چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 14:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

کتاب‌هايي مثل «نورالدين پسر ايران» اسناد هويتي ملت ما هستند

 

 گزارش تجليل از پديدآورندگان «نورالدين پسر ايران» در تبريز

پديد آورندگان کتاب "نورالدين پسر ايران" با حضور رئيس حوزه هنري تبليغات اسلامي کشور و معاون پارلماني رئيس جمهوري در تبريز تجليل شدند.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:  مراسم تجليل از پديدآورندگان کتاب «نورالدين پسر ايران» با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون پارلماني رئيس جمهوري، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، نور‌الدين عافي جانبار دوران دفاع مقدس و راوي کتاب مذکور شامگاه چهارشنبه شب 3 خرداد در تالار وحدت دانشگاه تبريز برگزار شد.

ميرتاج الديني: چهره‌هاي دفاع مقدس الگوهاي مناسبي براي جامعه انساني هستند
  
 حجت الاسلام والمسلمين سيد محمدرضا ميرتاج الديني معاون پارلماني رئيس جمهور در اين مراسم در سخناني: فرهنگ سازي شاخصه اصلي دوران دفاع مقدس است چرا که کساني در صف اول اين دفاع مقدس حضور داشتند که از نظر سن و سال در پايين ترين سطح اما از نظر اعتقاد و بصيرت در بالاترين حد بودند.
 
 وي افزود: اکنون که داستان‌هاي حقيقي با شخصيت‌هاي واقعي در دسترس مردم قرار دارند، بايد نهايت استفاده را از آنها براي نقش‌آفريني در عرصه تربيت و تبليغ ببريم.

معاون پارلماني رئيس جمهوري ادامه داد: فعالان اين عرصه بايد به دنبال راهي براي انتقال بهتر پيام دفاع مقدس بگردند و البته ادبيات بهترين زبان براي انتقال مفاهيم ارزشمند اين عرصه است اما نحوه عرضه بايد شناخته شود.
 
 ميرتاج الديني، استان آذربايجان شرقي را داراي ظرفيت‌هايي ويژه در زمينه خلق آثار ادبي ماندگار در حوزه دفاع مقدس توصيف کرد و گفت: شاهکارهاي ادبي جنگ بيشتر از اين استان به وجود آمده و اين حاکي از وجود نويسندگان توانا در ادبيات پايداري اين خطه از کشورمان است.
 
 وي در پايان خواستار توجه جدي به انتقال مفاهيم دفاع مقدس به نسل حاضر شد و تصريح کرد: تنها گوشه‌اي از اين مفاهيم به نسل ما و دنيا انتقال يافته که نتيجه آن الگو گيري رزمندگان لبنان و فلسطين از آنهاست.
 

مومني شريف: کتاب‌هايي مثل «نورالدين پسر ايران» اسناد هويتي ملت ما هستند  

 در ادامه اين برنامه محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در سخناني گفت: با مدد گرفتن از شهدا و انديشه هاي والاي آن ها انتظار مي رود ادبيات ما جايگاه خوب و ويژه اي در آينده ادبيات جهان به خود اختصاص دهد.


وي ادامه داد:با احترام به همه گونه هاي ادبي اعلام مي كنيم در حال حاضر هيچ موضوعي به اندازه دفاع مقدس در بين مخاطبين و بويژه جوانان تأثيرگذاري ندارد.
مومني با اشاره به تحقيقات صورت گرفته در زمينه ادبيات دفاع مقدس گفت: آثار مبتني بر فرهنگ دفاع مقدس در خارج از ايران و حتي در قلب آمريكا هم مخاطبان بسياري جذب كرده است و به گواهي مخاطبينِ خارجي كتب ارزشي، اين كتابها علاوه بر ارزش هنري والا، چهره جديد مردم ايران و فرهنگ متعالي ايران بعد از انقلاب را به جهانيان معرفي كرده است.


مومني تشريح كرد: شناساندن هويت جدبد ايراني ها براي مردم خارج از كشور با توجه به تبليغات گسترده منفي ابرقدرت ها از اهميت بسياري برخوردار است كه انتشار كتاب هايي همچون «نورالدين پسر ايران» مي تواند در اين مسير راهگشا باشد.
مومني با اشاره به تاريخ ادبيات معاصر گفت: برخي افراد در طي يك روند 50 ساله تلاش كردند تا ادبيات ما را به سمتي ببرند كه خوشامد خارج نشين ها باشد؛ اما اين روند با شكست مواجه شد چرا كه چنين تفكري هرگز موجب ماندگاري ادبيات ما نشده و نخواهد شد.


وي با اشاره به كتاب «نورالدين پسر ايران» گفت: «نورالدين پسر ايران» صرفاً يك كتاب خاطره نيست و كتاب هايي از اين دست در آينده اسناد تاريخي و هويتي ملت ما خواهند بود.
رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي گفت: جنگ صحنه اي است كه ناگفته ها و ناشناخته هاي شخصيتي يك ملت را تبيين مي كند و در صحنه جنگ جوهره ذاتي ملل اعم از ضعف و قوت پديدار مي شود كه تاريخ 8 ساله دفاع مقدس قوت، عزت و ايمان مردم ايران را به جهانيان معرفي كرد.


مومني در بخش ديگري از سخنان خود گفت: فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ شهدا هدايتگر است و نبايد تصور كرد كه اين فرهنگ مربوط به گذشته است، بلكه اين فرهنگ متعالي در آينده نيز جلوه گر خواهد شد.
وي گفت: همكاران ما اطلاعاتي به دست آورده اند كه افراد بسياري با خواندن كتاب هايي مثل «دا» و ساير كتاب هاي ارزشي به انقلاب و اسلام علاقمند شده اند وحتي افراد مجرمي در زندان ها بوده اند كه پس از خواندن اين كتاب ها نماز شب خوان شده اند.


مومني با اشاره به خاطره اي از مقام معظم رهبري ـ مدظله العالي ـ گفت: مقام معظم رهبري پس از دريافت نامه اي از سيد نورالدين عافي مبني بر درخواست ملاقات با معظم له به سرعت دستور ملاقات را صادر كردند كه اين مي تواند منشور عمل مديران و مسئولين باشد.
 وي همچنين از مسئولين و بويژه مسئولين فرهنگي خواست تا در حمايت از مجاهدان و ايثارگران با تأسي از مقام معظم رهبري كوشا و پيشرو باشند.


مومني با اعلام اين مطلب كه خود به عنوان تخريبچي در دوران دفاع مقدس در لشكر عاشورا حضور داشته است، گفت: بزرگان و نام آوران بسياري در لشكر عاشورا بودند و هستند كه حق آن ها ادا نشده و بايد با اقدامات فرهنگي نسل آينده و همه جهانيان با اين قهرمانان مخلص آشنا شوند.  
 

سپهري: انعکاس خاطرات دفاع مقدس هدايت فرهنگي جامعه را در پي دارد
  
 در اين برنامه همچنين معصومه سپهري تدوين کننده کتاب «نورالدين پسر ايران» در سخناني گفت: به عنوان يک نويسنده خيلي خوشحالم در روزگاري زندگي مي‌کنم که هر چند درِ باغ شهادت به رويمان بسته شده، اما در ميان گل‌هاي اين باغ مي‌توانيم بگرديم و خود را پيدا کنيم.
 
 وي افزود: آنچه در اين جستجوها توجه من را به خود جلب کرده، کساني هستند که با درد و رنج‌هاي جنگ تحميلي مي‌سوزند و مي‌سازند و مادران و خواهران و همسراني که نيمه پنهان اين حماسه سازيها هستند و دم بر نمي‌‌آورند و ادعايي هم ندارند.
 
 سپهري تصريح کرد: مطالعه زندگي شهدا و جانبازان مي‌تواند به همه جوانهايي که هدف و اميد را در زندگي گم کرده‌اند، حيات دوباره ببخشد و اهل قلم بايد اين رسالت سنگين را به نيکي ادا کنند.
 اين نويسنده تبريزي در ادامه گفت: فعاليت در اين عرصه جسارت و فکر بازي مي‌خواهد تا جهادي دوباره رقم زده شود و ما نويسندگان دفاع مقدس به عنوان يک کاروان کوچک چند نفره از پي اين شهدا راه افتاده‌ايم تا راه حقيقت را پيدا کنيم و البته در اين بين عضو هم مي‌پذيريم.
 
 سپهري خطاب به مسئولان نيز گفت: چه به ما امکانات بدهيد يا ندهيد ما به کار خود ادامه خواهيم داد و بايد بدانيد اين حوزه هنوز متولي خاصي ندارد و نقش نويسندگان خاطرات دفاع مقدس درهاله‌اي از ابهام است.
 
 وي خواستار تبيين جايگاه حرفه‌اي نويسندگان دفاع مقدس شد و تصريح کرد: متاسفانه برخي کتابها با وجود تاثيرگذاري شديدشان بر جامعه، تنها يک بار چاپ شده‌اند و نياز است تا تجديد چاپ آنها ادامه داشته باشد.


  
 در اين برنامه همچنين سيد نورالدين عافي جانباز دفاع مقدس و راوي کتاب «نورالدين پسر ايران» با بيان خاطراتي از آن دوران گفت: مادر عزيزم که زحمات زيادي براي من کشيد، براي ملاقات من در بيمارستان هر روز راه روستاي خلجان در پنج کيلومتري تبريز تا اين شهر را مي‌پيمود و اين امر هزينه زيادي روي دستش مي‌گذاشت.
 
 وي ادامه داد: از اين رو مجبور شد تا گوشواره‌هاي طلاي خودش را بفروشد تا مخارج اياب و ذهاب خود و هزينه‌هاي درمان مرا در بيمارستان تامين کند.
    اين رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: البته پدر بزرگوارم نيز به خاطر يک دندگيهاي من، خيلي اذيت شدند به ويژه آنکه يک برادر من هم در جبهه شهيد شده بود و مطمئنم که با هر بار اعزامم به جبهه دل اين دو عزيزم موقع حضور من در جبهه آشوب مي‌شد.
 
 عافي با نقل خاطره‌اي از ايام ازدواجش گفت: پس از برگشتن از جبهه و عمليات رمضان قصد کردم تا ازدواج کنم و در اين بين با همسرم خانم اشرفي صحبت کرديم و بساط عروسي فراهم شد. اما من به فاصله دو روز پس از ازدواج راهي جبهه شدم و در اين مدت چون فقط يک بار همسرم را ديده بودم تصويري از چهره وي در ذهن نداشتم.
 
 در پايان اين برنامه معصومه سپهري نويسنده کتاب نورالدين پسر ايران و راوي آن سيد نورالدين عافي مورد تجليل قرار گرفتند. همچنين از زحمات اشرفي همسر سيد نورالدين عافي و موسي غيور ايده پرداز خلق اين اثر ادبي قدرداني شد.
 
 در حاشيه اين مراسم از فراخوان نمايشنامه نويسي از متن کتاب «نورالدين پسر ايران» نيز پرده برداري شد.

 

 

دوشنبه 8 خرداد 1391 - 9:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری