يكشنبه 11 خرداد 1399 - 4:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

پرويز تلکه بگير نيست

 

 

گفت وگو با زهير ياري کارگردان و بازيگر نمايش عشق من حامد بهداد

 

مقدمه : تئاتر کافي شاپي دو سه سالي است که مورد توجه هنرمندان تئاتر قرار گرفته است و با استقبال خوب مخاطبان تئاتري روبه رو شده است و بتدريج جايگاه خودش را به عنوان يک تئاتر با ويژگي هاي مستقل و حضور نگاه تخصصي  پيدا مي کند . نمايش عشق من حامد بهداد نيز موضوعي جذاب دارد و به تعلق خاطر دو جوان آس و پاس مي پردازد که سوداي شهرت و ثروت را دارند . با زهير ياري در باره ويژگي هاي اين نمايش گفت و گويي انجام داده ايم .

 

آيا پرويز به لحاظ خاستگاهي متعلق به طبقه پائين جامعه است ؟

بله ، پرويز يک دستفروش است که در حول و حوش چهارراه وليعصر بساط مي کند و خانواده اش هم به لحاظ اقتصادي وضعيت پائيني دارند و جزو قشر سنتي جامعه هستند . پرويز عاشق يکي از بازيگران سريال هاي تلويزيوني است و اين دختر کعبه آمال و آ رزوهايش شده است .

 

شغل دستفروشي پرويز چقدر معرف کاراکتر او است ؟

به حال پرويز آدم با هوش و اهل ارتباطات اجتماعي است و شغل دستفروشي هم نيازمند روابط عموي قوي و هوش بالا دارد تا بتواند با مشتري ارتباط درستي برقرار کند . با شنيدن يکي دو کلمه از دهان آدمها مي تواند به راحتي متوجه شود که بايد از چه طريقي مي تواند نظر مثبت طرف مقابل را جلب کند و با هر کسي با چه ادبياتي مي تواند صحبت کند .پرويز البته آدم فرصت طلب و تلکه بگيري هم نيست . ا فشين هاشمي به گونه اي متن نمايش را نوشته که تماشاگر حين ديدن اجرا تصور مي کند پرويز آدم تلکه بگيري است و در آخر نمايش ازمرد جوان علاقمند ديدن حامد بهداد کلي پول مي گيرد .

 

آيا به اين مسئله اعتقاد داريد که به خصوص در نيمه اول نمايش بيشتر ديالوگ هاي جذاب که مخاطب با آن ارتباط برقرار مي کند از جانب شخصيتي که ا فشين هاشمي  آن رابازي مي کند ادا مي شود ؟

چندان به اين قضيه اعتقاد ندارم و معتقدم ديالوگ ها خوب بين دو بازيگر نمايش توزيع شده است . پرويز هم ديالوگ هاي جذاب و خنده داري دارد که باعث خنده مخاطب مي شود .در باره اينکه در بخش اول نمايش کمتر اين نوع دالوگها از دهان پرويز شنيده مي شود علت اين است که او در اين بخش بيشتر شنونده است و طرف مقابلش را تخليه اطلاعاتي مي کند و حرف هايي که از دهان مرد جوان مي شنود در فاصله چند دقيقه با کمي تغيير و پس و پيش کردن جمله به خودش پس مي دهد .

 

آيا علاقه داريد تجربه مجددي در عرصه حضور در نمايش هاي کافي شاپي داشته باشيد ؟

هميشه هر کار خوب و متفاوتي در هر حوزه تصويري و صحنه اي به من پيشنهاد شود آن را مي پذيرم .

 

واکنش هاي  حامد بهداد در مورد اين نمايش چگونه بود ؟

حامد بهداد در حين تمرينا ت هم مدام با ما در ارتباط بود و سر صحنه مي آمد و يک تعامل دو طرفه ميان ما و حامد بهداد وجود داشت و چون نمايش با محوريت حامد بهداد بود علاقه داشتيم تا او هم در حين کار حضور داشته باشد . موقعي که بهداد تمرينات کار را ديد واکنش خوب و مثبتي داشت و در شروع تمرينات آنقد ر با متن ارتباط برقرار کرده بود که عجيب و غريب مي خنديد و در پايان چند تمريني که آمد حتي احساساتي شد و گريه هم کرد و با دوشخصيت نمايش احساس همذات پنداري کرد و همانطوريکه از قبل قول داده بود در شب اجراي نخست نمايش به سالن آمد و در کنار ساير تماشاگران نمايش را ديد . بعد از خاتمه نمايش هم خيلي احساس رضايت داشت .

 

شکل گيري اجراي اين نمايش چگونه انجام شد ؟

با افشين هاشمي سالها است که دوست و رفيق هستم که به جز حضور مشترک در نمايش شکار روباه فرصت همکاري با هم را پيدا نکرده بوديم . روزي با من تماس گرفت و گفت نمايش نامه اي باعنوان رضا بيک اينماوردي نوشته ابراهيم مکي را خوانده است و مي تواند براساس پيرنگ اين نمايش نامه متن جديدي در باره يکي از بازيگران ايراني بنويسد . من از اين پيشنهاد استقبال کردم . در ابتدا هاشمي پيشنهاد داد که بر اساس شخصيت جمشيد هاشمپور متن را بنوسيد اما در ادامه با مشورت به نتيجه رسيديم که جمشيد هاشمپور ستاره اي متعلق به دهه هفتاد است و جوانهاي امروزي چندان با او و فيلم  هايش آشنا نيستند . در ادامه به حامد بهداد رسيديم که شخصيت جذابي دارد و بين جوانها هم فوق العاده محبوب است . در نوشتن متن به المان هاي روز و جذاب و خنده دار بودن متن توجه شد .

 

 

 

چهارشنبه 17 خرداد 1391 - 10:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری