شنبه 25 مرداد 1399 - 21:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

شهر دوستي

 

 

شهردوستي / نمايشنامه – روايت ديگر / 39   

نويسنده : غلامحسين كشاورز

چاپ و تيراژ :‌ اول 90- 1000 نسخه

ناشر : كتابهاي سيمرغ وابسته به انتشارات اميركبير

 

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

نگهبان ، فرزاد ، احمد و زن شخصيت‌هاي اين نمايشنامه كوتاه را تشكيل مي‌دهند . نمايشنامه شهر دوستي با توصيف ساختماني قديمي كه با سردر كاشي كاري‌شده و شعارهاي پارچه‌اي تزيين يافته است آغاز مي‌شود . فرزاد اتومبيل خود را نزديك آن پارك مي‌كند و از در گاراژي آن وارد مي‌شود . فرزاد براي معافي خود وارد ساختمان مي‌شود و به اتاق شماره 15 هدايت مي‌شود . احمد نگاهش را از روي پرونده‌اي كه در جلويش  روي ميز قرار دارد برمي‌‌دارد :

سلام برادر ،‌كارتون ؟

فرزاد : اين مداركي كه براي معافي لازم دارين . گفتن كه شما مسوول اين كار هستين. من  وقت زيادي براي ماندن ندارم . به خارج برمي‌گردم . منتها به دلايلي به اين معافي احتياج دارم . پس خواهش مي‌كنم زودتر اقدام بفرماييد . متشكرم . پس از مدتي فرزاد رابطه و دوستي خود با همكلاسي سابقش را كه حالا پشت ميز نشسته را به ياد مي‌آورد و براي يادآوري و محك گذشته قرار ملاقاتي با هم مي‌گذارند . گرچه احمد به صراحت به فرزاد مي‌گويد كه انجام كارش روال قانوني خود را دارد و قانون هم براي او از هر دوست و حتي برادري عزيزتره ، چون قانون روح مملكته . قرار ملاقات فرزاد و احمد به گفتگوي طولاني آنها درباره ديدگاهايشان به دنياي اطراف ختم مي‌شود.

فرزاد :‌ پس تو طرفدار جنگي ؟

احمد :‌ اگه به  اين دلخوشي كه بگم آره ، اين بستگي به برداشت تو و نحوه جنگ داره.

فرزاد :‌ يك نيگاه به آسمون بنداز . همه جاي افق رو دود گرفته . صداي انفجارهاي پياپي پرده گوش رو پاره مي‌كنه . خدا ميدونه حالا چند هزار جسد تو خون افتادن ...

احمد : { حرف او را قطع مي‌كند } تا اين مبارزه و مقاومت نباشه كه عدل حاكم نميشه.

شهردوستي / نمايشنامه – روايت ديگر / 39 به قلم غلامحسين كشاورز در چاپ نخست خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 7000 ريال توسط كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

يكشنبه 21 خرداد 1391 - 10:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری