يكشنبه 11 خرداد 1399 - 13:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پرنده در باران

 

 

پرنده در باران / فيلمنامه / روايت ديگر / 7

نويسندگان : محمدرضا رحماني / ابوالفضل طاهرخاني

چاپ و شمارگان : اول 90- 1000 نسخه

ناشر : كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

فرشته ، مادر ، مريم ،‌ شهرام ،‌ مادر شهرام ، پرستار ، فريبا و دكتر بهرامي شخصيت هاي اين فيلمنامه را تشكيل مي‌دهند . فيلمنامه از آنجا آغاز مي‌شود كه فرشته ، دختري نوزده ساله با لباس عروسي در فضاي مه‌آلود مسيري را طي مي‌كند كه ناگهان صداي زنانه‌اي از اعماق مه او را صدا مي‌زند . فرشته به دنبال صدا اطراف را جستجو مي‌كند و هر چند قدم مسيرش را به چپ يا راست تغيير مي‌دهد . در بخشي از اين فيلمنامه مي‌خوانيم :

{ مريم مسير راهروي بيمارستان را طي مي‌كند ، در نيمه راه با دكتر بهرامي برخورد مي‌كند. }

دكتر بهرامي : بالاخره راضيش كردي كه بستري بشه.

مريم : تلاش شما هم در اين زمينه موثر بود.

{ دكتر سكوت مي‌كند ابتدا سرش را پايين مي‌اندازد و بعد سرش را بلند مي‌كند .}

دكتر بهرامي : خواهش مي‌كنم . باور كنيد اين را از صميم قلب ميگم ، دوست دارم فرشته با سلامتي پيشتون برگرده.

مريم : نظر لطفتونه.

دكتر بهرامي : من خودم مزه تنهايي رو چشيدم ،‌ نميخوام شما هم بدون فرشته باشين.

{ دكتر براي لحظه‌اي رفتن مريم را تماشا كرده و بعد طول راهرو را طي مي‌كند .}

 

پرنده در باران / فيلمنامه / روايت ديگر / 7 به قلم محمدرضا رحماني و ابوالفضل طاهرخاني در چاپ اول خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 10000 ريال توسط كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

سه‌شنبه 16 خرداد 1391 - 9:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری