چهارشنبه 2 تير 1400 - 22:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان تهران

 

گشاده‌رويي در مكتب اسلام

 

مقدمه: 

يكي از حقوقي كه مومنين بر يكديگر دارند گشاده رويي و حسن برخورد در وقت ملاقات همديگر است. البته گشاده رويي و بشاشتي كه از عمق وجود و صدق خلوص انسان برخيزد. آنچنانكه مومن به عنوان يك عبادت و امر الهي به آن بنگرد و در واقع مهم ترين عامل ارزش دهنده به اعمال و گفتار ما همين ديدگاه است.

آثار و فوايد اين عمل بسيار است كه بر اساس آيات و احاديث در حد وسع خويش به آن
مي پردازيم.

گشاده رويي عامل ايجاد خلوص هرچه زيادتر در دوستي است.پيامبر اكرم (ص) مي فرمايد: سه چيز است كه دوستي انسان را با برادر مسلمانش صفا دهد و خالص گرداند. (1)

1 هميشه با خوشرويي با او برخورد كند و اين خود يكي از امتيازات و ويژگي هاي مومن است كه خوش برخورد و گشاده رو است. اگر چه در حوادث روزگار قلبي مملو از غم و اندوه داشته باشد.آري مومن به هنگام ملاقات و معاشرت با ديگران رنج و حزن خود را ظاهر نمي سازد بلكه با چهره اي بشاش مواجه مي شود.

اميرالمومنين (ع) فرمود: شادي مومن در رخسار و اندوهش در دل اوست. (2)

2 بنا به فرمايش رسول خدا (ص) ، گشاده رويي و خوشرويي، حقد و كينه را از بين مي برد. (3)

3 دلها را جذب مي كند.

آري، آن خوشرويي كه از صدق و صفا و اتحاد و اخوت و امتثال امر الهي برخيزد مي تواند دلها را جذب و دوستي ها را استحكام و تداوم بخشد.نه عامل مادي و ثروت و انگيزه هاي ديگر و آنهايي كه فكر مي كنند فقط با پول و عوامل مادي مي توانند در دلها جاي گيرند سخت در اشتباهند.

همانگونه كه پيامبر (ص) مي فرمايد: شما نمي توانيد با اموالتان دلها را جذب كنيد.مگر با روي گشاده. (4)

اميرالمومنين(ع) فرمود: عامل محبت و دوستي گشاده رويي است. (5)

و باز امام علي(ع) مي فرمايد:گشاده رويي، عامل الفت با يكديگر و كمند دوستي است. (6)

4 نشانه كمالات نفساني است.

انسان مومن كه به خدا و توحيد معتقد است و نور پروردگار در قلب او چون چراغي نورافشان مي درخشد ، انوار وحدت و يگانگي آن بايد در تمام وجود و اعضا و جوارحش پرتو افكند.يعني آنچه كه در ظاهر او آشكار مي گردد بايد آينه اي باشدتا كرامت نفس و علو همت و بزرگي روح او را بنماياند.

از جمله اين موارد حسن برخورد و معاشرت و گشاده رويي مومن است.از اين روست كه امير مومنان (ع) اين تبلور و تجسم تمامي مكارم و سجاياي انساني و صفات الهي مي فرمايد: گشاده روئي نشانه و نمودي از كرامت نفس و بزرگواري توست. (7)

بنابراين با تأمل در اين فرمايش به ظاهر كوچك در مي يابيم كه كه اين خصلت گشاده رويي و نظاير آن يك رسم خشك و خالي و با تظاهر نيست.بلكه مومن مي تواند با نيت امتثال امر الهي و اداي حقوق برادري و چيزخواهي آنرا با عمق جان و كمالات روحاني و كرامت نفساني خويش پيوند دهد و با گسترش و تكرار آن بر ايجاد و استحكام صفات و ارزش هاي معنوي خود توفيق يابد.

امام علي(ع) فرمود: گشاده رويي سيره آزادگان و از اولين عطايا و آسانترين سخاوتمندي انسان به ديگران است. (8)

5 برحسنات مومن مي افزايد: موجب بخشش گناهان مي شود.

امير مومنان(ع) فرمود: به هنگام ملاقات با مومنين با ايشان مصافحه كرده و با گشاده رويي با آنها مواجه شويد كه در اينصورت موقعي كه از يكديگر جدا مي شويد گناهي بر شما نخواهد ماند. (9)

يكي از آثار و بركات خوشرويي و بشاشيت با برادر مومن بخشيده شدن گناهان و دخول در بهشت است .

نبايد تعجب كرد و آن را بعيد تصور نمود.چون جنبه ملكوتي و نيت اين عمل است كه چيز ارزشي به آن مي دهد . هنگامي كه مومن با اخلاص و صفاي تمام به نيت امتثال امر پروردگارش كه فرموده با برادر مومنت .

و همين اخلاص و اطاعت امر خدا و نيت قرب به او و اداي حق برادري و محبت به جنبه ملكوتي عمل اوست كه ارزشي آنچنان به او ميدهد و باعث مي شود خداوند متعال با تفضل و عنايت و كرم خويش گناهان او را بيامرزد .بنابراين وقتي خداوند گناهان كسي را بيامرزيد اين شخص وارد بهشت مي شود.

امام باقر(ع) فرمود: لبخند انسان به چهره برادر ديني اش حسنه است. (10)

انسان ها نيازمند محبت اند و اين تشنگي جز با ملاطفت و خوشرويي برطرف نمي شود.

امام صادق(ع) فرمود: كسي كه از چهره برادر ديني اش رنج و اندوهي را بزدايد خداوند به پاداش آن ده حسنه در نامه اعمالش مي نويسد. (11)

و باز امام صادق(ع) فرمود: هر مسلماني كه با مسلماني ديدار كند و در برخورد او را شادمان سازد خداي متعال نيز او را خوشحال و مسرور خواهد ساخت. (12)

هنرمند كسي باشد كه بتواند غبار غم از كسي بزدايد.

از رموز موفقيت حضرت رسول اكرم(ص)، در دوران رسالت خويش اخلاق نيكو و برخورد شايسته و جذاب با مردم بود و همين موضوع دلها را جذب مي كرد . دشمنان را دوست مي ساخت و كينه ها را به مهرباني مبدل مي كرد.

گشاده رويي نيكوترين برنامه هاي دين در حيطه معاشرت است.

حفظ ارزش هاي دين و سنت هاي سودمند و ريشه دار دين از عوامل تحكيم در خانواده هاست به ويژه در مناسبت هاي ملي در اعياد و وفيات و آغاز سال جديد فرصت طبيعي و مناسبي براي عمل به اين سنت دين است.

خداوند به ما توفيق درس گرفتن از مكتب و معارف دين را عنايت بفرمايد.

منابع:

1) اصول كافي، شيخ كليني، جلد 4، صفحه 457

2) نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره325

3) دارالسلام، نوري، جلد 3 ، صفحه 380

3) الدرالمنثور، ابن ميثم بحراني، ص 106

4) دارالسلام ، ج3، ص427

5) غررالحكم،‌ آمدي،‌ فصل38،‌ ص 432

6) همان، فصل اول،‌ ص27

7) همان، ص345

8) غرر الحكم ، آمدي، ص 34و33

9) دارالسلام، پيشين، ص381

10) اصول كافي، شيخ كليني، ج2،‌ ص188

11) همان، ج2،‌ ص206

12) همان ، ج2 ، ص 192

حجت الاسلام حسين ولي اللهي

كارشناس فرهنگي تبليغات اسلامي شمال غرب تهران

 

 

سه‌شنبه 16 خرداد 1391 - 9:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری