چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

خرم ، خونين ، جاودانه

 

خرم ،‌ خونين ، جاودانه / پژوهش و نقد / روايت ديگر / 1

نويسنده : محمدجواد جزيني

چاپ و تيراژ : اول 90/1000 نسخه

ناشر : كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

سخن ناشر ، تحليل محتوايي كارنامه نشر كتاب درباره خرمشهر ،  منابع ماخذ ،‌ زنان ؛ اسطوره‌هاي ايثار نگاهي به سيماي زنان در جنگ ، جلوه شهادت در داستان‌هاي جنگ ، شهادت محور اصلي داستان ، شهيد موضوع فرعي رمان ، تاثير شهيد بر شخصيت‌هاي ديگر ، شهادت و تاثير آن در خانواده ، شهادت و تاثير آن در دوستان شهيد ، شهادت در اسارت ، شهيد مفقودالاثر ،‌ خرمشهر شهيد شهرها و همچنين داستان جنگ و ادبيات مهاجرت عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند . كتاب حاضر دربرگيرنده سه مقاله پيرامون ادبيات مقاومت است . سه مقاله تحليلي پيرامون آثار منتشره درباره خرمشهر از سقوط اين شهر تا آزادسازي آن مي‌‌‌باشد . در پايان هر يك از مقالات فهرستي از منابع و كتابشناسي مربوط به آن مقاله وجود دارد كه براي پژوهشگران اين مبحث بسيار مفيد و ارزنده است .

اين كتاب تحليل مي‌‌كند كه در حماسه هشت سال دفاع مردانه ملت ايران در برابر متجاوزان بعثي ، شهرهاي بسياري مورد هجوم و آسيب دشمن قرار گرفتند . اما در ميان همه اين شهرها ،‌ خرمشهر ويژگي خاصي دارد . شهري كه تا مرز نابودي كامل ، ويران شد و سوخت ،‌ اما به همت شريف‌ترين فرزندانش ،  همچون ققنوس از دل خاكستر خويش بار ديگر روئيد و باليد .

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

در بخشي از مقاله « زنان ،‌ اسطوره‌هاي ايثار نگاهي به سيماي زنان در جنگ » مي‌خوانيم :

با هجوم ارتش عراق به مرزهاي ايران در شهريور سال 1359 جنگي آغاز شد كه هشت سال به طول انجاميد . اين جنگ نسبتا ً طولاني تاثيرات فراواني بر زندگي اجتماعي – سياسي – اقتصادي و فرهنگي كشور داشت . اگر چه تجاوز با قطعنامه 598  در سال 1368 به پايان رسيد ، اما تاثيرات آن سالها باقي خواهند ماند . در طول سالهاي جنگ ،‌ مردان و زنان بسياري با بيرون راندن دشمن از سرزمين اشغال شده خود ، رشادت‌ها و حماسه‌هاي بسياري آفريدند ،‌ تجلي اين رويداد در آثار منتشر شده اين سالها انعكاس نسبتا ً عميقي داشته است . در اين پژوهش تلاش شده است جايگاه زنان ايثارگر و شهيد در آثار مكتوب دفاع مقدس مورد بررسي قرار گيرد.

خرم ،‌ خونين ، جاودانه / پژوهش و نقد / روايت ديگر / 1به قلم محمدجواد جزيني در چاپ نخست خود با قيمت 1300 تومان توسط كتابهاي سيمرغ وابسته به انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 16 خرداد 1391 - 9:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری