شنبه 17 خرداد 1399 - 0:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

زير آتش

 

 

زير آتش / فيلمنامه / روايت ديگر / 3

نويسندگان : محمدعلي باشه آهنگر – محمدرضا گوهري

چاپ و شمارگان : اول 90 / 1000 نسخه

ناشر : کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر » با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

فيلمنامه « زيرآتش » نوشته محمدعلي باشه آهنگر و محمدرضا گوهري در فضايي خارجي در ايستگاه 7 آبادان آغاز مي شود . جاده اي مابين ايستگاه 7 و خاکريزهاي عراق در پشت دارخوين . سه رزمنده به نام هاي علي ، اصغر و صفر  در تاريکي در حاشيه جاده و به حالت خميده عبور مي کنند .  صداي شليک تک گلوله ها و سوت خمپاره ها  و انفجار از فاصله نه چندان دوري  به گوش مي رسد . چندين سواري شخصي در کنار جاده واژگون شده است . در اطراف ماشين ها لوازمي از قبيل چمدان ، پتو و فلاسک آب بر روي زمين به چشم مي خورد . علي در کنار لاستيک ماشيني ، چشمش به عروسک کوچکي مي افتد ، عروسک را برداشته ، نگاهي به آن انداخته و سپس آنرا به درون ماشين مي اندازد . درون ماشين آينه و شمعداني به چشم مي خورد . صفر و اصغر در آن اطراف ماشين از جاده فاصله گرفته و به سمت بيابان مي روند . علي نيز به دنبال آنان حرکت مي کند .

در بخشي از فيلمنامه « زير آتش » مي خوانيم :

علي : سلام ، عمو دانا رو نديدين ؟!

{ قبل از اينکه جوان ها چيزي بگويند صداي پيرمردي از درون سنگر شنيده مي شود . }

صدا : بنال تا زنده اي !

علي : { با لبخندي بر لب و صداي بلند ... } عمو ... کي بيام سهميه ام رو بگيرم ؟

صدا : ها ؟! ... چه عجب تو به فکر خورد و خوراکت افتادي . من که يه هفته اس دارم جار مي زنم . شما بالاخره از گرسنگي تلف ميشيد .

لازم به ذکر است  فيلمنامه « زير آتش » توسط محمدعلي باشه آهنگرکارگرداني شده و  بازيگراني همچون سارا پرچم ، فرشته سرابندي ، رامبد شکرابي ، محمود مقامي و حميد آذرنگ در آن به ايفاي نقش پرداخته اند. محمدعلي باشه آهنگر متولد 1341 در شهرستان دزفول و فارغ التحصيل رشته سينما در گرايش کارگرداني از دانشکده سينما و تاتر دانشگاه هنر است . او تاکنون فيلم هاي نيمه گمشده ، نبات داغ ، فرزند خاک و همچنين بيداري روياها را ساخته است .

محمدرضا گوهري نيز متولد 1349 در سبزوار است و فارغ التحصيل رشته سينما با گرايش فيلمنامه نويسي از دانشکده سينما و تاتر است . از  او تاکنون فيلمنامه هايي چون نيمه گمشده ، يک تکه نان ، خيلي دور خيلي نزديک ، اقليما ، فرزند خاک ، درميان ابرها ، بيداري روياها ، و يک حبه قند به فيلم تبديل شده است .

زير آتش / فيلمنامه / روايت ديگر / 3 به قلم محمدعلي باشه آهنگر و محمدرضا گوهري در چاپ اول خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 1200 تومان توسط کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است .

 

 

چهارشنبه 17 خرداد 1391 - 12:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری