چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 16:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

133 نفر آخر

 

133 نفر آخر / خاطرات آزاده جانباز شريف صابري

نويسنده : محسن سنچولي پردل

ويرايش :‌ زهرا قاسمي

چاپ و شمارگان : اول 90- 2500 نسخه

ناشر : سور مهر

 

اشاره ، مقدمه ، زندگي نامه ، حضور در جبهه ،‌ انفجار موشك كاتيوشا ، ايثار و از خودگذشتگي ،‌ شب عمليات ، زاويه‌ياب فرماندهي ، حضور نماينده امام  ،‌آيت‌الله عبادي در منطقه ، نحوه شهادت شهيد اكبر منصوري ، عبور از ميدان مين ، شليك به هواپيماي f4 ايراني ، حضور در خط مقدم براي كندن سنگر  ديدباني ، يازده شبانه‌روز بيداري در منطقه ، پرواز به سوي زاهدان ،‌ اسارت ،‌ اولين‌ روزهاي اسارت ، فرار سه نفر از اردوگاه ،‌ خوردن آب آفتابه ، گوش كردن به اخبار جنگ ،‌ اصلاح موي سر ،‌ شهادت در اسارت ،‌ خاطره روز مبعث حضرت رسول ( ص ) ،‌ تنبيه براي نماز خواندن ، حلواي بي‌شكر ، فرار ناموفق ، انفجار در اردوگاه 14 ، روزه با رياضت ،‌ تنبيه به خاطر نگاه كردن به سيم خاردار ،‌ اسراي شهيد ، نمايش در اسارت ،‌ رحلت حضرت امام خميني ( ره ) ، زلزله رودبار و منجيل ، تشويق به پناهندگان سياسي از سوي گروهك‌ها ،‌ برگرداندن اسكناس ؛‌ آزادي و تصاوير عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند .

دفتر مطالعات و ادبيات پايداري مراكز استاني در اشاره كتاب حاضر بيان مي‌كند كه انقلاب اسلامي يكي از شگرف‌‌ترين انقلاب هاي مردمي مي‌باشد كه در تحقق و شكل‌گيري آن ،‌ عناصر مختلفي نقش داشته‌اند كه مي‌توان بارزترين آنها را رهبري ديني و عشق و علاقه مردم به اسلام و دفاع از ارزش‌هاي آن دانست . اين دفتر مي‌افزايد كه با شروع جنگ تحميلي توسط رژيم بعث عراق ،‌همه اقشار و اقوام ايراني احساس كردند كه تماميت ارضي كشور و انقلاب  اسلامي در معرض تهديد جدي قرار گرفته است و اين خود شروع فصل جديدي از حماسه آفريني ايرانيان غيور بود . در اين اشاره كتاب 133 نفر آخر را خاطرات يك جوان سيستاني معرفي مي‌كند كه سالهايي از عمر خود را در اردوگاههاي رژيم بعثي عراق سپري كرده و گوشه‌هايي از زندگي جوانان سرافراز اين مرز و بوم را در زندان‌هاي رژيم بعثي به تصوير كشيده است .

محسن سنچولي پردل نيز در مقدمه كتاب حاضر آزادگان را اسناد و شاهدان زنده دوران دفاع مقدس و اسارت معرفي مي‌كند كه حرفهاي ناگفته بسياري در سينه دارند . سنچولي پردل ادامه مي‌دهد كه بسياري از آزادگان حاضر به بازگوكردن اين اسرار نيستند و اين وظيفه ديگران است كه اين فرهنگ غني و پرمحتوا و اين روزهاي شور و حماسه را به نسل‌‌هاي بعد منتقل كنند و به آنها بگويند كه دوران هشت سال دفاع مقدس مردم ايران اسلامي با همه جنگ‌هاي دنيا فرق داشت . وي شريف صابري را معلمي ساده معرفي مي‌كند كه در بخش جزينك شهرستان زابل زندگي مي‌كردند ؛‌ مرد خوش‌صحبتي كه هر چه پاي حرفهايش بنشيني خسته نخواهي شد . شريف صابري در سال 1365 به خدمت مقدس سربازي مي‌‌رود و در سال 1367 سال پايان جنگ به اتفاق همرزمانش درست همانروزهايي كه قطعنامه پذيرفته شد به اسارت بعثي‌ها در مي‌آيند. او بعد از اسارت در آموزش و پرورش استخدام و در دبيرستان بخش جزينك به كار مشغول مي‌‌‌شود .

در بخش «‌اسراي شهيد » كتاب حاضر مي‌خوانيم :

در طول مدت اسارت ، يعني از ابتداي ورود به اردوگاه اصلي كه همان اردوگاه 14 واقع در استان صلاح الدين بود ،‌ تا روزي كه از قيد اسارت آزاد شديم ، سه نفر از همرزمان و هم سنگرانمان به علت گرسنگي و تشنگي و نبود فضاي بهداشتي سالم با وضعي اسفبار به شهادت رسيدند ... دوستاني كه ياد و خاطرشان در دلم زنده خواهد ماند در مسير اردوگاه به بيمارستان شهيد شدند . وضع جسمي شان خيلي خراب بود . حتي موقع آمارگيري توان نشستن در صف را نداشتند . هيچ دارويي براي جلوگيري از اسهال و خون‌ريزي كه نود درصد بچه‌ها با آن دست و پنجه نرم مي‌‌كردند ،‌به افراد داده نمي‌شد .

وقتي بيماران به حالت احتضار مي‌افتادند ، فقط آمبولانس مي‌آمد  و آنها را از جلوي چشم بقيه مي‌برد . اگر كسي جرات مي‌كرد و يا مترجم را مجبور مي‌كرديم بپرسد چه شده ، فقط مي‌گفتند : « الموت ». يعني مرد . به ما نمي‌گفتند كه كجا دفنشان مي‌كنند . همه منتظر بوديم كه اين ماجرا براي ما هم اتفاق بيفتد . هيچ كس خودش را در  امان نمي‌دانست . بيماري واگيردار بين افراد شايع شده بود تا اينكه سهميه غذاي بخور نميرمان به دو وعده افزايش يافت ،‌يعني صبحانه و نهار.

133 نفر آخر / خاطرات آزاده جانباز شريف صابري در چاپ اول خود با شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 2900 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر انتشار يافته است .

 

 

 

سه‌شنبه 9 خرداد 1391 - 15:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری