چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 21:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

رشد هنر تلاوت در ميان جوانان از اصلي‌ترين مطالبات رهبري است

 

محمد گندم نژاد طوسى مشهور به سعيد طوسى متولد 1349 از تهران مي‌باشد. وى ابتدا يک سال قرآن را به صورت روخوانى و روان خوانى فراگرفت و از آن به بعد با شرکت در جلسات قرآن کريم از محضر اساتيد بهره برد. در زمينه تجويد از راهنمايى ها و جلسات استاد سيد ميرزا على رحيمى کسب فيض کرد ولى در زمينه صوت و لحن استاد خاصى نداشت و بيشتر از نوارهاى قرائت اساتيد مصرى مانند عبدالباسط، مصطفى اسماعيل، منشاورى و شحات انور استفاده کرد. وي در اين سال‌ها عنوان‌هاي داخلي و بين‌المللي بسياري كسب كرد كه از جمله آن‌ها مي‌توان به نفر سوم مسابقات سراسرى قرآن کريم سازمان اوقاف و امور خيريه سال 72 ، نفر اول مسابقات بين المللى قرآن کريم سوريه در همان سال. نفر ششم مسابقات بين المللى قرآن کريم عربستان سعودى در سال 73 ، نفر چهارم مسابقات بين المللى قرآن کريم مالزى در سال 74 و نفر اول مسابقات بين المللى قرآن کريم مالزى از بين 30 کشور در سال 77 اشاره كرد.

بي شك توجه و اهتمام رهبر معظم و فرزانه انقلاب اسلامي به فعاليت‌هاي قرآني كه با نگاهي جامع و در تمامي ابعاد اين ساحت مقدس صورت مي‌گيرد، مهمترين دليلي است كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي بستر شكوفايي استعداد‌هاي اثر‌گذار و رشد آن‌ها در فضاي معطر به آيات وحي را فراهم كرده است. چرا كه در اين سال‌ها به دليل غفلت‌هاي نا‌خود آگاه مسئولان تنها توصيه، توجه و انگيزه بخشي ايشان توانسته به فعالان قرآني شور و نشاطي دو چندان براي حضور و فعاليت بي چشم داشت در اين عرصه ببخشد.

البته بايد توجه داشت حمايت‌هاي رهبري تنها به توصيه و اتخاذ تدابير خاص محدود نمي‌شود، بلكه پيگيري‌هاي مداوم و اختصاص طولاني ترين جلسه عمومي به فعالان قرآني و در نظر گرفتن ساعات متمادي به تلاوت قراء و حفاظ نه تنها به اين افراد روحيه مي‌بخشد، بلكه نشان مي‌دهد رهبري قرآن را اساس نظام و انقلاب دانسته و تمسك به آموزه‌هاي آن را تنها راه نجات از توطئه و فتنه‌هاي دشمنان داخلي و خارجي مي‌دانند.
اهميت اين موضوع و تاثير اهتمام رهبر معظم انقلاب بر توسعه كمي و كيفي فعاليت‌هاي قرآني به‌ويژه در سال‌هاي اخير، در گفتگويي با سعيد طوسي، قاري بين‌المللي كه در سفر‌هاي مختلف در سمت سفير قرآني نظام به تبليغ آموزه‌هاي اسلام و تشيع پرداخته، به بحث گذاشته شده است كه در پي مي‌آيد:   

 

اهتمام و توجه رهبري به فعاليت‌هاي قرآني و ارائه رهنمودها و مطالبات به فعالان اين عرصه چه نتايج و بازخوردهايي در جامعه داشته است؟

اين مهم داراي تاثيرات مبنايي بوده و هست، اگرچه بسياري از مطالبات ايشان تاكنون به دليل كارشكني برخي مسئولان فرهنگي كشور اجرا نشده است، اما همين ميزان كار انجام شده نيز به همت ايشان و عمل به رهنمودهاي كارگشاي ايشان است. از مهمترين مطالبات ايشان از فعالان قرآني ايجاد بسترهاي مناسب براي رشد هنر تلاوت به ويژه در ميان جوانان است همچنين ايشان بر برپايي كرسي‌هاي تلاوت و بسترسازي براي قاريان صاحب سبك و اثرگذار كه تلاوت آنها به عنوان راهبرد مي‌تواند راهگشا باشد تاكيد داشته‌اند.

درباره سوابق شرفيابي خود به محضر رهبر معظم انقلاب توضيح دهيد؟

من از سال 54 و زماني كه تنها 6 سال بيشتر نداشتم به حضور ايشان شرفياب شده و پس از پيروزي انقلاب و تصدي رهبري انقلاب توسط ايشان از سال 71 به بعد حداقل سالي يكبار در مناسبت‌هاي مختلف به حضورشان رسيده‌ام و پس از فعاليت در شوراي عالي قرآن نيز هر دو يا سه ماه يكبار به صورت حضوري خدمتتشان رسيده و از منويات و رهنمودهاي ايشان بهره‌مند مي‌شوم.

 آنچه در ديدارهاي مختلف به عنوان دغدغه‌اي جدي از سوي رهبر معظم انقلاب مطرح شده است برقرار كردن ارتباط عوام جامعه نه فقط خواص با كتاب وحي است اگرچه هستند خواصي كه در عرصه‌هاي تخصصي همچون تفسير و مفاهيم مشغول به فعاليت هستند اما از نظر ايشان اين ميزان براي كمال جامعه كافي نيست و بايد عموم مردم را به ساحت مقدس فعاليت‌هاي قرآني كشاند.

رهبر معظم انقلاب علاوه بر انتظارات قرآني از عموم مردم از خواص اين عرصه چه مطالباتي داشته و دارند؟

توصيه‌هاي ايشان به خواص به ويژه در دستگاه‌هايي همچون سازمان دارالقرآن الكريم كه با عموم مردم در ارتباط هستند بسيار موثر بوده و بيشتر آنها به مرحله عمل درآمده است اما در بخش‌هايي همچون آموزش و پرورش به دليل فقدان انگيزه‌هاي لازم در معلمان براي ارائه خدمات آموزشي قرآن به دانش‌آموزان و نيز در دانشگاه‌ها به ويژه در بخش آموزش با سستي و موفقيت‌هاي جزئي همراه بوده است. البته در كنار نهادهاي رسمي، موسسات قرآني نيز خدمات مثبتي را ارائه كرده‌اند اما با توجه به بودجه‌ها و نيروي انساني صرف شده هنوز تا نقطه مطلوب فاصله بسيار است و افزايش يا تخصيص بودجه‌ها به تنهايي نمي‌تواند مشكلات را برطرف كند.

اهتمام رهبر معظم انقلاب به فعاليت‌هاي قرآني با چه بازخوردهايي از سوي نخبگان جهان اسلام مواجه شده است؟

بسياري از نخبگان قرآني فقط براي ديدار با رهبري به ايران سفر مي‌كنند توجه خاص ايشان به توسعه فعاليت‌هاي قرآني و فرهنگ وحي به موازات آنها نه تنها در ميان فعالان قرآني بلكه در ميان شخصيت‌هاي علمي و فرهنگي كشورهايي همچون مصر با شگفت‌زدگي همراه بوده است و بسياري از آنها تنها با هدف ديدار رهبري به ايران سفر كرده و مي‌كنند. اين در حالي است كه ما به دليل برخورداري از اين نعمت بزرگ در بسياري از موارد غافل بوده و بزرگي اين اهتمام و توجه را درك نمي‌كنيم.

ايشان از چنان شخصيت والايي در ميان نخبگان قرآني جهان اسلام برخوردار هستند كه يكي از قراء مصر پس از تلاوت در محضر ايشان گفته بود: «هنگام تلاوت در محضر آيت الله خامنه‌اي احساس مي‌كردم ملائكه در كنار ما در حال گردش هستند» البته اين افراد با بيان اين مسائل سودي نمي‌برند بلكه تنها احساسات قلبي خود را به زبان مي‌آورند و براي آنها بسيار جاي تعجب است كه بالاترين مقام رسمي كشور به فعالان قرآني اينچنين توجه دارند در حالي كه در ديگر كشورهاي اسلامي چنين امري سابقه نداشته و ندارد.

تلاوت در محضر رهبر معظم انقلاب در مقايسه با ديگر تلاوت‌هاي انجام شده توسط قاريان چه تفاوت‌هايي دارد؟

تلاوت قرآن در محضر ايشان به دليل اشراف كاملي كه بر فن و هنر تلاوت به لحاظ رعايت صوت، لحن و تجويد و فضاي حسي حاكم بر آن دارند، بسيار مشكل است اما به دليل رهنمودهايي كه ارائه مي‌كنند براي قراء و حفاظ بسيار كارگشاست. به گونه‌اي كه ايشان در اوايل تصدي رهبري بر قرائت مصحف شريف تاكيد داشتند اما اكنون پرداخت به مفاهيم، ترجمه و تفسير آن را ضرورتي اساسي برمي‌شمارند.

 

 

سه‌شنبه 23 خرداد 1391 - 8:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر