چهارشنبه 2 تير 1400 - 22:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

محمدرضا صادقي

 

داستان هايي از سرزمين بنگال

 

 

نگاهي به کتاب «قصه هاي ببر» با ترجمه محمدرضا سرشار

 

کتاب «قصه هاي ببر» نوشته ليلا مجومدار، نويسند بنگالي با ترجمه محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)، نويسنده و منتقد ادبي معاصر توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

البته اغلب خوانندگان داستان در ايران، محمدرضا سرشار را به عنوان يک داستان نويس مي شناسند. محمدرضا سرشار همزمان با کار نويسندگي، سال ها به عنوان گوينده قصه ظهر جمعه در راديو فعاليت داشته که بسياري از ايرانيان و فارسي زبانان همواره خاطره هاي فراواني از شنيدن قصه هاي شنيدني با صداي اين نويسنده از راديو دارند. با اين حال، کتاب قصه هاي ببر که در واقع اولين کتاب ترجمه اي محمدرضا سرشار از زبان انگليسي براي مخاطبان سال هاي آخر دبستان و دوره راهنمايي تحصيلي است، نخستين بار در سال 1367با شمارگان 22,000 نسخه منتشر شد و از همان آغاز مورد توجه مخاطبان و دست اندر کاران کتاب کودک و نوجوان قرار گرفت؛ به گونه اي که  تا سال 1376با جمع شمارگان 39,500 نسخه به چاپ سوم رسيد. از آن پس با رکودي که در بخش انتشارات حوزه هنري پديد آمد و سپس نيز با تغيير مديريتي که  در حوزه هنري و بالطبع انتشاراتي آن پديد آمد، تا سال1376 کتاب هاي کودک و نوجوان  اين انتشاراتي عملا از اولويت کاري اين مجموعه خارج شد. تا آن که با فعال شدن مجدد اين بخش در سال 1386 و به ويژه اجراي" طرح تجميع آثار" برخي نويسندگان  از جمله محمد رضا سرشار  توسط ناشر مذکور,"قصه هاي ببر "نيز از سال 1387 به جريان تجديد چاپ وارد شد و طي سال جاري به چاپ ششم رسيد.

کتاب "قصه هاي ببر" مقدمه کوتاه از تريگانا سن، وزير آموزش و پرورش وقت هند دارد که در آن آمده است: زندگي در يک روستا، وقتي که پيوسته ببرهايي در اطراف آن پرسه بزنند، بسيار هيجان انگيز مي شود. چندين سال پيش، در اطراف دهکده اي به نام ماشوآ، واقع در بنگال شرقي، پيوسته، ببر ها پرسه مي زدند. در همان زمان، ببرهايي هم بودند که در اطراف تپه هاي آبي کاچار، به اين طرف و آن طرف مي رفتند. در جنگل هاي برمه و تايلند نيز ببر هايي بودند که رفت و آمد آدم ها را در آن جا تماشا مي کردند. و در منطقه کوهستاني لوشايي، واقع در شمال شرقي هند، ببر هايي بودند که تقريباً، تبديل به آدمخوار مي شدند.

ما تعدادي زيادي از اين ببر ها را در داستان هاي اين کتاب مي بينيم. داستان ها هيجان انگيزند. بعضي آميخته با شوخي و خوشمزگي اند، و برخي غم انگيز. اما همه آن ها به طرز زنده اي بيان شده اند. بعد از خواندن اين داستان ها، ما بيشتر راجع به ببر ها خواهيم دانست.

خانم ليلا مجومدار که اين داستان ها را نوشته است، به خاطر سهمي که در ادبيات کودکان بنگال دارد، مشهور است؛ و«داستان هاي ببر»، افتخاري ديگر بر افتخارات اوـ در اين زمينه- خواهد افزود. قبل از شروع قصه هاي اصلي کتاب، ليلا مجومدار به عنوان نويسنده هم مقدمه اي دارد که در آن با زبان داستاني اشاره مي کند که حکايت هاي اين کتاب برگرفته از واقعيت هاي دوران زندگي کودکي خود او است.

کتاب حاضر شامل يازده حکايت شيرين و اغلب طنزآميز است. شخصيت محوري همه اين حکايت ها يک يا چند ببر است که ماجراهاي آن در ارتباط با زندگي مردم بومي منطقه بنگال غربي هند مطرح مي شود.

اين حکايت ها عبارت اند از:ماجراي يک گوساله، فايده ديگر نارگيل، تعقيب، يک داستان غم انگيز، ميهمان صاحب سياه، ساعت شماطه دار، ببر آدمخوار، در ميان طبيعت وحشي، در تپه هاي لوشايي، ببري که براي شام آمد و حيوانات دست آموز خطرناک

چاپ ششم اين کتاب با تصاوير دو رنگ از تصويرگر هندي کتاب در قطع وزيري کوتاه با تعداد صفحه هاي 72و شمارگان 2500 نسخه توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنري منتشر شده است.

 

 

 

سه‌شنبه 16 خرداد 1391 - 10:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری