سه‌شنبه 24 تير 1399 - 8:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

معجزه عشق و ايمان

 

 

معجزه عشق و ايمان / نمايشنامه – روايت ديگر - 40

نويسنده : غلامحسين كشاورز

چاپ و شمارگان :‌ اول 90 – 1000 نسخه

ناشر : كتابهاي سيمرغ وابسته به انتشارات اميركبير

 

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايتي ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد . 

خانم ، زينب ، فرهاد ،‌ اصغر ، سرباز ، نامه‌رسان ، پرستار ، دكتر ، پزشك نخست ، پزشك دوم و پزشك سوم شخصيت‌هاي اين نمايشنامه را تشكيل مي‌دهند. اين نمايشنامه هفت قسمتي با توصيف خانه‌اي مجلل آغاز مي‌شود . خانه‌اي دو طبقه كه طبقه بالا با پلكان مدور به طبقه پايين مربوط مي‌شود . طبقه بالا قدري كوچك‌تر و شامل دو تا سه اتاق بيش نيست . اما با پرده‌ها و نقاشي‌هاي با ارزش به طرز زيبايي آراسته شده است . گل‌هاي رنگارنگ و شمعداني‌هاي جورواجور در گلدان‌هاي چيني در كنار پله‌ها منظم شده است . خانم اولين شخصيت نمايشنامه است كه وارد صحنه مي‌شود و با زينب شروع به صحبت مي‌كند :

خانم :‌ زينب اين همه مي‌بافي خسته نمي‌شي ؟

زينب :‌ { با  خنده‌اي زيركانه } اين چه فرمايشيه خانم ، زمونه براي ما ميبافه ، ما هم براي مردم مي‌بافيم . از قديم و نديم گفتن :‌ چيزي كه عوض داره گله نداره.

خانم :‌ بي‌معني است . تو داري ،‌پاي برهنه‌اي رو ميپوشوني ، در حالي كه زمانه ... { خانم سكوت مي‌كند .}

زينب : هر چه خواست خدا باشه همون ميشه خانم . هر چيزي لياقت مي‌خواد .

خانم : {با لبخند } تو هم داري دستي دستي خودت را نالايق معرفي مي‌كني‌ها !

نمايشنامه « معجزه عشق و ايمان » در قسمت پاياني خود  با تصوير بستر خانم كه براي استراحت و طي دوران نقاهت او گسترده شده است و در حالي كه همه اعضاي خانواده گرد هم و در حال گفتگو با هم هستند به پايان مي‌رسد . هر چهار نفر احساسي شبيه به هم دارند و شش ماه در جبهه بوده‌اند .

معجزه عشق و ايمان / نمايشنامه – روايت ديگر – 40 به قلم غلامحسين كشاورز در چاپ نخست خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 8000 ريال توسط كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

يكشنبه 21 خرداد 1391 - 10:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری