سه‌شنبه 24 تير 1399 - 18:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

در ميان ابرها

 

در ميان ابرها / فيلم نامه/ روايت ديگر / 8

نويسنده : محمدرضا  گوهري

چاپ و شمارگان : اول 90 / 1000 نسخه

ناشر : کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد . 

محمدرضا گوهري نيز متولد 1349 در سبزوار است و فارغ التحصيل رشته سينما با گرايش فيلمنامه نويسي از دانشکده سينما و تاتر است . از او تاکنون فيلمنامه هايي چون نيمه گمشده ، يک تکه نان ، خيلي دور خيلي نزديک ، اقليما ، فرزند خاک ، درميان ابرها ، بيداري روياها ، و يک حبه قند به فيلم تبديل شده است .

فيلم نامه « درميان ابرها » در مرز بين ايران و عراق اکنون که جنگ خاتمه يافته شکل مي گيرد . مسافراني از دو کشور به قصد زيارت از کنار يکديگر مي گذرند و در اين ميان مالک نوجوان ايراني عاشق نورا دختري عراقي مي شود و اتفاقات بعدي بوجود مي آيد . اين فيلم نامه توسط سيدروح الله حجازي کارگرداني شده است و بازيگراني همچون الناز شاکردوست ، يونس غزالي ، رضا مختاري ، مالک حد پور سراج ، مهرداد ضيايي ، فريد کشکولي ، مهران امام بخش و  امير سفيري در آن به ايفاي نقش پرداخته اند .

در بخشي از فيلم نامه « در ميان ابرها » مي خوانيم :

باقر : حسون مي گفت شب قراره بري کمک بهنام !

مالک : گفتم يکي دو شب برم ببينم چه خبره !

باقر : خطر داره مالک !

مالک : خطر چي ! ...

باقر : فيروز  رو نمي بيني ... هنوز که هنوزه يک پاش اهوازه يک پاش تهران ... آخرم آن دست براش دست نمي شه که ... تازه شانس آورد زنده موند !

در ميان ابرها / فيلم نامه / روايت ديگر  / 8 به قلم محمدرضا گوهري در چاپ اول خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 1350 تومان توسط کتابهاي سيمرغ وابسته به انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

چهارشنبه 17 خرداد 1391 - 12:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری