چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 17:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

سفر به قله‌ها

 

 

سفر به قله‌ها / پنج گزارش جنگي

نويسندگان : مرتضي سرهنگي ، هدايت‌الله بهبودي و سيدياسر هشترودي

چاپ و شمارگان : سوم 90- 2500 نسخه

ناشر :‌ سوره‌مهر

 

حلبچه و سفر به قله‌ها ؛ به قلم هدايت‌الله بهبودي ، كردستان عراق حكايت ناگفته ؛‌ به قلم سيدياسر هشترودي و خاكريزهاي ايمان و بهار در آبادان عناوين اصلي گزارش‌هاي جنگي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند . نويسندگان كتاب حاضر در مقدمه خود بيان مي‌كنند كه گزارش نويسي از شيوه‌هايي است كه مي‌تواند زباني دقيق براي بيان يك حادثه باشد . نويسندگان ادامه مي‌دهند كه هر گزارشگر سعي مي‌كند كه با كمك‌گرفتن از جزئي‌ترين اشياء موجود در محل حادثه ،‌ كامل‌ترين تصوير را در قالب كلمات روي صفحه ذهن خواننده تايپ كند . گزارشگران زيادي نيز براي بيان اتفاقات دوران هشت سال دفاع مقدس از اين شيوه بهره برده‌اند . نويسندگان يادآور مي‌‌شوند كه با نگاهي به گزارشات جنگي كه نوعا ً خود را روي صفحات بزرگ روزنامه نمايان مي‌كردند براحتي مي‌توان مسير رو به رشد آنرا تشخيص داد.

مقدمه كتاب حاضر بعنوان نمونه‌اي از گزارش‌نويسي‌هاي زمان جنگ تاكيد مي‌كند كه اوج گزارش‌نويسي جنگ در زمان عمليات كربلا – 5 ظاهر شد . شكوه اين عمليات كه از آن بعنوان كوره ذوب ارتش عراق ياد مي‌شود موجب شد تا نويسندگان و گزارشگران رسانه‌ها با ولع بيشتري كلمات را در كام صفحات بكشند. اما آنچه بيش از هر چيز گزارش‌هاي اين عمليات را خواندني كرد ممارست آن با ادبياتي بود كه قبل از آن فاصله زيادي با گزارش نويسي داشته است . با برچيده شدن اين فاصله شيوه گزارش نويسي در عمليات والفجر – 10 به نوعي به پختگي رسيد كه ضمن حفظ بار ادبي خود توانست به مرزهاي ادبيات داستاني نيز وارد شود ؛‌ مرزهايي كه به گفته نويسندگان كتاب حاضر اعتقاد بعضي محل جولان گزارشگر است . نويسندگان كتاب حاضر در پايان زمان نگارش گزارش « بهار در آبادان » را در سال 1361 و چهار گزارش بعدي را سالهاي 67 و 66 مي‌دانند . بهبودي ،‌ سرهنگي و هشترودي در پايان آرزو مي‌كنند كه پايان يافتن جنگ ،‌ پاياني براي تهيه گزارش‌هايي نباشد كه ارزش‌هاي جبهه و جبهه‌اي را با خود به همراه دارند .

در بخشي از گزارش « سفر به قله‌ها » به قلم هدايت‌الله بهبودي مي‌خوانيم :

كليه اين مناطق در يك جنگ بيست و چهار ساعته آزاد شده است ؛ مناطقي كه عراق در زمستان گذشته آنها را تصرف كرده بود ،‌ ولي امروز گردن كشيده قله آسوس زير پاي رزمندگان قرار دارد كه بهترين محل براي تسلط روي جاده و ديگر ارتفاعات اين منطقه است.  شهر دوكان ، قره ديز ، سد دوكان و جاده ارتباطي سليمانيه به دوكان چشم‌انداز تمام رزمندگان شده و برق آب‌هاي سد دوكان كه با انعكاس خورشيد غروب اين مناطق را  زيباتر مي‌كند ،‌ جزئي از مناظر عمومي منطقه عملياتي بيت‌المقدس – 6 است ...

با يك چاي قند پهلو مزاج را به آرامش دعوت كرديم . و بعد از اين آرامش ، هم صحبتي با بچه‌هاي تبريز ، در آن هواي خنك قله‌‌ها ، در كنار سفره‌اي از پوكه‌ها ،‌كه پدافند آنها روي زمين پهن كرده بود ، حال ديگري داشت . جاي پاي بچه‌هاي باكري ، از كنار رود دجله تا آب‌هاي آرام سد دوكان ،‌امتداد خطي است كه به كربلا ختم مي‌شود . طولي نكشيد كه هلي‌كوپترها براي بازديد از مناطق آزاد شده دوباره پيدا شدند تا قبل از غروب چشم خبرنگاران به تصرفات تازه رزمندگان باز شود .

خلبان هوانيروز توضيحات ضروري را به مسوول گروه مي‌داد و او نيز با فرياد بلند – براي اينكه بر صداي چرخش پروانه آهنين هلي كوپتر غلبه كند – آنرا براي سرنشينان داخلي و خارجي تكرار مي‌كرد . سرعت غروب آفتاب به تنظيم نبودن برنامه كمك كرد و خبرنگاران نتوانستند از فاصله نزديك گزارش ،‌ عكس و فيلم تهيه كنند .  به هنگام بازگشت دو تن از مجروحان بسيجي ميهمان هلي‌كوپتر شدند و ما آنها را تا رسيدن به مقر اصلي هدايت كرديم .

مسيرهايي را كه طي كرده‌بوديم بالعكس تكرار شد . وقتي كه هواپيما روي پشت بام تهران رسيد ،‌ بدون اينكه زخمي از يكصد و چهل و اندي موشك روي صورتش پيدا باشد ،‌ هنوز هم زيبا بود . اما روي دامنه قله آسوس گله‌هايي از گل‌هاي بنفش رها بودند كه زيبايي‌شان فقط با زيبايي بچه‌هاي رزمنده ما قابل قياس بود .

سفر به قله‌ها / پنج گزارش جنگي در چاپ سوم خود با تيراژ 2500 نسخه و با قيمت 2200 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر انتشار يافته است .

 

 

 

 

سه‌شنبه 23 خرداد 1391 - 9:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری