يكشنبه 11 خرداد 1399 - 8:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

لالايي براي گهواره خالي

 

 

لالايي براي گهواره خالي- فيلمنامه – روايت ديگر - 6

نويسنده : محمدرضا رحماني

چاپ و تيراژ :‌ اول 90- 1000 نسخه

ناشر :‌ كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

مليحه ، محمود ، پرستار ماما ،‌ خانم دكتر ، سرپرستار ، متصدي رايانه ، مرد جوان ،‌ مسئول اردوگاه و همچنين سرپرست مركز شخصيت‌هاي فليمنامه حاضر را تشكيل مي‌دهند . فيلمنامه « لالايي براي گهواره خالي » درباره مليحه زن بارداري است كه كودكي ناقص را باردار است . توصيه پزشكان به او سقط كودك است ، اما مليحه راضي به اين كار نمي‌شود و سعي دارد بچه‌اش را حفظ كند ، در نهايت نوزاد مليحه مرده بدنيا مي‌آيد و مليحه دچار افسردگي مي‌‌شود. مليحه كه از جانبازان شيميايي جنگ است و در زمان فاجعه شيميايي حلبچه بعنوان پرستار در منطقه بوده و نوزادي سالم را از بطن مادري مرده به دنيا مي‌آورد ،‌ حال به ياد آن نوزاد مي‌افتد و به كمك شوهرش به دنبال آن كودك مي‌گردد تا او را به فرزندي بپذيرد.

در بخشي از اين فيلمنامه مي‌خوانيم : { در نزديكي مرز ايران كنار جاده خاكي تانكرهاي آب درون گودالهايي كه شبيه استخر و به اندازه قد آدمي هستند را پر از آب مي‌كنند.  گروههاي بسيجي پرستار و نيروهاي مردمي با وسايل نقليه‌اي كه به آنجا آمده‌اند كنار حوضچه‌ها پياده مي‌شوند . شخصي كه لباس سياهي بر تن دارد و گويي فرمانده است رو به جميعت ايستاده و درباره نحوه كار افراد توضيح مي‌دهد : }

فرمانده : منطقه اونور مرز آلوده‌اس ، تمام كساني كه به اينور مرز پناه ميارن آلوده به شيميايي هستن پس وظيفه اول شستشوي اوناس بعد مداوا .

{جمعيتي كه لباس‌‌هاي كردي بر تن دارند هر لحظه نزديك‌تر شده و انبوه جميعت آنقدر زياد است كه تا انتهاي جاده ديده مي‌شود. }

لالايي براي گهواره خالي- فيلمنامه – روايت ديگر – 6 به قلم محمدرضا رحماني در چاپ نخست خود با قيمت 9000 ريال توسط كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

سه‌شنبه 23 خرداد 1391 - 9:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری