پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 23:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

مسجدي بر روي اقيانوس

 

نگاهي به معماري مسجد حسن دوم

مراکش: کشوري در شمال غربي آفريقا است. مراکش ساحلي طولاني با اقيانوس اطلس دارد. در شمال آن جبل‌الطارق و درياي مديترانه قرار دارد. مراکش همچنين از شرق با الجزاير، از غرب با اقيانوس اطلس، از جنوب با موريتاني همجوار ‌است.

 مطابق اصل ششم قانون اساسي، دين رسمي مراکش اسلام است. از قرن 11 ميلادي مذهب مالکي در اين کشور گسترده شده و اکثريت قريب به اتفاق مردم اين کشور از اين مذهب پيروي مي کنند.

البته در مراکش تعداد اندکي مسيحي و يهودي هم زندگي مي‌کنند. بر اساس اصل ششم قانون اساسي مراکش، دولت وظيفه دارد امکان انجام امور مذهبي آزادانه را براي همه شهروندانش فراهم سازد.

شهر فاس از ديرباز و حتي از زمان تاسيس توسط ادريسيان، شهري مذهبي بوده و جهت آموزش فقه مالکي و علوم قرآني بنيان نهاده شده‌ است.

حوزه علميه شهر فاس«جامعه القرويين» ناميده مي شود و از بزرگ‌ترين حوزه‌هاي علميه مراکش است. طلابي که در اين حوزه آموزش ديده اند به سراسر کشور جهت تبليغات ديني اعزام مي‌گردند.

به طور کلي مردم مغرب و مسلمانان مالکي با شيعيان سر ستيز ندارند و مردم عموما نسبت به کشور ايران احترام قائل هستند و آن را سرزمين فارس و سلمان فارسي مي‌خوانند و سلمان نزد آنها از احترام خاصي برخوردار است.

مسجد حسن دوم: مسجد حسن دوم در شهر کازابلانکا در کشور مراکش قرار دارد. اين مسجد بزرگترين مسجد مراکش و هفتمين مسجد بزرگ جهان است. اين مسجد که به لحاظ وسعت پس از مسجد الحرام و مسجد النبي قرار دارد و بخشي از آن بر روي آب قرار دارد.

بناي مسجد در 12 ژوئن 1986 آغاز شد و قرار بود که تا شصتمين سالگرد تولد پادشاه سابق مراکش(حسن دوم) در سال 1989 تکميل شود؛ ولي احداث مسجد تا 30 آگوست 1993 به طول انجاميد.

در زمان ساخت مسجد، 1400 کارگر روزانه و 1100 کارگر شبانه کار مي کردند. همچنين 10 هزار صنعتگر و هنرمند در مسجد مشغول کار بودند.

تمام مواد گرانيتي، گچي و فيروزه اي که در ساخت مسجد به کار رفته(به استثناي برخي از گرانيت هاي ايتاليايي ستون ها) از نقاط مختلف مراکش تامين شده است.

معماري اين مسجد يادآور مساجد دوره‌ فاطميان است و ميشل پينسيو، معمار فرانسوي، طراحي و ساخت آن را برعهده داشته است.

مناره مسجد حسن دوم، بلندترين مناره در جهان بوده و ارتفاع آن 210 متر مي باشد.

حدود 105 هزار نفر همزمان مي توانند در مسجد حسن دوم براي اداي فريضه نماز گرد هم آيند.(25 هزار نفر داخل مسجد - 20 هزار نمازگزار مرد و پنج هزار نمازگزار زن -  و 80 هزار نفر در محوطه بيروني)

ديوارهاي مسجد حسن دوم از بتون و مرمر ساخته شده است و فضاي داخلي آن داراي ستونهاي مرمري؛ و گنبدي است که با هنر معرق‌كاري تزيين يافته است.

ديوارهاي داخلي مسجد همچنين از گچبري‌هاي بسيار زيبايي برخوردار است. در ساخت بناي اصلي اين مسجد 65 هزار قطعه سنگ مرمر به كار رفته است و دو هزار و 500 ستون دارد.

سنگ ‌هاي بسيار نفيس و آيينه‌كاري‌هايي به رنگ‌هاي سبز و سفيد، نماد زندگي و صلح، در ديوارها، ستون‌ها و اضلاع مناره‌ اين بناي اسلامي به‌ چشم مي‌خورد.

گنبدهاي بلورين صحن اين مسجد با درخششي بسيار زيبا، شگفتي خارق‌العاده‌اي به اين مكان مقدس بخشيده است.

دو سوم بناي مسجد روي آب قرار داشته، کف آن شيشه اي بوده و امکان ديدن آب اقيانوس اطلس را براي نمازگزاران فراهم مي کند. تنها يك سوم بناي مسجد بر روي زمين قرار دارد. در مسجد حسن دوم فانوسي در جهت مکه مکرمه از بالاي مناره نورافشاني مي کند.

مسجد همچنين داراي درهاي الکترونيکي و سقف متحرک است. معماري اين مسجد مشابه مسجد الحمرا و مسجد بزرگ کوردوبا در اسپانيا مي باشد.

سالن‌ ويژه‌‌ دعا و نيايش، كلاس‌هاي آموزش قرآن، كتابخانه، سونا و سالن ويژه‌ برگزاري كنفرانس‌هاي اسلامي از ديگر بخش‌هاي اين مسجد است.

مسجد حسن دوم و مسجد تينمل تنها مساجدي در مراکش هستند که غير مسلمانان هم مي توانند وارد آن شوند. هر شخصي مي تواند با خريد يک بليت از توضيحات راهنمايان تور در مورد معماري اين مساجد استفاده کند.

اهالي کازابلانکا نظرات متفاوتي در مورد اين مسجد دارند. برخي از داشتن چنين مسجد زيبايي به خود مي بالند. بعضي ديگر با توجه به هزينه سنگين ساخت مسجد (800-500 ميليون دلار) عقيده دارند که اين هزينه گزاف مي توانست صرف مقاصد ديگري شود. 

 

چهارشنبه 17 خرداد 1391 - 10:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری