جمعه 16 خرداد 1399 - 23:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

چهار برابر اعتبارات قرآني فعلي امكان جذب و هزينه وجود دارد

 

گزارشي از نشست خبري رئيس سازمان دارالقرآن الكريم

رئيس سازمان دارالقرآن ضمن ارائه گزارشي از فعاليت 10 ساله اين سازمان بيان كرد كه ظرفيت كار قرآني در كشور به قدري گسترده است كه حتي چهار برابر اعتبارات قرآني فعلي امكان جذب و هزينه وجود دارد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، نشست خبري رئيس سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به منظور ارائه گزارشي از فعاليت 10 ساله اين سازمان سوم خرداد‌ در سالن كنفرانس سازمان دارالقرآن برگزار شد.

مهدي قره‌شيخلو دليل برگزاري اين نشست را به بهانه دهمين سال تشكيل اين سازمان قرآني عنوان كرد و افزود: فعاليت‌هاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي سابقه‌اي 30 ساله دارد، اما سازمان تبليغات در سال 81 به تشكيلات قرآني خود هويت مستقلي بخشيد و با اين استقلال برنامه‌هاي قرآني به سوي اجراي طرح‌هاي ملي و گسترده‌تري سوق يافت.

وي ادامه داد: نهضت قرآن‌آموزي، طرحي بود كه در اين سازمان تدوين شد و نخستين مصوبه جدي قرآني بود كه پشتوانه قانوني داشت. هر چند كه به سرانجام مطلوبي نرسيد اما آغازي شد تا طرح‌ها و اتفاق‌هاي مهمي در حوزه قرآن رخ دهد، حتي مي‌توان مقدمه‌ تشكيل شوراي توسعه فرهنگ قرآني را نيز در اين طرح جستجو كرد.

رئيس سازمان دارالقرآن افزايش نيروهاي انساني مشغول در فعاليت‌هاي قرآني را از ديگر فعاليت‌هاي مهم اين سازمان برشمرد و تصريح كرد: اين اتفاق منحصر به‌فرد بود كه با توسعه برنامه‌هاي اين سازمان، پست‌هاي تعريف شده در امور قرآني از 72 پست به 460 پست افزايش يابد كه تاكنون براي 300 پست جذب نيرو داشتيم و ظرف دو سال آينده مابقي پست‌ها نيروي انساني خود را خواهند گرفت و بدين ترتيب بزرگترين شبكه نيروي متخصص قرآني در بدنه سازمان دارالقرآن فعاليت دارد.

وي گفت: از سال 81 بودجه اين سازمان رشد صعودي داشته است و از بودجه قرآني سال 90 كشور، 13 ميليارد تومان به سازمان دارالقرآن تخصيص يافت كه با كسر 10 درصد از آن بايد به طور كامل رقم 11 و نيم ميليارد تومان تخصيص يابد. در تلاشيم تا با اجراي كامل برنامه‌ها، اين رقم را به طور كامل دريافت كنيم. اما تأكيد داريم كه ظرفيت‌هاي كار قرآني بسيار گسترده‌ است و حتي چهار برابر اين ارقام را نيز جاي هزينه داريم.

وي در ادامه به برخي از وظايف اين سازمان طبق آخرين بازبيني اساسنامه سازمان تبليغات اسلامي اشاره كرد و افزود: پس از اين بازبيني كه به تأييد مقام معظم رهبري نيز رسيد، توسعه آموزش همگاني را با تدوين طرح‌هاي جديد در دستور كار قرار داديم. حدود 33 عنوان دوره آموزشي تعريف شد. برخلاف آنچه كه همگان فكر مي‌كنند فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن در امور ظاهري چون آموزش روخواني و روان‌خواني قرآن خلاصه مي‌شود اما اين‌گونه نيست و دوره‌هاي تخصصي آموزش قرآن حتي دوره‌هاي مفاهيم و تفسير قرآن كريم از سوي اين سازمان به اجرا گذاشته مي‌شود.

قره‌شيخلو ادامه داد: براي تمامي اين دوره‌هاي آموزشي توسط كارشناسان و پژوهشگران سازمان منابعي نيز تدوين و به چاپ رسيده است. در حدود 30 عنوان آموزشي كه حدود دو ميليون و 350 هزار جلد مي‌شود به چاپ رسيده است و در مجموع شش ميليون نفر طي اين 10 سال در اين دوره‌هاي آموزشي حضور داشتند.

وي بيان كرد: چندين دوره آموزشي با گرايش تفسير و ترجمه با عنوان‌هاي «نسيم حيات» توسط اين سازمان اجرا شده است كه حدود 17 سال از آغاز آن مي‌گذرد. دوره آموزشي تفسير قرآن «بينات» و «نورالرحمن» در استان‌هاي مختلف به اجرا گذاشته مي‌شود كه برگزاري اين سطح گسترده از دوره‌هاي تخصصي اين شائبه كه كارهاي اين سازمان سطحي است را از بين مي‌برد.

قره‌شيخلو ديگر مأموريت مهم اين سازمان را صدور مجوز فعاليت مؤسسات قرآني برشمرد و افزود: طبق اساسنامه وظيفه خود مي‌دانيم كه براي مؤسسات قرآني مجوز صادر كرده و بر آن‌ها نظارت داشته باشيم تا بخش مشاركت‌هاي مردمي را توسعه دهيم و تاكنون مجوز هزار و 700 مؤسسه قرآني صادر شده است و دو هزار و 250 خانه قرآن روستايي نيز مجوز فعاليت دارند. به طور حتم كار با اين حجم دچار نواقصي خواهد بود اما اميدواريم كه نواقص را به حداقل برسانيم.

وي از كمك نقدي به ميزان چهار ميليارد تومان طي اين 10 سال از تأسيس سازمان دارالقرآن به مؤسسات قرآني خبر داد و افزود: كمك‌هايي ديگر نيز در قالب اجراي طرح‌هاي قرآني به ميزان حدود هشت ميليارد تومان اتفاق افتاده است. به ميزان 230 هزار مورد در قالب كمك‌هاي غير نقدي، منابع آموزشي به مؤسسات تعلق گرفته است.

رئيس سازمان دارالقرآن در ادامه از مأموريت نظارت بر چاپ و نشر اين سازمان گفت و افزود: اين نظارت مقابل بسياري از اغلاطي را كه پيش از انقلاب اسلامي و يا اوايل آن در چاپ قرآن كريم وجود داشت گرفت، چرا كه پيش از آن نبود اين نظارت منجر مي‌شد تا ديگر كشورها قرآن‌هاي چاپ ايران را متفاوت از مصحف شريف بدانند. طي اين 10 سال 206 هزار و 736 جزء قرآن در دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم تصحيح شده است.

وي عنوان كرد: دبيرخانه اعطاي مدرك تخصصي به حفاظ قرآن هفت‌ سالي است كه در سازمان دارالقرآن مستقر است و هر ساله آزمون‌هاي حفظ را به صورت منظم به اجرا گذاشته كه تاكنون 16 هزار و 732 نفر طي شش دوره در اين آزمون شركت داشتند كه از اين تعداد هزار و 683 نفر مدرك خود را دريافت كردند.

قره‌شيخلو از اختصاص بودجه قرآني سال 90 اظهار خرسندي كرد و افزود: اميدواريم كه اين توجهات دولت و مجلس به امور قرآني همچنان ادامه يايد. البته نهادهاي قرآني بايد پيگير مطالباتشان باشند تا دستگا‌ه‌هاي قانونگذار و مجري كشور به اهميت فعاليت‌هاي قرآني پي ببرند و اعتبارات كافي را هر ساله در نظر گيرند.

رئيس سازمان دارالقرآن از تصويب 27 برنامه سازمان دارالقرآن از سوي شوراي توسعه فرهنگ قرآني براي صرف بودجه نيم‌درصد قرآني سال 90 خبر داد و افزود: كارشناسان قرآني سازمان دارالقرآن در سراسر كشور را در همايشي كه در مشهد برگزار شد توجيه كرديم و سهميه تربيت 120 هزار نفري در قرائت قرآن و نماز، 100 هزار نفري در حفظ قرآن و تأسيس مركز تخصصي آموزش قرآن در 29 استان از مواردي است كه از بودجه اختصاص يافته به سازمان دارالقرآن مصرف مي‌شود.

 

شنبه 6 خرداد 1391 - 10:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر