شنبه 25 مرداد 1399 - 22:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

نگره­هاي نمايشي و نانموده­هاي ساختاري

 

نگره­هاي نمايشي و نانموده­هاي ساختاري (نقد و بررسي چهارده نمايشنامه کوتاه)

حسن پارسايي

انتشارات سوره مهر

 

موثرترين روش براي آموزش ساختار نمايشنامه تجزيه و تحليل تجربي و عملي آن است. چرا که نويسندگان به موضوع معيني مثل جنگ روي آورده­اند از اهميت فراواني برخوردار است. اين موضوع کمک مي­کند که درباره نگرش آن­ها بيشتر بدانيم و هم زمان به ارتباط­هايي که آنها بين جنگ و تئاتر يافته­اند پي ببريم، اما اين بدان معنا نيست که در اين ذهنيت­ها گمانه­هاي غلط وجود ندارد، ما با برداشت­هاي انتزاعي از واقعيت­ها و آدم­ها نيز روبرو هستيم. در اين کتاب شما درمي­يابيد که چگونه اين نويسندگان به علت آميخته شدن با پرسوناژهاي نمايشنامه در پردازش آن­ها اغراق کرده­ اند.

خواندن اين کتاب براي آن­هايي که به طور جدي به تحليل و بررسي نمايشنامه مي­پردازند و مي­خواهند بدانند «چگونه و چرا يک نمايشنامه دچار عارضه مي­شود» ضروري است. در کنار اين نکات، خوانندگان مي­توانند برخي ويژگي­هاي دراماتيک را که سبب تحسين نگره نويسندگان آن مي­شود شاهد باشند.

حسن پارسايي در سال 1331 در سنندج متولد شد. پارسايي سه کتاب درباره تئاتر و نمايش ترجمه کرده و چهار رمان نيز نوشته است، سه تا از رمان­ها با عناوين در گذار عشق و مرگ، روياهاي ماندگار و گمشدگان هم آواز مي­خوانند به چاپ رسيده­اند و رمان ديگر با عنوان فاتوزين و ستاره عاشق آماده چاپ است. پارسايي شش نمايشنامه، يک فيلم نامه کوتاه و يک منظومه با عنوان منظومه­اي براي ديااکو آماده براي چاپ دارد.

تاکنون در حدود چهارصد مقاله و نقد در زمينه داستان کوتاه، رمان، نمايشنامه و نمايش در روزنامه­ها و مجلات به چاپ رسانده و در سايت ايران تئاتر منتشر کرده است. پارسايي در سال 1384 به عنوان منتقد برتر از طرف «خانه تئاتر» و در سال 1385 از طرف «کانون ملي منتقدان تئاتر ايران» در بخش غيرعضو، به عنوان منتقد برگزيده سال انتخاب شد و ديپلم افتخار دريافت کرد. در سال 1386 به عنوان بهترين منتقد سال از انجمن منتقدان خانه تئاتر مدال نوشين دريافت کرد و در سال 1388 در مراسم چهل و چهارمين سالگرد تاسيس تماشاخانه سنگلج از طرف گردانندگان اين مرکز به عنوان بهترين منتقد سال انتخاب شد. در همان سال نيز از طرف خانه کتاب به عنوان منتقد سال داستان­ها و رمان­هاي کودکان و نوجوانان برگزيده شد.

حسن پارسايي عضو «انجمن نويسندگان کودک و نوجوان» و «خانه تئاتر» است و در حال حاضر به تدريس زبان انگليسي، زيبايي شناسي، روانشناسي شخصيت، زبان فني سينما و نوشتن نقد نمايش، نمايشنامه و رمان مشغول است.

در اين کتاب مطالب ذيل مطرح شده است:

نقد و بررسي نمايشنامه «آيينه، وقت آفتاب»، اثر سعيد تشکري؛ نقد و بررسي نمايشنامه «صبح صادق»، اثر محمدرضا برماريون؛ نقد و بررسي «دهاني پر از کلاغ» اثر جمشيد خانيان؛ نقد و بررسي نمايشنامه «چهار خاطره»، اثر مسعود سميعي؛ نقد و بررسي نمايشنامه «با من مثل دريا»، اثر محمد جواد کاسه ساز؛ نقد و بررسي نمايشنامه «چرخ هفتم»، نقد و بررسي نمايشنامه «خاک سبز»، اثر سيد حسين فدايي حسين؛ نقد و بررسي نمايشنامه «آن سوي روياهاي من»، اثر محمدرضا آريان فر؛ نقد و بررسي نمايشنامه «نخل و کوسه»، اثر ناصح کامگاري؛ نقد و بررسي نمايشنامه «هنگامه»، اثر محمود ناظري؛ نقد و بررسي نمايشنامه «شکسته بخوان»، اثر علي روئين تن و نقد و بررسي نمايشنامه «در تنگناي خرابه­ها»، اثر محمدرضا بي گناه.

اين کتاب شامل نقد و بررسي 14 نمايشنامه کوتاه منتخب در حوزه تئاتر دفاع مقدس است. اين کتاب به همت مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري انجام و از طريق سوره مهر به چاپ رسيده است و چاپ نخست آن نيز در سال 1390 منتشر شده است.

علاقمندان براي تهيه اين کتاب مي­توانند به فروشگاه­هاي سوره مهر در سراسر کشور مراجعه و يا با مرکز پخش شرکت انتشارات سوره مهر با شماره­هاي 66460993 (پنج خط) تماس حاصل کنند.

گفتني است، چاپ سوم کتاب «نگره­هاي نمايشي و نانموده­هاي ساختاري» به نويسندگي حسن پارسايي توليد مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري در قطع رقعي و 188 صفحه با شمارگان 2500 نسخه و بهاي 39 هزار ريال، منتشر شده است.

 

 

شنبه 20 خرداد 1391 - 9:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری