پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

قرآن کتابي براي همه در طول تاريخ

 

گزارشي از ديدار فرج الله سلحشور با فرهيختگان مصري

 

به گزارش خبرگزاري فارس، فرج‌الله سلحشور شب سه شنبه 16 خرداد با گروهي مصري متشکل از خانواده شهدا، هنرمندان و اساتيد دانشگاه مصر ديدار و گفت‌وگو کرد.

بينندگان يوسف پيامبر از مرز 3 ميليارد گذشته/  سريال رايگان توزيع شد

وي در ابتداي اين ديدار با طرح اين سئوال که چرا سريال حضرت يوسف در دنيا مورد استقبال قرار گرفت گفت: سريال يوسف در بيش از 110 کشور دنيا به نمايش درآمده و بينندگان آن از مرز 3 ميليارد بيننده گذشته است.

وي با اشاره به اينکه اين سريال با پول ايران ساخته شد و رايگان توزيع شد افزود: به گفته مسئولان راديو و تلويزيون کشورهاي اسلامي سريال يوسف پيامبر پربيننده‌ترين اثر تاريخي تلويزيون شده است.

سلحشور در تشريح دلايل موفقيت سريالش تاکيد کرد: قرآن براي هدايت مردم دنيا نازل شده و کتابي براي همه در طول تاريخ است که با فطرت انسانها ارتباط برقرار مي‌کند.

وي افزود: قرآن معجزه است و هنر نيز معجزه است و اين دو باهم مي‌توانند دنيا را تسخير کنند و اگر ما بتوانيم با هنر اسلام را ترويج کنيم مي‌توانيم همه دنيا را تسخير کنيم و هيچ سلاحي جلودار ما نخواهد بود.

وي افزود: تفاوت سريال يوسف با فيلم‌ها و سريال‌هاي ديگر اين است که  فيلمسازها براي آرزوهاي نفساني فيلم مي سازند و يوسف براي تبليغ اسلام و ترويج دين بوده است. و اين اخلاص و نيت خدمت‌گذاري در تاثيرگذاري اين سريال موثر بوده است.

سلحشور ادامه داد: اگر در سريال حضرت يوسف تاثير و خير و برکتي بوده از قرآن است و اگر ضعف و اشکالي بوده از حقير و سازندگان آن است.

سيدحسن نصرالله گفت که سريال يوسف پيامبر اسلاف بني‌اسرائيل و گناهان آنها را نشان داد

بنابراين گزارش سلحشور در ادامه به سوالات گروه مصري پاسخ داد و پاسخ به سئوالي درباره عدم توليد سريال ايراني درباره مسئله فلسطين گفت: من گمان مي‌کنم زبان قرآن نيازهاي مردم را جواب مي‌دهد و آيات آن به گونه‌اي نازل شده‌اند که به نياز مردم در همه زمانها پاسخ دارد.

وي افزود: هر چند سريال يوسف پيامبر يکي، دو پيامبر را معرفي مي‌کند ولي اثر آن به ارزشها و معارفي است که ارائه مي‌دهد.

اين کارگردان سيما و تلويزيون پرداختن به فيلم‌هاي سياسي را لازم دانست و تاکيد کرد: همه فيلمسازي ايران در خدمت اسلام نيست و کاش من قدرت بيشتري داشتم و مي‌توانستم بيشتر به جهان خدمت کنم.

وي با اشاره به آثار سريال حضرت يوسف درباره مسئله فلسطين گفت: سيدحسن نصرالله نيز گفتند که سريال يوسف پيامبر اسلاف بني‌اسرائيل و گناهان آنها را نشان داد و به نظر من مي‌توان بيان روز از قرآن برداشت کرد و به دشمن ضربه زد.

در اين نشست يکي از اعضاي گروه مصري درخواست کرد و سلحشور درباره جنگ صفين فيلم بسازد که وي پاسخ داد: ما حاضريم درباره صفين فيلم بسازيم اما کي تصويب شود معلوم نيست لذا آماده‌ايم اين کار را به صورت مشارکت با مصر انجام دهيم.

سلحشور همچنين در پاسخ به سئوالي درباره بازيگر نقش يوسف(ع) گفت: مصطفي زماني کل بضاعت ما بود.

وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره محدوديت لوکيشن در سريال يوسف پيامبر تاکيد کرد: اصل اين است که صحنه‌هاي متعدد در فيلم ديده شود اما اگر سريال محصور در منطقه‌اي بوده ضعف گروه ماست.

از آيه آخر سوره يوسف(ع) مي‌توان فيلمسازي اسلامي را ارائه کرد

اين کارگردان سيما و تلويزيون ايران همچنين در پاسخ به سئوالي در باره نقش هنر در انقلابها گفت: هميشه براي من عجيب بود که مسلمانان جهان که قرآن و پيامبر را دارند چرا ظلم را قبول مي‌کنند.

وي افزود: آنها که در جنگ تهاجم مي‌کنند پيروز هستند و بايد به صورت مداوم به دشمن ضربه زد که نتواند خود را بازآوري کند و از اصول خود نبايد کوتاه بياييم و هر مومن بايد سهم خود را از اين جهاد برداشت کند بخصوص فيلمسازها که در ترويج مردم مي‌توانند نقش موثري داشته باشند.

وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره ماهيت سينماي ديني گفت: همه فيلمسازان دنيا از قواعدي پيروي مي‌کنند که کمپاني‌هاي صهيونيستي آن را تعيين کرده‌اند و کن و اسکار اهداف صهيونيست‌ها را دنبال مي‌کند و اگر بخواهيم فيلمسازي متفاوت داشته باشيم بايد اصول و مباني آن را تعريف کنيم.

وي افزود: فيلمسازي اسلامي داراي مباني خودش است که بايد از قرآن و اسلام استنباط شود. لذا فيلمسازي اسلامي و فيلمسازي امروز دنيا از نظر اصول متفاوت است.

سلحشور دروغ، توهم، حقه و نيرنگ، منيت و انسان‌محوري، مادي گري و داستان زيبا را اصول فيلمسازي امروز دنيا دانست و گفت: واقعيت، مستند، عبرت‌آميزي، خدامحوري، معناگرايي و داستان زيبا اصول فيلمسازي اسلامي است.

بحث داغ سلحشور با گروه مصري درباره فيلم مجيدي

وي افزود: علماي اسلام اگر آيه آخر سوره يوسف(ع) را ببينند و درست تفسير کنند و کلمات مشابه در آن آيه را درست بررسي کنند مي‌توانند فيلمسازي اسلامي را ارائه دهند.

بنابراين گزارش در پايان اين نشست نيز در پي سئوالي درباره فيلمسازي درباره امام خميني و حضرت رسول اکرم(ص) بحث مفصل و جنجالي بين سلحشور و گروه مصري درباره فيلم محمد(ص) مجيد مجيدي درگرفت.

اين بحث بر سر به تصوير کشيدن پيامبر اسلام(ص) بود و سلحشور تاکيد کرد که علما در ايران با به تصوير کشيدن چهره حضرت محمد(ص) مخالف هستند و آن را حرام مي‌دانند.

استقبال از سريال يوسف پيامبر در مصر:

به گزارش خبرگزاري فارس پيش از اين در سال 1389 احمد السيوفي معاون سردبير روزنامه الاهرام مصر در گفتگو با سلحشور گفته بود: «شبكه الكوثر در ميان عرب زبانها، خيلي شناخته شده نبود، ولي به بركت سريال يوسف پيامبر(ع) اين شبكه در ميان اعراب جايگاه ويژه‎اي پيدا كرده و به راستي مي‌توان گفت سريال يوسف(ع) بهترين مبلغ براي اين شبكه بوده است.»

السيوفي تأكيد كرد: «كشور مصر هم اكنون سريال يوسف(ع) را روي آنتن دارد و جالب اينكه اين مجموعه مورد استقبال بي‌نظير ملت ما قرار گرفته است. زيرا اين سريال سرگذشت زندگاني حضرت يوسف(ع) و سرزمين مصر را بيان مي‌كند.»

وي يادآور شد: «اين سريال زيبا و كارآمد نه ‏تنها مورد استقبال و رضايت شيعيان قرار گرفته، بلكه اهل تسنن را نيز شيفته خود ساخته و ظاهراً اين استقبال و شيفتگي منحصر به ملت مصر نبوده است ، بلكه استقبال بي‌نظير خيلي از كشورهاي جهان را نيز در برداشته است.»

احمد السيوفي اظهار داشت: «به نظر من يك مجموعه يا يك سريال به خودي خود و به تنهايي نمي‌‌تواند جذاب بوده و مردم را شيفته خود سازد مگر آنكه خود خداوند در آن نقش داشته و آن را ياري كند.»

 

 

يكشنبه 21 خرداد 1391 - 9:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری