يكشنبه 11 خرداد 1399 - 8:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مرواريد

 

 

مرواريد / نمايشنامه / روايت ديگر / 42

نويسنده: عبدالحي شماسي

چاپ و شمارگان : اول 90 / 1000 نسخه

ناشر : کتابهاي سيمرغ وابسته به انتشارات اميرکبير

 

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

عبدالحي شماسي کتاب خود را با ياد و احترام به احد ترشچي مظهر مردانگي و شرف به محمد جمالپور تقديم مي کند.

شماسي با شخصيت هايي به نام هاي احدعلي ، رحمان ، نقاش ، مرد ، قادر ، کارگر 1 و کارگر 2 نمايشنامه مرواريد را جلو مي برد . نمايشنامه از صحنه يک پياده رو در مقابل يک درمانگاه آغاز مي شود . پنجره درمانگاه به گونه اي است که از بيرون مي توان درون آنرا ديد . جلو درمانگاه ، طرف راست ، يک کارتن سيگارفروشي است . احد روي سکويي ، مقابل درمانگاه نشسته است . او حدود سي  و هشت سال دارد . صداي افتادن تيراهن ، هر چند لحظه يک بار شنيده مي شود . علي ، مسوول پذيرش ، از درمانگاه بيرون مي آيد . علي يک پايش را روي زمين مي کشد .

در بخشي از نمايشنامه « مرواريد » مي خوانيم :

احد : مي دانم ... هيچ چيز دردناکتر از آن نيست که آدم را قبل از مرگ در گور کنند و برايش فاتحه بخوانند ... و دردآورتر از آن ، وقتي است که مجبورت کنند در انتظار بي سرانجامي به سر ببري ... انتظاري که پايانش هيچ اميدي نيست ... مرگ !

مرد : اي بابا ... ! اين يکي اش را ما ديگر نيستيم.

رحمان : دست برداريد شما هم اين وقت شب !

احد : حتما ً اميدواريم که انتظار مي کشيم ، عمو رحمان ... ! مگر نه ...؟

رحمان : والله چه بگويم !

مرد : { متوجه درون درمانگاه } آه ... خودش است !

رحمان :  تو ديگر چه مي گويي ؟

مرد : همان نقاش ... مي شناسم .

احد : آره ! ولي حيف چشم هايش نمي بيند .

مرد : کور شده !

مرواريد / نمايشنامه / روايت ديگر /  42 در چاپ نخست خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 10000 ريال توسط کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير انتشار يافته است .

 

 

يكشنبه 21 خرداد 1391 - 10:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری