثرگذارتر باز مي‌گذارد و ديگر دست‌شان بسته نيست و به‌راحتي به منابع دسترسي دارند.

او از اين حركت به عنوان نمود 20 سال تلاش دفتر ادبيات انقلاب اسلامي ياد كرد و متذكر شد: مهم‌ترين مأموريت حوزه هنري، پرداختن به انقلاب اسلامي است و به تبع آن، پرداختن به جنگ و آرمان‌هاي دفاع مقدس نيز هست. نهاد حوزه هنري همپاي انقلاب اسلامي شكل گرفت و هدف از راه‌اندازي آن، تبيين آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است.

رييس حوزه هنري با انتقاد از كم‌كاري‌هاي صورت‌گرفته در حوزه انقلاب اسلامي و تاريخ انقلاب عنوان كرد: در عين حال ما شاهد آن هستيم كه جريان‌هايي اقدام به تحريف انقلاب اسلامي مي‌كنند كه ضرورت دارد با ارائه مكتوبات و اسناد اطلاعات گسترده، راه را بر تحريف وقايع انقلاب اسلامي ببنديم.

وي ادامه داد: همچنين موضوع ديگري كه گاه به تحريف تاريخ معاصر ايران و همچنين تاريخ انقلاب اسلامي دامن زده، ناشي از اين بوده است كه جريان‌هايي از آبشخور فكري مكتب و فرهنگ ديگري به پديده انقلاب اسلامي نگاه كرده‌اند. در حالي‌كه انقلاب اسلامي خود برگرفته از جهان‌بيني توحيدي اسلام است و به تبع آن نگاه به مفاهيم انقلاب اسلامي از منظر اين جهان‌بيني است، بنابراين مي‌توان گفت برخي از اين تحريف‌ها به بهانه نگاه علمي رخ داده است.

مومني با تأكيد بر اين نكته كه انقلاب اسلامي گران‌قيمت است، گفت: حضرت امام (ره) بارها تذكر مي‌دادند تصور نشود انقلاب اسلامي محصول همين نسل معاصر است؛ بلكه انقلاب اسلامي نتيجه 14 قرن شكنجه علماي شيعه است و بايد از آن پاسداري كنيم.

اسناد انقلاب اسلامي ارث پدري کسي نيست

در ادامه اين مراسم، هدايت الله بهبودي رييس دفتر ادبيات انقلاب اسلامي گفت: آنچه که امروز رونمايي مي‌شود دستاورد جوانهايي است که در اين دفتر با ما همکاري مي‌کنند. خوشبختانه جوانها آبرويي براي ما هستند.

وي افزود: وضعيت تاريخ نگاري امروز در کشورمان اميدوارکننده‌ است. اگر الان مقايسه با قبل انجام دهيم و ضعيت اطلاع‌رساني قابل توجه نيست و پيشرفت به صورت تصاعدي پيش مي‌رود. از سوي ديگر افتتاح سايت نوعي تشخص است، الان هر سازمان و دفتري بايد پايگاهي داشته باشد. نمي گويم ما از اين تفکر دور بوديم اما سعي کرديم از ظاهر عبور کنيم و به محتوا برسيم اگر بخواهيم در اقتصاد زنده بمانيم مجبور به توليد هستيم. در فرهنگ هم ناچار به توليد بپردازيم تا جايگاه خوبي پيدا کرديم.

بهبودي در ادامه اظهار داشت: وقتي سال 72 کتاب ساواک و روحانيت چاپ کرديم دوستي که اين سندها را به حوزه آورد توبيخ شد و پست سازمانيش را از دست داد. اما امروز همان سازمان 100 هزار سند را عرضه کرده يا روزي پيدا کردن يک سند در مجلس آرزو بود اما الان با چند حرکت موس مي‌توانيم سندهاي دلخواهمان را پيدا کنيم.

وي افزود: ما هم قبلا فکر مي‌کرديم اطلاعات و اسناد درباره انقلاب اسلامي ارث پدرمان است و الان به نتيجه رسيديم مال همه است و الان حس و حال مالکيت اسناد دگرگون شده است.

براي جذب مخاطب راهکارهاي ديگري مورد نياز است

در ادامه اين برنامه فرهاد حسني گوهرزاد از اساتيد علوم ارتباطات و رسانه گفت : راه اندازي اين پايگاه اطلاع رساني مسووليت متصديان آن را سنگين تر مي كند و بايد اطلاعات آن با توجه به نياز مخاطبان به روز شود.

حسني گوهرزاد اظهار داشت: دنياي امروز پيچيده است و اين پيچيدگي مربوط مي‌شود به گسترش جامعه اطلاعاتي که هر روز ادامه پيدا مي‌کند و اتفاقا در همين راستا مصرف اطلاعات بالا است صاحب نظراني چون مک لوهان معتقدند که روزي به دهکده جهاني مي‌رسيم و اين دور از انتظار نيست در دهه اخير جامعه شبکه‌اي و مجازي و مرزهاي جغرافيايي ديگر وجود ندارد و اين مسئوليت ما را سنگين‌تر مي‌کند.

وي افزود: اگر مقايسه‌اي انجام دهيم بين خودمان و کشورهاي پيشرفته در علوم کامپيوتري، رشد ما خيلي کم است و همين  مساله مسئوليت راه اندازان سايت را از اين به بعد بيشتر مي‌کند. در دهه‌هاي متمادي اتفاقاتي که در حوزه ارتباطات شکل گرفته ظرف چند سال آينده اطلاعات دنيا را متحول مي‌کند.

برنامه فرهاد حسني گوهرزاد افزود: از نظر سواد الکترونيکي از بين 136 کشور جهان رتبه ايران 126 است کسي که در اين دنيا ارتباط برقرار نکند به حقش هم نمي‌رسد. سازماني که خودش را به روز نکند، حذف مي‌شود. يکي از ويژگي‌هاي سازمان‌هاي بالغ ارتباطات قوي آن سازمان است.

اين استاد دانشگاه گفت: چرا بايد کشورهاي ديگر انقلاب ما را نشناسند در آينده مسئولان فرهنگي، بايد روي پايگاه‌هاي اطلاع رساني سرمايه‌گذاري کنند و اين مسئوليت ما است. راه اندازي اين سايت از جمله کارهايي است که همه کساني که در کشور تحقيق مي‌کنند به اين نياز دارند. ما در طراحي وب يا به دنبال جذب مخاطب هستيم بدانيداگر به دنبال درآمد هستيد با طراحي چنين سايت‌هايي ضرر مي‌کنيد.

وي افزود: اما براي جذب مخاطب راهکارهاي ديگري مورد نياز است که در آن بخش بايد بايد به پشتيباني اين سايت توجه کنيم. همه مسئول هستند که از اين پس اطلاعات به روز و مناسب اين سايت را تهيه کنند و وظيفه تک‌تک اعضاي سازمان است که پشتيباني کنند.

شايان ذكر است، در معرفي پايگاه اطلاع‌رساني انقلاب اسلامي به نشاني www.22bahman.ir آمده است: اين پايگاه از جمله پايگاه‌هاي ارائه اطلاعات و داده‌هاي تحقيقاتي در زمينه ابعاد مختلف انقلاب اسلامي است. اين پايگاه به همت دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري و پس از حدود دو سال كار و تلاش و به كارگيري تجارب و تخصص‌هاي مختلف، راه‌اندازي شده است.

پايگاه اطلاع‌رساني انقلاب اسلامي دربرگيرنده بخش‌هاي تاريخ انقلاب اسلامي، اعلام،‌ دانشنامه،‌ تصاوير،‌ مشاهير و مقالات است.

  

 

سه‌شنبه 23 خرداد 1391 - 11:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر