پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 13:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

حسرت خيس

 

حسرت خيس / داستان كوتاه / روايت ديگر / 14

نويسنده : فرخنده حق‌شنو

چاپ و شمارگان : اول 90- 1000 نسخه

ناشر : كتابهاي سيمرغ وابسته به انتشارات اميركبير

 

مجموعه داستان كوتاه حسرت خيس شامل 13 داستان از فرخنده حق‌شنو درباره دفاع مقدس است . حق شنو اين سيزده داستان را در فواصل زماني مختلف به نگارش درآورده است . يك مشت خاك گرم ، نهر دو عيجي ، يخ‌بندان ، باور نمي‌كنم ، مهر خاموش ، اُم ،‌اسير ، حسرت خيس ، گفته بودي كه مي‌آيي ، خرقه ، اتوبوس صبح ، مراقبت ويژه و همچنين من تو آبادي جا ماندم عناوين داستاني اين مجموعه را تشكيل مي‌دهد .

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که جنگ که آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه ها جنگ شتافتند ، و آنها که ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامه از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند . نوقلمانان جنگ ديده از نخستين ماههاي وقوع تجاوز به خاک ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند ، و نخستين گام ها را براي خلق داستان را در اين  تجربه سترگ و در اين وادي کشف و شهود معناها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند . ناشر مي افزايد که بخش بزرگي از شبه داستانها  ، داستان هاي کوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي برآمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد ، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفه حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي ، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يک هدف يعني رساندن « پيام » وظيفه نويسنده عجالتا ً انجام شود . ناشر تاکيد مي کند که ناديده گرفتن آن تلاش ها ، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسه عظيم جانانه رزمندگان و ملت ايران است .

کتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير ناشر مجموعه « روايت ديگر » در پايان مقدمه يادآور مي شود که اکنون بعد از گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رويت کل مجموعه آن رويداد بزرگ و درک هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسه عظيم فراهم آمده است و در گوشه و کنار کشور تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان با ذوق و هوشمندي مشاهده مي شود که تعهد ، درک ، جستجو و تکنيک را باهم آميخته اند تا درباره حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثار ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند . ناشر در ادامه بيان مي کند که مجموعه « روايت ديگر »  با ورود به حوزه داستان ، داستان کوتاه ، نمايشنامه ، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خوانندگان مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در کنار نوقلمان و جوانان نويسنده امروزي قرار دهد  و با همراه شدن  با اين داستان نويسان « جنگ نديده و جنگ ديده » و ارج نهادن به شور و اشتياق آفرينشگرانه آنها سهمي هرچند اندک در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد .

داستان « گفته بودي كه مي‌آيي » روايت زني است كه به كابوسي شبانه دچار مي‌شود و اين كابوس مدام با او همراه است و او را به ترديد مي‌اندازد و داستان تا رهايي زن و پي بردن به واقعيت ماجراي زندگي اش پيش مي‌رود. در بخشي از اين داستان مي‌خوانيم :

تصوير آنروزها باز از جلوي چشمش رژه مي‌رفت . آن روزهاي بحث از غيب و شهود . ماوراء و حضور كه هيچ كدام در باورش نمي گنجيد . « مگر مي‌شود ؟ » وتصوير آنروز كه پلاك همسرش را ناباورانه بوييده بود و گفته بود گفته بودي كه مي‌‌يايي . و زمزمه كرده بود : تا پيكرت را نبينم باور نمي‌‌كنم . باوري غريب دلش را بي‌تاب مي‌كرد . باوري كه نمي بايست قبولش مي‌‌كرد . كسي جز او نمي توانست باشد . « لابد برگشته . »

اين احتمال دوباره ترديدهايش را براي كاري كه كرده بود بيشتر مي‌كرد . براي همين ترديدها بود كه تا آخرين لحظه جواب مثبت به ازدواج را نمي‌داد . مي‌خواست باز منتظر بماند . هفت سال صبر كرده بود ،‌ بايد باز صبر مي‌كرد. . « يعني خودش است ؟ پس آن پلاك ؟ »

حسرت خيس / داستان كوتاه / روايت ديگر / 14 به قلم فرخنده حق‌شنو در چاپ اول خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 13000 ريال توسط كتابهاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

                                

 

 

چهارشنبه 10 خرداد 1391 - 10:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری