شنبه 4 بهمن 1399 - 8:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

عليرضا سجادي‌فر

 

فتح خرمشهر؛ سمبل عمليات دفاع مقدس

 

خرمشهر در سال‌هاي دفاع مقدس اشغال و آزاد شد، اما سوم خرداد سال 61 خرمشهر يك نقطه عطف شد در تاريخ ايران.  اين روز شاهد تولد نسلي از رزمندگان و مدافعان بود كه نه تنها براي دفاع از ميهن در برابر متجاوزان، بلكه براي حفظ و اعتبار ايران و اقتدار و حيات مجدد اسلام جنگيدند كه ثمره آن دلاور مردي‌ها را امروز با تمام وجود در بيداري اسلامي منطقه و اعتبار و عزت امروز كشورمان به عينه مشاهده مي‌كنيم.

اگر ديروز عراقي‌ها بعد از اشغال خرمشهر جمله معروف «جئنالنبقي»، يعني آمده‌ايم تا بمانيم، را در ديوارهاي شهر مي‌نوشتند با مشاهده وضعيت فعلي عراق  و هيمنه امروز فاتحان خرمشهر بيشتر به ارزش دلاوراني كه اين حماسه را آفريدند پي‌ مي‌بريم.

دفاع مقدس ملت قهرمان ايران طي دوره هشت ساله‌اش به چند مقطع تقسيم مي‌شود: مقطع نخست، دوره زمينه سازي عراق براي جنگ است؛ مقطع دوم دوره پيشروي هاي عراق در خاك ايران و سپس زمينگير شدن آن است كه حدود يك سال از جنگ را شامل مي‌شود؛ مقطع سوم دوره آزادسازي نام گرفته كه در آن نيروهاي انقلابي و مردمي با همكاري ارتش چند عمليات بزرگ و موفق را طرح‌ريزي و اجرا كردند كه در نتيجه آنها، ارتش عراق به عقب رانده شد و زمين‌هاي اشغالي از تصرف دشمن بيرون آمد. اين مقطع نيز يك سال طول كشيد و يكي از درخشان‌ترين مقاطع جنگ محسوب مي‌شود.

يكي از فرازهاي زيبا و دلنشين و نقطه عطف حماسه مردم ايران در سال‌هاي دفاع مقدس فتح خرمشهر يا عمليات سرنوشت‌ساز بيت‌المقدس است؛ همان فتحي که حضرت روح‌الله در آن فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد.»

 عمليات بيت‌المقدس با رمز  يا علي ابن ابيطالب (ع) در تاريخ دهم ارديبهشت سال 61 شروع شد و در تاريخ سوم خرداد با فتح خرمشهر پايان يافت. اين عمليات آخرين حلقه از راهبرد آزادسازي سرزمين‌هاي اشغالي كشورمان بود كه به تأمين تماميت ارضي كشور انجاميد و علاوه بر آن شهر مهم‌ترين منطقه راهبردي  جنگ از اشغال دشمن بعثي آزاد شد و جمهوري اسلامي در موضعي كاملا برتر قرار گرفت.

گرچه سوم خرداد روز فتح خرمشهر است، ولي آزادي خرمشهر به يک‌باره اتفاق نيفتاد، بلکه در پي فرآيندي صورت گرفت که با انجام سلسله عمليات‌هايي امکان پذير شد.

در بين تمام عمليات‌هايي که در طول دوران جنگ براي بيرون راندن ارتش متجاوز عراق از اراضي اشغالي ايران يا براي پايان دادن به جنگ صورت گرفته است، هيچ‌کدام به بزرگي، اهميت، افتخارآميزي و ماندگاري عمليات بيت المقدس نيستند. اين عمليات هم از نظر به‌کارگيري ابتکار عمل در طرحريزي و تاکتيک‌هاي به‌کار رفته و هم از نظر قدرت رزمندگان اسلام در تداوم مراحل نبرد و شيوة اجرا و همچنين حفظ پيوستگي در مراحل مختلف عمليات و هم از نظر ميزان موفقيت و هم از نظر وسعت، يکي از گسترده‌ترين و با ارزش‌ترين عمليات‌هاي دوران دفاع مقدس بوده است.

 حماسة بي‌نظير و ماندگار فتح خرمشهر در آخرين روز اين عمليات به‌ياد ماندني، پيروزي در عمليات بيت‌المقدس را براي هميشه در تاريخ کشور ايران جاودانه کرد و خاطرة خوشي از خود در ياد و خاطرة همة آحاد ملت ايران بر جاي گذاشت.

سردار حسين سلامي، جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با بيان اينكه يكي از فرازهاي زيبا و دلنشين و نقاط عطف مهم و بلكه مهم‌ترين نقطه عطف استراتژي جمهوري اسلامي در دفاع مقدس فتح خرمشهر يا عمليات بيت‌المقدس است، به اهميت، ارزش و دستاوردهاي استراتژيك اين عمليات اشاره مي‌كند:

1- منطقه عمليات، منطقه‌اي بود که دشمن به خاطر آن تهاجم خود را به جمهوري اسلامي آغاز کرده بود و در واقع کليد فتح استراتژيک عراق در جنگ و مرکز ثقل و محور ادعاهاي رژيم عراق محسوب مي‌شد.

 

2- وسعت اين عمليات در مقايسه با تمام عمليات‌هاي دفاع مقدس بزرگ‌تر بوده و بيشترين مساحت سرزمين‌هاي اشغالي در اين عمليات آزاد شد.

 

3- بيشترين تعداد اسراي جنگي دشمن در اين منطقه به اسارت جمهوري اسلامي ايران درآمد.

 

4- از نظر تاکتيکي يکي از عمليات هاي بزرگ عبور از رودخانه توام با غافلگيري در آن انجام شد.

 

5- با انجام عمليات بيت المقدس دومين شهر عراق يعني بصره در تيررس توپخانه جمهوري اسلامي قرار گرفت و استراتژيک ترين منطقه عراق يعني استان بصره در معرض مخاطره جدي قرار گرفت.

 

6- فاصله کم اولين مرحله از اين عمليات با عمليات بزرگ قبل از آن يعني فتح المبين نشان داد که جمهوري اسلامي به نرخ رشد بالايي در قدرت نظامي آفندي رسيده و اين آهنگ بالا و دور تک سريع در چنين مقياسي علامت سوال بزرگي را در مقابل بقاي رژيم عراق قرار داد.

 

7- اين عمليات يکي از نقاط اوج هماهنگي و وحدت و تلاش بين ارتش جمهوري اسلامي و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود و در آن نيروهاي بسيج مردمي نقش محوري و کليدي‌اي را ايفا کردند.

سردار فضلي، جانشين فرمانده بسيج مستضعفين با بيان اينكه اين عمليات سمبل عمليات‌هاي دفاع مقدس است مي‌گويد:‌ «عمليات بيت‌المقدس در بين مثلث خرمشهر، بصره و اهواز و چهار مانع طبيعي اروندرود، كارون، كرخه نور و هور انجام شد.» وي در اين راستا مي‌افزايد: «عمليات بيت‌المقدس داراي ويژگي‌هاي متنوعي بود كه از آن جمله مي‌توان به عبور از رودخانه، جنگ در دشت، جنگ در صحرا، جنگ در رمل‌ها و نخل‌ها اشاره كرد. عراقي‌ها تمام خرمشهر را از موانع پركرده بودند و حتي خودروهاي شخصي و تيرآهني را به صورت عمود در اطراف شهر قرار داده بودند تا راه‌هاي ورود به اين شهر را در تمام مسيرها ببندند.»

 

طرح و مراحل عمليات

 

در طراحي عمليات، تهاجم از طريق عبور از رودخانه کارون و پيشروي به سوي مرز بين المللي و سپس آزادسازي شهر خرمشهر مد نظر قرار گرفته و چنين استدلال مي شود که حمله به جناح دشمن، که عمدتا به سمت شمال آرايش گرفته بود، عامل موفقيت عمليات است.

 

همچنين، شکستن خطوط اوليه دشمن و عبور از رودخانه و گرفتن سرپل در غرب کارون تا جاده آسفالته اهواز – خرمشهر به عنوان اهداف مرحله اول و ادامه پيشروي به سمت مرز و تامين خرمشهر به عنوان اهداف مرحله دوم تعيين شدند.

 

بر همين اساس، محورهاي عملياتي هر يک از قرارگاه ها به ترتيب زير مقرر گرديد:

 

1- محور شمالي؛ قرارگاه قدس (با عبور از رودخانه کرخه).

2- محور مياني؛ قرارگاه فتح (با عبور از رودخانه کارون و پيشروي به سمت جاده اهواز – خرمشهر).

3- محور جنوبي؛ قرارگاه نصر (با عبور از کارون و پيشروي به سمت خرمشهر).

مرحله اول عمليات در بامداد دهم ارديبهشت ماه سال 61 با سه قرارگاه عملياتي قدس، فتح و نصر به فرماندهي قرارگاه مركزي كربلا آغاز شد و رزمندگان با عبور از كارون موفق شدند به جاده اهواز- خرمشهر دست يابند.  مرحله دوم عمليات در ساعت 22:30 شانزدهم ارديبهشت آغاز شد كه در اين مرحله رزمندگان قرارگاه‌هاي فتح و نصر در محور حسينيه به نوار مرزي رسيدند، بنابراين دشمن مجبور شد از هويزه و جفير عقب‌نشيني كند. مرحله سوم عمليات نيز در ساعت 22 نوزدهم ارديبهشت آغاز شد و  هر چند تلفات و خساراتي سنگين بر دشمن وارد شد، ليكن هوشياري و تمركز نيروهاي عراقي در خطوط پدافندي موجب شد رزمندگان نتوانند به اهداف تعيين‌شده دست يابند. مرحله چهارم عمليات با سه قرارگاه عملياتي فتح، نصر و فجر در ساعت 22:30 اول خرداد 61 آغاز شد. قرارگاه نصر در اين مرحله از عمليات توانست جاده خرمشهر- شلمچه را مسدود كند و قرارگاه فجر هم موفق شد ضمن تأمين پل نو در محور نهر عرايض نيروهاي خود را به اروند برساند. در اين ميان قرارگاه فتح به دليل حساسيت و هوشياري فوق‌العاده دشمن نتوانست به اهداف مورد نظر دست يابد. دشمن براي از محاصره خارج‌كردن نيروهاي خود در اطراف نهر عرايض و پل نو از سمت غرب شلمچه و شرق خرمشهر پاتك‌هاي شديدي را آغاز كرد، ليكن با مقاومت يگان‌هاي خودي مستقر در منطقه مزبور اين پاتك‌ها به شكست انجاميد. سپس نيروهاي دشمن مستقر در شمال شرقي خرمشهر براي دفاع هر چه بهتر از شهر به داخل شهر فراخوانده شدند. پس از اين عقب‌نشيني نيروهاي عراقي در حالي كه با كمبود آب و غذا و مهمات مواجه بودند و در نتيجه مقاومت خود را بي‌تأثير مي‌دانستند صبح روز سوم خرداد 61 حلقه محاصره خرمشهر تنگ‌تر شد و انبوه نيروهاي دشمن كه دو روز محاصره در هواي گرم طاقتشان را به سر آورده بود، دست از مقاومت كشيدند و با خروج از موضع خود در تمامي شهر در چند ستون طولاني و كنار هم به سوي پليس راه آمدند و در حالي كه تكبير مي‌گفتند  و شعار الموت‌الصدام و دخيل الخميني سر مي‌دادند خود را تسليم كردند.

به اين ترتيب خرمشهر كه پس از 34 روز مقاومت در برابر دشمن در تاريخ 4 آبان 1359 اشغال شده بود، بعد از 575 روز و طي 25 روز عمليات در ساعت 11 روز سوم خرداد آزاد و خط پدافندي مناسبي از طلاييه تا كوشك و شلمچه و حاشيه شمال اروند برقرار شد. در عين حال كه در اين عمليات شهر خرمشهر آزاد مي‌شود شهر بصره عراق هم تهديد مي‌شود و دشمن در آن ايام نه تنها براي بصره، بلكه نگران بغداد مي‌شود.

نتايج عمليات

- طي عمليات بيت المقدس 5038 کيلومتر مربع از اراضي اشغال شده، از جمله شهرهاي خرمشهر و هويزه و نيز پادگان حميد و جاده اهواز – خرمشهر آزاد شدند. علاوه بر اين شهرهاي اهواز، حميديه و سوسنگرد از تيررس توپخانه دشمن خارج گرديدند. همچنين 180 کيلومتر از خط مرزي تامين شد.

- با فتح خرمشهر، برتري نظامي ايران بر عراق مورد تاييد کارشناسان و تحليل گران نظامي قرار گرفت.

- فتح خرمشهر موجب انفعال ارتش عراق شد؛ به گونه اي که نظاميان عراقي تا مدت زيادي نتوانستند از لاک دفاعي خارج شوند.

- عمليات بيت المقدس موجب شد تا کشورهاي عرب منطقه به تقويت مالي و نظامي عراق مبادرت ورزند.

- طي اين عمليات حدود 19 هزار تن از نيروهاي دشمن به اسارت درآمده و بالغ بر شانزده هزار تن کشته و زخمي شدند.

سردار همداني در باره نتايج عمليات بيت‌المقدس در گفت‌وگو با روزنامه جوان مي‌گويد: « دستاورد اين عمليات علاوه بر دستيابي به غنايم فراوان، 19 هزار عراقي را اسير رزمندگان ما كرد. تاريخ جنگ‌هاي گذشته كمتر صحنه‌اي را به خودش دارد كه در منطقه‌اي اين چنين گسترده 19 هزار نفر از نيروهاي دشمن را ما گرفته باشيم. 16 هزار كشته و مجروح و غنايم بسياري از توپ و تانك و ديگر تجهيزات به دست نيروهاي ما افتاد و در عمليات‌هاي بعدي منابع تجهيزاتي ما از اين عمليات بود. دستاورد بزرگ ديگر اين نبرد تغيير تحليل و ديدگاه كارشناسان و نظاره‌گران بين‌المللي بود. براساس تحليل‌ همه كارشناسان نظامي و سياسي دنيا برنده جنگ ارتش بعث و بازنده ايران بود، اما با اجراي عمليات الي‌بيت‌المقدس از منظر تحليل آنها جنگ به نقطه مساوي رسيد. اما از نگاه ما بعد از اين عمليات ارتش عراق در سراشيبي سقوط قرار گرفت، بنابراين ما توانستيم بزرگ‌ترين دستاورد تهاجم بعثي‌ها را كه خرمشهر بود از آنان بگيريم و ارتش عراق را سرافكنده به پشت مرزها برانيم. دستاورد ديگر اين عمليات اين بود كه شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه‌اي را صادر كرد. از 31/6/59 تا 3/3/61 قطعنامه‌اي از طرف سازمان‌هاي بين‌المللي به نفع ايران يا حتي براي توقف جنگ صادر نشده بود اما 50 روز بعد از اين عمليات، قطعنامه صادر مي‌شود. همچنين كشورهاي منطقه و حاميان صدام به تكاپو مي‌افتند كه جنگ را متوقف كنند تا بيش از اين شرمنده نشوند، اما مي‌بينيم كه رزمندگان، فرماندهان و سياستمداران كشور ما براي تنبيه متجاوز عمليات را ادامه مي‌دهند.»

 سردار غلامعلي رشيد، جانشين ستاد كل نيروهاي مسلح در باره دستاوردهاي اين عمليات مي‌گويد: «با فتح خرمشهر ماهيت جنگ عوض شد، يعني تا قبل از فتح خرمشهر اگر اهداف صدام و رهبران بعثي عراق براندازي و سقوط نظام و تهديد جدي انقلاب اسلامي و نابود انقلاب و لغو قرارداد سال 1975 بود با فتح خرمشهر همه اين اهداف از بين رفت و ايران را به قله پيروزي رساند و بر عكس عراق در آستانه سقوط قرار گرفت. قدرت نظامي عراق را كه توانسته بود ظرف يك تا دو سال قدرت‌هاي جهان و حتي قدرت‌هاي منطقه را متقاعد ساخته بود كه قدرت نظامي عراق قدرت بزرگي است و توانست ايران را شكست بدهد و ايراني ها نتوانستند او را شكست دهند و همه اينها با فتح خرمشهر از بين رفت و صدام در آستانه سقوط قرار گرفت.

 

 نكته مهم ديگر اينكه خطري كه آمريكايي ها با پيروزي انقلاب اسلامي احساس كردند مجدداً براي آنها با آزادي خرمشهر در ابعاد وسيع تري پيدا شد، چون كه دشمنان ما با تحميل جنگ آمده بودند قدرت انقلاب را در مرزهاي ايران مهار كنند. حالا بعد از فتح خرمشهر مجدداً اين امكان براي انقلاب اسلامي به‌وجود آمد كه قدرت تاثيرگذار بر همه مسائل منطقه باشد.

 

نكته دوم كه مي توان در پاسخ به اين سوال گفت اين است كه موازنه نظامي به سود ايران به شكل تعيين كننده اي تغيير كرد و ايران به عنوان يك ايران برتر و يك ايراني كه غلبه كرده بر يك قدرت نظامي كه همه قدرت‌ها پشت سر او هستند در برابر ديدگان ملت ها قرار گرفت و تا قبل از اين، عراق به عنوان قدرت برتر محسوب مي شد اما با فتح خرمشهر اين موازنه نظامي به سود ايران و ملت و نيروهاي مسلح تغيير كرد. همچنين منزلت ايران در عرصه نظام بين المللي ارتقا  پيدا كرد.»

بازتاب عمليات بيت‌المقدس

پس از فتح خرمشهر تلاش‌هاي ديپلماتيك امريكا با هدف كنترل پيروزي ايران و حمايت از عراق آغاز شد. امريكايي‌ها طي تماس با كشورهاي عرب منطقه سعي در ايجاد يك جبهه واحد عربي در برابر ايران داشتند و كشورهاي عربي، به ويژه عربستان، كويت و مصر را در جهت ارسال كمك‌هاي تسليحاتي و مالي به عراق تشويق مي‌كرد. علاوه بر اين امريكا با حذف نام عراق از فهرست كشورهاي تروريست، لغو تحريم فروش تجهيزات به عراق و ارسال كمك‌هاي اطلاعاتي به اين كشور، تلاش گسترده‌اي را براي بازسازي اعتماد به نفس ارتش عراق در برابر پيروزي ايران آغاز كرد.

روزنامه گاردين با اشاره به طرح مسئله آتش‌بس نوشت: توقف ايران در داخل خاك خود به گفته تحليلگران نمي‌تواند ضامن آن باشد كه صدام حسين به دادن امتياز بيشتري تن دهد. ضمن اينكه نبايد اين احتمال را از نطر دورداشت كه نيروهاي عراقي پس از گذراندن يك دوره استراحت و بازسازي به تهاجم مجدد اقدام نكند. در دوره پس از فتح خرمشهر مسئله مهم همگرايي شديد شرق و غرب(امريكا و شوروي) در حمايت از عراق بود كه با هدف جلوگيري از شكست حكومت صدام و تحميل صلح بدون پيش‌شرط به ايران به منصه ظهور برسد.  در پي به برخي از بازتاب‌هاي عمليات بيت‌المقدس و آزادسازي خرمشهر اشاره مي‌شود:

- راديو بي بي سي: گفته مي‌شود ارتش عراق به‌وسيله مين‌گذاري و ايجاد شبکه‌هاي زيرزميني و بلندي‌هايي به منظور استقرار توپخانه در خرمشهر مستقرند و کاملاً واضح است که صدام حسين قصد دارد به هر نحو ممکن از تصرف خرمشهر توسط نيروهاي ايراني، جلوگيري کند.

 

- با آغاز عمليات بيت‌المقدس تايمزمالي نوشت: «خرمشهر کليد پيروزي جنگ است. اين شهر نشانه‌ پيروزي عراق و مظهر مقاومت سرسختانه ايران است.»

 

- در آستانه ورود قواي ايران به خرمشهر بخش فارسي راديو بغداد مکرر اعلام مي‌کند: «دفاع از خرمشهر دفاع از بصره است و آبروي امت عربي در گرو دفاع از خرمشهر است. اين راديو تلاش مي‌کند سربازان وحشت زده عراقي را به مقاومت وادار کند.»

- راديو بي بي سي: «حوادث چند روز اخير ديگر نمي‌گذارد ادعاهاي عراق داير بر عقب‌نشيني طبق برنامه، سرپوشي بر دامنه شکست اين کشور به شمار مي‌آيد. ظرف دو ماه گذشته تقريباً تمام قوايي که در خوزستان موضع گرفته بودند، مجبور به عقب‌نشيني شدند. سقوط سريع خرمشهر به خصوص باعث سرافکندگي عراق گشته است. طبق تخصيص، 30 الي 40 هزار سربازان از اين شهر دفاع مي‌کردند و فاصله آن تا مرز چند کيلومتري بيشتر نبوده است.»

- روزنامه لوس آنجلس تايمز: «استراتژي نظامي ايران بر عراق برتري داشته و ايرانيان حملات خود را با نيروي زياد برصف عراق‌ها در خوزستان وارد آورده‌اند. علاوه بر اين ايرانيان داراي روحيه ايثار و از خودگذشتگي و ميل به شهادت بوده و با شوقي انقلابي براي آزادي سرزمين‌هايشان مي‌جنگند و در مقابل، سربازان عراقي اعتماد به نفسشان را از دست داده‌اند.»

 

- روزنامه الاهرام: «شکست عراق نه تنها موجب سقوط دولت و اشغال خاک اين کشور خواهد شد، بلکه اين به نوبه خود فاجعه بزرگي است و به سقوط پي در پي دولت‌هاي خليج‌فارس مي‌انجامد.»

 

- خبرگزاري آسوشيندپرس در گزارشي اعلام کرد که عراقي‌ها ادعا مي‌کنند براي جلوگيري از گسترش انقلاب اسلامي (بنيادگرايي) ايران به عراق و کشورهاي طرفدار غرب و کشورهاي نفت‌خيز حوزه  خليج‌فارس از جمله عربستان و کويت، با اين کشور مي‌جنگند. اين اعترافات عراقي‌ها به نقش خود در تامين منافع غرب و کشورهاي منطقه در حالي بيان مي‌شد که دولت عراق براي خروج از وضع بحراني پيش آمده به پشتيباني و حمايت دوستان غربي و منطقه‌اي خود نياز داشت.

خبرگزارى آسوشيتدپرس سقوط خرمشهر را شكستى توهين آميز و واقعى براى دولت صدام در جنگ ۲۰ ماهه ارزيابى كرد. راديو لندن نيز به نقل از كارشناسان، پيروزى در خرمشهر را به عنوان يكى از بزرگ ترين پيروزى هاى ايران بر شمرد.

در ساير تحليل هايى كه در مورد آثار ناشى از شكست عراق در عمليات بيت المقدس مطرح مى شد، به موضوعاتى همچون: «تحقير ارتش عراق»، «از دست دادن مهم ترين و بزرگ ترين انگيزه عراقى ها، در تيررس قرار گرفتن مناطق نفت خيز عراق و توانايى ايران براى پيشروى به مرز و داخل خاك عراق» اشاره شده است.

درباره ريشه يابى علل برترى نظامى ايران بر عراق و دست يابى نيروهاى خودى به پيروزى هاى درخشان، روزنامه لوس آنجلس تايمز نوشت:

استراتژى نظامى ايران بر عراق برترى داشته و ايرانيان حملات خود را با نيروى زياد بر صفوف عراقى ها در خوزستان وارد آورده اند. علاوه بر آن، ايرانيان داراى ايثار، از خودگذشتگى و ميل به شهادت بوده و با شوقى انقلابى براى آزادى سرزمين هايشان مى جنگند. در مقابل، سربازان عراقى اعتماد به نفسشان را از ابتداى جنگ از دست داده و…

روزنامه واشنگتن پست نيز به نقل از مقام هاى امريكايى نوشت:

مقامات امريكايى از اين كه ايران توانسته به فاصله كمى از حمله ماه مارس (فتح المبين) چنين ضربه بزرگى بر عراق وارد آورد، اظهار تعجب كرده و افزودند كه ايران تاكتيك حمله زمينى را به نحو احسن انجام داده است، عملياتى كه عراق هنوز در آن موفق نبوده است. بر طبق محاسبات پنتاگون، تا به حال ايران چهار حمله عظيم داشته است، ليكن اين حمله اخير قاطع ترين آنهاست.

اين نشريه همچنين با اشاره به شيوه حملات زمينى ايران و تكميل آن در مراحل مختلف، تأكيد كرد كه عراقى ها هنوز ياراى فراگيرى آن را ندارند. خبرگزارى فرانسه نيز به نقل از كارشناسان نظامى خارجى مقيم تهران، با اظهار شگفتى از نحوه هماهنگى عمليات به لحاظ زمانى و مكانى، بيان كرد:

نيروهاى مسلح ايران (ارتش، بسيج، سپاه) ثابت كردند كه از يك انسجام بهت آور و غيرمترقبه برخوردارند. نيروهاى بسيج كه تجهيزات نظامى اندك ولى انگيزه هاى مذهبى عميقى دارند، عامل تعيين كننده اى را در پيروزى هاى اخير ايرانيان تشكيل مى دهند.

تلويزيون شبكه يك آلمان با تأكيد بر نقش پاسداران و بسيجيان در جنگ گفت:

البته نه اين كه اسلحه هاى مدرن شاه بار سنگين اين جنگ را به عهده داشته باشد، بلكه بيشتر از همه، پاسداران انقلاب و بسيجيان كه توسط پاسداران، بسيار كم تعليم ديده اند، در اين جنگ نقش دارند و در هفته هاى اخير سنگرهاى عراقى را تسخير كرده اند.

مجله آلمانى اشپيگل نيز «روحيه شهادت طلبى و تعصب» را عامل پيروزى هاى اخير ايران دانست. و مجله پاكستانى مسلم بر «نقش ايمان و قدرت روحى» تأكيد كرد.

روزنامه «ينى دوير» چاپ آنكارا به نقل از منابع ديپلماتيك در بغداد، با تأكيد بر پيوستگى سقوط صدام با تحولات منطقه خليج فارس، نوشت:

سقوط صدام حسين و تحولات سياسى آينده خليج فارس به پيشروى نيروهاى ايرانى كه روز به روز ابعاد گسترده ترى به خود مى گيرند، بستگى دارد.

خبرگزارى آسوشيتدپرس در منامه نيز با بررسى تأثيرات آزادى خرمشهر بر وضعيت سياسى عراق و منطقه، گزارش داد: سقوط اين شهر (خرمشهر) به دست ايرانى ها سبب به هم ريختن رژيم صدام حسين و بروز مشكلاتى در ساير نقاط خليج فارس خواهد شد و اين مسأله اخيراً به نحو گسترده اى در مجلات عربستان منعكس شده است.

درباره تأثير پيروزى هاى ايران بر موقعيت صدام و وضعيت سياسى دولت عراق، در رسانه هاى خبرى، از قول كارشناسان نظامى و منابع ديپلماتيك به مواردى اشاره شد كه خواندنى است، مجله نيوزويك «بى اعتبار شدن صدام» و سرنگونى وى را به عنوان نتايج شكست [عراق] در خرمشهر ذكر كرد. همچنين در اين روزنامه، مواردى همچون «خودكشى سياسى رژيم بغداد، ابهام در مورد بقاى سياسى صدام و آينده مبهم براى رژيم عراق، مورد تأكيد قرار گرفت.

نكته بعدي اينكه همه مبارزان و ملت‌هايي كه علاقه به انقلاب اسلامي داشتند، مثل فلسطين، لبنان، مصر و مردم افغانستان، مطمئن شدند كه انقلاب اسلامي شكست ناپذير است و خيلي خوشحال شدند و به مبارزه اميد پيدا كردند و در فرداي پيروزي فتح خرمشهر، حزب الله لبنان متولد شد كه 25 سال از مبارزات آنها مي‌گذرد و قدرت بسيار تاثيرگذاري هستند.

 

همچنين در داخل كشور مردم اطمينان پيدا كردند ليبرال‌ها طي يك سال فقط شعار دادند و هيچ نقطه روشني را از دشمن بازپسگيري نكردند و اطمينان پيدا كردند كه اين قدرت نظامي متكي بر فرماندهان حزب اللهي و با ايمان قادر است از منافع ملت ايران دفاع كند و تهديد را دور كند و تهديد را شكست بدهد.

 

 

همچنين با فتح خرمشهر ابعاد و ماهيت قدرت نظامي ايران آشكار شد. دشمن پيش از اين باور نمي كرد كه قدرت جديدي شكل گرفته است كه اين همه تحولات را ايجاد كرده و اينها خرمشهر را فتح كردند. تا فتح خرمشهر قدرت اين نيرو را نديده بودند. ارزيابي نكرده بودند ولي با اين پيروزي قدرت اين نيروي نظامي جديد آشكار شد و آنها به شدت وحشت كردند.

 

 نكته آخر، نگراني صدام و كساني كه پشت سر صدام بودند يعني حاميان منطقه اي و جهاني صدام از فتح خرمشهر، آزادي خرمشهر نبود بلكه پيامدهاي فتح خرمشهر بود كه بر موازنه منطقه اي تاثير گذاشت و موازنه را به سود ايران تغيير داد. با فتح خرمشهر علايم شكست عراق براي همه آشكار شد و ظهور قدرت نظامي جديد ايران مهمترين نقطه نگراني دشمن بود.

تجهيزات منهدم شده دشمن

285 دستگاه تانك و نفربر

500 دستگاه خودرو

ده‌ها قبضه توپ سبك و سنگين

مقدار زيادي از انواع تيربار و سلاح‌هاي سبك و سنگين

دهها انبار مهمات

40 فروند هواپيما

دو فروند هلي‌كوپتر

چندين دستگاه لودر و ماشين‌آلات مهندسي

 

 

غنايم:

105دستگاه تانك و نفربر

دهها انبار مهمات

95000عدد انواع مين

صدها دستگاه خودرو سبك و سنگين

30 دستگاه جيپ حامل توپ106 ميليمتري

تعداد زيادي لودر وبولدوزر و ماشين‌آلات مهندسي

18 قبضه توپ 130 ميليمتري

هزاران قبضه سلاح انفرادي

 

 

سه‌شنبه 2 خرداد 1391 - 14:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری