پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

تشريح برنامه‌هاي سازمان تبليغات به مناسبت "ايام‌البيض"

 

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به برنامه‌هاي سازمان تبليغات اسلامي براي مراسم اعتکاف امسال گفت: اول رجب آغاز ثبت نام رسمي براي مراسم اعتکاف امسال خواهد بود.

نشست خبري تبيين برنامه‌هاي سازمان تبليغات اسلامي در خصوص ايام اعتکاف و بررسي بي حرمتي به مقام والاي امام هادي(ع) با حضور حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي  دوشنبه اول خرداد در سالن كنفرانس معاونت امور فرهنگي سازمان برگزار شد.

حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اينکه در آستانه ايام البيض قرار داريم گفت: در آستانه روزهاي ايام البيض يعني روزهاي 13 و 14 و 15 ماه رجب هستيم. خوشبختانه از ويژگيهاي انقلاب اسلامي ايران، احياي سنت حسنه اعتکاف بوده است.

وي افزود: همه ساله در اين ايام مردم در مساجد معتکف مي‌شوند و پيش بيني مي شود در مراسم سال جاري بر شکوه اين مراسم افزوده شود.

وي در ادامه به برخي از آمار در خصوص مراسم اعتکاف سال گذشته اشاره کرد و گفت:  در سال 1390، 600 هزار نفر در مراسم اعتکاف شرکت کردند که اين مراسم در 3208 مسجد انجام شد. پيش بيني مي‌شود امسال تعداد 3500 مسجد که نسبت به سال گذشته حدود 9 درصد رشد دارد ميزبان معتکفين باشد. همچنين پيش بيني مي شود که 700 الي 750 هزار نفر در مراسم اعتکاف شرکت کنند.

وي تأکيد کرد: ثبت نام در مساجد به صورت مستقيم انجام مي گيرد. با مساجد براي اين امر توسط سازمان هماهنگي شده و برخي مساجد براي آقايان و برخي براي خانمها تدارک ديده شده است.

معاون فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي افزود: ثبت نام اعتکاف از هم اکنون آغاز شده ولي رسماً از اول رجب ثبت نام آغاز مي‌شود و تا اول ايام البيض نيز ادامه خواهد داشت.

پيشي زنان از مردها در مراسم اعتکاف سال گذشته

روحاني نژاد در ادامه يادآور شد: از ميان شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف در سال 1390، حدود 64 درصد بانوان بودند و 36 درصد آقايان حضور داشتند. در مجموع 70 درصد قشر جوان بودند که نشان از توجه قشر جوان به اين مراسم دارد.

روحاني نژاد تأکيد کرد: نسبت جمعيت شهري به جمعيت روستايي در ميان معتکفين تقريباً در سال گذشته رعايت شده بود به طوريکه در سال گذشته 70.1 درصد جمعيت شهري و 29.9 درصد از معتکفين را روستائيان تشکيل مي‌دادند.

وي افزود: در سال گذشته در 301 شهرستان شاهد مراسم اعتکاف بوديم که پيش بيني مي شود امسال اين رقم افزايش يابد. اعتکاف فاصله گرفتن از روزمرگي است و خلوت کردن با خداي خود در خلوت ترين مکان يعني مسجد است. اعتکاف باعث خودسازي و تزکيه نفس مي شود که نتيجه آن متوجه جامعه است.

وي تصريح کرد: در اين ايام علاوه بر اعمال عبادي، برنامه هايي از قبيل حلقه هاي معرفت ديني و بحثهاي قرآني و گفتمانهاي مربوطه را خواهيم داشت. همچنين در روز 13 رجب که همزمان با 15 خرداد شده به بحث امامت و ولايت پرداخته خواهد شد.

روحاني نژاد در پايان با تشکر از تصويب مصوبه مجلس در خصوص رايگان شدن آب و برق و گاز براي مساجد گفت: بعد از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها که باعث افزايش قيمت حاملهاي انرژي شد مساجد و حسينيه‌ها دچار مشکل شدند به طوريکه بسياري از مساجد توان پرداخت هزينه‌هاي آب و برق و گاز را نداشتند. خوشبختانه  مجلس در بررسي لايحه بودجه سال جاري مصوبه‌اي داشت که بر اساس آن مساجد از پرداخت هزينه حاملهاي انرژي معاف شدند که لازم است از آنها تشکر کنيم. مجلس با اين مصوبه بر رونق مساجد بار ديگر افزود چرا که مي رفت برنامه‌هاي مساجد ضعيف شود.

 لزوم برگزاري ويژه مراسم شهادت امام هادي(ع)

 حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اينکه در آستانه ماه رجب قرار داريم گفت: ماه رجب آغاز فصل نيايش براي همه مسلمانان به ويژه محبان اهل بيت(ع) است.

 وي تصريح کرد: مناسبتهاي فراواني در ماههاي رجب، شعبان و رمضان وجود دارد که مردم کشورمان از اين مناسبتها به خوبي استفاده مي‌کنند و برنامه‌هاي متنوعي را برگزار مي‌کنند.

وي تصريح کرد: سازمان تبليغات اسلامي با توجه به اينکه مسئول ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبتهاي فرهنگي را برعهده دارد سياستگذاريهاي لازم را در خصوص مناسبتهاي مذهبي انجام داده و به سراسر کشور اعلام مي‌کند. بايد توجه داشت که مناسبتها بزرگترين ظرفيت در مکتب تشيع به شمار مي‌روند.

 وي تأکيد کرد: مردم از اين مناسبتها در راستاي معرفت ديني استفاده مي‌کنند. سوم رجب مصادف است با شهادت امام هادي(ع). هميشه مردم به مناسبت اين روز در اقصي نقاط جهان مراسمي را برگزار مي‌کنند. متأسفانه امسال شاهد بوديم در جريان اسلام ستيزي و امامت و ولايت ستيزي استکبار و ايادي آنها در آستانه شهادت اين امام همام، حضرت(ع) مورد هتک حرمت قرار گرفت.

وي افزود: خواننده‌اي هتاک که قطعاً استکبار در پشت سرش است با اجبار و تشويق آنها اين هتاکي را انجام داد و احساسات مسلمانان جهان به ويژه شيعيان را جريحه کرد. اين حرمت شکني به امام هادي(ع) بي احترامي به افکار و عقايد همه مسلمانان جهان بود.

محکوميت هتاکي به امام هادي(ع) توسط سازمان تبليغات اسلامي

 وي تصريح کرد: در اين زمينه شاهد بوديم که سازمانهاي مردم نهاد در سراسر دنيا از جمله ايران اين حرکت قبيحانه را محکوم کردند و سازمان تبليغات اسلامي اين اقدام را محکوم مي‌کند و به دشمن انقلاب يادآوري مي‌کند که با احساس پاک مسلمانان بازي نکند چرا که مسلمانان در اين راستا از باور خود گذشت نمي‌کنند و برخورد لازم را انجام مي‌دهند.

 معاون فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي افزود: برخي علما و مراجع تقليد در اينباره اظهاراتي داشتند و اين حرکت را به شدت محکوم کردند. ما به نظر مراجع و علما احترام مي‌گذاريم که به موقع اعلام موضع کردند.

وي يادآور شد: به همين جهت سالگرد شهادت امام هادي(ع) با ويژگي خاص بايد در کشور برگزار شود. دشمن غافل بوده و باعث شده مردم بيشتر به معارف امام هادي(ع) رو بياورند. در روز شهادت امام هادي همه مساجد و هيئات مذهبي اقدام به برگزاري مراسم مذهبي خواهند کرد و از معارف امام هادي آگاهي‌هاي بيشتري را به مخاطبين خواهند داد.

 روحاني‌نژاد در پايان تأکيد کرد: از همه هيئات مذهبي و مساجد و سازمانهاي تبليغات اسلامي در سراسر کشور مي‌خواهيم در روز شهادت امام هادي زيارت جامعه را که به درخواست موسي بن عبدالله نخعي از جانب امام هادي عليه السلام انشاء شده است را بخوانند.

 

 

چهارشنبه 3 خرداد 1391 - 9:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر